Audio-Technica AT-ONE

2017-01-19

Gdy słyszymy „system bezprzewodowy” to często myślimy „nie, to drogi, zbędny gadżet dla naszego zespołu”. I tak często jest, że chcąc zaoszczędzić ciężko zarobione pieniądze, nie korzystamy z dobrodziejstwa dźwięku bez przewodu.

Jednak pomimo tego, że systemy potrafią „zabijać ceną”, to trzeba powiedzieć, iż większość z nich nafaszerowana jest bajerami, które, owszem, zwiększają funkcjonalność, ale gdyby ich nie było, nic wielkiego by się nie stało.

Wszystko bowiem zależy od tego, w jaki sposób i w jakich warunkach będziemy użytkować dany system. Już jakiś czas temu na łamach LSI prezentowaliśmy system jednej z wiodących firm – AKG – który dzięki budżetowym rozwiązaniom świetnie sprawdzał się w działaniu i dostępny był za całkiem przyzwoitą cenę. Dziś przyszedł czas na kolejnego renomowanego producenta mikrofonów, ale również systemów bezprzewodowych, który w zeszłym roku zaprezentował system o budżetowej cenie, jednak o nie budżetowym działaniu. Mowa o firmie Audio-Technica oraz systemie
AT-ONE
System możemy nabyć w trzech konfiguracjach. Pierwsza wyposażona jest w nadajnik do ręki, druga w nadajnik typu belt-pack, zaś trzecia konfiguracja zawiera nadajnik belt-pack oraz przypinany mikrofon ATR-35cW. Sercem jednak każdego systemu bezprzewodowego jest

ODBIORNIK


W przypadku systemu AT-ONE jest to odbioik stacjonay ATW-R1F, którego obudowa wykonana została z czaego tworzywa sztucznego. Jest to jednak tylko zewnętrzna powłoka, bowiem od wewnątrz widać elementy chassis wykonanego z blachy stalowej. Obudowa ma wysokość 1U i jest tak zaprojektowana, że można za pośrednictwem znajdujących się w zestawie uszu zainstalować ją w skrzyni rack. Szerokość obudowy pozwala na zamontowanie w skrzyni rack dwóch takich urządzeń obok siebie. Oczywiście odbioik ATW-R1F jest autonomicznym urządzeniem z zamontowanymi na dolnej ściance obudowy nogami gumowymi.

Przedni panel wykonany jest również z czaego tworzywa sztucznego. Forma urządzenia jest prosta, jednak bardzo estetyczna. Na przednim panelu, w jego centralnej części, umieszczono podwójny wyświetlacz ośmiosegmentowy, który wyświetla numer jednego z ośmiu dostępnych kanałów.

Obok wyświetlacza umieszczono dwie diody LED, które sygnalizują połączenie RF nadajnika z odbioikiem oraz pojawienie się transmisji audio. Z lewej strony panelu umieszczono wyłącznik zasilania, zaś po prawej stronie przyciski UP i DOWN wyboru kanału pracy odbioika.

Na tylnym panelu umieszczono gniazda antenowe, na których występuje stałe napięcie zasilające 12 V. Dzięki temu można w razie potrzeby podłączyć wzmacniacz antenowy lub spliter. Na tylnym panelu umieszczono również gniazda wyjściowe odbioika.

Do dyspozycji mamy wyjście symetryczne XLR oraz niesymetryczne jack ¼”. Obok gniazd umieszczono miniaturowy przełącznik, dostosowujący wyjście odbioika do pracy z sygnałem mikrofonowym lub liniowym. Na tylnym panelu umieszczono również gałkę potencjometru tłumienia szumów SQUELCH, zaś obok niej zainstalowano gniazdo zasilania DC. Odbioik zasilany jest za pośrednictwem impulsowego zasilacza wtyczkowego z wymiennymi bolcami sieciowymi – do dyspozycji mamy bolce do gniazd europejskich oraz brytyjskich.


Odbioik ATW-R1F może współpracować z nadajnikiem typu

BELT-PACK ATW-T1F


Nadajnik ten wykonano z czaego tworzywa sztucznego, w formie niewielkiego prostopadłościanu. Jest to urządzenie, które charakteryzuje się niewielką wagą, jednocześnie wyposażone jest w bardzo solidny klips z drutu sprężynowego, który z pewnością utrzyma go na swoim miejscu. Pod klipsem zainstalowano przełącznik tłumika sygnału wejściowego -10 dB. Na tylnej ściance zainstalowano również klapkę, pod którą kryją się baterie zasilające nadajnik. ATW-T1F zasilają dwie baterie paluszkowe AA, które wg. producenta pozwalają na 10 godzin pracy.

Na góej ściance umieszczono antenę nadawczą oraz gniazdo wejściowe wykonane w formie mini-XLR 4-pin. W centralnej części góej ścianki zamontowano przycisk załączenia zasilania, który jednocześnie spełnia funkcję przycisku MUTE. Obok niego umieszczono diodę LED, która sygnalizuje załączenie zasilania oraz wyciszenie sygnału. Na lewej ściance obudowy nadajnika znajduje się obrotowy przełącznik służący do wyboru jednego z ośmiu kanałów nadawania. Przełączenia kanału można dokonać za pomocą śrubokręta, podobnie jak płynnej nastawy czułości wejścia. Potencjometr GAIN zamontowano na prawej ściance nadajnika.


Drugim dostępnym nadajnikiem w systemie AT-ONE jest nadajnik do ręki

HANDHELD ATW-13F


Jego obudowa wykonana jest z czaego tworzywa sztucznego, jednak pod spodem częściowo z metalu. I tak osłona kapsuły mikrofonu zakręcana jest na gwint metalowy, natomiast osłona baterii, która stanowi dolną część rękojeści nadajnika, na gwint plastikowy. ATW-13F zasilany jest również za pomocą dwóch baterii paluszkowych AA. Pod osłoną baterii znajduje się obrotowy przełącznik wyboru kanału nadawania, obsługiwany z wykorzystaniem śrubokręta.

W dolnej części obudowy, klasycznie dla tego typu nadajników, znajduje się antena nadawcza, zaś na jej obudowie zamontowano wyłącznik zasilania, który załącza również funkcję MUTE.

Ponad wyłącznikiem znajduje się dioda LED wskazująca status pracy nadajnika. Wyłącznik znajduje się w zagłębieniu obudowy, co utrudnia jego przypadkowe przełączenie. ATW-13F wyposażono w kapsułę pojemnościową.

 

 

OBSŁUGA


System AT-ONE został zaprojektowany tak, aby jego obsługa była maksymalnie prosta. Celem konstruktorów było takie odchudzenie interface’u, żeby system pozostał w pełni funkcjonalny, a jednocześnie aby możliwe było zmniejszenie ceny. I tak system pracuje w systemie diversity, który dziś jest już standardem w świecie systemów bezprzewodowych. Nie jest to jednak „pełny” diversity (czyli true diversity), ale układ ze jednym torem odbiorczym i przełączanymi antenami. Jest systemem analogowym, pracującym w paśmie UHF. Osiem dostępnych kanałów pogrupowanych jest w dwie czwórki, co pozwala na jednoczesną pracę dwóch systemów AT-ONE, bez ryzyka wystąpienia interferencji. Wybór kanału odbioru oraz nadawania dokonywany jest ręcznie, zaś wyświetlacz odbioika wskazuje jedynie odbierany kanał. Producent słusznie wybrał funkcje jedynie konieczne do pracy, bez fajerwerków podnoszących koszt elektroniki i jej oprogramowania. A więc po nastawieniu takich samych kanałów nadawania i odbioru system zaczyna pracować.

Moc nadajników to 10 mW. System działa naprawdę stabilnie, jeśli nadajnik z odbioikiem „widzą się”. Przeszkody terenowe, w rozumieniu ścian budynków, bardzo ograniczają jego pewny zasięg. Pewny zasięg w przestrzeni z przeszkodami to około 25 m. Sytuacja pewnego zasięgu zmienia się, gdy nadajnik i odbioik widzą się bez przeszkód. Zasięg systemu w takich warunkach wynosi około 150 m – to naprawdę sporo, jak na budżetowy system.
Funkcja SQUELCH dosyć mocno ogranicza zasięg pracy systemu, natomiast ustawiona na minimum powoduje pojawienie się delikatnego krótkotrwałego szumu przed przerwą w łączności. Podczas prób udało się uzyskać połączenie między nadajnikiem handheld a odbioikiem na dystansie około 350 m, jednak często sygnał zanikał, gdy nadajnik był w ruchu. Jeśli nie poruszał się, a dodatkowo jego antena była ustawiona pionowo (zgodnie z polaryzacją anten odbiorczych), sygnał był czysty i pewny.

Można by obawiać się, że zastosowanie kapsuły pojemnościowej w nadajniku ATW-13F będzie skutkowało zakłóceniami pochodzącymi od ręki osoby trzymającej nadajnik – nic podobnego. Konstruktorzy tak dobrali czułość oraz filtrację kapsuły, że przekazywany dźwięk mowy jest bardzo wiey i ciepły zarazem, a mikrofon w zasadzie nie przenosi zakłóceń z obudowy.

PODSUMOWANIE


Można z powodzeniem powiedzieć, że na rynku systemów bezprzewodowych pojawił się dobry budżetowy zestaw, wyprodukowany przez renomowanego producenta, jakim jest Audio-Technica. System AT-ONE jest dedykowany do zastosowań scenicznych dla małych zespołów, wokalistów oraz instrumentalistów. Konstruktorzy jednak pozwolili sobie rozszerzyć możliwości systemu, aby mógł spełniać również rolę systemu instalacyjnego, stąd zasilanie na gniazdach antenowych oraz podział częstotliwości pracy dla uzyskania pewnej separacji pomiędzy dwoma sąsiednimi systemami. Prostota systemu sprawia, że obsługa AT-ONE jest prosta nawet dla mniej wprawnych użytkowników. Dodatkowo producent zadbał o zabezpieczenie systemu w trasie i wyposażył go w solidną walizeczkę z tworzywa wypełnioną gąbką.

Oprócz przystępnej ceny i prostoty obsługi Audio-Technica oddaje nam system o dobrym brzmieniu i solidnym wykonaniu, oraz całkiem sporym zasięgu. Czegóż chcieć więcej?

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanych systemach oraz innych produktach firmy Audio-Technica na stronie producenta: www.audio-technica.com oraz polskiego dystrybutora: www.konsbud-audio.pl.

INFORMACJE:


Nadajnik ATW-13F
Pasmo przenoszenia: 60 Hz-16 kHz
Zakres częst.: 824-831 MHz,
863-865 MHz (2x4 kanały)
Modulacja: FM
Moc nadajnika: 10 mW
Kapsuła: pojemnościowa, kardioidalna
Zasilanie: 2 × AA 1,5 V
Wymiary: 268 mm, φ52 mm
Waga: 227 g

Nadajnik ATW-T1
Pasmo przenoszenia: 60 Hz-16 kHz
Zakres częst.: 824-831 MHz,
863-865 MHz (2x4 kanały)
Modulacja: FM
Moc nadajnika: 10 mW
Zasilanie: 2 × AA 1,5 V
Wymiary: 66 × 98 × 22 mm
Waga: 71 g

Odbioik ATW-R1
Pasmo przenoszenia: 60 Hz-16 kHz
Czułość: 10 dBμV
Zniekształcenia: <1%
Wymiary: 200 × 42 × 122 mm
Zasilanie: 12 V DC, 500 mA
Waga: 418 g
Cena brutto: 219 euro (ATW-11F)
239 euro (ATW-13F)
266 euro (ATR-11/PF)

Dostarczył:
Konsbud Audio, ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa, tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.pl

 

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje