P!NK I SENNHEISER DIGITAL 6000

2018-09-03
P!NK I SENNHEISER DIGITAL 6000 fot. Paul Kane/Getty Images

CASE STUDY: Wiosną 2018 P!NK wystartowała w USA z trasą Beautiful Trauma World Tour. Artystka zagrała na 38 arenach dla ponad 700 000 fanów, a w lipcu dotarła do Australii i Nowej Zelandii, gdzie odbyły się kolejne 42 koncerty, w tym rekordowa 18-dniowa seria występów na Rod Laver Arena w Melbourne.

To ma być najbardziej dochodowa trasa koncertowa piosenkarki, która już zebrała ponad 100 milionów dolarów ze sprzedaży biletów. Podczas niezwykłego połączenia niesamowitej scenografii i akrobatyki w powietrzu P!NK korzysta z systemu Sennheiser Digital 6000, który zapewnia perfekcyjna reprodukcję głosu.

Sennheiser od dłuższego czasu współpracuje z P!NK. W 2013 r. jej inżynier dźwięku Horst Hartmann specjalnie dla trasy The Truth About Love Tour zamówił system odsłuchu dousznego zintegrowany z mikrofonem, aby ułatwić artystce wymagające technicznie i fizycznie występy.

- Oprócz wyzwania związanego z ruchem na scenie, musieliśmy wyposażyć P!NK w zestaw słuchawkowy, który działałby również przed systemem nagłośnieniowym, ponieważ ona często lata nad publicznością przez całą salę. Dodatkowo mikrofon musiał brzmieć równie dobrze i musiał być równie odporny na sprzężenia, jak mikrofon do ręki - stwierdził wtedy Hartmann.

Podczas aktualnej trasy system mikrofonów dla P!NK otrzymał aktualizacje w postaci najnowszych technologii Sennheisera, w tym mikrofonu do ręki i nadajnika bodypack Digital 6000. Piosenkarka została także wyposażona w udoskonalony, niestandardowy zestaw mikrofonowo-odsłuchowy i system bezprzewodowego monitoringu na bazie serii Sennheiser 2000.

Zestaw mikrofonowo-odsłuchowy P!NK został skon-struowany przez firmy Sennheiser i Fischer Amps na specjalne zamówienie

Zespół akustyków i inżynierów Sennheisera dostarczył Hartmannowi sześć nowych zestawów mikrofonowo-odsłuchowych. Założenia konstrukcyjne pozostały bez zmian, ale teraz zestawy mają ulepszone złącze mikrofonowe na nauszniku oraz nowe, udoskonalone  moduły douszne firmy Fischer Amps. Jochen Fischer z Fischer Amps był zachwycony kolejną współpracą - To indywidualny, w pełni ręcznie wykonany produkt w bardzo ograniczonej ilości i możliwość stworzenia takiego rozwiązania w ramach wspólnego projektu jest po prostu świetna.

Opowiadając o przejściu z analogowej serii Sennheiser 2000 na serię Digital 6000, Hartmann powiedział - Wybrałem system Digital 6000 dlatego, że to system cyfrowy i sygnał może iść bezpośrednio do naszych konsol. Ponadto podczas show wykorzystujemy dużo ekranów LED, które powodowały wiele problemów z naszym systemem RF. Ponieważ Digital 6000 jest wolny od zjawiska intermodulacji, to bardzo nam to pomogło w rozwiązaniu tych problemów. A fakt, że możemy używać tej samej kapsuły MD 9235, którą używaliśmy wcześniej, jest ogromną zaletą. Cały system jest łatwy w użyciu, niezawodny, brzmi świetnie i działa dobrze. Mieliśmy kilka drobnych problemów z paskami, ponieważ antena nie była w odpowiednim położeniu względem kostiumu P!NK i nie mogliśmy jej mieć w optymalnej pozycji, więc teraz mamy system czterech anten, które wzmacniają sygnał i wszystko działa dobrze - P!NK śpiewa nie tylko na głównej scenie, ale także na scenie B i w powietrzu, więc musimy mieć odbiór na całym obszarze.

 

 

- Korzystam z systemu Digital 9000 z Adele i z mojego doświadczenia wynika, że nastąpiła poprawa jakości dźwięku. Nie ma różnicy pomiędzy seriami 9000 i 6000, więc nie zawahałem się użyć go również dla P!NK. Artystka spędza większość show przed systemem nagłośnieniowym, czasami bardzo daleko przed PA. Występowanie przed systemem zawsze jest wyzwaniem, ale show jest tak zaplanowane, że w dzisiejszych czasach to już norma. Na szczęście jest dobrą wokalistką i ma dobry mikrofon, więc wszystko działa – dodał Dave Bracey, inżynier przednich monitorów.

Podczas tej trasy koncertowej intensywnie wykorzystywane są również przewodowe mikrofony Sennheisera. Zestaw perkusyjny jest wyposażony w instrumentalne mikrofony evolution e 901, e 902, e 904 oraz e 905. Inżynierowie dźwięku wykorzystują również trzy MK 4, a do chóru i dodatkowego wokalu używane są dodatkowe nadajniki ręczne SKM 6000 i mikrofony evolution e 935. Dźwięk ambientowy przechwytują superkardioidy MKH 8050, mikrofony typu shot-gun MKH 8060 i MKH 8070.

 

 

- Sennheiser stawia na długoterminowe relacje. Współpraca z doświadczonymi inżynierami, którzy pracują ze światowej klasy artystami, takimi jak P!NK, w celu przygotowania niestandardowych rozwiązań, jest dla nas niezwykle ważna. Bliska współpraca z Horstem Hartmannem nad realizacją jego fantastycznego pomysłu zaowocowała innowacyjnym produktem. Kontynuacja tej współpracy przez wiele lat jest nieoceniona. Uwielbiamy przekraczać granice technologicznych możliwości, Horst wie, że czekamy na kolejne wyzwanie – skomentował Pierre Morant odpowiedzialny w firmie Sennheiser za relacje z artystami.

Trasa koncertowa Beautiful Trauma World Tour potrwa w Australii i Nowej Zelandii do połowy września.

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT