Dwukanałowy system bezprzewodowy Audio-Technica System 10 Pro

2016-02-18

Gdzie byliby dzisiejsi muzycy – zarówno wokaliści, a tym bardziej tańczący wokaliści, jak i instrumentaliści, np. gitarzyści – gdyby nie systemy bezprzewodowe? Odpowiedź jest prosta – na ziemi.

Nie mogliby skakać na scenie, czy wykonywać dziwnych ewolucji podczas występu. Systemy bezprzewodowe powstały, po pierwsze z potrzeby wolności artysty na scenie, a po drugie aby zmniejszyć ilość przewodowego „makaronu” pod nogami. Wciąż pojawiają się nowe konstrukcje systemów bezprzewodowych, ewoluując wraz ze zmieniającą się techniką. I tak japoński uznany na rynku producent między innymi mikrofonów i systemów bezprzewodowych, Audio-Technica, zaprezentował w tym roku na targach NAMM dwukanałowy system bezprzewodowy o nazwie

SYSTEM 10 PRO


który jest już w sprzedaży. W ofercie Audio-Technica można znaleźć systemy o nazwie „SYSTEM 10”, pracujące w paśmie 2,4 GHz. SYSTEM 10 PRO oferuje natomiast nowe, ciekawe rozwiązanie funkcjonalne (o tym za chwilę).

Sercem systemu jest odbioik dwukanałowy, który składa się z obudowy z interfejsem cyfrowego przetwarzania audio RC13 oraz dwóch wyjmowanych odbioików RU13. Obudowa RC13 wykonana jest z blachy stalowej, polakierowanej na czao, zamkniętej od przodu panelem z czaego tworzywa ABS, na którym naniesione są białe opisy. Dołączony zestaw uchwytów pozwala na zamontowanie obudowy w skrzyni rack. Do zestawu dołączony jest również wspoik, pozwalający na zamontowanie dwóch jednakowych obudów w skrzyni obok siebie. Trzeba przyznać, że producent zatroszczył się nawet o wkręty, za pomocą których montuje się akcesoria. Jeżeli zdecydujemy, że system ma być wykorzystywany indywidualnie, do zestawu dołączono cztery nogi gumowe.

Przedni panel obudowy wyposażony jest w dwa sloty, w których znajdują się dwa odbioiki. Często zdarza się, że istnieje potrzeba np. zainstalowania anteny wyżej lub po prostu w innym miejscu niż rack odbioików. Wtedy skazani jesteśmy na ograniczonej długości przewody przedłużające, które pogarszają parametry anten. Projektanci systemu postanowili uniknąć takich ograniczeń i wyposażyli System 10 Pro w dwa wyjmowane kompletne odbioiki ATW-RU13. Normalnie pracują one w obudowie i połączone są z nią czteropolowym złączem sprężynowym. Po wyjęciu z obudowy odbioiki trzeba połączyć z obudową za pośrednictwem skrętki Cat5 ze złączami RJ45, której długość może sięgać 100 metrów.

Na przednim panelu obudowy, w centralnym jej miejscu, umieszczono niebieski wyświetlacz LCD, który obrazuje numer identyfikacyjny połączonego nadajnika, siłę sygnału RF oraz stan naładowania baterii nadajników. Obok wyświetlacza umieszczono po dwie diody LED dla każdego z kanałów, pokazujące stan sparowania kanału oraz obecność transmisji audio, zaś poniżej znajdują się dwie pary miniaturowych przycisków służących do parowania nadajnika z odbioikiem oraz zmiany numeru identyfikacyjnego. Z lewej strony panelu umieszczono wyłącznik zasilania.

Na tylnej płycie obudowy znajdują się dwa identyczne zestawy składające się z gniazd, potencjometru i przełącznika. W każdym bloku znajduje się gniazdo RJ45 służące do podłączenia zewnętrznego odbioika ATW-RU13, gniazda wyjściowe sygnału symetrycznego XLR oraz niesymetrycznego jack ¼”. Bloki wyposażono w potencjometry regulacji poziomu wyjściowego sygnału oraz przełącznik rozłączający ewentualną pętlę masową.

Na tylnej płycie znajduje się wejście i wyjście wykonane w formie gniazd RJ12, pozwalające na połączenie ze sobą do pięciu obudów RC13, celem stworzenia maksymalnie dziesięciokanałowego stabilnego systemu bezprzewodowego. Plejadę gniazd zamyka gniazdo zasilania napięciem stałym o wartości 12 V.


Wewnątrz obudowy znajduje się płytka drukowana wykonana w technologii SMT, która oprócz układu elektronicznego stanowi płytę nośną wszelkich gniazd urządzenia. W zasadzie wewnątrz obudowy znajdziemy jedynie trzy połączenia przewodowe – taśmę wyświetlacza, przewód wyłącznika zasilania oraz przewód złącza serwisowego, które zamaskowane jest na przednim panelu obudowy.

 

ODBIORNIKI ATW-RU13


zamknięte są w prostopadłościennej obudowie z tworzywa sztucznego. Na panelu odbioika znajdują się dwa gniazda antenowe. Są to anteny osobnych kanałów odbiorczych, które współpracują ze sobą na trzy sposoby. Pierwszy sposób to połączenie odbioik-nadajnik na dwóch różnych dynamicznie zmienianych kanałach. Drugi sposób to wysyłanie sygnałów w różnych przedziałach czasowych – dla zwiększenia odpoości na interferencje. Trzeci zaś sposób to po prostu praca dwóch niezależnych anten, czyli różnorodność przestrzenna.

W dolnej części odbioików znajdują się styki złącza do obudowy, gniazdo RJ45, dioda LED stanu połączenia nadajnika i odbioika oraz gwintowane gniazdo o standardzie statywu fotograficznego. W przypadku gdy zaistnieje potrzeba zamocowania odbioika na ścianie, producent wyposażył zestaw w dwa przykręcane koszyki, w które można włożyć odbioik.

NADAJNIKI


Odbioiki System 10 Pro mogą współpracować z nadajnikami dwojakiego rodzaju.

ATW-T1002 jest nadajnikiem do ręki. Zewnętrzna część jego obudowy wykonana jest z tworzywa sztucznego, jednak wnętrze wykonano w formie odlewu ze stopu lekkiego. Nadajnik do ręki nie ma zbyt dużej średnicy i jest dość lekki, co sprawia, że ręka nie męczy się podczas korzystania z niego. W skład zestawu wchodzi również adapter do statywu mikrofonowego.

Na rękojeści nadajnika umieszczono niewielki wyświetlacz LED oraz diodę sygnalizującą stan połączenia lub załączenie funkcji MUTE. Dolna część obudowy jest odkręcana, kryjąc w swoim wnętrzu zasobnik na baterie – zasilanie stanowią tu dwie baterie LR6AA, przy czym deklarowany czas pracy nadajnika na zestawie baterii alkaicznych to około 7 h. Pod osłoną znajdziemy również przycisk parowania nadajnika z odbioikiem oraz potencjometr czułości mikrofonu nadajnika. W związku z tym, że zastosowany potencjometr jest typu montażowego, do regulacji konieczny jest mały śrubokręt, o który również zadbał producent – śrubokręt z tworzywa znajduje się pod osłoną.

W dolnej części rękojeści, na jej spodzie, znajduje się wyłącznik zasilania, który stanowi również przycisk MUTE – krótkie wciśnięcie wycisza urządzenie, a dłuższe przytrzymanie powoduje jego wyłączenie (tak samo ma się kwestia jego włączania).


Jako przetwoik dźwięku zastosowano kapsułę z przetwoikiem dynamicznym, która jest zamocowana elastycznie. Osłona kapsuły wyłożona jest od wewnątrz gąbką zmniejszającą zakłócenia typu „pop”.


Drugim rodzajem nadajnika stosowanego w systemie jest bodypack ATW-T1001. Jego obudowa wykonana jest w formie nieregulaego i zaokrąglonego prostopadłościanu z ABS. Przednią ściankę obudowy stanowi klapka osłaniająca pojemnik dwóch baterii zasilających, również typu LR6AA. Pod klapką znajduje się także przycisk parowania nadajnika z odbioikiem oraz potencjometr regulacji czułości, wraz ze śrubokrętem.

W góej części przedniej ścianki również zainstalowano wyświetlacz LED. Na góej ściance znajduje się niewielka antena nadawcza, dioda LED sygnalizująca stan zasilania, połączenia RF oraz załączenia funkcji MUTE, a także gniazdo wejściowe w formie czteropinowego gniazda mini XLR.

Bodypack, dzięki zastosowanemu gniazdu wejściowemu, dysponuje osobnym wejściem mikrofonowym i liniowym. Pozostałe piny gniazda to masa sygnału oraz napięcie phantom +9V. Na tylnej ściance nadajnika znajduje się solidny zaczep do paska, wykonany ze sprężynowego drutu.

 

OBSŁUGA


System obsługuje się wręcz banalnie prosto. Po załączeniu zasilania nadajnika oraz odbioika należy przycisnąć przyciski parowania. System łączy się w ciągu kilku sekund i w zasadzie jest gotowy do działania. Załączenie nadajników musi być świadome i w związku z tym trzeba przyciski zasilania w obu nadajnikach przytrzymać przez kilka sekund. Inaczej jest z funkcją MUTE – wystarczy lekko musnąć przycisk nadajnika do ręki, aby uzyskać wyciszenie. Wprawdzie przyciski w obu nadajnikach nie są bezpośrednio dostępne, jednak w moim odczuciu wciśnięcie ich powinno wymagać nieco większej siły nacisku, aby uniknąć przypadkowego wyciszenia, np. w sytuacji zaczepienia spodem nadajnika handheld o jakąś wypukłość.

Pewny zasięg pracy systemu, przy którym nie ma znaczenia, czy między antenami nie znajduje się jakaś pojedyncza przeszkoda (np. w postaci użytkownika stojącego tyłem do odbioika, a więc zasłaniającego w ten sposób pole widzenia anten), to ok. 60-70 m. Maksymalny zasięg w sytuacji, gdy anteny będą się widzieć bezpośrednio – np. gdy nadajnik będzie stacjonay, ustawiony na statywie – wynosi ok. 100 m. Przy napotkaniu większych przeszkód – np. budynków, grubych ścian – zasięg spada do 20-30 m. Trzeba przyznać więc, że System 10 Pro przy mocy nadawania 10 mW i pracy w paśmie 2,4 GHz wypada bardzo dobrze na tle konkurencji.

Na wyświetlaczu obudowy odbioików widać, że system pracuje dynamicznie i potrzeba konkretnych przeszkód terenowych, aby zasięg stracić. Przejście z nadawania w przerwę w transmisji odbywa się bez żadnych niemiłych dla ucha artefaktów dźwiękowych. Ponowne połączenie twa około sekundy od pojawienia się sygnału RF. Transmitowany dźwięk jest dynamiczny i czysty – nie jest to zaskoczeniem przy zastosowaniu przetwoików 24-bitowych i próbkowaniu 48 kHz. Kapsuła mikrofonu nadajnika do ręki działa bardzo dynamicznie i charakteryzuje się dużą czułością oraz jasnym brzmieniem – co, biorąc pod uwagę, że jest to mikrofon przeznaczony do wokalu/ mowy, jest jak najbardziej zrozumiałe i wręcz pożądane. Świadczy to o podbarwieniu wysokiego środka, które jest korzystne przy mikrofonie dedykowanym do wokalu.

PODSUMOWANIE


System bezprzewodowy System 10 Pro japońskiego producenta Audio-Technica jest doskonałym przykładem, że warto szukać wciąż nowych rozwiązań i ulepszeń. Sięgnięcie po możliwości elektroniki cyfrowej spowodowało, że udało się zaprojektować system w paśmie ogólnodostępnym, o całkiem przyzwoitym zasięgu pracy. Dzięki zastosowaniu przetwarzania 24-bitowego oraz próbkowania 48 kHz uzyskano dynamikę oraz wysoką jakość brzmienia.

Doskonałym rozwiązaniem w praktyce jest system odłączanych odbioików. Zamocowujemy bez problemu niewielkie i lekkie urządzenie wraz z niewielkimi antenami, a przewód połączeniowy jest typowy, żeby nie powiedzieć leżący pod każdym płotem, a do tego jeden. Dochodzi do całości obrazu odległość, na jaką można oddalić odbioik od obudowy. W praktyce więc można znacznie wydłużyć nominalny zasięg urządzenia przez umieszczenie odbioika pomiędzy rackiem a sceną. Można uniknąć przeszkód terenowych przez zamocowanie go na wysokości lub za jakimś ewentualnym załomem ściany. To sprawia, że system idealnie sprawdzi się w stałych instalacjach (kościoły, sale wykładowe itp.). Dwukanałowy system pozwala zadowolić też np. grającego na gitarze wokalistę, uwalniając go na scenie od jakiegokolwiek kabla.

Kolejnym plusem jest możliwość łączenia do pięciu takich systemów, otrzymując na wyjściu dziesięć kanałów stabilnej współpracy, bez konieczności konfiguracji sieciowych itp., a jedynie łącząc urządzenia pomiędzy sobą.

System 10 Pro w moim odczuciu jest bardzo ciekawą propozycją bezprzewodowca, który dodatkowo jest dość atrakcyjny cenowo.

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym systemie oraz innych produktach firmy Audio-Technica na stronie inteetowej producenta: www.audio-technica.com oraz polskiego dystrybutora: www.konsbud-audio.pl.

INFORMACJE:


SYSTEM 10 PRO
Pasmo przenoszenia: 20 Hz- 20 kHz
Pasmo pracy: 2,4 GHz
Przetwarzanie: 24-bitowe/48 kHz
Latencja: 3,8 ms
Zasilanie: 100-240VAC (50/60 Hz)/12 VDC
Wymiary: 210 × 44 × 169 mm
Waga: 940 g

Odbioik ATW-RU13

Wejścia: Zdalne RJ45
Wymiary: 57 × 19 × 77,6 mm
Waga: 64 g

Nadajnik ATW-T1002EX
Moc nadajnika: 10 mW
Zasilanie: 2 × AA 1,5 V
Waga: 280 g

Nadajnik ATW-T1001EX
Moc nadajnika: 10 mW
Zasilanie: 2 × AA 1,5 V
Wymiary: 70 × 107 × 25 mm
Waga: 100 g
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
Konsbud Audio, ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa, tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.pl

 

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje