Sennheiser Digital 6000 podczas Grammy 2020

2020-02-10
Sennheiser Digital 6000 podczas Grammy 2020 fot. Getty Images

Podczas nadawanej na żywo 26 stycznia 62. edycji dorocznej gali GRAMMY Awards po raz pierwszy w historii tej ceremonii użyto w pełni cyfrowej ścieżki sygnału do obsługi bezprzewodowych mikrofonów wokalnych. Do zrealizowania tej epokowej transmisji, w trakcie której wystąpili m.in. Lizzo, Blake Shelton i Brandi Carlile, użyto ponad 20 kanałów Sennheiser Digital 6000.

Biorąc pod uwagę nieustanne przeciążenie przestrzeni falami radiowymi, oraz to, że zapotrzebowanie na częstotliwości bezprzewodowe nigdy nie słabnie, tegoroczne wydarzenie od strony technicznej było przełomem. Po odebraniu sygnału mikrofonowego, każdy kanał odbiornika systemu bezprzewodowego Sennheiser Digital 6000 był następnie przekazywany przez podwójną redundantną sieć Dante, która przenosiła liczne strumienie identycznego wielokanałowego dźwięku do rozmieszczonych w całym obiekcie poszczególnych cyfrowych stołów mikserskich. „Po raz pierwszy podczas GRAMMY Awards mogliśmy przenieść dźwięk bezprzewodowych mikrofonów wokalnych po całkowicie cyfrowej ścieżce do każdej konsoli mikserskiej” – zauważył Jeff Peterson, PA Designer w ATK Audiotek. Według koordynatora dźwięku na GRAMMY Awards Michaela Abbotta, dzięki połączeniu wysokiej jakości cyfrowego systemu mikrofonów bezprzewodowych z siecią Dante jako protokołem przesyłania, widowisko miało znacznie lepsze pasmo przenoszenia. „Realizatorzy dźwięku zauważyli, że mogą poprzestać na niewielkiej korekcji niskich i średnich częstotliwości, a rozszerzone pasmo wysokich częstotliwości, które otrzymujemy z bezprzewodowych mikrofonów, wprowadza filtrowanie dolnoprzepustowe, czego dotąd nie mieliśmy”.

Abbott, który od ponad 30 lat stosuje systemy Sennheiser na GRAMMY Awards, do obsługi wszystkich mikrofonów używanych w produkcji i przez prowadzących na tegorocznej edycji wybrał system Digital 6000. „W tak przeładowanej przestrzeni radiowej doceniamy wszechstronność częstotliwościową Digital 6000. To pozwala nam posłużyć się wieloma niezawodnie działającymi nadajnikami i odbiornikami” – dodał Abbot. „Częstotliwości radiowe są, delikatnie mówiąc, skomplikowanym aspektem tego show. Możliwość monitorowania, kontrola i elastyczność to cechy, które pomagają nam najbardziej, a poza efektywnym wykorzystaniem przepustowości pasma, Digital 6000 jest korzystny dzięki swej odporności na zakłócenia” – powiedział Peterson. Stephen Vaughn, koordynator w Soundtronics Wireless, zapewnia, że wszystkie mikrofony bezprzewodowe i monitory douszne współpracują harmonijnie przez cały czas trwania programu. „Digital 6000 jest fenomenalny. Ilość częstotliwości, którymi mogę posłużyć się w jednym kanale telewizyjnym, w dzisiejszych realiach jest dla mnie prawdziwym wybawieniem. Nawet jeśli nie masz zasięgu, możesz po prostu spojrzeć na wskaźnik jakości, który znajduje się z przodu urządzenia i stwierdzić, czy występują zakłócenia, czy nie. Również istotny jest dla mnie fakt, że nadajniki Digital 6000 są wyposażone w akumulatory, ponieważ jestem zmęczony wyrzucaniem setek baterii do kosza. W przypadku systemu 6000 wystarczy je naładować i po prostu ponownie z nich korzystać. Używając akumulatorów podczas tak dużych realizacji nie czuję wyrzutów sumienia - jestem bardziej przyjazny środowisku niż w przypadku baterii jednorazowych” – stwierdził Vaughn.

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje