Profesjonalne i w dobrej cenie - wybieramy panele akustyczne

2016-07-20
Profesjonalne i w dobrej cenie - wybieramy panele akustyczne

Akustyka pomieszczenia ma znaczenie. Wybieramy profesjonalne panele akustyczne, które poprawią jakość odtwarzanego jak i nagrywanego dźwięku.

Urządzając własne studio nagrań lub też salę z kinem domowym warto pomyśleć o akustyce tych pomieszczeń. Niechciany pogłos wywoływany odbijaniem się dźwięków od ścian może być dużym problemem nie tylko przy profesjonalnych nagraniach. Odpowiednie panele akustyczne skutecznie rozwiązują te problemy.

Profesjonalne panele akustyczne występują w różnych kształtach zależnie od funkcji, jakie mają spełniać. Skomplikowane kształty paneli oraz materiał, z którego są wykonane, pozwalają na pochłoniecie lub też rozproszenie dźwięków.

Dźwiękoszczelna bariera


Wbrew powszechnemu mitowi, papierowe wytłoczki do transportu jaj nie są skutecznym materiałem do wyciszania pomieszczeń. Karton, z którego są wykonane wytłoczki nie posiada właściwości dźwiękochłonnych - jest zbyt lekki, żeby skutecznie odbić dźwięk. W połączeniu z pełnym wypustek, załamującym dźwięk kształtem wytłoczki może bardziej zaszkodzić niż pomóc, zniekształcając fale.

Absorbujące panele akustyczne wyglądem bardzo przypominają wspominane wytłoczki, jednak powstają z innego materiału posiadającego odpowiednie właściwości. Najczęściej jest nim wata mineralna, która jest stosunkowo tania oraz bardzo skuteczna. Jej dodatkowymi zaletami są ognioodporność oraz izolacyjność termiczna. Panele akustyczne z waty mineralnej zamontowane do ścian studia nagrań skutecznie pochłoną dużo energii dźwiękowej w zakresie niskich tonów, redukując dudniący podźwięk instrumentów.

Rozproszyć niechciane dźwięki


Pogłos to zjawisko stopniowego zanikania dźwięku po ucichnięciu jego źródła. Można powiedzieć, że jest to echo o dużo krótszym czasie odbicia dźwięku, czyli mniejszym niż 1000 ms. Rozpraszający panel akustyczny, znany także pod nazwą dyfuzor Shroedera, ma zadanie eliminować pogłos w pomieszczeniu. Swój niezwykły kształt oraz skuteczność zawdzięcza skomplikowanemu wzorowi matematycznemu opracowanemu przez Manfreda R. Schroedera, wynalazcę wspominanych paneli. Ich struktura składa się ze „słupków” ułożonych na różnych głębokościach. Największą zaletą tego rodzaju paneli jest wysoka skuteczność rozpraszania określonych fal dźwiękowych poprzez odpowiednie ułożenie słupków dyfuzora, niezależnie od kąta ich padania. Pozwala to na dowolną aranżację wnętrza pomieszczenia i rozłożenia instrumentów.


Przenośny panel akustyczny


Chcąc poprawić akustykę wokół samego mikrofonu, z pomocą przychodzą specjalne panele akustyczne w formie przenośnej. Ich półokrągła forma na stelażu, z regulowaną wysokością i odległością od mikrofonu, pozwoli dopasować środowisko akustyczne do pożądanego efektu. Panele takie zbudowane są z pianki o wysokiej gęstości, przez co ich zdolność do pochłaniania dźwięków jest jeszcze wyższa.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalistami czy też amatorami, zadbanie o odpowiednią akustykę pomieszczenia pozwala na uzyskanie czystego i nieprzekłamanego dźwięku, czy to z płyt, czy przy tworzeniu własnych nagrań.

Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją portalu nokautbiznes.pl

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje