Sennheiser XS Wireless 1 Vocal Set

2017-10-26

Powoli stajemy się społeczeństwem, które charakteryzuje się maksymalnym stopniem upraszczania sobie życia.

Tym zdaniem nie chcę manifestować nienawiści do prostoty, a jedynie wyrazić swój niepokój. Badania bowiem dowodzą, że jesteśmy społeczeństwem, które powoli zatraca umiejętność samodzielnego rozumowego rozwiązywania problemów.

Staje się to faktem, bowiem większość rozwiązań mamy dziś podane na przysłowiowej tacy. Pokolenia poprzednie nie korzystały z nowoczesnych technologii oraz baz danych, przez co zmuszone były do intensywniejszego i sprawniejszego myślenia. Dziś wyznaje się jednak zasadę, że chcąc korzystać np. z dobrodziejstwa systemów bezprzewodowych, nie potrzeba być elektronikiem, realizatorem czy radiowcem.

Na rynku możemy bez problemu znaleźć systemy, które, będąc uproszczone obsługowo, pozbawione fajerwerków, sprawnie działają, a co najważniejsze nie rujnują kieszeni. Przykładem konstrukcji takiego systemu może być system bezprzewodowy XS WIRELESS 1 renomowanego producenta, jakim jest Sennheiser.

XS WIRELESS 1


dostępny jest w czterech podstawowych zestawach. Producent proponuje zestawy wokalne oraz instrumentalne, wyposażone w mikrofon typu lavalier oraz nagłowny. Zestaw wokalny może zawierać w nadajniku kapsułę e825 lub e835, zaś instrumentalny – wyposażony w nadajnik typu bodypack – może współpracować z instrumentem za pośrednictwem przewodu lub mikrofonu instrumentalnego e908T. Do testów dostarczono set wokalny wyposażony w kapsułę e835.

W skład zestawu dostarczonego w estetycznym pudełku typu walizkowego wchodzi odbioik EM-XSW1, wraz z zasilaczem sieciowym, oraz nadajnik do ręki SKM 835-XSW z uchwytem do przykręcenia na statyw.

ODBIORNIK EM-XSW1


zamknięty jest w estetycznej obudowie wykonanej z tworzywa ABS. Lakierowanie w kolorze antracytowym oraz ogólna estetyka wykonania odbioika jest taka, że w pierwszej chwili wydaje się, iż jego obudowa jest metalowa. Złudzenie to niszczy niska waga odbioika oraz, co ważniejsze, brak zewnętrznych anten odbiorczych.


Przedni panel wykonany jest w kolorze czaym i jest matowy, co nie tylko dodaje uroku, ale zwiększa jego czytelność w słoneczne dni. Na panelu tym umieszczone są kontrolki w formie piktogramów podświetlanych przez diody LED.

Sygnalizują one pojawienie się sygnału audio, połączenie RF, niski stan baterii nadajnika oraz proces synchronizacji nadajnika z odbioikiem. Na panelu znajduje się również dwucyfrowy wyświetlacz OLED, który wskazuje wybrany bank kanałów oraz kanał. System może pracować w jednym z ośmiu banków, zaś każdy bank dysponuje dziesięcioma zaprogramowanymi kanałami. Tak kontrolek LED, jak i wyświetlaczy normalnie nie widać na matowej powierzchni, zaś pojawiają się dopiero po załączeniu zasilania.

Z przodu urządzenia umieszczono również kółko nawigacyjne, które obsługuje pięć mikroprzełączników. Służy ono do ręcznego wyboru banku oraz kanału, załączenia funkcji skanowania pasma oraz do regulacji głośności wyjściowej odbioika w dziesięciostopniowej skali. Obok koła znajduje się przycisk synchronizacji oraz wyłącznik zasilania.

Na tylnej ściance obudowy znajdują się gniazda wyjściowe sygnału audio – XLR oraz jack ¼”. Wyjście odbioika można przełączać znajdującym się z tyłu mikroprzełącznikiem, jako dostarczające sygnał o poziomie liniowym lub mikrofonowym. Obok przełącznika znajduje się potencjometr squelch oraz gniazdo DC zasilania.


EM-XSW zasilany jest za pośrednictwem zasilacza impulsowego napięcia stałego 12 V, o wydajności prądowej 300 mA. Jak wspomniałem wcześniej, odbioik nie został wyposażony w zewnętrzne anteny odbiorcze. Znajdują się one wewnątrz obudowy, w formie drutowej.

NADAJNIK SKM 835-XSW


jest klasycznym w formie nadajnikiem do ręki. Jego obudowa wykonana została również z lakierowanego ABS.

Dynamiczna kapsuła e835 o charakterystyce kardioidalnej została osłonięta odkręcaną główką ze stalowej siatki, pokrytej na kolor czay.

Kapsuła zamontowana została w rękojeści w sposób bardzo elastyczny. Gąbkowy tłumik wewnątrz stalowej osłony chroni zaś przed zakłóceniami typu „pop” oraz podmuchami wiatru. Kapsuła nie jest elementem wymiennym.


Na obudowie nadajnika zainstalowano miniaturowy panel, na którym znajduje się wyświetlacz LCD oraz przełącznik funkcji MUTE mikrofonu. W dolnej części obudowy nadajnika SKM 835-XSW znajduje się obudowa anteny nadawczej, na której umieszczono podświetlany wyłącznik zasilania oraz przycisk synchronizacji.

Wyłącznik zasilania nie jest łatwodostępny, a załączenie urządzenia nie następuje natychmiast po naciśnięciu – trzeba przytrzymać przycisk przez ok. 2 sekundy. Dolna część rękojeści obudowy jest osłoną pojemnika dwóch baterii zasilających nadajnik. Do zasilania nadajnika potrzebne są dwie baterie paluszkowe AA, które pozwalają na około 10 godzin pracy. Pod osłoną znajduje się również przełącznik czułości mikrofonu. Do dyspozycji mamy cztery zakresy czułości.

 

OBSŁUGA SYSTEMU XS W1


jest niesłychanie prosta. Świadczyć o tym może fakt, że kompletna instrukcja obsługi systemu mieści się na dwóch stronach A4 i w zasadzie zawiera jedynie instrukcje obrazkowe.

Po załączeniu odbioika wystarczy nacisnąć przycisk skanowania i zaakceptować proponowany bank oraz kanał. Następnym krokiem jest uruchomienie synchronizacji na nadajniku, a następnie odbioiku. Synchronizacja następuje w zasadzie natychmiast. Dźwięk przekazywany jest czysty, a zastosowana kapsuła wieie odtwarza mowę czy wokal. Nadajnik jest dosyć odpoy na zakłócenia pochodzące od trzymania go w dłoni. W przypadku konstrukcji bez zewnętrznych anten zawsze interesuje mnie praktyczny zasięg systemu. Na początek dokonałem prób z potencjometrem squelch skręconym na minimum. W takiej sytuacji czułość systemu jest największa, jednak przerwom w łączności towarzyszy krótkotrwały szum. Przy takim ustawieniu zasięg systemu osiągnął 350 m. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to zasięg przy braku przeszkód, w sytuacji widzenia się anten oraz nadajniku na statywie, czyli w bezruchu. Druga próba miała na celu stwierdzenie jaki jest praktyczny zasięg systemu, czyli w jakiej odległości nie następuje zrywanie połączenia, niezależnie od położenia nadajnika – oczywiście znów bez poważniejszych przeszkód terenowych. Dodatkowo squelch ustawiony został tak, aby przerwom w łączności nie towarzyszył szum. Zasięg przy takich kryteriach to 100 m. Udało się przetestować system XS W1 w warunkach praktycznych, gdzie odbioik systemu znajdował się na niewielkiej wysokości od powierzchni gruntu, zaś nadajnik trzymany był w ręce osoby idącej w tłumie. W takiej sytuacji system pracował stabilnie do 60 m i nie była to granica zerwania łączności. Odległość wynikała z sytuacji, w której test się odbywał.

System pracuje w paśmie UHF i powinien z zasady być odpoy na przeszkody terenowe, jednak musimy mieć świadomość, że EM-XSW1 jest odbioikiem działającym na zasadzie różnicowej i jego praca nie będzie tak stabilna, jak w przypadku odbioików pracujących w systemie true diversyty. System XS W1 przy napotkaniu przeszkód w formie murów czy ścian pracuje stabilnie do około 25 m.

PODSUMUJMY

Na rynku od jakiegoś czasu pojawiają się systemy bezprzewodowe projektowane przez renomowanych producentów w wykonaniu budżetowym. Jest to bardzo ciekawa propozycja, ponieważ urządzenia takie wyposażone są wprawdzie jedynie w konieczne minimum funkcji, ale wykonane bardzo profesjonalnie i tak też samo działają. Doskonałym przykładem tego jest system XS W1 Sennheisera. Konstrukcja ta jest świetną propozycją dla indywidualnego użytkownika, zespołów muzycznych czy niewielkich firm nagłośnieniowych. Duża liczba kanałów pozwala na jednoczesne działanie do dziesięciu takich samych systemów. Dostępne zestawy pozwolą na wykorzystanie go tak do zastosowań wokalnych, konferansjerskich, jak i instrumentalnych. Nie bez znaczenia jest prostota obsługi oraz szybkość ewentualnego przeprogramowania. Nadajnik SKM charakteryzuje się małym poborem energii, co pozwala na długie odcinki czasu pracy. Ważną sprawą jest profesjonalne i bardzo estetyczne wykonanie komponentów systemu, a dobre brzmienie jest kolejnym atutem tego bardzo sympatycznego systemu. Ostatni atut to cena, która – jak na Sennheisera – jest naprawdę atrakcyjna.

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym systemie oraz innych produktach firmy Sennheiser na stronie inteetowej producenta: www.sennheseier.com oraz polskiego dystrybutora: www.sennheiser.pl i www.aplauzaudio.pl.

INFORMACJE:


Nadajnik SKM 835
Pasmo przenoszenia: 80 Hz-16 kHz
Moc nadajnika: 10 mW
Typ mikrofonu: dynamiczny e835
Czułość: 0 do -30 dB
Zasilanie: 2 x AA 1,5 V
Waga: 245 g

Odbioik EM-XSW1
Typ: Superheterodyna z podwójną
przemianą częst.
Synchronizacja częst.: PLL
Pasmo przenoszenia: 50 Hz-16 kHz
Zasilanie: 12 VDC/300 mA
Wymiary: 200 x 42 x 127 mm
Waga: 340 g

System XS WIRELESS1
Częstotliwość pracy:
A: 548-572MHz,
B: 614-638 MHz,
C: 766-790 MHz
D: 794-806 MHz,
E: 821-832 MHz, 863-865 MHz
K: 925-937.5 MHz
Stosunek sygnał/ szum: >= 103 dBA
THD: <= 0,9%
Cena (za system): 1.619 zł

Dostarczył:
Aplauz Sp. z o.o., ul. Graniczna 19
05-092 Warszawa, tel. 22 751 42 39
www.aplauzaudio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje