Prezentacja systemu VM-3000 firmy TOA

2010-05-10
Prezentacja systemu VM-3000 firmy TOA

TOA to jeden z najbardziej liczących się na naszym rynku producentów i dostawców rozwiązań w zakresie instalacji dźwiękowych.

Firma oferuje sprzęt rozmaitego typu - od prostych systemów nagłośnieniowych, poprzez instalacyjne systemy liniowe, aż po rozbudowane systemy ostrzegania dźwiękowego, czyli DSO. Jednym z nich jest VM-3000, którego prezentacja szerszemu audytorium była tematem "trasy", jaką odbyła po kraju ekipa polskiego oddziału TOA, w towarzystwie Wolfganga Peina, dyrektora z TOA Electronics Europe GmbH.

Prezentacja warszawska, a właściwie podwarszawska, bo miała miejsce w hotelu DeSilva w Piasecznie, zgromadziła niespełna 20 słuchaczy. Biorąc pod uwagę, jak bardzo specjalistycznym sprzętem są systemy DSO, należy uznać ten wynik za bardzo dobry. Impreza ta odbyła się 20 kwietnia, w godzinach 9-16. W ramach prezentacji przedstawiono elementy systemu, czym zajął się Łukasz Wiśniewski.

VM-3000 jest systemem przeznaczonym przede wszystkim dla średniej wielkości obiektów. Oferuje funkcje nie tylko systemu ostrzegawczego, ale także rozgłoszeniowego i przywoławczego. Pozwala także na transmitowanie muzyki tła. Komunikaty ostrzegawcze mogą być przekazywane przez tzw. mikrofon strażaka, "gruszkę" dołączaną do jednostki nadrzędnej lub też odtwarzane z zapisu w pamięci urządzenia. Podstawowym elementem systemu, jego jednostką nadrzędną, jest wzmacniacz VM-3240VA lub VM-3360VA.

W pierwszym wariancie oddaje 240, a w drugim 360 watów mocy. Wyposażony jest w cztery wejścia mikrofonowo- liniowe, z których pierwsze trzy mają postać gniazd XLR/TRS, zaś czwarte złącza terminalowego. Oprócz tego na tylnej ścianie wzmacniacza znajdziemy dwa złącza RCA dla źródła muzyki tła oraz wejście z zewnętrznego wzmacniacza 100 V. Co do zestawu wyjść, to obejmuje on m.in. sześć złącz głośnikowych, a także złącza do przesyłu sygnału do wzmacniaczy podrzędnych. W sumie do pojedynczej jednostki nadrzędnej można podłączyć maksymalnie dziewięć takich wzmacniaczy, VM3240E lub VM-3360E.

Komunikacja realizowana jest przy użyciu okablowania sieciowego Cat5, na maksymalną odległość 800 metrów. To daje możliwość skonfigurowania aż sześćdziesięciu stref nagłośnienia, z indywidualnie regulowaną głośnością. Jednakże możliwości regulacji głośności określają priorytety. I tak, przekaz o priorytecie 1 to transmisja najwyższej wagi, np. komunikat o ewakuacji, której nie można wyciszyć nawet regulatorem Master w jednostce nadrzędnej. Ogółem do dyspozycji jest sześć poziomów priorytetu. Dodatkowymi elementami systemu są opcjonalne stacje: RM-300MF z mikrofonem strażaka, RM-320F czyli rozszerzenie dla tejże, a także stacja mikrofonu przywoławczego.

Niestety, nie ma tu miejsca na opisanie wszystkich możliwości konfiguracyjnych systemu VM-3000. Są one bowiem bardzo szerokie, ale ich wykorzystanie znacząco ułatwia specjalne, dedykowane oprogramowanie, którego omówieniem podczas prezentacji zajął się Michał Murski. VM-3000 jest rozwiązaniem ze wszech miar godnym polecenia, zarówno ze względu na jakość wykonania i możliwości, jak i korzystną cenę. Co ważne, VM-3000 to pierwszy na rynku system DSO spełniający wymogi normy EN 54.

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje