Oprogramowania do wizualizacji oświetlenia efektowego Cast Software Wysiwyg R38

2017-06-22
Oprogramowania do wizualizacji oświetlenia efektowego Cast Software Wysiwyg R38

Firma Cast Software z siedzibą w Toronto w Kanadzie dostarcza rozwiązania dla branży oświetlenia efektowego od 1994 roku.

Znana jest w naszym kraju i na świecie głównie za sprawą oprogramowania do wizualizacji oświetlenia efektowego, jakim jest Wysiwyg (skrót z ang. What You See Is What You Get), ale to nie jedyny ich produkt.

Vivien, czyli program skierowany do produkcji eventów, powstał nieco później i rozwijany był do pewnego momentu niezależnie od wspomnianego programu Wysiwyg. Aktualne wersje obu programów, czyli Vivien 2017 i Wysiwyg R38, są dosyć zbieżne i współdzielą wiele rozwiązań. Najmłodszym dziełem kanadyjskiej firmy jest BlackTrax, czyli system śledzenia obiektów na scenie, integrujący oświetlenie automatyczne, multimedia, audio i inne systemy podrzędne. BlackTrax w wersji aktualnej (czyli 2.1.1.) bazuje na najnowszej wersji oprogramowania Wysiwyg R38. Te trzy produkty znajdujące się w portfolio firmy Cast Software używane są na świecie w wielu produkcjach telewizyjnych, eventowych, festiwalowych, teatralnych i nie tylko.

W Polsce, jak i na świecie, Wysiwyg jest najpopularniejszym programem do wizualizacji oświetlenia i tzw. preprogramingu pokazu przy użyciu konsolety oświetleniowej. Wykorzystują go firmy rentalowe, przygotowując i realizując za jego pomocą programy telewizyjne czy koncerty, jak również firmy zajmujące się eventami, a nawet oświetleniem architektonicznym. Co sprawia, że to akurat ten program jest najpopularniejszy? Głównie jest tak za sprawą bardzo rozbudowanej biblioteki urządzeń, kratownic oraz elementów scenograficznych, która w kolejnych wersjach powiększa się o nowe elementy (w nowej wersji aż o 187 nowych urządzeń), tworząc w ten sposób największą dostępną na rynku bazę tego typu. Kolejną niewątpliwą zaletą jest wizualizacja działająca w czasie rzeczywistym – nie trzeba czekać na wynik renderu, żeby zobaczyć obrazek bliski fotorealizmowi. Użytkownicy tego programu doceniają również importowanie wielu różnych formatów plików, takich jak DWG, DXF, OBJ, 3DS MAX, PDF, PNG czy SKP, z bogatej biblioteki Google 3D Warehouse tworzonej w programie Sketchup.

 

MOŻLIWOŚCI


oprogramowania Wysiwyg jest tak dużo, że nie sposób opisać ich wszystkich. W każdej nowej wersji pojawiają się kolejne usprawnienia czy nowe funkcje, które zwiększają użyteczność i szybkość pracy. W ostatniej wersji, czyli R38, dodano kilka wyjątkowych funkcji, jak np. obsługa tekstur z przezroczystością.

Dzięki tej funkcji dla uzyskania efektu przezierności obiektu nie trzeba już modelować skomplikowanych kształtów, a jedynie wstawić prosty obiekt i narzucić na niego teksturę z przezroczystością. Kolejną nową funkcją przyspieszającą pracę jest import urządzeń oświetleniowych z pliku arkusza kalkulacyjnego (CSV, XLSX), który można przygotować np. w programie Excel lub, co ciekawsze, wyeksportować z konsolety oświetleniowej. Inne usprawnienia wprowadzone niedawno to odbijanie lustrzane kratownic, teksturowanie zakrzywionych płaszczyzn, wypełnianie symboli urządzeń czy wizualizacja laserów. Wszystkie dotychczasowe i nowe funkcje sprawiają, że oprogramowanie Wysiwyg ma bardzo rozbudowane możliwości i można za jego pomocą szybko i sprawnie stworzyć efektowne modele scenografii z realistycznym oświetleniem.


Jedną z ważniejszych funkcji oprogramowania Wysiwyg jest bez wątpienia integracja z innymi systemami, a w szczególności z konsoletami oświetleniowymi w tak zwanym trybie „Live”. Za pomocą integracji ze sterownikiem można zaprogramować presety, kolejki, efekty czy nawet cały pokaz, zsynchronizowany z muzyką, na urządzeniach oświetleniowych i scenografii, która jeszcze nie powstała. To jest jedno z głównych zastosowań Wysiwyg’a, bez którego niektóre wydarzenia byłyby trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. Przykładowo festiwal na Stadionie Narodowym czy event firmowy w Teatrze Wielkim wymaga wielu tygodni przygotowań przed samym wydarzeniem, które to przygotowania nie mogą się odbyć na rzeczywistym obiekcie, z wszystkimi urządzeniami i całą niezbędną scenotechniką.

Projektując takie wydarzenie w oprogramowaniu Wysiwyg mamy możliwość zaplanowania dokładnie jak ma wyglądać każdy detal: od podestów na scenie, do odcinków kratownicy i liczby potrzebnych linii DMX. Efektem takiego projektu (poza wizualizacjami) jest tzw. plot, czyli wydruk, na którym znajduje się rozmieszczenie urządzeń (z opisaną linią i adresem DMX, czy nawet wagą i poborem prądu oraz legendą oznaczeń), za pomocą którego można później wykonać rzeczywistą instalację. W ten sposób pokaz przygotowany wirtualnie na sterowniku oświetleniowym podłączonym do programu Wysiwyg będzie się niemalże idealnie zgadzał z rzeczywistością i skróci znacznie programowanie na miejscu.

Wysiwyg od Cast Software to oprogramowanie, które stało się standardem w projektowaniu i programowaniu wirtualnej scenografii oświetleniowej. Niewątpliwie znajomość jego obsługi to znaczący atut w branży oświetlenia efektowego, dlatego warto poświęcić nieco czasu i zapoznać się z filmami instruktażowymi czy samouczkami dostępnymi na stronie producenta lub zapisać się na szkolenie organizowane przez Lightschool, do wykupienia na stronie liteshop.pl.

Michał Fiodorow, Prolight

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje