LD Systems WS1G8. Bezprzewodowy system mikrofonowy 1,8 GHz

2013-11-28

Systemy bezprzewodowe już od jakiegoś czasu nie są zaskoczeniem na scenach. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża liczba wlotów oddalonych od konsolety, wygodne jest ich stosowanie.

Myliłby się jednak ten, kto myślał, że na scenach małych czy w amatorskich zespołach systemy nie są wykorzystywane.

Niejednokrotnie można zaobserwować instrumentalistów nie „przywiązanych” przewodami do swoich wzmacniaczy. Jest to wygodne oraz daje możliwość ingerencji w ostateczne brzmienie całości, bowiem można np. posłuchać swojego brzmienia, czy wręcz całego zespołu, z widowni czy reżyserki. Wciąż jednak cena oraz jakość systemów bezprzewodowych stanowią barierę dla przeciętnego muzykującego Kowalskiego. System, który z dużą dozą podobieństwa symuluje przewód kosztuje bowiem sporo. Jednak firmy produkujące systemy bezprzewodowe starają się nie zostawiać dziury w rzeszy odbiorców i wypuszczają nowe, tanie i jednocześnie nieźle działające systemy. Można by tutaj przywołać testowany na łamach LSI system Perception AKG. Niemiecki producent LD Systems jest autorem całej gamy systemów bezprzewodowych, a w śród nich znajduje się WS1G8. Prosty, solidnie wykonany, a jednocześnie całkiem atrakcyjny cenowo.

ODBIORNIK


zamknięty jest w obudowie wykonanej z blachy stalowej, polakierowanej na czay matowy kolor. Przednia płyta sytemu wykonana jest w formie panelu z czaego tworzywa sztucznego. Na panelu w centralnej jego części umieszczono wyświetlacz alfanumeryczny o pomarańczowym kolorze świecenia. Na wyświetlaczu obrazowana jest częstotliwość pracy systemu, poziom squelch oraz poziom sygnału wyjściowego w formie liczbowej. Z lewej strony wyświetlacza umieszczono mieiki sygnału RF oraz AF. Wykonane one zostały w formie linijek diod LED.

Dla zobrazowania poziomu sygnału AF użyto siedem diod wyskalowanych od -20 do +6 dBV. Odbioik WS1G8R jest urządzeniem pracującym w systemie True Diversity i w związku z tym mieiki poziomu sygnału RF są dwa. Tworzy je sześć par diod LED. Dodatkowo ponad każdym wskaźnikiem umieszczono po jednej diodzie sygnalizującej, który kanał aktywnie pracuje.


Z lewej strony panelu przedniego odbioika umieszczono nadajnik podczerwieni, służący do programowania częstotliwości pracy nadajnika. Z prawej strony wyświetlacza znajdują się cztery przyciski. Przycisk SET służy do wejścia w menu nastaw odbioika, dwa kolejne przyciski służą do zmiany wybranych parametrów, w górę lub w dół, zaś czwarty przycisk ASC uruchamia transmisję podczerwieni. Z prawej strony panelu znajduje się też wyłącznik zasilania.

Na tylnej ściance obudowy zamontowano gniazdko zasilania. Odbioik zasilany jest napięciem 12-18 VDC, za pośrednictwem małego impulsowego zasilacza sieciowego o wydajności prądowej 0,5 A. Obok gniazda zasilacza umieszczono gniazdo wyjścia symetrycznego XLR oraz gniazdo wyjścia niesymetrycznego jack 1/4”. Na tylnym panelu umieszczono również dwa gniazda BNC anten obydwu kanałów odbiorczych.


Po odkręceniu obudowy widać, że całość układu elektronicznego odbioika zmieszczono na dwóch płytkach drukowanych, zmontowanych w technologii SMT. Pomiędzy płytkami drukowanymi wykonano tylko jedno taśmowe połączenie, co powoduje, że wewnątrz obudowy panuje wzorowy porządek. Na głównej płycie oprócz procesora sterującego odbioik widać dokładnie zekranowane wzmacniacze wysokiej częstotliwości. Odbioik wykonany jest bardzo solidnie oraz profesjonalnie. Producent oferuje również mocowanie systemu do skrzyni rack.

NADAJNIK


System WS1G8 może być wyposażony w nadajnik typu bodypack lub nadajnik do ręki. Testowany system miał w komplecie nadajnik drugiego typu (handheld) o symbolu WS1G8MD. MD w tym przypadku mówi o zastosowaniu kapsuły dynamicznej. Nadajnik jest dosyć spory i nie jest to sprawą średnicy rękojeści, a jej długości. Całość nadajnika mieści się w tulei o długości przeciętnej dłoni, zaś poza dłoń wystaje pojemnik na dwie baterie LR6-AA. Producent podaje, że urządzenie wyposażone w baterie alkaiczne powinno pracować około 13 godzin. Nadajnik może być wyposażony w kapsułę pojemnościową.

Obudowa nadajnika wykonana jest z tworzywa sztucznego, pokrytego cienką warstwą imitującą gumę, co powoduje, że jest miła w dotyku. Na rękojeści znajduje się wyłącznik zasilania nadajnika, a ponad nim niewielki wyświetlacz LCD. Na wyświetlaczu wyświetlana jest grupa, kanał grupy oraz stan naładowania baterii zasilającej. Pojemnik baterii zasłania osłona w formie rurki. Tak kapsuła mikrofonu, jak i osłona pojemnika baterii mocowana jest do nadajnika za pośrednictwem gwintów. W podstawie obudowy nadajnika umieszczony jest odbioik podczerwieni systemu programującego nadajnik.

PRACA Z WS1G8


Charakterystyczną cechą systemu WS1G8 jest praca w bezlicencyjnym paśmie 1,8 GHz. System ma do dyspozycji 192 kanały podzielone na 16 grup, po 12 kanałów w każdej. Pozwala to na jednoczesną pracę maksymalnie 6 systemów. Podczas normalnej pracy systemu na wyświetlaczu odbioika wyświetlana jest częstotliwość wybranego kanału, jednak podczas wyboru nie operuje się wartościami częstotliwości, a jedynie numerem grupy oraz numerem kanału. Odbioik wyposażony jest w funkcję wyszukiwania wolnego kanału. Obsługa odbioika jest bardzo prosta, a polega na operowaniu przyciskiem SET oraz UP i DOWN.

Odbioik wyposażony jest w system wyciszania szumów. Regulacja Squelch nie odbywa się jednak płynnie, a skokowo. Do dyspozycji mamy jedynie nastawę Low, Mid oraz High. Za pomocą przycisków góra/dół w trybie normalnej pracy możemy dokonać regulacji sygnału wyjściowego odbioika.

Obsługa nadajnika w zasadzie zawiera się w obrębie czterech czynności. Pierwsza to zainstalowanie baterii zasilających, druga załączenie zasilania, trzecia to zaprogramowanie nadajnika za pośrednictwem podczerwieni, a czwarta czynność to ewentualna korekcja czułości nadajnika. Korekcji czułości dokonujemy za pomocą potencjometru montażowego, znajdującego się pod osłoną baterii. Załączenie oraz wyłączenie zasilania odbioika jest realizowane po wciśnięciu oraz przytrzymaniu wyłącznika zasilania. Zapobiega to przypadkowemu wyłączeniu czy załączeniu zasilania. Podobnie zabezpieczona jest korekcja ustawień. Pierwsze wciśnięcie przycisku SET musi być świadome, czyli trwać około 1 sek. Zestrojony nadajnik po załączeniu zasilania łączy się z odbioikiem w zasadzie bezzwłocznie. Programowanie nadajnika również nie wymaga specjalnych czynności, po prostu po naciśnięciu przycisku ASC odbioik wysyła informacje około 10 sek, a na zaprogramowanie potrzeba około 2 sek. W czasie wysyłania informacji należy zbliżyć port IR nadajnika i odbioika, a reszta dokona się automatycznie.

Dynamiczna kapsuła zastosowana w przysłanym do testu nadajniku ma charakterystykę kardioidalną. Zastosowana wkładka jest dosyć ciemna w brzmieniu i o ile dobrze sprawdzi się do prowadzenia konferansjerki czy wykładu, o tyle do wokalu w zespole wymaga małej korekcji brzmienia, tak aby śpiewająca pani czy pan mogli czytelnie „przebijać” się wśród instrumentów.

Nadajnik zestawu dysponuje mocą 10 mW, co w praktyce przekłada się na niezakłóconą pracę do odległości około 75 m (bez występowania pod drodze przeszkód typu ściany, mierzona w linii prostej, czyli „w zasięgu wzroku”). Granica odległości poprawnego działania systemu to około 100 m, jednak nadajnik musi wtedy „widzieć” anteny odbioika, czyli nie może być zasłonięty np. ciałem człowieka stojącego tyłem do odbioika. W przypadku występowania przeszkód w formie ścian czy metalowych konstrukcji w miarę pewne działanie uzyskujemy przy oddaleniu nadajnika od odbioika o około 30 m w linii prostej.


Podczas pracy systemu, czyli np. podczas mowy, dość wyraźnie słychać tzw. modulowanie szumu, czyli wraz z sygnałem pojawia się w tle delikatny szumek, znikający w momencie, gdy przestaje się mówić do mikrofonu. Na niekorzyść trzeba też zaliczyć brak amortyzacji przy instalowaniu wkładki kapsuły do jej obudowy, w związku z czym nadajnik przenosi wszelkie stuki czy chrobotania w obudowę. Z tego powodu zastosowanie statywu mikrofonowego jest najlepszym rozwiązaniem.

WS1G8 dosyć spokojnie wchodzi w zerwanie łączności. Podczas przerwania transmisji tylko przez krótką chwilę słychać szum, po czym sygnał zanika. Nie jest to jednak zjawisko zbyt uciążliwe. Pamiętać trzeba, że zwiększanie parametru funkcji Squelch nieznacznie ogranicza zasięg pracy systemu.

 

PODSUMOWANIE


LD Systems swoim systemem bezprzewodowym WS1G8 nawiązuje w pewnym stopniu do solidnych, profesjonalnych konstrukcji. Metalowa obudowa, duży czytelny wyświetlacz, wielopunktowe wskaźniki wysterowania, łącze IR oraz system True Diversity to cechy drogich systemów bezprzewodowych. Badany system jest jednak zestawem budżetowym, o czym świadczy np. brak dodatkowych funkcji czy zastosowanie taniej, przeciętnie brzmiącej i niestety nie amortyzowanej wkładki mikrofonowej. W moim jednak odczuciu brak zbędnych wodotrysków oraz genialna prostota obsługi to tylko atuty tego ciekawego i niedrogiego systemu. WS1G8 z pewnością znajdzie miejsce w lokalnych ośrodkach kultury, klubach, kościołach czy amatorskich zespołach – polecamy go więc uwadze tychże potencjalnych użytkowników systemu.


Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym systemie bezprzewodowym oraz innych produktach LD Systems na stronie inteetowej producenta: www.ld-systems.com i www.adamhall.com.

INFORMACJE:


Odbioik WS1G8R
Zakres częstotliwości:
1.785.000-1.800.000 MHz
Modulacja: FM
Liczba kanałów: 192
Pasmo przenoszenia: 60-16.000 Hz
THD: < 0,6 %
Zasilanie: 12-18 V DC
Wymiary: 212 × 45 × 163 mm
Waga: 0,92 kg

Nadajnik WS1G8MD
Kapsuła: dynamiczna, kardioidalna
Moc wyjściowa HF: 10 mW
Wymiary dług./średn.: 252/52 mm
Zasilanie: 2 × 1.5 V AA
Waga: 0,25 kg
Cena (za system): ok. 1.300 zł brutto

Dostarczył:
Adam Hall GmbH
Daimlerstrasse 9
D-61267 Neu-Anspach
Niemcy
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje