Klub Studio w Krakowie - klub muzyczny na miarę XXI wieku

2019-04-09
Klub Studio w Krakowie - klub muzyczny na miarę XXI wieku

Klub Studio to lokal studencki z prawie 50-letnią tradycją, działający przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W tym miejscu przez lata gościła większość znakomitych polskich artystów, a także wiele zagranicznych gwiazd. Ze względu na to, że budynek powstał w 1970 roku i przez lata funkcjonował właściwie bez większych renowacji, w końcu podjęto decyzję o gruntownym remoncie, a właściwie rekonstrukcji obiektu.

W latach 2016-2017 obiekt przeszedł całkowitą modernizację – dotychczasowy budynek został zrównany z ziemią (z wyjątkiem stalowych konstrukcji), a następnie postawiony na nowo według projektu architektonicznego pracowni JASA (obecnie ASA) STOŻEK ARCHITEKCI. W ten sposób powstał bodajże najnowocześniejszy obiekt kultury tego typu w Polsce. Pokryta cortenową stalą i zarośnięta zielonymi pnączami elewacja kryje wielofunkcyjną salę o świetnej akustyce i rozbudowanej mechanice sceny. Salę uzupełniają balkon i loże VIP, które są umiejscowione na piętrze. Oprócz tego, w obiekcie znajdują się nowoczesne bary, szatnie, toalety i hole.

PROJEKT ELEKTROAKUSTYCZNY I JEGO REALIZACJA

Projekt elektroakustyczny w Klubie Studio przygotowała i zrealizowała firma Konsbud Audio. Salę główną wyposażono w wysokiej klasy sprzęt nagłośnieniowy, który spełnia wymagania riderów technicznych nawet najbardziej wymagających artystów, w wyniku czego Klub Studio stał się samowystarczalnym obiektem, który nie musi już angażować zewnętrznych firm rentalowych do wynajmu sprzętu na każdą imprezę. Dzięki przemyślanemu projektowi sali oraz dedykowanemu projektowi adaptacji akustycznej Klub Studio stał się jednym z nielicznych miejsc na mapie Polski, gdzie nie trzeba mierzyć się z niesprzyjającą akustyką pomieszczenia. W takim miejscu z przyjemnością realizuje się projekt systemu nagłośnienia, który jest tylko kolejnym elementem dobrze opracowanej i przemyślanej strategii. Bardzo duża w tym zasługa świadomego zamawiającego, czyli Fundacji ACADEMICA oraz oczywiście wykonawcy projektu architektonicznego – pracowni ASA STOŻEK ARCHITEKCI – i projektu adaptacji akustycznej – biura projektowego Manufaktura Technologiczna.

Za adaptację akustyczną odpowiadała firma Manufaktura Technologiczna. (fot. Konsbud Audio)

SYSTEM NAGŁOŚNIENIA SALI WIDOWISKOWEJ

Przed modernizacją obiektu na wyposażeniu klubu istniało jedynie małe nagłośnienie, wykorzystywane do realizacji kameralnych imprez związanych głównie z transmisją głosu. Firma Konsbud Audio dostarczyła i zainstalowała w obiekcie pełnopasmowy system liniowy d&b audiotechnik serii V wraz z subwooferami oraz systemem ArrayProcessing, umożliwiającym wyrównanie charakterystyki częstotliwościowej na całym obszarze widowni. Dostarczono w sumie 20 zestawów V8, które mogą być konfigurowane w zależności od potrzeb jako grona główne, frontfille, outfille itd. Uzupełnienie systemu w zakresie dolnych częstotliwości stanowi 6 subwooferów B22, które zazwyczaj są pod sceną, ale mogą być rekonfigurowane w zależności od wymagań danego wydarzenia. System jest zasilany przy użyciu 7 wzmacniaczy D80, które umożliwiają stosowanie technologii ArrayProcessing. Gdy zaistnieje potrzeba, zestawy mogą być wykorzystywane do obsługi wydarzeń plenerowych. „W Klubie Studio mamy do czynienia z kilkoma konfiguracjami pomieszczenia, które wymagają nagłośnienia – klasyczną płytę z widownią stojącą lub siedzącą, balkon z trybuną siedzącą oraz opcjonalną rozkładaną trybunę” – mówi Paweł Berbecki z Konsbud Audio. „Już z samej teorii o źródłach liniowych wynika, że równa dystrybucja dźwięku na takich powierzchniach w przypadku konwencjonalnych systemów jest praktycznie niemożliwa. Właśnie do takich zastosowań powstał ArrayProcessing, dzięki któremu otrzymujemy bardzo zbliżone wrażenia słuchowe niemal w każdym miejscu sali. Dodatkowo ogromny headroom systemu V pozwala ustawić mniejszy spadek poziomu głośności wraz z odległością, co z pewnością docenią widzowie stojący w pierwszych rzędach, jak i ci siedzący na balkonie”.

Na system monitorowy składa się osiem wedge’y d&b MAX2 i dwa M2. Dodatkowo, do dyspozycji są zestawy V-SUB i V7P, które mogą pełnić funkcję drumfilli lub sidefilli. W skład systemu wchodzą też oczywiście wzmacniacze d&b audiotechnik D80.

SYSTEM KONSOLET MIKSERSKICH

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o wymagania dotyczące systemu konsolet mikserskich, ekipa techniczna Klubu Studio postawiła poprzeczkę wysoko. Ostatecznie stanęło na rozwiązaniach firmy Avid. Jako konsolety FOH i MON służą sterowniki Avid S6L-32D (silnik pozwalający na obsługę 144 kanałów) i S6L-24D (192 kanały) wraz z mixrackami Stage64. „W naszej konfiguracji konsolety praktycznie nie mają ograniczeń” – podsumowuje Kuba Popiela, realizator dźwięku Klubu Studio. „Ze względu na rozbudowane możliwości konfiguracji i dużą moc obliczeniową nigdy nie ma sytuacji, w której muszę powiedzieć, że nie mam wolnego wejścia, wyjścia, matrycy czy że nie mogę wpiąć jeszcze jednej wtyczki. Ja zawsze mam wszystkich tych elementów z naddatkiem”.

Jako konsolety FOH i MON służą sterowniki Avid S6L-32D (na zdjęciu) i S6L-24D ze stagerackami Stage64. (fot. Konsbud Audio)

Instalacja elektroakustyczna w klubie pozwala również na przyjęcie zewnętrznych systemów mikserskich, w przypadku, gdy zespół lub firma przyjedzie z własną konsoletą. Zastosowane przyłącza umożliwiają przyjęcie sygnałów Dante, analogowych lub cyfrowych AES/EBU. Komunikacja między konsoletami S6L odbywa się natomiast za pomocą protokołu AVB. Sygnał z konsolet trafia do wzmacniaczy D80 i interfejsu d&b audiotechnik DS10, skąd dystrybuowany jest do głównego systemu nagłośnienia. Matryca umożliwia dystrybucję sygnałów do pozostałych części klubu, w tym dwóch barów, palarni, sali bilardowej czy foyer. Uzupełnienie systemów S6L stanowią konsolety pomocnicze Yamaha QL1 i Allen & Heath SQ6, które mogą być używane np. w reżyserce lub na stanowisku DJ-a.

POZOSTAŁE POMIESZCZENIA KLUBU STUDIO

Oprócz Sali Głównej w Klubie Studio znajduje się wiele pomieszczeń spełniających różne funkcje – bary, loże VIP, foyer, toalety, hole. Ideą założoną na etapie projektu systemu elektroakustycznego było, aby w każdym miejscu goście mogli słyszeć to, co dzieje się aktualnie na scenie. Zgodnie z tym założeniem, w halach VIP, które są położone na 1 piętrze zainstalowano monitory Genelec z serii 8000. Hole wyposażono w system nagłośnienia Apart Audio, który pełni również funkcję DSO.

Do Klubu dostarczono system interkomowy Green-GO. Pulpity interkomowe MCXD są zlokalizowane w kilku kluczowych miejscach – między innymi na scenie, w reżyserce i na stanowisku realizatora pośród widowni.

NAGŁOŚNIENIE I REJESTRACJA W STUDIU

Na potrzeby imprez, które regularnie odbywają się w Klubie Studio, zakupiono ponad 80 mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych do różnych zastosowań, m.in. klasyczne mikrofony wokalowe i instrumentalne Shure, mikrofony instrumentalne Audio-Technica ATM350a, AT8033, AT4050SM i AE2500 oraz przetworniki Sennheiser i Audix. Jako systemy bezprzewodowe służą systemy Shure serii ULX-D.

Klub Studio połączono przy użyciu standardów AVB i MADI z położonym w sąsiadującym budynku studiem nagrań „Kotłownia”, które również należy do AGH. (fot. Konsbud Audio)

Klub Studio połączono przy użyciu standardów AVB i MADI z położonym w sąsiadującym budynku studiem nagrań „Kotłownia”, które również należy do AGH. Dzięki temu możliwa jest teraz rejestracja wielokanałowa sygnałów ze sceny przez interfejs MADI bezpośrednio do Pro Toolsa. „Kotłownia” została otwarta w 2014 roku i od tego czasu służy studentom Inżynierii Dźwięku AGH, którzy mogą w profesjonalnych warunkach zdobywać wiedzę na temat realizacji dźwięku. Poza tym w studiu cały czas odbywają się próby i nagrania zespołów muzycznych – zarówno tych związanych z AGH, jak i komercyjnych.
Firma Konsbud Audio odpowiadała za dostawę i instalację sprzętu w studiu Kotłownia w 2014 roku. Na wyposażeniu studia jest system do rejestracji dźwięku oraz zestaw głównych i pomocniczych monitorów odsłuchowych. Systemem DAW, służącym do cyfrowej rejestracji i edycji nagrań, jest Avid Pro Tools|HDX z dedykowanymi przetwornikami i przedwzmacniaczami oraz 24-kanałowym kontrolerem sterującym. W skład systemu odsłuchowego w reżyserni weszły monitory odsłuchowe Genelec 1034. W studiu zainstalowano także pomocniczy system odsłuchowy Genelec 8250. Miejmy nadzieję, że świetny sprzęt i możliwość rejestracji skłonią zespoły goszczące w Klubie Studio do nagrywania koncertów.

ZWYCIĘSKA KONCEPCJA

Nowy Klub Studio, wraz ze studiem nagraniowym „Kotłownia”, to przykład przemyślanego podejścia do tematu budowy współczesnego klubu muzycznego. Pracownicy fundacji ACADEMICA doskonale wiedzieli czego potrzebują już na długo przed rozpoczęciem procedury składania wniosku o dotację. Dzięki wieloletniemu zbieraniu doświadczeń i obserwacji innych zrealizowanych projektów, w Klubie Studio dokonano czegoś niezwykle rzadkiego – realizacji wielowymiarowego projektu, którego składowe zostały świetnie dobrane. Od projektu architektonicznego przez adaptację akustyczną po system elektroakustyczny. Na żadnym z tych etapów nie było mowy o kompromisach. Efekty możemy podziwiać na Miasteczku Studenckim AGH. Zapraszamy w imieniu gospodarzy – warto odwiedzić to miejsce przy okazji najbliższej wizyty w Krakowie.

Więcej informacji o firmach odpowiedzialnych za realizację opisanego projektu na stronach internetowych: www.konsbud-audio.pl, www.manufakturatechnologiczna.pl.

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje