AluStage na Europejskim Kongresie Kultury

2011-10-14
AluStage na Europejskim Kongresie Kultury

W dniach 08-11 września odbył się Europejski Kongres Kultury. Firma AluStage została wybrana do zbudowania konstrukcji pod budowę dwóch ważnych obiektów. Były to Emergency Room oraz budynek Akredytacji.

Emergency Room to obiekt o nieregularnym kształcie przypominającym wgniecioną elipsę. Aby uzyska oczekiwaną formę, skonstruowaliśmy na bazie naszych trawersów osiem bramek o długościach od 4 do 16m.

Zastosowano kratownicę z atestem TÜV o bokach 290mm i 390mm i podstawy słupów z długimi ramionami, odpowiednimi dla konstrukcji funkcjonujących w terenie.

Ze względu na projekt zakładający zbudowanie ścian okalających konstrukcję z tysiąca plastikowych pudełek, zdecydowano się wkopać podstawy słupów na głębokość umożliwiającą schowanie kolidujących ze scenografią elementów poziomujących konstrukcję. Projekt był sporym wyzwaniem, ponieważ spadek terenu wynosił ok 50 cm, a konstrukcja musiała być idealnie spoziomowana i równolegle jej podstawa miała być ukryta w ziemi.

Powierzchnia jaka powstała po wybudowaniu konstrukcji, została wypełniona 140 szt. podestów, z których każdy miał indywidualnie dobrany zestaw nóg ze względu na duży spadek terenu.

Emergency Room to otwarta przestrzeń ekspozycyjna udostępniana artystom, którzy komentują w niej wydarzenia społeczne i polityczne z danego dnia. Prezentowane prace, niezależnie od formy - czy będą to instalacje, obiekty plastyczne, wideoart, happening, czy performance – zawsze mają charakter krytyczny, interwencyjny. Wszystkie są rejestrowane, a część z nich publikowana i komentowana w internecie. W czasie trwania projektu, codziennie o godzinie 12.00 i 18.00 następowała zmiana ekspozycji.

Pawilon Akredytacji powstał na podstawie czterech połączonych ze sobą kontenerów . Zadanie AluStage polegało na zbudowaniu platformy na dachach kontenerów (60m2) i kaskadowego zejścia w formie trybuny z gradacją wysokości co 20 cm. Do budowy konstrukcji wykorzystano 99 podestów i ze względu na podłoże z kostki brukowej nogi teleskopowe.

Zarówno w Emergency Room jak i Pawilonie Akredytacji, na wynajem przeznaczono wyłącznie podesty z nawierzchnią wodoodporną i antypoślizgową, atestowaną na trudnozapalność. Zarówno podesty jak i kratownice wykorzystane we wrocławskim projekcie posiadają atest TÜV.

 

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje