DDS 5900 i DCS 6000. Cyfrowe systemy dyskusyjne i konferencyjne firmy DIS

2015-03-19
DDS 5900 i DCS 6000. Cyfrowe systemy dyskusyjne i konferencyjne firmy DIS

Kiedy słyszymy pojęcie „profesjonalne systemy audio”, stają nam najczęściej przed oczami duże systemy koncertowe – line array czy też klasyczne – ze wzmacniaczami, procesorami, konsoletami i, oczywiście, całym „oprzyrządowaniem” typu mikrofony, kable, splittery, D.I-boksy itp.

Niekoniecznie musi to być zresztą duży system – może to też być mały, mobilny zestaw złożony z dwóch „paczek na patyku” plus subbas, co nie zmienia faktu, iż w dalszym ciągu mamy na myśli zestawy głośnikowe, wzmacniacze, konsolety itd. – tylko w mniejszej skali. Ale przecież na tym „świat” się nie kończy. Są profesjonalne systemy audio, które nie pracują w wielkich salach koncertowych ani nie obsługują wielkich wydarzeń typu festiwale, koncerty i tym podobne eventy, jednak bez nich trudno wyobrazić sobie współczesny świat biznesu. Mowa o systemach pracujących w zaciszu sal konferencyjnych, wykładowych, w gabinetach ministerialnych i salach posiedzeń itd., itd. Czyli mowa o systemach konferencyjnych czy też dyskusyjnych.

Jednym z uznanych producentów tego typu rozwiązań jest – należąca obecnie do firmy Shure – firma o krótkiej nazwie

DIS


Firma ma ponad 60-letnie doświadczeniu w obsłudze międzynarodowych klientów, w tym wielkich światowych korporacji, pod względem dostarczania rozwiązań w zakresie systemów komunikacji werbalnej. DIS oferuje kompletne, zaawansowane rozwiązania systemów konferencyjnych i kongresowych dla instalacji stałych czy też klientów świadczących usługi obsługi tego typu wydarzeń.

W tym artykule przyjrzymy się dwóm systemom tegoż producenta – Cyfrowemu Systemowi Konferencyjnemu DSC 6000 i Cyfrowemu Systemowi Dyskusyjnemu DDS 5900.

DSC 6000


DCS 6000 jest systemem w pełni cyfrowym, opierającym się na innowacyjnej technologii, zapewniającej nieskazitelnie czysty dźwięk. Atrakcyjnie zaprojektowane pulpity mikrofonowe są dostępne w wersjach przenośnych lub montowanych w blatach, wraz z mikrofonami na gęsiej szyjce. Dodatkową ich zaletą są blokowane gniazda mikrofonowe. Pulpity mogą być opcjonalnie wyposażone w moduł do głosowania oraz wyboru tłumaczonego języka. System jest łatwo konfigurowany i kontrolowany bezpośrednio z jednostki centralnej lub poprzez oprogramowanie SW 6000. Jest również w pełni skalowalny, aby spełniać wymagania każdego spotkania, a także umożliwia szyfrowanie sygnału w celu zapewnienia bezpieczeństwa transmisji.

Wszystkie komponenty systemu DCS 6000 łączone są w sieć DSC-LAN standardowym, ekranowanym kablem Cat5e, co ułatwia instalację i konserwację. Możliwe jest też podłączenie do systemów kontroli, takich jak AMX czy Crestron, poprzez interfejs TCP/IP oraz RS232.

Skoro o komponentach mowa, to dzielą się one na kilka grup urządzeń. Podstawą systemu jest jednostka centralna, która dostępna jest w dwóch wersjach – CU 6105, obsługująca do 500 pulpitów konferencyjnych i 150 pulpitów tłumaczy (4 wyjścia i 16 kanałów tłumaczeń), oraz CU 6110, która może obsłużyć maksymalnie aż 3.800 pulpitów konferencyjnych i również 150 pulpitów tłumaczy (8 wyjść i 32 kanały, w tym jeden główny i 31 kanałów tłumaczy).

Z jednostkami centralnymi może współpracować moduł wyjść audio AO 6008, dla ośmiu kanałów głównych lub językowych. Sterowanie modułem odbywa się bądź z poziomu komputera z oprogramowaniem SW 6000, bądź z panelu przedniego z przyciskami nawigacyjnymi i wyświetlaczem LCD. Z kolei inny moduł, EX 6010, to ekspander rozszerzający możliwości zasilania dla zwiększenia wydajności systemów DDS 5900 i DCS 6000. Rozdziela on jeden łańcuch DCS-LAN na 4 łańcuchy, jednocześnie regenerując sygnał i zapewniając po 125 W na każdy z czterech kanałów.

Dostępne są też: rozdzielacz sygnałów (JB 6104), repeater (RP 6004), jednostka zasilająca sieci DCS-LAN (PI 6000) i 4-kanałowy moduł wyjść analogowych audio (AO 6004).


Drugą grupę komponentów stanowią przenośne pulpity konferencyjne, których jest 4. Najprostszy – DC 6120 P (na zdj. z lewej) – oferuje przycisk włączenia mikrofonu/ zgłoszenia chęci zabrania głosu, gniazdo XLR do podłączenia mikrofonu, głośnik i gniazdo słuchawek. Nieco bardziej rozbudowany DC 6190 P, oprócz tego, co DC 6120 P, dysponuje dwoma selektorami kanałów i drugim wyjściem słuchawkowym.

DC 6990 P (na zdj. z lewej) jest pulpitem uniwersalnym, który oprócz głośnika i blokowanego gniazda XLR mikrofonu oferuje obsługę kart chip, ekran dotykowy 3,5”, przełącznik kanałów, dwa gniazda słuchawkowe oraz moduł głosowania. Z kolei ostatni pulpit, DM 6680 P, jest pulpitem delegata, oferującym funkcje podobne, jak w DC 6990 P, z tym że nie jest wyposażony w ekran dotykowy i ma jedno gniazdo słuchawkowe.


Pulpity występują też w wersji do montażu w blacie, i tutaj mamy do dyspozycji 6 różnych typów – od najprostszego FC 6021/FD 6121, bez głośnika, jedynie z gniazdem XLR i przyciskiem (FC – wersja przewodniczącego, FD – wersja delegata), po najbardziej rozbudowany CM 6680 F/DM 6680 F. Jest również wersja pulpitu dostępna na zamówienie, o wybranych kształcie, kolorze i funkcjonalności.


Kolejna grupa to mikrofony. Dostępne są mikrofony typu gęsia szyjka, o trzech różnych długościach (40, 50 i 63 cm), mikrofon na krótkiej gęsiej szyjce typu shotgun (GM 6628), mikrofon do ręki, stosowany z modułem MU 6040 (HM 4042), oraz mikrofon powierzchniowy do pulpitów montowanych na blacie (BM 6022). Wspomniany MU 6040 to moduł mikrofonowy, do połączenia z pulpitami konferencyjnymi FC/FD 6xxx.

Przedostatnią grupę stanowią słuchawki – i tu również mamy spory wybór. Są tradycyjne słuchawki nauszne w dwóch wersjach – DH 6001H to słuchawki monofoniczne do zestawu tłumacza, zaś DH 6021 to słuchawki stereo do pulpitu delegata i/lub przewodniczącego. DH 6233 to słuchawki stetoskopowe do pulpitu delegata lub przewodniczącego, zaś DH 6225 to pojedyncza słuchawka, zakładana na ucho.

Ostatnia grupa komponentów to urządzenia do tłumaczeń symultanicznych. W jej skład wchodzi pulpit tłumacza IS 6132 (przełączanie między 4 językami, dwa kanały wychodzące, wsparcie dla 32 kanałów), dla którego przewidziano też dodatkowy głośnik LS 6132. Uczestnicy konferencji mogą natomiast korzystać z usług tłumaczy, bądź to korzystając z wbudowywanych w blat kompaktowych selektorów kanałów językowych CS 6340 FH i CS 6340 FV, bądź też bezprzewodowo, z wykorzystaniem odbiorników na podczerwień. W tym celu producent oferuje również cyfrowe nadajniki podczerwieni DT 6008/DT 6032 oraz promienniki IR – RA 6013/RA 6025. To rozwiązanie przeznaczone jest generalnie do zastosowań mobilnych, gdzie nie ma zainstalowanego stałego systemu konferencyjnego lub system ten nie ma możliwości współpracy z systemem tłumaczenia symultanicznego.


Jak już wspominałem, DSC 6000 najwygodniej steruje się z poziomu komputera PC z zainstalowanym oprogramowaniem SW 6000. Program można pobrać ze strony producenta, jednak w celu jego uruchomienia należy zakupić klucz licencyjny. SW 6000 współpracuje z systemami Windows 7 oraz Windows Server.

DDS 5900


Cyfrowy System Dyskusyjny DDS 5900 skierowany jest do mniejszych grup dyskusyjnych i konferencyjnych, nie wymagających tak rozbudowanych rozwiązań, jakie oferuje DCS 6000. DDS 5900 charakteryzuje się prostą i intuicyjną obsługą. DDS 5900 to świetny wybór dla mniejszych sal konferencyjnych, lokalnych urzędów czy też stosunkowo niewielkich firm.


System DDS 5900 składa się z dwóch podstawowych elementów: pulpitu dyskusyjnego, stosowanego przez uczestników spotkania, oraz jednostki centralnej CU 5905, która może samodzielnie zasilać maksymalnie 60, a kontrolować maksymalnie 250 pulpitów.


Łatwe w użyciu oprogramowanie, obsługiwane za pomocą przeglądarki internetowej, umożliwia konfigurację głównych parametrów systemu, takich jak: poziom dźwięku, maksymalna liczba włączonych mikrofonów oraz przyporządkowanie nazw do poszczególnych stanowisk. System oferuje różne tryby pracy: FIFO, VOX (aktywacja głosem), automatyczny i manualny. Sygnał audio jest również szyfrowany.

Komponenty Systemu Dyskusyjnego DDS 5900 można łatwo połączyć za pomocą standardowej skrętki Cat5e. Port TCP/IP pozwala na połączenie z siecią lokalną i sterowanie przez zewnętrzny system lub przeglądarkę www komputera PC lub tabletu.

W przypadku tego systemu komponentów jest istotnie mniej, niż w systemie DCS 6000. Oprócz wspomnianej jednostki centralnej CU 5905 (4 wyjścia grupowe, 2 kanały tłumaczeń) w ich skład wchodzi pulpit dyskusyjny DC 5980P, który może być skonfigurowany jako pulpit przewodniczącego, delegata lub tłumacza (ma wbudowany głośnik, gniazdo mikrofonowe XLR, gniazdo słuchawkowe, 2 kanały tłumaczeń) oraz dwa mikrofony na gęsiej szyjce o długości 40 cm (GM 5923) i 50 cm (GM 5924). W wersji instalacyjnej pulpit DC5900F montowany jest w blat stołu, w zależności od potrzeb można do pulpitu podłączyć moduł z odpowiednimi klawiszami (obsługi mikrofonu, wyboru kanału języków tłumaczonych i regulacji poziomu głośności wyjścia słuchawkowego) oraz zewnętrzny głośnik LS5900.

Armand Szary


Więcej informacji o prezentowanych systemach na stronie producenta: www.dis.cc oraz na stronie internetowej polskiego dystrybutora, firmy Linearic: www.akustyk.pl.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje