Apart Hotel - 12 Apart w Aparcie

2019-04-23
Apart Hotel - 12 Apart w Aparcie

Hotele to obiekty, które niezbyt często goszczą na łamach LSI. Co prawda ciężko tam znaleźć duże profesjonalne systemy nagłośnieniowe czy oświetlenie sceniczne, z drugiej jednak strony tego typu obiekty nierzadko dysponują sprzętem za takie pieniądze, jakich duża część firm rentalowych – szczególnie tych mniejszych – nigdy nie będzie w stanie zainwestować. I to bynajmniej nie dlatego, że firmy instalacyjne „czeszą” inwestorów na grubą kasę (choć i tacy też są, jak w każdym stadzie jakieś czarne owce), ale dlatego, że wielkością, ilością i skomplikowaniem systemy nagłośnieniowe w hotelach często na głowę biją systemy nagłośnieniowe z serii pro.

Żeby nie być gołosłownym przyjrzymy się w tym numerze wyposażeniu całkiem niedawno oddanego do użytkowania hotelu, a konkretnie jego instalacji A/V.

APART HOTEL 12

Apart Hotel 12 to tzw. hotel butikowy, znajdujący się w Rzeszowie, w sąsiedztwie Hali Podpromie. Cóż to takiego jest hotel butikowy? To odpowiedź na zapotrzebowanie podróżnych, którzy zamiast wielopokojowych molochów – choćby najbardziej luksusowych, 5- i 6-gwiazdkowych – preferują namiastkę domowego ciepła i klimatu. Oprócz 16 luksusowo wyposażonych apartamentów (w których oprócz sypialni znajdziemy garderobę, salon z aneksem kuchennym, balkon i prywatną łazienkę), każdy gość hotelowy może skorzystać z usług Restauracji Podpromie i kawiarni Wake Up Coffee. Ta pierwsza pozwala na zorganizowanie imprezy dla nawet 150 osób.

15 głośników sufitowych zapewniających bardzo równomierny rozkład pola akustycznego w hotelowej Restauracji Podpromie.

Oprócz tego hotel dysponuje salą bankietową, która pomieści do 73 osób w ułożeniu teatralnym oraz salą konferencyjną, która mieści do 86 osób w ułożeniu teatralnym. Ta druga może być podzielona na dwie mniejsze, po 22 i 52 miejsca w ułożeniu teatralnym lub innym. Nas najbardziej interesować będzie właśnie parter hotelu, gdzie zlokalizowane są wymienione pomieszczenia plus recepcja i hol. A to dlatego, że to właśnie tam znajdziemy interesujące nas instalacje A/V.

NAGŁOŚNIENIE

Jak już wspomniałem w takich obiektach, jak hotel próżno szukać riderowego sprzętu z kategorii pro – systemów liniowych, cyfrowych mikserów, studyjnych mikrofonów itp. Specyfika nagłośnienia takiego obiektu to zupełnie inne wymogi, niż na estradzie czy choćby w teatrach lub operach, do zaspakajania których potrzebny jest inny sprzęt. I przede wszystkim w ilości adekwatnej do potrzeb. Projekt i wykonanie praktycznie wszystkich instalacji niskoprądowych (oprócz p.poż.), a także oświetlenia, to dzieło rzeszowskiej firmy Vegacomp. Do nagłośnienia holu, recepcji, korytarzy, restauracji, kawiarni, sali bankietowej i sal konferencyjnych, ale również i toalet na parterze, a także tarasu na zewnątrz hotelu wykorzystano głównie sprzęt belgijskiej firmy Apart Audio. Wyjątkiem jest matryca sygnałów, zarządzająca sygnałami audio, którą jest Ecler MIMO 1212SG, pozwalająca na przełączanie sygnałów wejściowych oraz wysłanie ich do odpowiednich stref nagłośnienia. Tych stref jest w hotelu kilka, każda z możliwością niezależnego sterowania.

Wszystkie głośniki w hotelu zasilane są w sumie z dwóch 4-kanałowych wzmacniaczy 100-woltowych Apart Audio REVAMP4240T. Za zarządzanie sygnałami audio odpowiada matryca Ecler MIMO 1212SG.

Pierwsza strefa, którą napotykamy jeszcze przed wejściem do hotelu, to znajdujący się przed nim taras, na którym w okresie letnim ustawione są stoliki kawiarni Wake Up Coffee. Firma Vegacomp zdecydowała się zastosować do nagłośnienia tego obszaru głośniki Apart Audio MASK6CT (opisywane przez nas w numerze październikowym), które zostały zaprojektowane przez producenta z myślą o instalacjach na zewnątrz, w związku z czym są w pełni odporne na warunki atmosferyczne. Wchodząc do środka spotykamy kolejne strefy – wszystkie nagłośnione za pomocą aż osiemdziesięciu dwudrożnych głośników sufitowych Apart Audio CMX20T. Te, jak i znajdujące się na zewnątrz MASK6CT, zasilane są w sumie z dwóch 4-kanałowych wzmacniaczy 100-woltowych Apart Audio REVAMP4240T. Oprócz nich i wspomnianej już matrycy Ecler MIMO 1212SG, w szafie teletechnicznej w serwerowni znajdują się 4 odbiorniki bezprzewodowe Shure BLX4R, współpracujące z 4 nadajnikami handheld. Mikrofony te mogą pracować w dowolnym miejscu parteru hotelu, dzięki zestawowi anten (dwie pary aktywne i jedna pasywna) rozmieszczonych nad sufitem podwieszanym parteru, podłączonych do zainstalowanego w tej samej szafie splittera sygnałów radiowych Shure UA844+SWB.

To jeden typ sygnałów wejściowych obsługiwanych przez matrycę MIMO 1212SG. Drugim są sygnały z podwójnego media playera DUO-NET, również firmy Ecler, zawierającego między innymi odtwarzacz streamingowy, USB i kart SD/SDHC – on również znajduje się w szafie teletechnicznej w serwerowni. W końcu trzeci typ sygnałów to te, które docierają do matrycy z przyłączy zamontowanych w podłodze w każdej z sal konferencyjnych. Dzięki temu można tam (tylko tam, albo i w innych strefach również) odtwarzać dźwięk z laptopa podczas prezentacji multimedialnych czy innego odtwarzacza podłączonego do wspomnianego złącza. Tak wygląda, z pozoru mało „ciekawy”, ale jak widać zawierający sporo składników, nie wspominając już o okablowaniu system nagłośnieniowy Apart Hotel 12. Wartym uwagi jest fakt, że firma Vegacomp w tym przypadku nie poszła na niepotrzebne kompromisy, zarówno przy doborze składników – które z jednej strony oferują naprawdę bardzo dobrą jakość, a z drugiej nie rujnują kieszeni inwestora – jak i ich liczby. W samej tylko restauracji naliczyłem 15 głośników sufitowych, zapewniających bardzo równomierny rozkład pola akustycznego. Czyli, mówiąc „po ludzku”, przy każdym stoliku słychać sączącą się z nich muzykę o takim samym poziomie, a nie – jak to niestety jeszcze często bywa w tego typu obiektach – siedząc przy jednym z nielicznych głośników ciężko z kimś rozmawiać, a z kolei w większej odległości od nich muzyka jest ledwo słyszalna. Tutaj tak nie ma.

Takich dwudrożnych głośników sufitowych Apart Audio CMX20T pracuje w Apart Hotel 12 aż osiemdziesiąt.

Druga ważna kwestia – projektant systemu, którym jest Paweł Domszy, piastujący „urząd” inżyniera sprzedaży systemów z firmy Vegacom, nie skusił się na zaoszczędzenie paru złotych, instalując np. w toaletach czy korytarzach (czyli miejscach mniej „wymagających”), jakichś tańszych głośników, dzięki czemu niezależnie od tego, czy siedzimy w restauracji, w kawiarni, spacerujemy po holu czy załatwiamy swoje potrzeby w toalecie emitowany przez system nagłośnieniowy dźwięk jest w każdym tym obszarze spójny, bez słyszalnych różnic pogarszających jakość emitowanego dźwięku.

VIDEO

Firma Vegacomp odpowiadała również za zaprojektowanie i dostarczenie urządzeń wideo. Znajdziemy je przede wszystkim w salach konferencyjnych i sali bankietowej, w postaci monitorów Sony oraz projektorów VPL-CH375, również firmy Sony, z których obraz rzucany jest na rozwijany (po zwinięciu zupełnie niewidoczny) ekran. Do transmisji sygnału zastosowano extendery HDMI HD-MD-400-C-E, które również są wpięte do matrycy Eclera, mają bowiem funkcję „wybudowywania” sygnału audio z HDMI, dzięki czemu prezentacje wideo z dźwiękiem mogą być nie tylko odtwarzane wizualnie, ale również – z wykorzystaniem właśnie matrycy MIMO 1212SG, wysyłającej dźwięk z kontentu wideo do wybranej strefy – audialnie, poprzez zainstalowane w danej sali głośniki.

STEROWANIE

Centralne sterowanie wieloma funkcjami, w tym nagłośnieniem we wszystkim strefach, oświetleniem, roletami itd. jest możliwe z poziomu ekranu dotykowego (a tak naprawdę to zainstalowanego tam na stałe iPada) w recepcji hotelu. Sterowanie tymi funkcjami zapewniają procesory Crestron DIN-AP3, jak i pozostałe urządzenia systemu A/V zlokalizowane w serwerowni. Zadaniem jednego z nich jest sterowanie matrycą Eclera oraz innymi elementami systemu A/V, w tym projektorami, monitorami (włączanie i wyłączanie) oraz rozwijanymi ekranami. Drugi z procesorów Crestrona zarządza rozlokowanymi w kilku szafach rozdzielczych sterownikami DIN-8SW8, odpowiadającymi za sterowanie oświetleniem w hotelu – przy użyciu innych urządzeń Crestrona, jak np. dimmerów DIN-1DIMU4.

Centralne sterowanie wieloma funkcjami, w tym nagłośnieniem we wszystkim strefach, oświetleniem, roletami itd. jest możliwe z poziomu ekranu dotykowego (iPada) w recepcji hotelu.

Z pozycji użytkownika sterowanie to może odbywać się na dwa sposoby – uproszczony, za pomocą naściennych klawiatur 12-przyciskowych Crestrona lub bardziej rozbudowany (razem ze sterowaniem ekranem, dźwiękiem czy projektorem) z zainstalowanego na ścianie danej sali iPada mini.

PODSUMUJMY

Firma Vegacomp podeszła do tematu zaprojektowania i wykonania systemów A/V i oświetleniowego w nowym Apart Hotel 12 bardzo rzetelnie – z czego zresztą jest znana w branży instalacyjnej. Tym razem również nie zawiodła „szyjąc na miarę” system wg. potrzeb inwestora, dbając jednocześnie o to, by zanadto nie obciążył on jego kieszeni. Postawiła więc na rozwiązania i urządzenia sprawdzone, wysokiej jakości, a jednocześnie mające bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Efekty tego można usłyszeć, a także zobaczyć, odwiedzając Apart Hotel 12 w Rzeszowie, choćby wstępując do niego na kawę czy obiad.

Więcej informacji o firmie odpowiedzialnej za zaprojektowanie, dostarczenie i zainstalowanie systemu nagłośnieniowego oraz innych składników systemu AV na stronie internetowej: www.vegacomp.pl zaś o elementach systemu audio na stronach: www.apart-audio.com i www.konsbud-audio.pl

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje