Projektory eventowe - jak kupować, by trafić?

2021-11-29
Projektory eventowe - jak kupować, by trafić? fot. materiały prasowe

Projektory to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu. W codziennym, domowym użytku - wykorzystywane są do wyświetlania filmów i innych danych audiowizualnych. W użytku komercyjnym korzysta się z projektorów podczas targów, konferencji, pokazów i innego typu eventów konsumenckich.

Ponadto, projektory znajdują zastosowanie w sektorze kultury i sztuki - w instytucjach kulturalnych, galeriach, podczas wydarzeń muzycznych oraz przy wielu innych okazjach. By mieć pewność, że wybrany przez Ciebie projektor stanie na wysokości zadania, warto dołożyć starań i przyjrzeć się dokładnie oferowanym produktom. Poniżej udzielamy kilku porad dedykowanych dla osób pragnących zakupić projektor eventowy - czyli urządzenie służące do wyświetlania obrazów o dużej powierzchni, dedykowanych do oglądania przez wielu odbiorców w tym samym czasie.

Najważniejsze kryteria zakupu projektorów eventowych

Od czego zacząć szukanie projektora eventowego? Najlepiej skupić się w pierwszej kolejności na parametrach związanych z wyświetlanym obrazem. Kluczowy jest pod tym względem poziom jasności, oraz rozdzielczość. Oczywiście, wybór zależy w dużym stopniu od warunków, w których projektor będzie używany. Jasność określana jest w lumenach, im wyższy jest ten parametr, tym jaśniejszy będzie wyświetlany obraz. Przyglądając się temu parametrowi, warto ustalić w jakich warunkach pragniesz używać projektora. Czy będzie on uruchamiany w zaciemnionych pomieszczeniach, czy raczej w pełnym świetle dnia. Zasada doboru jest pod tym względem dość prosta - im jaśniejsze jest dane pomieszczenie, tym więcej lumenów powinien posiadać dany projektor.

Ilość osób, które będą oglądać wyświetlany obraz, również ma znaczenie. Im będzie ich więcej, oraz im większe będzie pomieszczenie, w który projektor stanie, tym większy powinien być wyświetlany obraz. Często, wystarczy ustawić projektor w odpowiedniej odległości od ekranu, aby wyświetlany obraz miał wystarczająco duży rozmiar. Zarazem jednak - im dalej odsuniemy projektor, tym bardziej rozproszony i mniej wyrazisty będzie obraz. Dlatego warto uwzględnić zarówno rozmiar pomieszczenia, jak i zapotrzebowanie wynikające z ilości widzów oraz pod tym kątem dobrać odpowiednie urządzenie. Do dużych sal konferencyjnych i hal targowych polecamy wybierać projektory o mocy przynajmniej 2 tysięcy lumenów. Projektory silniejsze - dochodzące do 3 tysięcy lumenów - dedykowane są do sal koncertowych, aul, amfiteatrów oraz innych pomieszczeń eventowych.

Rozdzielczość obrazu - czyli kluczowa sprawa w doborze projektora

Rozdzielczość obrazu ma bezpośrednie przełożenie na jakość wyświetlanych treści audiowizualnych. Im wyższa jest rozdzielczość - tym dokładniejszy i bardziej wyrazisty będzie prezentowany obraz. W przypadku projektów eventowych - warto nie oszczędzać na tym parametrze i wybrać projektory, które zapewnią maksymalne zadowolenie z ich użytkowania.

Kluczowa jest rozdzielczość natywna - czyli ta, którą projektor jest w stanie wyświetlić w ciągu codziennej pracy. Do popularnych należą projektory 4K, do niedawna jeszcze rzadko spotykane na naszym rynku. Projektory takie są wykorzystywane do wyświetlania filmów, klipów, reklam i innych materiałów audiowizualnych. Gwarantują wysokie odwzorowanie szczegółów obrazu, nawet dwukrotnie dokładniejsze niż w przypadku projektorów Full HD.

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje