Białostocki Teatr Lalek

2016-09-27
Białostocki Teatr Lalek

Białostocki Teatr Lalek to jeden z najstarszych teatrów tego typu w kraju i jest uznawany za polskie centrum sztuki lalkarskiej.

Teatr funkcjonuje nieprzerwanie od 1953 roku. Każdego roku odbywa się kilka premier nowych sztuk, w których wykorzystywane są różne techniki lalkowe takie jak kukła, pacynka, jawajka, marionetka, formy plastyczne i niekonwencjonalne oraz różne formy teatru: wizualny, przedmiotu, maski i aktorski. BTL jako pierwszy teatr lalkowy w Polsce zaprezentował przedstawienia dla dorosłych. Firma Konsbud Audio była wykonawcą przeprowadzonego niedawno w teatrze remontu oraz instalacji systemów elektroakustycznych.

Sala Główna teatru została poddana remontowi generalnemu, na widowni wymieniono fotele i zainstalowano ustroje akustyczne. Po zamontowaniu okładzin akustycznych, dyfuzorów, ustrojów szczelinowych i perforowanych, zmieniły się parametry akustyczne sali. Wyeliminowanie zbędnych odbić zwiększyło czytelność mowy, dzięki czemu zarówno aktorzy, jak i widzowie odczuwają większy komfort podczas przedstawień. Kolejnym etapem prac była instalacja systemu nagłośnienia, systemu bezprzewodowego, konsolety fonicznej oraz systemu rejestracji dźwięku.

Białostocki Teatr Lalek fot. Bogumił Gudalewski

Główny system nagłośnienia Sceny Dużej składa się z zestawów d&b audiotechnik serii T, T-SUB i Y-SUB. Pierwsze rzędy widowni są dogłośnione frontillami 5S. Grona główne zamontowano na wyciągarkach, więc w razie potrzeby można je przewiesić bliżej widowni. W przypadku niektórych spektakli scena jest wydłużana i istnieje wtedy konieczność przemontowania systemu nagłośnienia. Jako odsłuchy monitorowe również zainstalowano sprzęt firmy d&b audiotechnik, modele MAX2 i M6. Sygnały ze sceny (mikrofony podłączone do stageracka) lub z kabiny (odtwarzacze podłączone do ekspandera) są przesyłane za pomocą protokołu DANTE do interfejsów DS10. Następnie interfejsy przesyłają je do wzmacniaczy w formacie AES/EBU.

Białostocki Teatr Lalek fot. Bogumił Gudalewski

Konsoletą frontową jest Allen & Heath dLive S3000 wraz ze stagerackiem DM32. Dodatkowo, w kabinie akustyka umieszczono ekspander DX32, pozwalający na wpięcie do systemu konsolety fonicznej mikrofonów bezprzewodowych czy odtwarzacza.  W kabinie akustyka zainstalowano system rejestracji dźwięku, na który składa się interfejs audio i monitory odsłuchowe Genelec 8330. System ten pozwala na rejestrację wielośladową z dowolnego stageracka.

Białostocki Teatr Lalek fot. Bogusław Kasperuk

Białostocki Teatr Lalek to kolejna instytucja kultury na mapie Polski, wyposażona w systemy elektroakustyczne, pozwalające na realizację wydarzeń najwyższej jakości. W teatrach systemy te są nieodłącznym elementem realizacji spektakli. Unowocześnienie zaplecza technicznego zapewnia komfort widzom i samym pracownikom teatru, ale przede wszystkim sprawia, że teatr jest konkurencyjny i ma szansę realizować cieszące się popularnością spektakle.

Białostocki Teatr Lalek fot. Bogumił Gudalewski

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje