Podziemne, multimedialne muzeum z TRIASem

2010-10-19
Podziemne, multimedialne muzeum z TRIASem

24 września w Krakowie pod płytą Rynku Głównego otwarto jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Za opracowanie koncepcji i realizację ekspozycyjnej części wystawy odpowiedzialne było konsorcjum pod przewodnictwem TRIAS S.A. W piątkowy wieczór, 24 września 2010 r. na Rynku Głównym w Krakowie można było obejrzeć niezwykłe widowisko z wykorzystaniem najnowszych technik światła, dźwięku i multimediów. A wszystko to z okazji otwarcia wystawy „ Śladami europejskiej tożsamości Krakowa”, którą uświetni multimedialne widowisko muzyczne.

Wystawa zatytułowana „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” znajduje się cztery metry pod ziemią, na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych. Ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i ponad 800-letnią tradycję handlu i rzemiosła na tym terenie. Podziemne muzeum powstało z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych i wystawienniczych. Służą one do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Dzięki temu zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć, ale także poczuć atmosferę legendarnego miasta. Reżyserem spektaklu jest Roman Kołakowski.

Dzięki wykorzystaniu technik multimedialnych i wystawienniczych ekspozycja pod krakowskim Rykiem Głównym będzie jedną z najnowocześniejszych w Polsce i Europie” – powiedział Zbigniew Klonowski, Prezes Zarządu TRIAS S.A., firmy, która dostarczyła i zainstalowała sprzęt audiowizualny, wystawienniczy oraz systemy zabezpieczeń (antywłamaniowe, przeciwpożarowe i monitoringu).

Na wystawie znalazły się m.in.:

 • Ekran z pary wodnej (1 szt.)

 • Ekran 190 stopni – pokazywany na nim obraz jest emitowany z 4 projektorów.

 • Ekrany dotykowe (37 szt.)

 • Urządzenia holograficzne 3D (5 szt.)

 • Ekrany plazmowe (25 szt.)

 • Projektory multimedialne (27 szt.)

 • Ekrany LCD (13 szt.)

 • Playery (104 szt.)

 • Konwertery sygnału (160 szt.)

 • Nagłośnienie (98 głośników)

 • Audiobooki (150 szt.)

 • Cyfrowy system kamer (64 kamery)

 • Oświetlenie filmowe

 • Oświetlenie ledowe – ponad 700 punktów.

 • Całość multimediów obsługiwana jest przez zintegrowany cyfrowy system. W dowolnym momencie wszystkie ekrany można przełączyć np. na nadawanie relacji z imprez odbywających się na Rynku. Komputerowy system kontroli biletów czuwa nad tym, aby w podziemiach nie przebywało jednocześnie więcej niż 300 osób, co gwarantuje możliwość swobodnego zwiedzania ekspozycji. Dodatkowo nad bezpieczeństwem zwiedzających i samej wystawy czuwa system zabezpieczeń antywłamaniowych, przeciwpożarowych i monitoringu.

 • Łączna długość kabli użytych przy realizacji wystawy: ok. 28 tys. m

Projekt aranżacji plastycznej ekspozycji jest dziełem scenografa Marcina Pietucha z Fabryki Dekoracji oraz grafika Tomasza Salwierza z NoLabel. „By przybliżyć historię miasta i handlu stanowiącego podstawę rozwoju i potęgi Krakowa zaprojektowany został scenograficzny sztafaż, który będzie stanowił tło ekspozycyjne dla reliktów architektury, bruków i świadków ziemnych. Pomoże on widzowi wyobrazić sobie bogactwo kultury w czasach opisywanych przez wystawę” – mówi Marcin Pietuch z Fabryki Dekoracji. „Ekspozycja została wykonana z użyciem zaawansowanej techniki, która umożliwi szeroką interakcję ze zwiedzającym. Zastosowaliśmy technologie, które są wykorzystywane w nielicznych muzeach, m.in. ekran z pary wodnej” – dodaje Zbigniew Klonowski.

Dla ponad 500 zabytków znalezionych na terenie podziemi rynku stworzono animacje 3D. Dzięki ekranom dotykowym zwiedzający mogą przybliżyć sobie dany eksponat i obejrzeć go w trójwymiarze z różnych stron. Zastosowane na wystawie ekspozytury holograficzne służą do prezentacji m.in. trójwymiarowych rekonstrukcji budynków z minionych wieków.

Ambientową oprawę muzyczną stworzył słynny norweski kompozytor Biosphere. Ekspozycję można zwiedzać grupowo z przewodnikiem lub indywidualnie korzystając np. z audiobooków przygotowanych w siedmiu wersjach językowych.

Istotną częścią widowiska stanowił zaprezentowany na fasadzie Sukiennic pokaz mappingu 3D. Projekcje architektoniczne to najnowocześniejsza z technik audiowizualnych. Wyświetlane przy użyciu potężnych projektorów trójwymiarowe obrazy (grafika, animacje, filmy) pozwalają bezinwazyjnie zmienić wygląd budynku. Dzięki tej technologii budowle przybierają inne kształty i kolory, pojawiają się na nich nowe detale, statyczne powierzchnie zaczynają się poruszać. Projekcje są zsynchronizowane z muzyką, co dodatkowo potęguje doznania wizualne. Łączna moc projektorów, które zostały wykorzystane podczas pokazu, wyniosła ponad 90 000 ANSI lumenów. Dodatkowe efekty świetlne uzyskano za pomocą lamp typu Falcon - jednych z najmocniejszych lamp dostępnych na światowym rynku oświetleniowym.

www.trias.pl

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje