Technical GRAMMY Awards 2011

2011-02-16
Technical GRAMMY Awards 2011

Wielką galę rozdania muzycznych nagród Grammy poprzedziło kilka mniejszych i skromniejszych, w tym Technical Grammy przyznawane osobom i firmom, które przyczyniają się w sposób znaczący do rozwoju technologicznego rejestracji dźwięku.

Tradycyjnie przed wielką galą podczas której wręczane są nagrody Grammy (w tym roku najwięcej statuetek zdobyła grupa Lady Antebellum) odbyły się też nieco skromniejsze ceremonie, podczas których ogłoszeni już wcześniej laureaci otrzymują inne wyróżnienia przyznawane przez The National Academy of Recording Arts & Sciences, Inc. (znaną bardziej pod krótszą i „wygodniejszą” nazwą The Recording Academy).

Te nagrody to Lifetime Achievement Award, Trustees Award oraz Technical Grammy Award. W tym roku tą ostatnią uhonorowani zostali założyciele firmy Waves Audio Ltd. oraz Roger Linn. Techniczne nagrody Grammy przyznawane są osobom i firmom, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju technologicznego w zakresie szeroko pojętej rejestracji dźwięku.

Izraelska firma Waves Audio Ltd. została założona w roku 1992 przez Gilada Kerena i Meira Shaashuę. Pierwszym produktem tej pionierskiej jeśli idzie o wirtualne efekty firmy był korektor Q10. Waves Audio ma obecnie w ofercie szeroką gamę wtyczek – kompresory, limitery, korektory i inne procesory sygnałowe, efekty czy plug-iny służące do odrestaurowywania nagrań. Nie brakuje wśród nich wtyczek sygnowanych przez znanych producentów i inżynierów dźwięku (Eddie Kramer, Jack Joseph Puig, Tony Masterati, Chris Lord-Alge).

Roger Linn to z kolei legendarny konstruktor, twórca całej rodziny automatów perkusyjnych sygnowanych jego nazwiskiem. Takie modele jak LM-1 Drum Computer, LinnDrum czy Linn9000 w dużym stopniu przyczyniły się do rozwoju technologicznego tego typu instrumentów. Roger Linn ma za sobą także współpracę z firmami Akai i Roland, która zaowocowała przed laty takimi urządzeniami jak MPC60, R-70 czy DR-660. Najnowszym „dzieckiem” Linna jest powstały we współpracy z Dave'm Smithem analogowy automat perkusyjny Tempest. Roger Linn to także gitarzysta, inżynier dźwięku oraz kompozytor.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje