OMNEO Sieć multimedialna

2013-06-06
OMNEO Sieć multimedialna

Nazwa OMNEO pojawiła się po raz pierwszy na targach InfoComm w 2011 roku, ale w zasadzie dopiero kilka miesięcy temu „słowo ciałem się stało”, tzn. pojawiły się urządzenia w pełni funkcjonujące w nowej sieci – tym razem na ubiegłorocznych targach InfoComm.

OMNEO to multimedialny protokół komunikacyjny, pozwalający na wielokanałowy transfer wysokiej jakości multimediów, oferujący zaawansowane funkcj e sterowania systemami za pośrednictwem zwykłej sieci Ethernet. Umożliwia on tworzenie rozwiązań audio, które będą mogły współpracować ze sobą i wymieniać sygnały za pośrednictwem standardowego cyfrowego sprzętu do komunikacji w sieciach IP.

Składa się z dwóch elementów:
– pakietu protokołu transportu programu multimedialnego, oferującego wielokanałową, strumieniową wymianę danych, z niską latencją i wysoką jakością
– pakietu protokołu sterowania zapewniającego niezawodne i bezpieczne sterowanie systemem oraz monitoring w profesjonalnych sieciach multimedialnych wszystkich rozmiarów — od małych po międzykontynentalne.

Składnik architektury OMNEO związany z transportem programu powstał w wyniku współpracy firm Bosch Security Systems i Audinate Pty. OMNEO wykorzystuje technologię sieciową Dante firmy Audinate do zapewnienia opartego na standardach, routowalnego transportu multimediów w sieciach IP.

Składnik architektury OMNEO związany ze sterowaniem systemem powstał w firmie Bosch Security Systems na bazie wcześniejszej architektury AES-24 Audio Engineering Society. Nosi on nazwę OCA (Open Control Architecture) i zawiera szereg funkcji zapewniających elastyczność, niezawodność, bezpieczeństwo oraz zachowanie zgodności w trakcie kolejnych lat rozwoju.

Poprzez zastosowanie sprzętu sieciowego, dostępnego w sklepach, architektura OMNEO zmierza do stworzenia profesjonalnego rozwiązania sieci multimedialnej, które zapewni pozbawiony opóźnień, wielokanałowy transport programu, w pełni funkcjonalne zdalne sterowanie urządzeniami i monitoring, a także możliwość wzajemnego łączenia różnych obszarów zastosowań — audiowizualnych, nagłośnienia, interkomu i konferencji. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych technologii sieciowych architektura OMNEO może zapewnić wszystkie te funkcje, oferując zarazem najwyższą niezawodność, nadmiarowość i bezpieczeństwo.

Warto podkreślić, iż architektura OMNEO jest przeznaczona do profesjonalnych zastosowań AV w sieciach liczących do 10.000 urządzeń(!), gdzie wymagana jest wysoka jakość oraz bezpieczna i niezawodna komunikacja.

GDZIE BĘDZIE STOSOWANA ARCHITEKTURA OMNEO


OMNEO znajdzie zastosowanie w niemal wszystkich przyszłych produktach firmy Bosch Security Systems z branży komunikacji, które wymagają transportu multimediów i sterowania systemami. Obejmuje to produkty firmy Bosch z linii systemów konferencyjnych i nagłośnieniowych oraz produkty firm Dynacord, Electro-Voice, RTS i Telex.

OMNEO W ELECTRO-VOICE I DYNACORD


Jednym z pierwszych urządzeń pozwalających na skorzystanie z dobrodziejstw sieci OMNEO w sprzęcie nagłośnieniowym firm Electro-Voice i Dynacord jest zaprezentowany podczas targów Info- Comm 2012 sieciowy moduł RCM-28, przeznaczony do instalowania we wzmacniaczach serii Tour Grade EV oraz Power H2500 i H5000 Dyncaorda.


RCM-28 to dwukanałowy, cyfrowy kontroler do instalacji PA oraz nagłośnienia koncertowego live. Zawiera kompletną obróbkę DSP, w tym filtry FIR i IIR oraz limitery: szczytowy – Peak Anticipation (PA) i „termiczny” – Thermal Energy Management and Protection (TEMP). Pełny dostęp do wszystkich funkcji DSP możliwy jest za pośrednictwem sieci IRIS-Net, o której szerzej pisaliśmy w poprzednim numerze LSI.


RCM-28 jest oczywiście wyposażony również w złącza pozwalające na podłączenie go do sieci OMNEO i korzystanie z jej dobrodziejstw. Ponadto dysponuje cyfrowymi wejściami i wyjściami XLR w formacie AES3 (AES/EBU), wewnętrznymi wejściami analogowymi (konfigurowalnymi jako pre lub post fader) oraz dowolnie programowalnymi wejściami i wyjściami kontrolnymi. Wejścia cyfrowe AES3 oferują dynamikę 128 dB. Moduł jest już dostępny w sprzedaży.

Piotr Sadłoń


Więcej informacji o sieci OMNEO oraz module RCM-28 na stronach internetowych: www.electro-voice.com, www.dynacord.com oraz polskojęzycznej:
www.irisnet.pl.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje