Pol-Audio PA115-500ND - Pasywny, dwudrożny zestaw głośnikowy

2012-05-27

Stagnacja jest najgorszą rzeczą w biznesie każdego rodzaju. Gdy nic się nie dzieje, nie ma rozwoju, a jeżeli nawet w danym momencie firma wykonuje jakieś ruchy, zaś nie myśli o przyszłości, łatwo może popaść w kłopoty.

Przenosząc te tezy na rynek sprzętu muzycznego można zauważyć ciągły rozwój konstrukcji, które są na rynku od lat, jak również powstawanie nowych.

Oczywiście w tej dziedzinie znajdziemy wiele urządzeń, które są wręcz legendae i nie należałoby ich zmieniać, jednak ludzkość ciągle staje się młodsza i wciąż szuka nowego, pragnąc przez to lepszego. Czasami trzeba zwiększyć asortyment, aby po prostu trafić do większej rzeszy odbiorców oraz dać im lepiej wycelowany produkt. A my, użytkownicy sprzętu muzycznego, możemy jedynie cieszyć się powstawaniem nowych konstrukcji, choć szczerze powiem, że czasem od różnorodności boli głowa (szczególnie u jubilera). Co i raz na rynku pojawiają się nowe konstrukcje zestawów głośnikowych, które dedykowane są różnorakim rozwiązaniom systemów nagłośnień. I wydawałoby się, laickim okiem rzucając, że co może być nadzwyczajnego w pasywnym zestawie – ot, głośniki, paczka i jakieś proste elementy elektroniczne. Nic bardziej mylnego, gdyż konstruowanie dobrych zestawów to w zasadzie sztuka poparta wiedzą i latami doświadczeń.

Znana na polskim rynku muzycznym firma Pol-Audio jest przykładem ciągle aktywnego konstruktora, który wprowadza wciąż nowe rozwiązania. Takim przykładem nowej konstrukcji, pochodzącej ze znanej już serii zestawów PA tego producenta, może być zestaw głośnikowy

PA115-500ND


Zestaw ten jest największym w serii, nie tylko z racji gabarytów, ale również mocowo. Trapezoidalna, oklejona filcowym materiałem obudowa zestawu wykonana jest ze sklejki. Na prawej i lewej ściance umieszczono solidne uchwyty transportowe. Dolna ścianka wyposażona została w gumowe podstawki oraz gniazdo statywu o zmiennym kącie pochylenia. Na tylnej ściance, na panelu z tworzywa sztucznego w kolorze czaym, zamontowane zostały dwa gniazda wejściowe Speakon.

Zestaw nie tylko można postawić na podłodze, na co pozwalają gumowe podstawki,
ale również na statywie, co z kolei umożliwia gniazdo o zmiennym kącie pochylenia


Przednia płyta obudowy, na której zamontowane są głośniki, osłonięta jest siatką z blachy stalowej, pokrytej czaą gąbką. Osłona zamontowana jest w obudowie poprzez wciśnięcie w wyfrezowane kanały, co nadaje jej półokrągłą powierzchnię. Po jej zdemontowaniu ukazuje się płyta czołowa, która polakierowana jest na kolor czay, na której – oprócz głośników oczywiście – zamontowane są drewniane wspoiki siatki, zaś w jej dolnej części wykonano dwa otwory bass-reflex o trójkątnym kształcie.

Wnętrze obudowy zostało solidnie wytłumione, widać tam również sklejkowy wspoik wiążący jej przednią oraz tylną ściankę. Na plastikowym panelu gniazd wejściowych zamontowano płytkę crossovera. Wykonanie mechaniczne obudowy i układu elektrycznego jest, jak zwykle u tego producenta, wzorowe.

To jedna z kilku wersji pasywnej zwrotnicy, bowiem pan Leszek, jako niespokojny
duch, cały czas stara się udoskonalać swoje produkty, zwłaszcza te nowe, do których
zalicza się PA 115-500ND.

Obudowa wykończona jest z dbałością o szczegóły. Nie ma tutaj znaczenia czy oglądamy zestaw z zewnątrz, czy zaglądamy do jego wnętrza. Montaż filtra jest solidny i estetyczny, a płytka drukowana, wykonana w technice dużych pól lutowniczych, jest odpoa na przegrzania, a co za tym idzie stanowi solidną podstawę montażową znajdujących się na niej elementów. Oczywiście nie można zapomnieć o najważniejszych elementach zestawu, czyli o zastosowanych

GŁOŚNIKACH


Stanowią one sprawdzony tandem, często spotykany w konstrukcjach pana Leszka Polanowskiego, a mianowicie driver BMS oraz woofer 18Sound.

Głośniki to doskonale znany z innych produktów Pol-Audio tandem 18Sound (woofer)-BMS (driver).

Driver 4555 jest głośnikiem wykorzystującym klasyczny ferromagnetyczny magnes, o średnicy cewki 1,75” oraz średnicy wylotu 1,5”. Współpracuje on z asymetrycznym hoem, oferującym dyspersję sygnału w zakresie 50-90 stopni w poziomie oraz 50 stopni w pionie. Woofer, model 15ND830, to głośnik o średnicy 15” oraz średnicy cewki 3”. Jak mówi symbol głośnika wyposażony został w magnes neodymowy, co znacząco zmniejsza jego wagę.

Driver zestawu współpracuje z asymetrycznym hoem.

 

BRZMIENIE


PA115-500ND
gra miękko, czyli można podejrzewać, że jakaś część środka pasma przenoszenia została nieco stłumiona. W materiale słuchanym przy małej i średniej głośności wyraźnie słychać, że partie wokalne nie są zbyt mocno wyeksponowane. Przy głośnym odsłuchu ta tendencja nieco maleje. Oczywiście zestaw bardzo dobrze radzi sobie z odtwarzaniem różnego rodzaju muzyki. W wielu takich konstrukcjach podbicie basu powoduje charakterystyczne „zmulenie” dźwięku. W przypadku PA115-500ND można spokojnie podbić zakres niskich tonów, zaś zestaw odpowiada dynamicznym, zarysowanym basem, tak jakby ktoś dołożył do zestawu niewielki subbas.

Wydaje się, że PA115-500 nie został stworzony do „walki w parterze” i lubi czuć dostarczoną moc. W takiej sytuacji działa bardzo dynamicznie i powoduje basowe drżenie, nie zaciemniając reszty przenoszonego pasma. Pomiary potwierdziły wytłumienie pasma w okolicy 1,8 kHz o około 3 dB, co właśnie powoduje miłe dla ucha miękkie granie. Kierunkowość zestawu w zasadzie zgodna jest z danymi producenta. Przy kącie około 60 stopni nieznacznie zmniejsza się zakres słyszalności najwyższych tonów, powyżej 11-12 kHz. Przy 90 stopniach następuje sukcesywne tłumienie pasma, poczynając od częstotliwości środkowych. Pasmo przenoszenia badanego zestawu, przyjmując granicę -10 dB, bez problemu spełnia deklarowany przez producenta zakres 46 Hz-20 kHz.

 

POMIARY


Pomiary zostały wykonane za pomocą sygnału typu przemiatany sinus. Program pomiarowy SatLive, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Emu Traker Pre. Charakterystyki z wygładzaniem 1/3 oktawy.Charakterystyka amplitudowa zestawu PA115-500ND. Jak to faktycznie słychać, brzmienie zestawu jest „ciepłe”, co wynika z lekkiego podcięcia średnich częstotliwości od 2 do 5 kHz. Podbity jest natomiast lekko zakres 100-400 Hz, przez co PA 115-500ND ma sporo basu, który jednocześnie nie „zamula” brzmienia. Podbity jest również delikatnie (ok.1,5 dB) wysoki środek – w okolicach 8 kHz – i najwyższe częstotliwości, tj. mniej więcej od 12 do 15 kHz, również nieznacznie, bo ok. 2 dB. Pasmo u góry kończy się na 20 kHz, i to nawet przyjmując 3-decybelowe kryterium. W dole pasma trudno stwierdzić, z uwagi na wpływ pomieszczenia, ale jeśli przyjmiemy kryterium 10-decybelowe, to śmiało można przyjąć, że założone przez producenta 46 Hz jest spełnione.Charakterystyki kierunkowe zestawu PA115-500ND przy pomiarze w osi oraz pod kątem 30 i 45°. W 60-stopniowym kącie zestaw sukcesywnie traci, ale tylko najwyższe częstotliwości, powyżej 11 kHz, i to słyszalnie, ale nieznacznie, bo o ok. 3 dB. Dopiero odsuwając się od osi o kąt 45 stopni obserwujemy dość znaczny spadek wysokich częstotliwości, poczynając od 7 kHz.Zmierzone w polu bliskim charakterystyki drivera (granatowa), woofera (czerwona), otworu bass-reflex (zielona) i całościowa (w odległości 1 m). Podbicie najwyższych częstotliwości to „zasługa” samego drivera. Punkt podziału pasma wypada w okolicy 1,4 kHz.

PODSUMOWANIE


PA115-500ND
to kolejna udana konstrukcja polskiego producenta, firmy Pol-Audio. Zestaw dedykowany jest do współpracy z powermikserami o mocy 500-700 W. W moim odczuciu zestaw świetnie sprawdzi się w nagłaśnianiu dyskotek i klubów, ponieważ jego miękka barwa miła jest dla ucha, a i głośne odtwarzanie muzyki jest jego mocną stroną. Oczywiście nie ma żadnego problemu z wykorzystaniem zestawu w nagłośnieniach zespołów występujących na żywo, jednak tutaj trzeba będzie nieco popracować korekcją, szczególnie jeśli chodzi o wokal, aby dobrze przebijał się w ogólnym miksie. Wyjdę może przed szereg, ale jednak wspomnę, że pan Leszek Polanowski zaprojektował crossover o nachyleniu 18 dB, który może być zastosowany zamiast standardowego 12 dB, co między innymi nieco poprawia równomieość brzmienia w szerszym kącie w pionie.

Konstrukcja PA115-500ND jest solidna i estetyczna. Dla mnie jest to oczywiście ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, że parametry podawane przez producenta zgodne są z rzeczywistością, a zestaw jest propozycją o solidnym, nie „przewalonym” brzmieniu.

 


Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym zestawie oraz innych produktach firmy Pol-Audio na stronie producenta: www.polaudio.pl.

INFORMACJE:


Moc AES: 500 W
Impedancja: 4 Ohm
Pasmo przenoszenia (-10 dB): 46 Hz-20 kHz
Dyspersja: 50-90° × 50
Efektywność SPL: 98 dB
Wymiary: 720 × 520 × 450 mm
Waga: 25 kg
Cena: 2.400 zł netto

Dostarczył:
POL-AUDIO Leszek Polanowski
ul. M.C. Skłodowskiej 33, 05-420 Józefów
tel: (22) 789 30 02, 789 64 87
www.polaudio.pl
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje