QSC KS212C

2018-07-13

Wydawałoby się, że nic nadzwyczajnego nie ma w basowym aktywnym zestawie głośnikowym. Ot, niemała obudowa z mniej lub bardziej widocznym głośnikiem, no i oczywiście wzmacniacz z dolnoprzepustowym filtrem na wejściu. W ogromnym uproszczeniu tak właśnie jest. Niechcący przedstawiłem jednozdaniowy przepis na „burzyciela murów”, z którym niejednokrotnie kojarzy mi się zestaw basowy. Jednak dość żartów, bowiem dobry subbas tak potęguje odczucia słuchowe, że nie chce się potem słuchać samych zestawów szerokopasmowych. Praca zestawu basowego kojarzy się również z wszechobecnymi niskimi tonami, które czy są pożądane czy nie słyszy audytorium, wykonawcy oraz mieszkańcy okolicznych domów. Zaczęto więc konstruować zestawy o charakterystyce kardioidalnej, które charakteryzują się mniejszą emisją dźwięku z tyłu zestawu. Przykładem takiego ukierunkowanego zestawu basowego jest KS212C, amerykańskiego producenta QSC.

KS212C

wykonany jest w formie prostopadłościanu. Obudowa wykonana jest ze sklejki polakierowanej na kolor czarny lakierem dwuwarstwowym. Zestaw nie jest urządzeniem lekkim, zawiera bowiem dwa głośniki o średnicy 12”. W związku z tym producent na tylnej ścianie obudowy zamontował cztery obrotowe koła transportowe. Na przedniej oraz tylnej ścianie znajdują się po dwa kanały basowe, o ściśle zaprojektowanym kształcie oraz długości. Są one rozmieszczone symetrycznie. Taka konstrukcja mówi, że obudowa subbasu KS212C stanowi swoisty filtr pasmowo-przepustowy VI rzędu. W takim przypadku głośnik lub głośniki zestawu zamontowane są wewnątrz obudowy, zaś ze światem zewnętrznym kontaktują się właśnie poprzez kanały basowe, prowadzone z komór, w których osobno pracują przednia i tylna część membrany.

 

Na przedniej oraz tylnej ścianie znajdują się po dwa kanały basowe, o ściśle zaprojektowanym kształcie oraz długości.

 

Na przedniej ścianie obudowy oprócz kanałów basowych, znajduje się umieszczona w dyskretnym logo dodatkowa dioda LED, sygnalizująca załączenie zasilania. Na dolnej oraz prawej ścianie obudowy, zamontowano po cztery gumowe nogi, co pozwala na postawienie zestawu na podłożu w pionie, jak i w poziomie. Odpowiednio na górnej oraz lewej ściance zainstalowano gniazda gwintowane M 20, pozwalające na przykręcenie sztycy ewentualnych satelitów. Na dolnej oraz górnej ściance zamontowano również solidne uchwyty transportowe.

ELEKTRONIKA

KS212C dzięki dosyć bogatemu wyposażeniu można wykorzystać w różnych aplikacjach. W środkowej części tylnej ścianki umieszczono panel elektroniki. Na panelu znajdują się dwa gniazda wejściowe typu combo oraz dwa męskie wtyki XLR przesyłające sygnał do zestawów szerokopasmowych. Znajduje się na nim również potencjometr czułości wejściowej obu wejść oraz diody LED zasilania i zadziałania limitera. W związku z tym, że zestaw zawiera w swej konstrukcji procesor DSP, na panelu znalazł miejsce wyświetlacz LCD, enkoder obrotowy wyboru funkcji, przycisk akceptacji oraz wyjścia/powrotu. Oczywiście na panelu umieszczono wyłącznik oraz gniazdo zasilania zestawu z sieci napięcia przemiennego. Układ elektroniczny subbasu wymaga wymuszonego chłodzenia i w związku z tym moduł z elektroniką wyposażono w niewielki wentylator.

 

W środkowej części tylnej ścianki umieszczono panel elektroniki.

 

Panel elektroniki zamknięty jest w duralowej obudowie, która stanowi radiator chłodzący elektronikę zestawu. KS212C wyposażony został w dwa wzmacniacze pracujące w klasie D, które w szczycie dostarczają po 1.800 W mocy każdy. Oczywiście jak przystało na nowoczesną konstrukcję, układ zasilany jest za pośrednictwem zasilacza impulsowego. Montaż elektroniki nie budzi zastrzeżeń, jednak producent lekko przesadził z silikonowym klejem wiążącym ciężkie elementy elektroniczne. Słuszna porcja kleju w testowanym egzemplarzu zalała przewód taśmowy wewnątrz panelu, co uniemożliwia jego otworzenie dla np. serwisu.

PRZETWORNIKI

Można powiedzieć, że wewnątrz obudowy znajdują się dwa symetrycznie umieszczone i oddzielone od siebie zestawy, w których zamontowano po jednym głośniku basowym o średnicy 12” i impedancji 4 omy. Są to głośniki firmowane przez QSC, wyposażone w klejone magnesy ferrytowe. Obudowa wewnątrz nie ma żadnych wytłumień. Wszystkie połączenia przewodowe wewnątrz zestawu prowadzone są starannie. Przewody zakończone są konektorami lub wielopinowymi wtyczkami. Subbas KS212C wykonany jest solidnie oraz estetycznie.

OBSŁUGA

zestawu nie nastręcza żadnych trudności. Menu z istotnych rzeczy ma jedynie wybór częstotliwości filtru dolnoprzepustowego (80 lub 100 Hz) oraz regulację opóźnienia sygnału (od 0 do 100 ms). Zmieniając wartość opóźnienia automatycznie mamy wyświetlane wartości w milisekundach, metrach i stopach. Ustawienia filtru i opóźnienia można zapisać jako sceny – pamięć zestawu pozwala na zapamiętanie pięciu takich scen użytkownika. Pozostałe funkcje w menu dotyczą załączenia diod LED zasilania, ustawienia kontrastu wyświetlacza czy przywrócenia ustawień fabrycznych.

Pomimo tego, że menu zestawu jest proste, nieco uciążliwe jest posługiwanie się obrotowym impulsatorem w połączeniu z dwoma przyciskami. Odruchowo człowiek próbuje wciskać gałkę impulsatora celem akceptacji – a tu nic.

POMIARY I ODSŁUCH

Przy ustawieniu crossovera na 100 Hz pasmo przenoszenia zestawu zawiera się w zakresie od około 41 Hz do 100 Hz (przy -3 dB), zaś przy ustawieniu 80 Hz do około 90 Hz (również -3 dB). Co ciekawe, przy ustawieniu 80 Hz następuje zmniejszenie poziomu sygnału w stosunku do ustawienia 100 Hz o około 1 dB. Wytłumienie występuje już od około 50 Hz w górę, czyli prawie w całym paśmie pracy. Producent podaje, że różnica w poziomach dźwięku pomiędzy przodem a tyłem zestawu wynosi 15 dB. Wykonane pomiary dawały rzeczywisty wynik nie większy jak 8 dB. Co ciekawe, pomiary wykazały, że zestaw tłumi również dźwięk mierzony z boków zestawu. Charakterystyka fazowa zestawu w używanej części pasma jest bez zastrzeżeń.

 

KS212C wyposażony jest w dwa 12-calowe przetworniki niskotonowe firmowane przez QSC.

 

PODSUMOWANIE

Prostota obsługi, uniwersalność oraz ukierunkowane promieniowanie dźwięku, to cechy subbasu KS212C firmy QSC. W zasadzie nie ma potrzeby mnożenia fajerwerków, a co za tym idzie funkcji w menu, aby obsłużyć zestaw basowy. Dzięki takiemu podejściu obsługa zestawu staje się prosta i nie wymaga straty cennego czasu. Producent przygotował zestaw KS212C tak, aby sprawdził się jako element małej, jak i rozbudowanej aplikacji. Zainstalowanie nóżek na dwóch ściankach obudowy daje możliwość uniwersalnego ustawienia zestawu na scenie czy na podłożu.

KS212C nie jest urządzeniem lekkim, a wynika to ze sztywnej konstrukcji obudowy oraz zastosowania dwóch głośników o podwójnych magnesach ferrytowych. Z tego powodu zestaw wyposażono w koła transportowe oraz solidne uchwyty. Niemała moc zastosowanych wzmacniaczy pozwali na skuteczne wsparcie brzmieniowe, wielu typów zestawów szerokopasmowych. Nie bez znaczenia jest solidność konstrukcji oraz estetyka wykonania. Ale najważniejszą cechą zestawu KS212C jest ukierunkowana kardioidalna dystrybucja dźwięku, która daje większe panowanie nad nagłaśnianym obszarem.

Informacje:

Moc: 2 x 1.800 W (szczytowa)
Dyspersja: 180º, kardioidalna
Max. SPL (1 m): 132 dB (szczytowy)
Pasmo przenoszenia: 44 Hz-104 Hz (-6 dB)
Zasilanie: 100-240 V AC/50-60 Hz
Wymiary: 622 x 394 x 851 mm
Waga: 40,1 kg
Cena katalogowa: 6.500 zł brutto

Dostarczył:
Aplauz, ul. Graniczna 19
05-092 Łomianki-Dąbrowa, tel.: 22 751 42 39
www.aplauzaudio.pl

 

Pomiary

Pomiary zostały wykonane w plenerze, za pomocą sygnału typu przemiatany sinus. Program pomiarowy REW V5, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Focusrite Scarlett 2i2. Charakterystyki z wygładzaniem 1/6 oktawy. Zestaw ustawiony na ziemi.


Więcej informacji o prezentowanym zestawie głośnikowym oraz innych produktach firmy QSC na stronie internetowej producenta: www.qscaudio.com oraz polskiego przedstawiciela: www.aplauzaudio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje