Sennheiser Speech Line Digital Wireless

2016-11-15

Dzięki miniaturyzacji elementów elektronicznych oraz rozwojowi konstrukcji radiowych bezprzewodowa transmisja dźwięku przeżywa prawdziwy rozkwit.

Na scenach normą staje się obecność systemów bezprzewodowych. I jak jeszcze kilka lat temu wykorzystywanie przez instrumentalistów czy wokalistów „bezprzewodówek” było synonimem luksusu lub statusu finansowego, tak dziś na rynku znajdziemy wiele konstrukcji, które nie zdegradują naszych kieszeni, a spełnią swoją rolę w sposób więcej niż zadowalający.

Nie zawsze są to produkty markowe, jednak widać, że wraz z dostępnością technologii często nie odbiegają jakością od nich. Producenci zaczynają prześcigać się obecnie, konstruując systemy, które są proste w obsłudze, a co za tym idzie szybkie w instalacji i konfiguracji. Systemy te pozostają jednocześnie nadal zaawansowane technologicznie. Pojawiają się również systemy bezprzewodowe, które projektowane są dla konkretnego zastosowania. Świetnym tego przykładem może być konstrukcja znanego niemieckiego producenta Sennheiser, której nadano nazwę

SPEECH LINE DIGITAL WIRELESS


Z nazwy można wiele wyczytać. W tym przypadku dowiadujemy się, że system jest projektowany pod kątem przenoszenia mowy. W skład kompletu wchodzić może odbioik SL Rack Receiver DW oraz nadajnik do ręki SL Handheld DW lub nadajnik bodypack SL Bodypack DW.

ODBIORNIK


w systemie bezprzewodowym stanowi urządzenie bazowe. W przypadku systemu SL odbioik jest jednokanałowym cyfrowym urządzeniem pracującym w paśmie 1,9 GHz. Jego układ zamknięty jest w prostopadłościennej obudowie o wysokości 1 U, która zajmuje połowę szerokości rack 19”. Dzięki takiemu rozwiązaniu oraz dodatkowym akcesoriom można ją w racku zamontować pojedynczo lub po dwa w jednym rzędzie.

Typowo odbioik stanowi urządzenie wolnostojące. Obudowa wykonana jest z blachy stalowej, natomiast przedni panel z tworzywa sztucznego. Na owym panelu, a dokładnie w jego centrum, umieszczono czytelny wyświetlacz OLED, na którym prezentowana jest nazwa połączenia, kondycja baterii nadajnika, wraz z przewidywanym czasem pracy, stan połączenia RF, wskaźnik poziomu AF (sygnału audio), wybrany profil audio oraz stan funkcji MUTE. Na wyświetlaczu można odczytać też wybrany poziom sygnału wyjściowego, status działania filtru góoprzepustowego oraz rodzaj używanej kapsuły mikrofonu. Po lewej stronie wyświetlacza zainstalowano przycisk PAIR, służący do parowania nadajnika z odbioikiem. Po prawej znajduje się obrotowy enkoder z przyciskiem oraz klawisz ESC, które służą do poruszania się po menu urządzenia. Ostatnimi elementami na przednim panelu są przycisk załączania zasilania odbioika oraz dioda LED, sygnalizująca kolorem świecenia stan pracy urządzenia.

Na tylnej płycie odbioika SL Rack Receiver DW umieszczono dwa gniazda anten odbiorczych, gniazdo DC zasilania, dwa gniazda RCA, stanowiące niesymetryczne wyjście sygnału audio o stałym poziomie, oraz wyjście symetryczne w formie gniazda XLR, z regulowanym poziomem sygnału. Z tyłu zainstalowano również gniazdo RJ45, służące do połączenia odbioika z siecią etheetową, w celu sterowania oraz monitorowania jego działania, czego dokonujemy z poziomu oprogramowania Sennheiser Control Cockpit. Odbioik zasilany jest z impulsowego zasilacza wtyczkowego o napięciu wyjściowym 12 V DC.


Pomimo tego że system bezprzewodowy SL jest bardzo prosty w obsłudze, dysponuje menu, w którym znalazło się kilka nieskomplikowanych w obsłudze funkcji. Jest ono podzielone na pięć grup: Audio, System, Network, Device Identification oraz Help.

W grupie funkcji „Audio” można załączyć filtr góoprzepustowy, wybrać profil dźwięku, ustawić poziom sygnału wyjścia symetrycznego oraz powrócić do fabrycznych nastaw audio. W zakładce wyboru profilu dźwięku do dyspozycji mamy trzy gotowe profile brzmieniowe: dla głosu męskiego, żeńskiego lub dla innych urządzeń, oraz siedmiopasmowy korektor graficzny, za pomocą którego można ustawić własny profil brzmieniowy. Oczywiście można również wyłączyć profile.

W grupie nastaw „System” można dokonać zmiany kontrastu wyświetlacza, wyłączyć działanie funkcji Mute, załączyć samoczynne zabezpieczenie przełączników oraz dokonać ograniczenia mocy nadajnika. W grupie tej można również przeprowadzić tak zwany Walk Test, za pomocą którego sprawdzimy pole pewnego połączenia na scenie. Oczywiście w tej grupie również możemy dokonać resetu nastaw, wracając do ustawień fabrycznych.
W grupie „Device Identification” można zmienić nazwę połączenia. Po zmianie nazwa pojawi się na wyświetlaczu nadajnika oraz odbioika. Można również nadać dodatkową nazwę miejsca instalacji systemu.

Zakładka „Help” to nie instrukcja obsługi zaszyta w odbioiku, a sprytny sposób na jej znalezienie w sieci Inteet. Po wejściu do tej grupy mamy do dyspozycji dwa kody QR, które odczytane za pomocą smartfona skierują nas bądź do strony produktu, bądź do instrukcji obsługi urządzenia.

NADAJNIKI


System Speech Line można wyposażyć w nadajnik do ręki SL Handheld DW. Jest on wykonany w formie klasycznego mikrofonu ręcznego z anteną w dolnej części rękojeści. Obudowa nadajnika, lakierowana na kolor sreby, wykonana jest ze stopów lekkich. W dolnej części obudowy znajduje się antena, na której umieszczono podświetlany wyłącznik zasilania oraz – w zagłębieniu pod nim – przycisk parowania nadajnika z odbioikiem. Taka konstrukcja wyłączników oraz ich miejsce instalacji utrudnia przypadkowe przełączenie. Podświetlenie wyłącznika wskazuje status pracy urządzenia.


W dolnej części nadajnika znajduje się również dedykowany akumulator zasilający, pozwalający na pracę do 15 godzin. Nadajnik można też zasilać bateriami AA, korzystając z opcjonalnego pojemnika, który mieści dwie takie baterie.


W góej części obudowy zamontowano mały panel z tworzywa sztucznego, a na nim włącznik funkcji MUTE nadajnika. Na panelu umieszczono również niewielki wyświetlacz LCD, na którym odczytać można nazwę połączenia, stan baterii oraz stan połączenia RF.

Dostarczony przez dystrybutora nadajnik wyposażony był w pojemnościową kapsułę e865, która dedykowana jest do śpiewu oraz mowy. Nadajnik nie wymaga praktycznie żadnej obsługi oprócz sparowania go z odbioikiem oraz włączenia/wyłączenia i wyciszenia przełącznikiem Mute.


Drugim z nadajników proponowanych do pracy w systemie Speech Line jest SL Bodypack DW, w formie prostopadłościanu o niewielkich wymiarach. Połowę obudowy zajmuje dedykowany akumulator Li-Ion, który jest elementem wymiennym i może być zastąpiony pojemnikiem na dwie baterie AA. Obudowa nadajnika wykonana jest ze stopu lekkiego. Na tylnej ściance znajdziemy klips wykonany z drutu sprężynowego, zaś z boku zainstalowano wyłącznik zasilania oraz – pod nim – przycisk parowania. Obydwa przyciski licują z powierzchnią obudowy, a w połączeniu z umieszczeniem ich na boku trudno jest przypadkowo je nacisnąć.

Na przedniej ściance obudowy zainstalowano wyświetlacz LCD, identyczny jak w nadajniku do ręki. Na góej ściance znajduje się schowana w niewielkiej obudowie z tworzywa antena nadajnika, przełącznik funkcji MUTE, dioda LED statusu nadajnika oraz wejście mikrofonu (lub instrumentu) w formie stereo jack 3,5 mm. Gniazdo wyposażono w pierścień gwintowany, pozwalający na zastosowanie wtyku z nakrętka zabezpieczającą.

W zestawie z nadajnikiem bodypack otrzymaliśmy mikrofon nagłowny SL Headmic 1. Zamiast niego można też skorzystać z mikrofonu krawatowego MKE1.

Obydwa nadajniki wyposażono w dedykowane akumulatory, które można ładować w dwojaki sposób. Pierwszym sposobem jest ładowanie z gniazda USB, za pośrednictwem dostarczonego w zestawie przewodu, drugim zaś ładowanie z wykorzystaniem opcjonalnej ładowarki CHG-2, w którą bezpośrednio wkładamy nadajnik.

Wszystkie elementy systemu wykonano z materiałów wysokiej jakości, co sprawia, że są solidne mechanicznie, a jednocześnie mają atrakcyjny wygląd.

 

OBSŁUGA


Uruchomienie oraz korzystanie z systemu bezprzewodowego Speech Line jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy nacisnąć na chwilę przycisk parowania na odbioiku, a następnie na nadajniku, i już po niespełna 10 sekundach system jest gotowy do pracy.

Proponowane profile brzmieniowe ingerują w brzmienie bardzo intuicyjnie, co mnie się akurat podoba, bowiem często zdarza się, że fabryczne modyfikacje dźwięku są przesadzone i brzmią bez sensu.

Nadajnik z odbioikiem stale przesyłają informacje między sobą, stąd możliwość np. zmiany mocy nadawania z pozycji odbioika czy natychmiastowy alarm na wyświetlaczu obu urządzeń przy zerwaniu połączenia. Gdy zaczynałem pracę z systemem byłem przygotowany na jakieś ograniczenia w brzmieniu, związane z konferencyjnym czy prezenterskim przeznaczeniem – a tutaj nic podobnego. Brzmienie systemu jest pełne, wieie przesyłające mowę, bez żadnych braków w paśmie. Dodać trzeba, że system szyfruje przesyłane informacje, co daje bezpieczną transmisję.

Zasięg w warunkach, gdy na drodze sygnału są przeszkody w formie ścian, nie jest powalający, co przy częstotliwości pracy systemu nie jest zaskoczeniem. Pewne połączenie w takiej sytuacji to ok. 40 metrów. W przypadku terenu otwartego zasięg jest oszałamiający, jak na cyfrowy system pracujący na falach gigahercowych – przy nastawieniu mocy na tryb automatyczny pewny zasięg udało się uzyskać na dystansie 350 metrów! Oczywiście rzadko jest tak, że mamy czyste przedpole, i przy próbach, gdzie „na kursie” były drzewa czy obiekty budowlane, zasięg pewny to około 180 metrów. Zasięg określony przeze mnie jako pewny jest wtedy, gdy antenę zasłania ciało mówcy.

System ma stały squelch, a jego próg zadziałania nie obcina sygnału w sposób natychmiastowy. Przy przerwach połączenia, wynikających z granicy zasięgu, czasem słychać cyfrowe zniekształcenia. Ogranicznik mocy działa skutecznie, zaś po ponownym „zobaczeniu się” nadajnika z odbioikiem połączenie następuje po około 1 sekundzie.

PODSUMOWANIE


Speech Line Digital Wireless firmy Sennheiser to system bezprzewodowy dedykowany do mowy. Niezawodnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie prowadzi się konferencje, wykłady czy prezentacje. W przypadku takiego zastosowania konieczny jest system, który w działaniu najbliższy będzie klasycznemu mikrofonowi, czyli przede wszystkim nie będzie rozpraszać uwagi konferansjera. Nadajnik takiego systemu ma działać tak, że podchodzi się do statywu czy bierze się go do ręki i nie zastanawia czy coś należy uruchomić, i czy nie skończy się bateria. W przypadku systemu SL tak właśnie jest – mikrofon może pracować cały dzień, bowiem jedno załadowanie akumulatora to około 15 godzin pracy, a oprócz możliwości użycia funkcji Mute (którą zresztą można wyłączyć) nadajniki nie mają funkcji regulacyjnych.

System wyposażony w możliwość komunikacji za pośrednictwem sieci LAN może być elementem systemu nagłośnienia zespołu sal konferencyjnych. Wtedy to koordynator systemu ma stały wgląd w pracę grupy urządzeń, wraz z możliwością dokonywania korekty nastaw. Regulowany ogranicznik mocy nadajnika pozwala również na pracę bliźniaczych systemów w niedalekim sąsiedztwie. Cały system jest nastawiony na wysokiej jakości przekaz mowy, stąd wybór takich, a nie innych kapsuł mikrofonowych oraz filtrów korygujących brzmienie. System SL, dzięki solidnej konstrukcji elementów składowych, zabezpiecza urządzenia przed użytkowaniem przez osoby, które niekoniecznie znają się na higienie pracy z elektronicznymi urządzeniami przenośnymi. No i oczywiście nie bez znaczenia w dzisiejszej erze estetyki i nowoczesności jest elegancki design systemu.

Wydawałoby się, że system SL jest w swojej klasie bez widocznych wad, jedynie cena może na pierwszy rzut oka nieco odstraszać. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż za tę kwotę otrzymujemy nie tylko zaawansowany (a jednocześnie prosty w obsłudze), ale również markowy i wyprodukowany w Niemczech (a nie na Dalekim Wschodzie) system bezprzewodowy.

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym systemie oraz innych produktach firmy Sennheiser na stronie inteetowej producenta: www.sennheiser.com oraz polskiego dystrybutora: www.aplauzaudio.pl i www.sennheiser.pl.

INFORMACJE:


SL Rack Receiver DW
Zakres częstotliwości:
1.880-1.900 MHz
1.920-1.930 MHz
1.893-1.906 MHz
1.880-1.895 MHz
1.910-1.920 MHz
Pasmo przenoszenia: 20 Hz–20 kHz
Stosunek sygnał/szum: > 90 dB(A)
Przetwarzanie A/C i C/A: 24 bity/48 kHz
Zasilanie: 12 V DC
Waga: 828 g

SL Handheld DW
Pasmo przenoszenia: 20 Hz–20 kHz
Moc nadajnika: regulowana, do 250 mW
THD: typ. 0,1 %
Stosunek sygnał/szum: > 90 dB(A)
Zasilanie: accupack (czas pracy ok. 15 h) 2 x AA (czas pracy ok. 10 h)
Waga: 262 g (z kapsułą)

SL Bodypack DW
Pasmo przenoszenia: 20 Hz–20 kHz
Impedancja wejściowa: 1 MΩ
Moc nadajnika: regulowana, do 250 mW
THD: typ. 0,1 %
Stosunek sygnał/szum: > 90 dB(A)
Zasilanie: accupack (czas pracy ok. 15 h) 2 x AA (czas pracy ok. 10 h)
Waga: 88 g (z kapsułą)
Cena:
SL Handeld Set DW-3-EU C: 5.595 zł
SL Headmic Set DW-3-EU C: 7.576 zł
SL Lavalier Set DW-3-EU C: 7.576 zł
Ładowarka CHG-2: 899 zł

Dostarczył:
Aplauz Sp. z o.o., ul. Graniczna 19
05-092 Warszawa, tel. 22 751 42 39
www.aplauzaudio.pl

 

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje