Apart Audio MA-30. Wzmacniacz instalacyjny z mikserem

2018-02-22

Obserwując otoczenie można powiedzieć, że jesteśmy wręcz uzależnieni od wszelakiego rodzaju multimediów.

Wciąż na ulicy widać ludzi w słuchawkach na uszach. Podobnie nieodłączną towarzyszką zakupów w różnego rodzaju marketach jest sącząca się w tle muzyka. Na stacjach kolejowych słychać komunikaty, w świątyniach kaznodzieja słyszalny jest w każdym zakątku niejednokrotnie skomplikowanego akustycznie wnętrza. Często nie zastanawiamy się nad tym, a w każdym miejscu przytoczonym w tych kilku przykładach zainstalowany jest system nagłaśniający, którego konstrukcja przystosowana jest do realizacji takiego rodzaju nagłośnienia.

W latach dawniejszych wzmacniacze instalacyjne konstruowane były z małą dbałością o wygląd zewnętrzny, gdyż zakładano że urządzenie zamknięte w jakiejś szafie ma robić swoje i niekoniecznie dobrze wyglądać. Dziś wszelakie systemy instalowane w nowoczesnych budynkach, obiektach sakralnych oraz domach mieszkalnych muszą spełnić wysokie standardy, i stąd wzmacniacze instalacyjne są nie tylko dobrze funkcjonujące, ale również estetyczne. Przykładem firmy specjalizującej się w projektowaniu i produkcji szeroko rozumianych systemów instalacyjnych jest belgijska firma Apart Audio. W tym artykule przybliżę konstrukcję najmniejszego wzmacniacza z mikserem tej firmy

MA-30


MA-30 to urządzenie o wysokości 2U oraz szerokości ½ racka 19”. Obudowa wykonana została z blachy stalowej, polakierowanej na kolor czay matowy. Przedni panel wykonano z tworzywa sztucznego. Jest on również w kolorze czaym i stanowi ciekawą i estetyczną formę. Na ściankach obudowy wykonano wiele otworów wentylacyjnych i montażowych. Dzięki temu, stosując dodatkowe akcesoria, można zamontować wzmacniacz w skrzyni rack pojedynczo lub dwa obok siebie. Standardowo obudowa wyposażona jest w solidne nogi gumowe, co pozwala na postawienie wzmacniacza na półce.

MA-30 jest wzmacniaczem miksującym, a więc wyposażony jest w kilka wejść. Ważną rzeczą w przypadku tak kompaktowej i jednocześnie dobrze wyposażonej konstrukcji jest wykonanie opisów na panelu przednim oraz tylnym. Opisy są kontrastowe i bardzo czytelne, a co najważniejsze, dokładnie opisują funkcje gniazd oraz regulatorów.

Tylna płyta stanowi panel wejść, wyjść oraz regulatorów wzmacniacza. Wejścia MA-30 poukładane są zgodnie z ich poziomem priorytetu – w systemach instalacyjnych bowiem ważne jest, aby dźwięk, który pojawia się w głośnikach, był logicznie załączany i działo się to automatycznie, bez udziału realizatora.

WEJŚCIA


Najważniejszym wejściem MA-30 jest EMERGENCY IN. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wejście, za pośrednictwem którego nadawane będą komunikaty alarmowe i ewakuacyjne. Wejście zrealizowane jest w formie gniazda typu Euroblock. Jest ono symetryczne i dodatkowo wyposażone w dwa piny przycisku wyciszającego wszystkie inne wejścia. Dodatkowo wejście to uruchamia wyjście PRIORITY OUT, na którym pojawia się napięcie stałe 24 V, służące do sterowania dodatkowymi urządzeniami systemu. Wyjście priorytetowe wykonane jest w formie gniazda Euroblock. EMERGENCY IN wyposażone jest w potencjometr regulacji głośności oraz diodę LED sygnalizującą przesterowanie wejścia.

Drugim wejściem, co do ważności, zainstalowanym we wzmacniaczu MA-30 jest wejście informacyjno-przywoławcze PAGING MIC. Jest to symetryczne wejście mikrofonowe z gniazdem Euroblock, w którym dodatkowe dwa złącza służą do podłączenia przycisku PAGING. Wejście wyposażono w potencjometr regulacji czułości, diodę LED przesterowania oraz regulator głośności. Kanał ten wyposażono również w sygnał dzwonka, z potencjometrem regulacji jego głośności oraz przyciskiem pozwalającym na przetestowania ustawionej głośności. Przyciśnięcie przycisku PAGING uruchamia dzwonek oraz aktywuje wejście, wyciszając wszystko oprócz wejścia EMERGENCY.

Trzecie wejście, opisane jako MIC, jest tak naprawdę wejściem uniwersalnym, pozwalającym na doprowadzenie do niego tak sygnału mikrofonowego, jak i liniowego. Podobnie jak poprzednie, zrealizowane jest ono na złączu Euroblock i również symetryczne. Przełączanie czułości (mikrofon/linia) realizowane jest za pomocą mikrowyłącznika – drugi taki przełącznik służy do załączania napięcia fantomowego, co pozwala na użycie zarówno mikrofonów dynamicznych, jak i pojemnościowych. Ponadto kanał dysponuje płynną regulacją czułości. Dodatkowo w kanale tym znajdziemy dwa niesymetryczne gniazda RCA do podłączenia sygnału liniowego (np. odtwarzacza CD). Wejście to wyposażono w system automatycznego załączania VOX, dysponujący potencjometrem regulacji progu zadziałania, umieszczonym również na tylnym panelu. Potencjometr progu zadziałania stanowi jednocześnie wyłącznik systemu VOX.

Oprócz regulatorów na panelu tylnym kanał ten ma wyprowadzony na przednim panelu podświetlany włącznik wejścia oraz potencjometr głośności, dzięki czemu po ustawieniu czułości na tylnym panelu załączania i regulacji głośności kanału można dokonywać już z przodu urządzenia. Wejście MIC wycisza jedynie pozostałe dwa wejścia liniowe.

MA-30 wyposażono jeszcze w dwa wejścia liniowe, wykonane w formie gniazd RCA. Wejścia – oczywiście każde z osobna – wyposażono w potencjometr regulacji czułości oraz diody LED przesterowania. Na przednim panelu umieszczono potencjometr głośności wejść liniowych oraz podświetlane wyłączniki kanałów. Wejścia liniowe działają alteatywnie, czyli nie mogą działać jednocześnie.

WYJŚCIA


Apart Audio MA-30 wyposażony jest w trzy wyjścia. O pierwszym z nich, PRIORITY OUT, już wspomniałem – służy ono do sterowania dodatkowymi urządzeniami systemu. Drugim wyjściem jest wyjście sygnału liniowego po przedwzmacniaczach, PRE OUT, wykonane w formie gniazda RCA. Trzecim jest wyjście głośnikowe, nisko- i wysokoimpedancyjne. Wyjście niskoimpedancyjne pozwala na podłączenie głośnika o impedancji 4 omów, zaś wyjście wysokoimpedancyjne oferuje możliwość podłączenia głośników pracujących w trybie 70 lub 100V. Dodatkowo nad gniazdami wyjściowymi Euroblock znajdują się potencjometry dwupunktowej regulacji barwy.

Na tylnym panelu znajduje się również gniazdo zasilania z sieci napięcia przemiennego, zintegrowane z wyłącznikiem zasilania. Wzmacniacz wyposażony jest również w układ AUTO STANDBY, którego wyłącznik umieszczony jest na tylnym panelu. Na przednim panelu znajduje się przycisk ON-STANDBY, który załącza oraz „usypia” urządzenie. Po uruchomieniu układu AUTO STANDBY załączony wzmacniacz automatycznie usypia po około dziesięciu minutach. Ponowne jego załączenie następuje po naciśnięciu wyłącznika ON-STANDBY, wyłączników kanałów lub zadziałaniu układu VOX.

Na przednim panelu umieszczono pięć kontrolek statusu wzmacniacza. Sygnalizują one doprowadzenie sygnału do wyjścia oraz przesterowanie wzmacniacza, zadziałanie układów zabezpieczenia stopnia mocy, uruchomienia kanału EMERGENCY, PAGING oraz załączenie systemu VOX.


Zewnętrznie wzmacniacz stanowi bardzo kompaktowe oraz estetyczne urządzenie. Wewnątrz panuje równie wzorowy porządek. Na całość układu składają się cztery płyty drukowane, połączone ze sobą za pomocą taśm wieloprzewodowych. Główną płytkę stanowi zasilacz impulsowy oraz układ scalonego wzmacniacza pracującego w klasie D, o mocy 30 W. Wzmacniacz nie wymaga zewnętrznych tranzystorów mocy, a co za tym idzie radiatorów. Do chłodzenia nie potrzeba wentylatorów, a wiec praca urządzenia jest całkowicie bezgłośna. Oczywiście obok płyty wzmacniacza zamontowano niewielki transformator głośnikowy. Na płytach znajdują się elementy tak przewlekane, jak i montowane powierzchniowo. Montaż nie budzi żadnych zastrzeżeń. Płyty drukowane montowane są w systemie automatycznym.

 

OBSŁUGA MA-30


jest prosta i intuicyjna. Nie bez znaczenia są opisy umieszczone na jego obudowie. Każdy kanał ma możliwość regulacji głośności lub głośności i czułości, co pozwala na bezproblemowe nastawienie poziomów poszczególnych sygnałów wejściowych. Układ automatycznego załączania VOX działa w szerokim zakresie czułości, co pozwala na bezproblemowe nastawienie wymaganego progu. Układ AUTO STANDBY po około 10 minutach wyłącza wzmacniacz, a o stanie uśpienia informuje pulsowanie podświetlenia przycisku ON STANDBY na przednim panelu. Pamiętać należy o tym, że konstrukcja wzmacniacza MA-30 pozwala na dołączenie do wyjścia mocy tylko jednego obciążenia. Korzystać można albo z wyjścia niskoimpedancyjnego, albo z jednego z wyjść wysokoimpedancyjnych.

PODSUMOWANIE


Belgijska firma Apart Audio w serii wzmacniaczy z mikserem znalazła miejsce na konstrukcję MA-30 oraz bliźniaczą MA-60, która przeznaczona jest do instalacji w mniejszych obiektach. Wzmacniacze MA-30 i MA-60 różnią się mocą wyjściową. Pomimo pozoej prostoty MA-30 jest on w pełni skutecznym i automatycznym urządzeniem, które spełnia wszystkie wymogi stawiane obecnie wzmacniaczom instalacyjnym. Urządzenie jest tak przemyślane, że raz zainstalowane steruje priorytetem nadawanych komunikatów, bez konieczności ingerencji kogokolwiek. Na przednim panelu urządzenia umieszczono tylko te elementy, które mogą wymagać ewentualnej regulacji online. Nie bez znaczenia jest fakt, że MA-30 jest urządzeniem małym gabarytowo i estetycznie wykonanym. Dzięki temu zawsze znajdzie się na niego miejsce i nie będzie „kłuł w oczy”, gdy będzie musiał stanowić element wystroju pomieszczenia.

Marek Kozik

 


 

Więcej informacji o prezentowanym urządzeniu oraz innych produktach Apart Audio na stronie inteetowej producenta: www.apart-audio.com oraz polskiego dystrybutora: www.konsbud-audio.pl.

INFORMACJE:


Moc wyjściowa: 30 W RMS
Pasmo przenoszenia: 60 Hz-20 kHz
Zasilanie: 100–240 VAC, 50/60 Hz
Wymiary: 216 x 88 x 234 mm
Waga: 2,4 kg
Cena: 999 zł brutto

Dostarczył:
Konsbud Audio, ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa, tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje