Nagłośnienie Konsbud-Audio w Państwowym Instytucie Geologicznym

2011-04-15
Nagłośnienie Konsbud-Audio w Państwowym Instytucie Geologicznym

Jesienią 2010 roku firma Konsbud-Audio zainstalowała system nagłośnienia w Sali im. J. Morozewicza Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego.

Głównym zadaniem stawianym przez inwestora było stworzenie systemu zapewniającego poprawę zrozumiałości mowy podczas konferencji dla osób zasiadających na miejscach na zewnętrznym okręgu auli . W pomieszczeniu ustawiono okrągły stół z miejscami dla 30 osób. Na potrzeby konferencji firma Konsbud-Audio zainstalowała tu system konferencyjny działający w technologii radiowej. Dla każdego z delegatów przewidziano jeden pulpit.

Zadaniem instalowanego systemu było wzmocnienie sygnałów audio z systemu konferencyjnego, ich odpowiednia obróbka mająca na celu dostosowanie ich parametrów do warunków akustycznych pomieszczenia oraz przekaz do głośników zainstalowanych na ścianach auli. Dodatkowymi źródłami dźwięku jest sześć zestawów bezprzewodowych z mikrofonami typu Handheld – Audio Technica ATW-3141A.

Ze względu na trudne warunki akustyczne pomieszczenia (duży pogłos) zdecydowano się na zastosowanie kolumn instalacyjnych o zmiennym kącie osi głośnika – TOA H-1. Dzięki temu osie głośników zostały skierowane w dół pod kątem 45 stopni, co pozwoliło na skierowanie dźwięku bezpośrednio w stronę osób siedzących na krzesłach pod kolumnami, tym samym zwiększając odstęp od sprzężeń oraz eliminując efekt fali stojącej.

Kolejnym wymogiem inwestora było stworzenie systemu, którego obsługa nie wymagałaby od użytkownika znajomości zagadnień z dziedziny elektroakustyki.
Dlatego też jako urządzenie zarządzające sygnałami dźwiękowymi zastosowano procesor DSP Audia Solo 8x8. Procesor ten charakteryzuje się otwartą strukturą oprogramowania, dzięki czemu w obrębie jego wejść i wyjść audio istnieje możliwość stworzenia systemu o dowolnej funkcjonalności.

Każdy z wejściowych torów audio został wyposażony w bramkę szumów, filtr górnoprzepustowy, pięciopasmowy korektor parametryczny oraz niezależną regulację głośności (po wejściu do przedwzmacniacza). Następnie sygnały audio źródeł dźwięku dostają się na miksery automatyczne, które utrzymują stały poziom dźwięku dla każdej z kolumn głośnikowych, niezależnie od ilości wysyłanych jednocześnie na nie źródeł.

Dla każdej kolumn przewidziano niezależną linię głośnikową, wyposażoną w siedmiopasmowy korektor parametryczny oraz automatyczny, działający w czasie rzeczywistym eliminator sprzężeń.

Do obsługi systemu dźwiękowego służy pulpit sterowania skonfigurowany w oprogramowaniu daVinci zainstalowanym na przenośnym komputerze. Komunikacja pomiędzy laptopem użytkownika i procesorem DSP odbywa się za pomocą łącza WiFi.

Wszelkie newralgiczne nastawy parametrów dźwiękowych zostały dokonane podczas instalacji i zostały zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych. Użytkownik ma możliwość sterowania podstawowymi funkcjami systemu, takimi jak regulacja głośności poszczególnych źródeł i całej sali w bezpiecznym zakresie, włączenie i wyłączenie audio oraz włączenie i wyłączenie nagrywania.

Do nagrywania przebiegu konferencji służy cyfrowy rejestrator.

źródło:konsbud-audio

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje