Stadion Widzewa Łódź

2017-09-29
Stadion Widzewa Łódź

Stadion Widzewa Łódź to nowoczesna arena piłkarska, oddana do użytku pod koniec marca bieżącego roku. Konstrukcja spełnia wymagania 3. kategorii w klasyfikacji UEFA, z możliwością adaptacji do wyższych kategorii.

Zadaszone trybuny stadionu mogą pomieścić ponad osiemnaście tysięcy kibiców.

To, co zwraca uwagę przy pierwszej wizycie, to eleganckie wykończenie stadionu cegłą klinkierową – architekt Jacek Ferdzyn chciał w ten sposób podkreślić wyjątkowy charakter miejsca i klubu, dla którego zaprojektował stadion. Nowy obiekt nawiązuje swoim wyglądem do najbardziej rozpoznawalnych aren brytyjskich, jak na przykład w New Castle. Cegła ozdabia fasadę, a jednocześnie przypomina o robotniczych korzeniach klubu.

Widzew Łódź to bez wątpienia jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek piłkarskich w Polsce, a tradycja tego łódzkiego klubu sięga początków ubiegłego stulecia. Koncepcja budowy nowego stadionu, który podkreśliłby rangę klubu, powstała dosyć dawno. Niestety liczne perypetie inwestycyjne oraz gruntowe, które zawsze towarzyszą tego typu przedsięwzięciom, odkładały w czasie start budowy. Za swego rodzaju punkt zwrotny można uznać dzień 10 maja 2013 roku. To wtedy odbyła się akcja poparcia dla budowy stadionu, w którą zaangażowało się niemal dwa tysiące mieszkańców Łodzi, w tym znane osobistości ze świata sportu, filmu, muzyki, polityki i biznesu. Akcja odniosła duży sukces, który przełożył się na rozpoczęcie budowy w styczniu 2015 roku, ukończonej dwa lata później.

Wraz z zakończeniem prac na obiekcie zainstalowano trzy połączone ze sobą systemy: nagłośnienia, dźwiękowy system ostrzegawczy oraz system wspomagania słyszenia. Jednak zanim rozpoczęto prace, przeprowadzono specjalistyczne pomiary.

SYMULACJA AKUSTYCZNA


Pierwszym etapem projektowania systemu nagłośnienia było przeprowadzenie szczegółowej symulacji akustycznej, której celem był dobór odpowiednich zestawów głośnikowych do postawionego zadania. Symulacja została wykonana w programie EASE, na podstawie dostępnego projektu architektonicznego. Warto podkreślić, że oprócz wymiarów obiektu do modelu symulacji wprowadzono odpowiednie materiały wykończeniowe, znajdujące się na nagłaśnianych powierzchniach. Parametr chłonności dźwięku dla danych powierzchni często odgrywa kluczową rolę przy doborze propagacji poszczególnych zestawów głośnikowych.

ZESTAWY GŁOŚNIKOWE


Głównym aspektem przy doborze zestawów głośnikowych dla tego typu instalacji jest pełna odporność na zmienne warunki meteorologiczne, niezależnie od pory roku. Kolejnym wyzwaniem jest wysoka skuteczność akustyczna urządzenia. Sygnał dźwiękowy nadawany z głośników musi być dostatecznie słyszalny podczas imprez piłkarskich, które w przypadku stadionu Widzewa Łódź może jednocześnie odwiedzić nawet osiemnaście tysięcy kibiców. Ostatnim elementem jest propagacja dźwięku, czyli kąty, z jakimi propaguje dźwięk dany zestaw głośnikowy.


Po uwzględnieniu wymienionych wymagań oraz wyników przeprowadzonej symulacji projektant zdecydował się na wybór zestawów głośnikowych amerykańskiego producenta Community. Cztery zadaszone trybuny nagłaśnia trzydzieści osiem Community R5-96MAX. Dodatkowe dwa zestawy Community R5-HPT zostały skierowane w stronę płyty boiska. Wszystkie urządzenia zostały zainstalowane pod sklepieniem dachu, w specjalnie przygotowanych punktach montażowych, których lokalizacja została określona podczas wspomnianej symulacji.

POMIESZCZENIE KOMENTATORA


W pomieszczeniu komentatora znajduje się centrum zarządzania systemem nagłośnienia komercyjnego. Sterowanie oraz kontrolę nad sygnałami dźwiękowymi zapewnia cyfrowa konsoleta Behringer X32, wyposażona w kartę DANTE.

Stojący tuż obok komputer PC, ze spersonalizowanym na potrzeby obsługi systemu stadionu Widzewa Łódź oprogramowaniem IRIS-Net, pozwala na ciągłe monitorowanie wszystkich urządzeń oraz zmianę parametrów dla poszczególnych stref systemu. W pomieszczeniu znalazły się również urządzenia robocze, takie jak odtwarzacze CD/MP3, odbiorniki mikrofonów bezprzewodowych, cyfrowy eliminator sprzężeń oraz dwa aktywne monitory kontrolne.

AMPLIFIKATORNIE


Na obiekcie znajdują się dwie amplifikatornie, które zlokalizowano na przeciwległych trybunach. W każdej zainstalowano trzy czterokanałowe wzmacniacze Dynacord DSA 8410 (klasa D), wyposażone w moduły kontroli IRIS-Net Dynacord RCM 810, oraz po jednej modułowej matrycy sieciowej Dynacord P64. Matryce umożliwiają użytkownikowi zdalną kontrolę podłączonych urządzeń, obróbkę podawanego sygnału, zdalne sterowanie systemem oraz połączenie całego systemu w sieci światłowodowej. Komunikacja pomiędzy pomieszczeniem komentatora a dwoma amplifikatorniami odbywa się za pośrednictwem protokołu DANTE.

INTEGRACJA DSO


Oprócz systemu nagłośnienia komercyjnego na stadionie zainstalowano Dźwiękowy System Ostrzegawczy APS Aprosys szwajcarskiego producenta g+m elektronik. System wyposażono w ponad siedemset głośników, które obejmują kilkanaście stref wewnątrz obiektu, w tym korytarze, szatnie, pomieszczenia techniczne, toalety. DSO jest zintegrowane z systemem komercyjnym i współdzieli z nim swoje strefy wewnątrz obiektu. W sytuacji zagrożenia DSO przejmuje pełen priorytet. Sygnały komercyjne są automatycznie wyciszane, a komunikaty alarmowe wysyłane do wszystkich stref DSO oraz dodatkowo, za pośrednictwem zestawów głośnikowych Community, trafiają na trybuny oraz płytę boiska. Na co dzień DSO służy jako nagłośnienie uzupełniające systemu komercyjnego wewnątrz budynku.

SYSTEM WSPOMAGANIA SŁYSZENIA


Warto dodać, że Stadion Widzewa jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wśród licznych standardowych udogodnień zainstalowano system wspomagania słyszenia, który bazuje na pętli indukcyjnej i obejmuje specjalnie przygotowane lokalizacje. Do obszarów odsłuchu należą m.in. trzy specjalnie wyposażone kasy przy wejściu oraz trzy punkty na trybunach stadionu. Źródłem sygnału dla systemu we wskazanych obszarach jest sygnał audio z konsolety fonicznej, zlokalizowanej na stanowisku realizatora dźwięku. W przypadku kas wejściowych zastosowano specjalne interkomy kasowe.

Stadion Widzewa Łódź to nowoczesny, stylowy obiekt, który świetnie wpisuje się w przemysłową architekturę fabrycznej Łodzi, podkreślając historyczne, robotnicze korzenie klubu piłkarskiego. To nowa wizytówka miasta i powód do dumy dla kibiców.

Grzegorz Ryncer

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje