Podłączanie kabli głośnikowych. Najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać

2023-01-16
Podłączanie kabli głośnikowych. Najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać

Kupiłeś nowe głośniki albo cały zestaw audio-wizualny i teraz przyszła pora na jego podłączenie? W takim razie zacznij od dobrego ustawienia swojego urządzenia: w takim miejscu, aby nie trzeba go było potem przenosić. Kiedy już tego dokonasz, przyjdzie pora na podłączanie kabli. Ale jak to zrobić szybko i bezboleśnie?

Podstawowa wiedza o kablach audio

Współczesne systemy audio, które posiadają dużą ilość głośników, sterowane są sygnałem elektrycznym. Z każdego głośnika do amplitunera biegnie oddzielny głośnik. W przypadku większości podłączanych głośników mamy do czynienia ze standardowym kablem stereo o dwóch przewodach. W przypadku subwoofera (zwanego też basem) częściej pojawia się jednak kabel mono typu cinch/RCA.

Kable, których nie widać

Nowoczesne mieszkania za priorytet stawiają sobie estetyczny i minimalistyczny wygląd, a powiedzmy sobie szczerze: widoczne kable, które przebiegają przez całe mieszkanie, z pewnością nie nadają mu ani pięknego, ani minimalistycznego wyglądu. Dlatego tak ważna, oprócz ich funkcji technicznej, czyli przekazywania sygnału, jest również niewielka średnica oraz możliwość ukrycia we właściwy sposób.

Jak zatem wybrać odpowiedni kabel o właściwym przekroju? Warto zacząć od dwóch ważnych kwestii. Po pierwsze, w specyfikacji technicznej systemu audio-wizualnego na pewno znajduje się właściwa informacja na temat tego, jakie kable będą odpowiednie i tego musimy się trzymać. Po drugie, nie musimy wychodzić z założenia, że na każdy metr długości przypada poważna strata sygnału. Współczesne systemy są tak dobrze wzmacniane, że w przypadku większości pomieszczeń nie zauważymy straty sygnału i osłabienia ani zmniejszenia jakości dźwięku. Jednak w przypadku kabli powyżej 7 m zalecane są już ich przekroje rzędu 2,5 mm2.

Końcówki kablowe i wtyki bananowe. Dobierz właściwe

Aby podłączyć do amplitunera głośniki, niezbędne będą odpowiednio dopasowane końcówki i wtyki. Sprawdź najpierw, które z nich będą najlepsze w twoim przypadku, a następnie dobierz odpowiednie, czego możesz dokonać na stronie https://sklep.pckliper.pl/. Znajdziesz tam konektory, końcówki, wtyki, a także kable z już zamontowanymi elementami, co na pewno ułatwi ci podłączanie systemu hi-fi.

Etap podłączania

Jak zatem dokonać podłączenia? Przede wszystkim postaraj się ustawić swoje urządzenia tak, by były łatwo dostępne, co ograniczy ci gimnastykę (i przekleństwa). Następnie pamiętaj, aby kable zawsze prowadzić od głośników do amplitunera w sposób bezpieczny, bez możliwości potknięcia się o nie. Dzięki temu najpewniej zdołasz je też zamontować estetycznie.

W kolejnym kroku odkręć nakrętki na amplitunerze, do każdego wejścia wprowadź odsłonięty fragment kabla tak, aby na pewno żadne druciki nie wystawały. Na pewno ich nie pomylisz, ponieważ każde wejście przewodu musi być opisane. Zwróć jedynie uwagę, aby nie pomylić polaryzacji głośników: dodatnie bieguny ze sobą, ujemne ze sobą. W ten sposób na pewno wszystko będzie działało idealnie.

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje