Europejski Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła "Light Move Festiwal"

2011-10-12
Europejski Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła "Light Move Festiwal"

W Łodzi w dniach 28–29 października odbędzie się pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła "Light Move Festiwal". W ramach imprezy Trias zaprezentuje niezwykły pokaz multimedialno–świetlny z wykorzystaniem technologii 3D Mapping na budynku Urzędu Miasta oraz na budynku Piotrkowska 77.

Łódzka Fundacja "LUX pro MONUMENTIS" powołała do życia "LIGHT MOVE FESTIWAL" - FESTIWAL KINETYCZNEJ SZTUKI ŚWIATŁA jako jeden z rodzajów sztuki przestrzenno-czasowej, stosowany do przedmiotów tak skonstruowanych, że w wyniku działania urządzeń mechanicznych, światła, a także samego obserwatora zmieniają swój wygląd lub położenie. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła to ruch, dynamika, światło, kolor, to projekcje połączone z iluminacją i dźwiękiem. Łódzkie zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka przeistoczą się w nośniki sztuki i historii. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festival został pomyślany jako niecodzienna, cykliczna impreza, której głównym celem jest promowanie potencjału kulturalnego i twórczego oraz pokazanie w zupełnie inny, niepowtarzalny sposób wartościowych budynków, zakątków oraz przestrzeni miasta nocą. To połączenie historycznej tożsamości Łodzi z elementami sztuki wizualnej i multimedialnego przekazu.

Light Move Festival jest niezwykłą okazją do wypromowania miasta zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Wpisywać się będzie w mapę światowych festiwali, organizowanych przez miasta wielu krajów. Za szczególny przykład posłużyć może francuski Lyon, austriacki Wiedeń, Berlin czy Wenecja. Świetlne imprezy są najlepszym sposobem na kształtowanie wizerunku miasta jako miejsca nowoczesnego, przyjaznego i dbającego się o rozwój życia kulturalnego.

Light Move Festival został pomyślany jako impreza przyciągająca gości zafascynowanych fenomenem światła i jego niezwykłym potencjałem twórczym. Energia przedsięwzięcia pozytywnie wpłynie na rozwój łódzkiej turystyki i gospodarki, umocni tożsamość społeczną łodzian i przede wszystkim - zwiększy ich zainteresowanie kulturą i stworzy przestrzeń działania dla utalentowanych artystów i studentów. Światło stanowi bowiem wysoce efektowne i w swojej naturze pansemantyczne medium pozwalające na finalizacje trudnego mariażu sztuki wysokiej z atrakcyjnymi i prostszymi w odbiorze iluminacjami. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśli indywidualność i atrakcyjność Łodzi i sprawi, że stanie się ona w okresie dwóch dni niepowtarzalnym, szczególnym punktem na mapie Europy.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Łodzi, ale i nie tylko.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje