Sprzęt Salzbrenner Stagetec Mediagroup wspierał transmisję z Igrzysk Olimpijskich w Londynie

2012-07-30
Sprzęt Salzbrenner Stagetec Mediagroup wspierał transmisję z Igrzysk Olimpijskich w Londynie

Wiele produktów Mediagroup zostało wykorzystanych przez nadawców podczas najważniejszego w 2012 roku wydarzenia sportowego. 27 lipca, kiedy miało miejsce otwarcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Salzbrenner Stagetec Mediagroup po raz kolejny był częścią tego imponującego widowiska.

Obecnie, kiedy większość dużych imprez (zwłaszcza sportowych) jest transmitowanych przez tak wiele stacji telewizyjnych, zawsze jest flota wozów transmisyjnych i systemów mobilnych zawierających produkty Mediagroup. Przykładem jest stacja telewizyjna Australian Broadcast Corporation (ABC), która wynajęła sprzęt od Mediagroup, aby transmitować relację z igrzysk.

 

Studio ABC wyposażone w sprzęt marki Delec i Stagetec

Jeśli chodzi o systemy techniczne, sercem igrzysk było Międzynarodowe Centrum Transmisyjne (IBC). Do tego miejsca trafiały sumy sygnałów wszystkich międzynarodowych ekip, które były dalej dystrybuowane do właściwych nadawców. ABC miał tam do dyspozycji trzy stanowiska komentatorów z dedykowanymi im studiami emisyjnymi, każde wyposażone w terminal komentatorski DELEC oratis COM3. W tym wypadku system oratis zapewniał jeden terminal na każde stanowisko komentatorskie. Każda taka jednostka umożliwia obsługę maksymalnie trzech osób. Dzięki temu każdą osobę towarzyszącą komentatorowi można było wyposażyć w mikrofon, a ponadto terminal COM3 mógł być używany jako mały stół mikserski.

Wszystkie sygnały, zarówno bezpośrednio od komentatorów, jak też pochodzące z zagranicznego studia danej stacji telewizyjnej trafiały do konsolety Stagetec Auratus. Płynna integracja pomiędzy systemem routingu Nexus, a konsolą Auratus i systemem komentatorskim oratis wraz z interkomem, jest imponująca. Umożliwia to stworzenie wydajnej instalacji, która jest w stanie regulować pracę wszystkich trzech systemów. Na szczególną uwagę zasługuje logika programowania, która umożliwia zautomatyzowanie wielu procesów.

Wiele, wiele niezależnych systemów

Producent telewizyjny tpc zurich ag ze Szwajcarii także używał systemów Mediagroup podczas letnich igrzysk. Dla przykładu, tpc miał w centrum emisyjnym IBC własną reżysernię wyposażoną w konsolę Nexus, gdzie odbywała się dystrybucja sygnałów przychodzących z miejsc wydarzeń oraz stanowisk komentatorskich do stanowisk montażowych tpc i do centrali w Zurychu. Poza swoim własnym systemem, tpc wypożyczył rozbudowany system Nexus od Stagetec Berlin. Nie tylko ABC i tpc, ale też wielu innych nadawców używało technologii Stagetec do transmisji na żywo w swoich wozach telewizyjnych. Dotyczy to m.in. BBC, NDR, RAI i CCTV. Szacuje się, że podczas igrzysk wykorzystywano siedemdziesiąt urządzeń bazowych Nexus, piętnaście ruterów Nexus Star, osiem konsoli Stagetec (Cantus, Auratus, Crescendo, Aurus), a także system komentatorski i system interkomowy Delec.

Urządzenia firmy Stagetec były często stosowane zarówno podczas zimowych, jak też letnich igrzysk olimpijskich. W wielu obiektach systemy Stagetec zostały zainstalowane na stałe np. stadion w Pekinie, gdzie odbywały się Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku. Stephan Salzbrenner, CEO Mediagroup, z niecierpliwością oczekiwał na zawody, które z przyjemnością oglądał w swoim domu przed telewizorem: „Tak jak podczas poprzednich wielkich imprez sportowych, nasz sprzęt po raz kolejny zapewniał doskonałą jakość przekazu.”

www.stagetec.com
www.konsbud-audio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje