Fohhn D- 2.750. Wzmacniacz z DSP

2016-01-22

W każdej dziedzinie pojęcie mocy odgrywa bardzo ważną rolę. W zasadzie nie można by nic zrobić, gdyby nie urządzenia czy zjawiska wzmacniające. Gdyby tak prześledzić nasz dzień, to pojęcie mocy towarzyszy nam w każdej sekundzie.

Trzeba mieć co rano siłę do działania, czyli musimy być wystarczająco mocni. W pracy zawodowej wciąż potrzebujemy mocy, i nieważne, czy jest to moc silnika samochodu, czy wzmacniacz wzroku, np. mikroskop czy lupa, czy śrubokręt, młotek lub moc energii elektrycznej. A po pracy musimy mieć siłę wrócić do domu itd. Gdybyśmy przeszli tylko na urządzenia elektroniczne, zdziwilibyśmy się, jak ważnym elementem jest wzmacniacz. Elementem ważnym i w zasadzie wszechobecnym. Oczywiście słysząc wzmacniacz, od razu widzimy „skrzynkę”, do której doprowadzamy sygnał wejściowy i podłączamy głośniki, co – biorąc pod uwagę nasze zainteresowania oraz wykonywaną profesję – nie jest specjalnym zaskoczeniem. Jednak warto uświadomić sobie, że urządzenia oraz elementy wzmacniające występują w zasadzie w każdym urządzeniu elektronicznym. Na rynku sprzętu muzycznego można znaleźć wiele konstrukcji wzmacniaczy, które charakteryzują się różnymi parametrami i obsługą. Jednak wciąż powstają nowe konstrukcje, które oprócz zaspokojenia gustów i przyzwyczajeń klientów, uzupełniają własne potrzeby firm produkujących je. Przykładem takich wzmacniaczy może być seria D (DIGITAL AMPS) niemieckiej firmy Fohhn Audio i jej „najsłabszy” przedstawiciel

FOHHN D- 2.750


Konstrukcja wzmacniacza umieszczona jest w stalowej obudowie o wysokości 2U, pozwalającej na montaż w skrzyni rack. Wzmacniacz nie został wyposażony w uchwyty transportowe – oczywiście bez problemu mogą stanowić je uszy mocujące w skrzyni, jednak producent prawdopodobnie kierował się spostrzeżeniem, iż profesjonalny sprzęt, zarówno systemów stacjonaych, jak i mobilnych, instalowany jest zwykle w skrzyniach transportowych, stąd brak uchwytów. Obudowa wzmacniacza polakierowana jest na kolor czay. Jego wygląd rozjaśnia, a co za tym idzie dodaje uroku, nakładka przedniej płyty, wykonana ze stopu aluminium, która jest jednocześnie oprawą mocującą filtr antypyłowy. Aby ułatwić dostęp do tego filtru, osłona jest zainstalowana w taki sposób, aby można ją bez problemów zdemontować.

Na przedniej płycie wzmacniacza znajdują się dwa zestawy diod LED, a wynika to w prostej linii z faktu, że D- 2.750 jest wzmacniaczem dwukanałowym. Dolne diody stanowią kontrolkę załączenia zasilania oraz zadziałania zabezpieczenia termicznego. Pozostałe dwa zestawy czerech diod stanowią wskaźnik wysterowania z sygnalizacją doprowadzenia sygnału do wejść oraz przesterowania wejścia.


Urządzenie, jak przystało na profesjonalną i nowoczesną konstrukcję, wyposażony jest w DSP. Producent zadbał również, aby wzmacniacze z serii D mogły pracować w sieci, a co za tym idzie mogły być sterowane i kontrolowane zdalnie z poziomu komputera PC. Aby jednak można było korzystać z niektórych funkcji wzmacniacza bez konieczności podłączania doń komputera, wyposażono go w podświetlany na niebiesko wyświetlacz alfanumeryczny LCD o rozdzielczości dwudziestu znaków w czterech liniach. Obok wyświetlacza, który oczywiście umieszczony jest na przedniej płycie wzmacniacza, znajduje się obrotowy enkoder, służący do przewijania menu na wyświetlaczu, jak również regulacji głośności, oraz zestaw czterech przycisków służących do korzystania z funkcji menu.

Przedni panel zawiera też umieszczony z prawej strony wyłącznik zasilania sieciowego.

PANEL TYLNY


Na tylnej płycie znajduje się gniazdo zasilania z sieci napięcia przemiennego POWERCON. Pośrodku umieszczono dwa gniazda RJ45, służące do połączeń wzmacniacza do sieci Fohhn- Net. Oczywiście na tylnej płycie znajdują się gniazda wejściowe oraz wyjściowe sygnału (XLR) oraz gniazda sygnałów głośnikowych (SPEAKON). Na tylnym panelu, wśród wykonanych metodą sitodruku opisów, znajduje się schemat konfiguracji połączeń styków w gniazdach, co może być przydatne przy pierwszym kontakcie z urządzeniem.

WNĘTRZE


Wewnątrz wzmacniacza panuje idealny porządek, a wynika to z zastosowania płyty głównej. Stanowi ona nie tylko element nośny większości elementów, ale również pozwala na połączenie dodatkowych modułów za pomocą złącz, co eliminuje konieczność prowadzenia wielu przewodów łączących. Liczba połączeń przewodowych sprowadzona została do minimum i wykonana za pośrednictwem taśm wieloprzewodowych.


Na pierwszy rzut oka widać, że D- 2.750 jest konstrukcją cyfrową, czyli pracuje w klasie D. Za zasilanie obwodów odpowiada zasilacz impulsowy. Wewnątrz widać również turbinowy wentylator wymuszonego obiegu powietrza, pracujący ze zmienną prędkością obrotową. Na konstrukcję wzmacniacza składają się elementy przewlekane, jak również elementy SMD. Montaż jest czysty i wzorowy. Pomimo konstrukcji złożonej z siedmiu płytek drukowanych nie znajdziemy oznak bałaganu. Widać, że konstrukcja wzmacniacza to przemyślany projekt.

OBSŁUGA


Obsługa wzmacniacza jest w zasadzie typu plug&play – jak deklaruje producent. I jest to faktycznie zgodne z prawdą. Po załączeniu zasilania mamy możliwość pracy z wybranym przez nas presetem dedykowanym dla zestawów głośnikowych firmy Fohhn Audio lub z ustawieniami własnymi, które można zapisać w jednym ze stu presetów użytkownika. Oczywiście dużym ułatwieniem jest skorzystanie z oprogramowania Fohhn Audio Soft, w którym – co ciekawe – można wybrać język polski, i komputera PC. Do tego jednak potrzebny będzie konwerter sygnału NA- 11 Fohhn- Net USB Adapter, który pozwala na sterowanie wzmacniaczem za pośrednictwem złącza USB komputera (dostępny jest też NA- 3, który konwertuje sygnał Fohhn- Net na LAN). Instalacja oprogramowania oraz połączenie ze wzmacniaczem przy wykorzystaniu systemu WIN7 64 bit nie nastręcza problemów.


DSP pozwala na zastosowanie dla każdego kanału dziesięciopasmowego korektora parametrycznego, procesora dynamiki, crossovera i opóźnienia oraz na wybór, które sygnały wejściowe i w jakich proporcjach trafią na dane wyjście. Procesor dynamiki składa się z trzech bloków funkcyjnych – prostego limitera (z regulacją progu zadziałania), nieco bardziej rozbudowanej bramki (próg i czas) oraz kompresora, w którym możemy regulować próg zadziałania, stosunek (ratio), czas ataku i zwolnienia oraz poziom. Crossover „budujemy” z dwóch filtrów (góo- i dolnoprzepustowego) o stałym, stromym nachyleniu i regulowanej częstotliwości – można wykorzystać tylko jeden, aby stworzyć crossover HPF lub LPF, albo z dwóch, dzięki czemu uzyskamy filtr pasmowo- przepustowy. Do dyspozycji jest również prosty generator sygnałów testowych – również osobno dla każdego kanału (aczkolwiek można je zlinkować) – oferujący przestrajany sinus oraz szum.


Oprogramowanie komputera PC pozwala na wczytywanie i zapisywanie presetów, monitorowanie temperatury wzmacniacza oraz regulację poziomu sygnału obu kanałów (po ich zlinkowaniu regulujemy współbieżnie oba kanały).


DSP zawiera w sumie 4 bloki procesorów – dwa dla użytkownika (wspomniane korektory, filtry crossovera, dynamika, monitorowanie, routing itd.), zaś dwa kolejne dedykowane tylko do zabezpieczeń, którymi są 3 pasmowe limitery/kompresory o aktywnie regulowanych wszystkich parametrach, włącznie z kolanem charakterystyki kompresji.

D-2.750 dysponuje mocą 750 W na kanał, przy impedancji obciążenia 4 omów, lub 390 W na kanał przy impedancji 8 omów. Podczas załączania oraz wyłączania wzmacniacza nie słychać żadnych stuków, co spowodowane jest szybkim zadziałaniem zabezpieczeń głośników. Moc wzmacniacza jest wystarczająca dla małych i średnich aplikacji, tak dla monitorów, jak i zestawów FOH czy subbasów. Zarówno bogata biblioteka gotowych ustawień dla zestawów głośnikowych Fohhna oraz różnych konfiguracji, jak i możliwości dokonywania własnych korekcji pozwala na zasilanie dowolnego zestawu głośnikowego.

 

PODSUMOWANIE

Fohhn D-2.750 to najmniejszy z wzmacniaczy serii, która powstała głównie na potrzeby zasilania własnych zestawów i systemów głośnikowych – produkując tego typu urządzenia dobrze mieć w ofercie wzmacniacze, które będą doń „dopasowane”, np. dzięki gotowym presetom ustawień. Oczywiście dzięki zastosowaniu w konstrukcji procesora DSP Fohhn skonstruował bardzo dobry, uniwersalny wzmacniacz, mogący pracować w dowolnej aplikacji przenośnej lub stacjonaej i zasilać zestawy głośnikowe dowolnego producenta. Możliwość zdalnego zarządzania urządzeniem z poziomu komputera upraszcza obsługę, zwłaszcza gdy mamy większy system, składający się z kilku takich wzmacniaczy. Podłączenie komputera jest również niezbędne jeśli nie tylko chcemy korzystać z gotowych presetów (te można wczytywać korzystając z interfejsu użytkownika na panelu czołowym urządzenia), ale również „pogrzebać” w ustawieniach DSP.

Dużym atutem wzmacniacza D-2.750 jest również solidność montażu oraz fakt, że wyprodukowany został w Niemczech, co – z drugiej strony – ma też swoje przełożenie na jego cenę. Kto jednak stawia na solidność i pewność pracy, a nie na najniższą cenę (kosztem być może częstych wizyt w serwisie), kupując ten czy inny wzmacniacz Fohhna nie powinien się zawieść.

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym urządzeniu, pozostałych wzmacniacz oraz innych produktach firmy Fohhn Audio na stronie inteetowej producenta: www.fohhn.com oraz polskiego dystrybutora: www.dysten.pl.

INFORMACJE:


Moc: 2 × 750 W/4 Ω, 2 × 390 W/8 Ω
Klasa: D
Czułość wej.: 1,4 V
Pasmo przenoszenia: 20 Hz-20 kHz
Stosunek sygnał/szum: >105 dBA
Zasilanie: 195-250 VAC/50-60 Hz
Wymiary: 483 × 89,9 × 380 mm
Waga: 10,2 kg
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
Dysten, ul. Grunwaldzka 91
41-800 Zabrze, tel.: 32 376 12 60
www.dysten.pl

 

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje