KV2 ESD Cube - 5-calowy głośnik szerokopasmowy

2020-02-25

Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że podczas realizacji dźwięku na różnych imprezach wykorzystuje się duże i średnie zestawy głośnikowe. Przeważnie słuchacz nie widzi lub nie zdaje sobie sprawy, że za wyrównanie pokrycia dźwiękiem często odpowiadają małe, nie rzucające się w oczy zestawy. Zastosowanie i zapotrzebowanie na małe i lekkie konstrukcje zestawów głośnikowych jest podyktowane nie tylko wspomaganiem większych systemów, ale również możliwością pracy autonomicznej (z pomocą zestawów basowych) wszędzie tam, gdzie wymagana jest dyskrecja zastosowania.

Takich konstrukcji jest już obecnie sporo na rynku i również na łamach LSI przybliżaliśmy niektóre z nich: 5XT L-Acoustics, Seeburg i5, Pol-Audio M105-150 czy NAW Performance Audio C5. Niewielkie, oparte na głośnikach 5-, 6- czy 8- calowych zestawy coraz szerzej proponowane są przez renomowanych producentów. Firma KV2 nie pozostała w tyle w tym temacie i na targach Prolight+Sound 2019 zaprezentowała nowy 5-calowy zestaw

KV2 ESD CUBE 

Aby uzyskać estetyczny i nowoczesny wygląd, obudowę zestawu wykonano ze stopów lekkich. Może ona być lakierowana na dowolny kolor z palety RAL. Zestaw przysłany do naszej redakcji przez przedstawiciela KV2 w Polsce, firmę Arcade Audio, polakierowany był na kolor czarny matowy. Forma zestawu jest, jak sama nazwa głosi, sześcienna. Na bokach obudowy znajdują się śruby pozwalające na podwieszenie za pośrednictwem dodatkowych uchwytów. Na tylnej ściance zainstalowano gniazda przyłączeniowe: typu Euroblock, stosowane w systemach instalacyjnych, lub dwa gniazda Speakon. Na przedniej płycie znajduje się głośnik o średnicy membrany 5”. Jest to przetwornik wykonany w technologii trans-coil i wyposażony w magnes neodymowy – stąd wychodzące z centrum układu magnetycznego dodatkowe przewody. Głośnik osłonięty jest tłoczoną siatką wykonaną z blachy stalowej, która jest przyklejona do obudowy. Wewnątrz obudowa jest solidnie wytłumiona. Na wewnętrznej stronie tylnej ścianki znajduje się płytka filtru pasywnego. Montaż elementów wewnątrz obudowy jest solidny, a wykonanie estetyczne. Jako że fizyki nie da się oszukać, zawsze ciekawi mnie, jak zabrzmi taki mały zestaw.

Przetwornik wykonany jest w technologii trans-coil i wyposażony w magnes neodymowy – stąd wychodzące z centrum układu magnetycznego dodatkowe przewody.

ODSŁUCH KV2 ESD CUBE

ESD Cube na początek zasilony został bez żadnej korekcji. Trzeba przyznać, że gra skutecznie. Dysponuje nieco małym zakresem niskich tonów, ale jednocześnie bardzo sprawnie przetwarza partie wokalowe. Może to wynikać z zastosowania głośnika wykonanego w technologii transcoil. Zakres wysokich częstotliwości nie jest mocno uwydatniony, co powoduje, że pomimo środkowego charakteru dźwięk nie kłuje w uszy.

POMIARY KV2 ESD CUBE

pokazały, że w dole pasma charakterystyka zaczyna łagodnie opadać już od około 500 Hz. Przyjmując kryterium -3 dB można założyć, że pasmo ESD Cube zaczyna się od ok. 250 Hz, zaś przy -10 dB od około 90 Hz. Środek pasma jest nieco podbity i tak w okolicy 2-2,5 kHz mamy uwydatnienie około +2 dB, zaś od około 3,5 kHz do 7 kHz średnio około +3 dB. Można przyjąć, że w górze zestaw gra do 18 kHz (przy -3 dB), co jest zgodne z danymi producenta. Charakterystyka fazowa jest wyrównana do około 10 kHz, na co niewątpliwy wpływ ma brak zwrotnicy dzielącej pasmo – jak w klasycznych zestawach dwudrożnych. Dzięki temu odtwarzanie wokalu czy mowy jest wzorowe, nie ma bowiem w paśmie odpowiedzialnym za zrozumiałość żadnych problemów z fazą sygnału. Taki przebieg charakterystyki jest świadomym działaniem konstruktorów, którzy przewidzieli, że podstawowa praca zestawu ESD Cube odbywać się będzie z udziałem dodatkowego zestawu basowego. Zestaw jest oczywiście full range, jednak sygnał doprowadzony do głośnika jest korygowany za pomocą pasywnego filtru.

Głośnik osłonięty jest tłoczoną siatką wykonaną z blachy stalowej, która jest przyklejona do obudowy.

ESD Cube charakteryzuje się niezbyt szeroką dyspersją sygnału, szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości. To też wynika z konstrukcji, bowiem pamiętajmy, że mamy do czynienia z jednym przetwornikiem, z jedną, dość dużą, w porównaniu do długości fal w zakresie kilku-kilkunastu kiloherców membaną. Zestaw już przy piętnastu stopniach odchylenia od osi charakteryzuje słyszalne stłumienie najwyższego zakresu częstotliwości (powyżej 8 kHz). Pomiary wykazały, że sygnał tłumiony jest już od 4 kHz w górę i przy piętnastu stopniach tłumienie to jest na poziomie -2 dB, zaś przy trzydziestu stopniach już około -6 dB. Co trzeba przyznać to ESD Cube jest bardzo podatny na korekcję, a co za tym idzie, bez większego wysiłku można wprowadzić preset korekcyjny, który wyrównuje charakterystykę zestawu. W takiej sytuacji, jak na 5-calowy głośnik, można bez większych problemów uzyskać dobry poziom niskich tonów oraz liniowy zakres środka.

REASUMUJĄC

KV2 w serii ESD zaproponowało miniaturowy zestaw pasywny Cube, który ma pełnić rolę pomocniczą dla większych zestawów lub instalacji, jak i zestawu głównego dla konkretnych zastosowań. Dedykowany jest do lokali gastronomicznych, klubów, obiektów sakralnych i wszędzie tam, gdzie potrzebne będzie wielopunktowe dyskretne źródło dźwięku. Zastosowany głośnik daje efekt czystego, precyzyjnego brzmienia, które wyjściowo przygotowane jest do współpracy z niewielkim zestawem basowym np. ESD1.10. Podatność na korekcję sygnału daje możliwość zastosowania Cube’a w zasadzie w dowolnym systemie, również jako samodzielny zestaw. ESD Cube z racji swoich wymiarów oraz wagi jest urządzeniem pozwalającym na łatwy i nie wymagający montaż na ścianie czy suficie. Solidność konstrukcji, estetyka wykonania oraz ogólna prostota może w efekcie końcowym zaowocować bezawaryjną pracą przez wiele lat.

Więcej informacji o prezentowanym zestawie głośnikowym oraz innych produktach firmy KV2 na stronie producenta: www.kv2audio.com oraz polskiego dystrybutora: www.arcadeaudio.pl.

Informacje:

Moc nominalna: 100 W
Impedancja: 8 omów              
Pasmo przenoszenia: 120 Hz-18 kHz
Efektywność: 90 dB
Max. SPL (szczytowy): 119 dB
Wymiary: 154 x 154 x 163 mm
Waga: 3 kg
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
Arcade Audio, ul. Galicyjska 2
32-091 Michałowice, tel. 12 420 63 00
www.arcadeaudio.pl

Pomiary

Pomiary zostały wykonane w plenerze, za pomocą sygnału typu przemiatany sinus. Program pomiarowy REW V5, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Focusrite Scarlett 2i2. Charakterystyki z wygładzaniem 1/6 oktawy.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje