Chamsys MagicQ MQ100 Pro 2010 - konsoleta oświetleniowa

2012-02-28

Firma Chamsys małymi krokami wchodzi na Polski rynek konsolet oświetleniowych. Nic w tym dziwnego, brytyjski producent posiada szeroką gamę produktów, która może zaspokoić potrzeby niemal każdej firmy oświetleniowej, od bardzo małej po duże korporacje.

Najpopulaiejszym bodajże produktem Chamsysa jest obecnie konsoleta MagicQ MQ100 Pro 2010. W konsoletach oświetleniowych musimy rozróżnić dwie części systemu: budowę i funkcjonalność zewnętrzną sterownika oraz oprogramowanie.

BUDOWA

Płyta czołowa sterownika została wykonana z metalu - testowany model miał kolor czerwony, jednak można zamówić niebieski. Boczne elementy są drewniane, zaś w przedniej części, na całej szerokości obudowy, znajduje się podłokietnik, wykonany z gąbki i materiału imitującego skórę. Podniesienie podłokietnika (jest przyczepiany za pomocą mocnych "rzep") daje nam dostęp do schowka oraz złącza USB.


Na obszarze roboczym konsolety można wyróżnić 6 modułów, opisanych na rysunku.

Na tylnym panelu konsolety znajdziemy gniazdo zasilające Powercon, przycisk włączający sterownik, 2 gniazda lampek roboczych, 4 pięciopinowe gniazda DMX, 4 USB, 4 sieciowe, gniazdo serwisowe, 1 złącze RS-232, gniazdo "remote", dwa wyjścia VGA na zewnętrzne monitory (maks. rozdz. 1.440 × 900), które mogą być dotykowe, oraz przycisk twardego resetu sterownika. Konsoleta jest standardowo wyposażana w UPS oraz odpoy na wstrząsy flash--owy dysk twardy.

MQ100 Pro 2010 ma wbudowany 9-calowy ekran dotykowy. Na ekranie wyświetlane są różne układy okien. Wokół ekranu umieszczono 24 przyciski i 8 obrotowych
enkoderów. Przyciski te są określane jako "soft buttons", tzn. ich funkcje odpowiadają okienkom na ekranie dotykowym. Aktualna funkcja przycisku jest wyświetlana na ekranie obok lub poniżej przycisku. Funkcje enkoderów obrotowych również zmieniają się w zależności do aktywnego okna. Bieżąca funkcja jest wyświetlana obok koła enkodera.

Po prawej stronie ekranu znajdziemy przyciski, które sterują zawartością pojawiającą się na ekranie. Przyciski zostały ułożone w sposób przemyślany i funkcjonalny. Znajdziemy tam: POS (pozycja), COL (kolor), BEAM (gobo, shutter, focus itp.), GROUP, FX, CUE STORE, OUT, PROG. Naciśnięcie przycisku otwiera odpowiadające mu okno. U samej góry znajdują się przyciski pozwalające na zmianę wielkości oraz położenia otwartego okna.

Poniżej zlokalizowane jest pole pozwalające na wybór pojedynczych urządzeń, parzystych, nieparzystych, wybór następnego lub poprzedniego urządzenia w zaznaczonej grupie, przyciski LOCATE, HIGHLITE oraz FAN.

Testowany model konsolety miał kolor czerwony, jednak można zamówić niebieski - taki jak na zdjęciu na pierwszej stronie artykułu.

Następna sekcja to "EDITOR", w której znajdziemy takie przyciski jak: RECORD, CLEAR, COPY, UPDATE, REMOVE itd. W prawym dolnym rogu znajduje się klawiatura numeryczna oraz przyciski do poruszania się po oknach (PAGE UP, LEFT, RIGHT, DOWN, HOME, END oraz strzałki sterujące kursorem na ekranie).

Największy obszar w dolnej części konsolety zajmują suwaki. Producent zainstalował 13 suwaków: 1 × Grand Master, 1 × Sub Master, 1 × Cross Fade oraz 10 suwaków typu Playback. Każdy z Playbacków ma u dołu przycisk typu FLASH oraz po 3 przyciski nad suwakiem (S, PLAY, PAUSE).

Wszystkie suwaki poruszają się bardzo swobodnie i płynnie. Wykonane są z plastiku, co dla jednych może być wadą, dla innych zaletą, jednak z pewnością nie wystąpi problem ścierających się gumowych nakładek, a biorąc pod uwagę, że są dobrze wyprofilowane uznajemy je za udane rozwiązanie.

Firma Chamsys zadbała też o jakość wszystkich "czaych" przycisków, wykonując je z uwzględnieniem małego zagłębienia na palec, co jest pozytywnie odczuwalne przy ich wciskaniu. Przyciski typu FLASH oparte są na mikrostyku, który wydaje dobrze znane "klik-klik", co ma wielu zwolenników.

MQ100 Pro 2010 ma wbudowany 9-calowy ekran dotykowy, wokół którego umieszczono 24 przyciski i 8 obrotowych enkoderów.


Podsumowując budowę frontu widać, że producent wiele rzeczy przemyślał. Aż 8 obrotowych enkoderów pozwala na szybki dostęp do wielu parametrów
urządzeń, które stają się coraz bardziej rozbudowane. Umieszczenie kół sterujących obok wyświetlanych parametrów też jest bardzo pomocne.

Dowodem na to, że konsoleta została zaprojektowana z dużym uwzględnieniem potrzeb realizatorów jest taki szczegół, iż przyciski wyboru kolejnego lub poprzedniego urządzenia z zaznaczonej grupy umieszczono tuż nad enkoderami kontrolującymi parametry PAN i TILT, co znacznie ułatwia ustawianie pozycji urządzeń.

SYSTEM MAGICQ

Czyli najważniejszy dla każdego realizatora element sterownika. System MagicQ obsługuje konsolety MQ100, MQ200, MQ300, a także jest dostępny w wersji darmowej na systemy Windows, Linux, Mac OS. Sterowniki pracują na systemie Linux, co czyni je bardzo stabilnymi.

System umożliwia obsługę do 32 linii DMX, co daje 16.384 kanały DMX, oraz pozwala zapisać do 5.000 Cue, 1.000 Cue Stack, 3.096 palet i 1.000 grup. MagicQ oferuje mnogą liczbę opcji, które realizator konfiguruje do własnych potrzeb.

Z jednej strony na początku ustawienia te mogą sprawiać pewne trudności. Jednak gdy już przebiemy przez ten proces, praca jest bardzo przyjemna, konsoleta od tej chwili współpracuje z użytkownikiem i zwraca mu z naddatkiem czas poświęcony na dostosowanie ustawień. Cały setup można zapisać w pliku i załadować przy nowym show lub w innej konsolecie.

Wygląd interfejsu oprogramowania można zmieniać w ramach 6 wariantów kolorystycznych. System pozwala na skonfigurowanie własnego układu okien, przy czym użytkownik może zapisać 12 indywidualnych widoków. W jednym widoku mogą znajdować się maksymalnie 4 różne okna.

Na tylnym panelu znajdziemy m.in. gniazdo zasilające Powercon, 4 pięciopinowe gniazda DMX, 4 USB, 4 sieciowe i dwa wyjścia VGA na zewnętrzne monitory.

Gdyby tego było mało użytkownikowi, to bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przycisk EXEC. Pod nim programiści schowali możliwość zbudowania zupełnie dowolnego widoku, do którego możemy skopiować wybrane grupy, presety, pojedyncze pamięci, makra oraz efekty. Wielkość siatki, na którą przenosimy wybrane elementy, definiuje użytkownik.

Kolejnym krokiem, aby móc zacząć pracę z konsoletą, jest patchowanie urządzeń. Proces ten przebiega sprawnie i bez żadnych zastrzeżeń. Aby dodać
urządzenie wybieramy katalog producenta, model oraz tryb pracy, następnie podajemy ilość dodawanych urządzeń oraz ich adres - MagicQ umożliwia adresowanie z zadanym offsetem.

Bardzo ważną opcją jest możliwość korzystania z tzw. urządzeń "multigroup" (listwy LED, Robe Robin600 LED Wash, SunStrip), bez względu na ilość "wewnętrznych grup". Co ciekawe, urządzenia te można sprawnie podmienić na zwykłe lub też odwrotnie - zwykłe na "multigroup".

MagicQ, poza rozbudowaną biblioteką urządzeń (ok. 2.500), pozwala tworzyć własne biblioteki. Poza urządzeniami i dimmerami możemy skonfigurować do 50 rożnych media serwerów.

Po prawej stronie ekranu znajdziemy przyciski, które sterują zawartością pojawiającą się na ekranie.

Sprawnie działająca opcja podmiany (morphing) urządzeń jednego rodzaju na inny jest kolejnym dowodem, iż nad konsoletą pracują ludzie, którzy znają problemy i potrzeby realizatorów. Samo programowanie konsolety jest bardzo proste i funkcjonalne, ogranicza się do wyboru urządzeń, ustawienia ich parametrów (za pomocą kół enkoderów lub presetów) i zapisanie na wskazanym playbacku.

Edycja pamięci odbywa się na kilka sposobów (include, record merge, record remove), każdy z wariantów z pewnością znajdzie swoich zwolenników. Edycja palet również nie przysparza żadnych kłopotów. W konsolecie znajdziemy bardzo interesujące opcje wykorzystania czasów Fade/Delay dla poszczególnych parametrów, dla każdego z urządzeń osobno.

Szybki dostęp do licznych opcji funkcji Fan (wystarczy przytrzymać przycisk FAN), szybka zmiana kolejności wybranych urządzeń (normal, reversed, into
centre, centre out, random) czy sprawny wybór co 2, 3, 4...n urządzenia w grupie sprawia, że przygotowanie ciekawych pamięci staje się intuicyjne i proste.

Istotnym elementem z pewnością pozostaje silnik efektów (FX). Również tutaj programiści się postarali. Po dodaniu efektu na urządzenia poza standardowymi opcjami mamy dostęp do takich ustawień jak: kierunek efektu (12 opcji), podział na grupy lub segmenty, możliwość zmiany kolejności wybranych urządzeń, co zmieni efekt wyjściowy.

MagicQ umożliwia wykonywanie efektów pomiędzy dwoma wybranymi paletami. Pixel Mapping, czyli dziś bardzo populae i przydatne narzędzie w konsolecie oświetleniowej, to funkcja z którą MagicQ radzi sobie doskonale. Użytkownik, po stworzeniu i przypisaniu do siatki urządzeń, generuje dla niej wewnętrzny media serwer (maks. 20 warstw). Od teraz na urządzenia z siatki możemy nakładać gotowe lub wczytane pliki graficzne, wideo, wbudowane efekty, tekst. Maksymalnie siatka może zawierać 5.460 punktów RGB, a system pozwala na zdefiniowanie 20 różnych siatek.

W przedniej części, poniżej 13 suwaków, na całej szerokości obudowy znajduje się podłokietnik, wykonany z gąbki i materiału imitującego skórę.

Gdy korzystamy z urządzeń "multigroup", programiści kolejny raz nas zaskakują. Wprowadzony efekt na całą siatkę możemy praktycznie jednym ruchem
zmienić, aby ten sam efekt odbywał się na każdym urządzeniu z osobna.

Konsolety Chamsys mogą pracować w sieci jako sterowniki równoległe - konsoleta główna oraz backup, który przejmie automatycznie kontrolę w przypadku awarii tej pierwszej.

Przydatną częścią oprogramowania MagicQ jest jego wersja na iPhona lub telefon z systemem Android. Wykorzystując WiFi łączymy się z konsoletą, co daje nam dostęp do palet, pamięci z poziomu telefonu. To populae dziś narzędzie jest bardzo pomocne do ustawiania ostrości, pozycji itp., gdyż możemy to zrobić będąc na scenie.

INFORMACJE


Linie (universe) DMX: 32
Kanały: 16.384
Cue: 5.000
Cue Stack: 1.000
Palety: 3.096
Grupy: 1.000
Enkodery obrotowe: 8
Suwaki: 14
Zasilanie: 110-240 V (AC)
Wymiary: 625 × 580 × 180 mm
Waga: 15 kg
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Teatr
ul. Grabowa 8
05-501 Piaseczno/Zalesie Dolne
tel. 22 756 26 36

www.teatr.com.pl

PODSUMOWANIE

Chamsys MagicQ jest bardzo rozbudowanym systemem, przez co przedstawienie go w pełni znacznie wykracza poza zakres tego artykułu. Producent zaimplementował bardzo wiele przydatnych funkcji oraz opcji.

Z pewnością jest to konsoleta dla szerokiej grupy użytkowników; pozwala na to cena (całej gamy produktów) oraz jej możliwości programowe, od najprostszych do bardzo zaawansowanych.

Niewątpliwie dużą zaletą Chamsysa są jego twórcy. Prawie na każdym kroku widać, że jest to konsoleta stworzona z uwzględnianiem uwag i potrzeb realizatorów. Wszyscy realizatorzy korzystający lub zamierzający używać Chamsysa powinni się zainteresować wieloma skrótami klawiaturowymi, które znacznie upraszczają pracę.

Do samej budowy konsolety trudno mieć jakieś zastrzeżenia. Przyciski i suwaki są wykonane ergonomicznie, rozkład przycisków również został przemyślany. W każdej konsolecie Chamsys jest wbudowany UPS, na wyposażeniu MQ 100 znajdziemy 2 robocze lampki LED, mysz, klawiaturę oraz pokrowiec.

Waga konsolety - 15 kg - oraz stosunkowo niewielkie wymiary czynią ją poręczną nawet na imprezach o ograniczonych przestrzeniach dla realizatora.

Krzysztof Konieczek


Więcej informacji o prezentowanej konsolecie oraz innych produktach firmy Chamsys na stronie inteetowej producenta: www.chamsys.com oraz polskiego dystrybutora: www.teatr.com.pl.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje