Hala Widowiskowo-Sportowa Centrum w Dąbrowie Górniczej

2016-11-10
Hala Widowiskowo-Sportowa Centrum w Dąbrowie Górniczej

Integracje systemów nagłośnieniowych stają się powoli standardem w branży. Przemawiają za nimi przede wszystkim względy ekonomiczne.

Postaram się odpowiedzieć dziś na pytanie, czy takie integracje, z punktu widzenia użytkownika oraz odbiorców, są zaletą, czy wadą. Aby trochę lepiej poznać tą tematykę, posłużę się przykładem integracji dwóch systemów: nagłośnienia komercyjnego i DSO, które pod koniec ubiegłego roku zaczęły funkcjonować w Hali Widowiskowo-Sportowej CENTRUM.

HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA CENTRUM


to jedna z największych budowli tego typu w województwie śląskim. Trybuny obiektu mogą pomieścić ponad 3.000 widzów, a sama powierzchnia hali (1.900 m2) umożliwia jednoczesne rozłożenie trzech boisk do siatkówki. Hala otrzymała zezwolenie World Volleyball Confederation na rozgrywanie międzynarodowych zawodów rangi mistrzowskiej.

Doskonała lokalizacja w centrum miasta sprawia, że obiekt jest łatwo dostępny dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej, jak również wszystkich przyjezdnych. Zaplecze obiektu dysponuje kompletną infrastrukturą, zarówno dla odwiedzających (parking podziemny i pub sportowy z tarasem), jak i sportowców (sala treningowa, siłownia oraz zespół saun suchych i parowych).

Hala Widowiskowo-Sportowa CENTRUM powstała w 2004 roku na terenie Parku Hallera w Dąbrowie Górniczej. Jednak jeszcze w czasach dwudziestolecia międzywojennego w tym samym miejscu działała kopalnia węgla kamiennego Reden. Dziś po przemysłowym krajobrazie nie ma śladu, a zrewitalizowane okolice hali CENTRUM stanowią najbardziej zielony zakątek Dąbrowy Górniczej, na terenie którego mieszkańcy obchodzą między innymi dni swojego miasta.

SYSTEMY NAGŁOŚNIENIA


W roku 2015 Hala Widowiskowo-Sportowa CENTRUM przeszła gruntowną modernizację. W ramach przeprowadzonych prac remontowych obiekt wyposażono w nowy system nagłośnienia oraz Dźwiękowy System Ostrzegawczy (DSO).

System nagłośnienia w hali CENTRUM to kolejny przykład integracji dwóch systemów w celu uzyskania jak największej wydajności, przy uwzględnieniu narzuconych ram budżetowych. Jak pisałem wcześniej, w obiekcie pracują dwa niezależne systemy. Co ciekawe, większość elementów, które wchodzą w ich skład, są przez nie współdzielone. Tu nasuwa się myśl, że taka oszczędność w przypadku DSO to złe rozwiązanie, jednak nic bardziej mylnego. Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze muszą pracować możliwie często, a wszystkie ich elementy powinny być poddawane ciągłej kontroli w trakcie pracy. To właśnie dzięki temu uzyskujemy pewność, że w przypadku zagrożenia będą w pełni sprawne i przyczynią się do bezpiecznej ewakuacji obiektu.

Głównym punktem systemu w hali CENTRUM jest szafa teletechniczna, w której zainstalowano centralę Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego APS-Aprosys produkcji szwajcarskiej firmy g+m elektronik. Oprócz centrali w szafie zainstalowano dwadzieścia wzmacniaczy tej samej firmy (osiem wzmacniaczy BO-CD-250-2EV, dwa BO-CD-150EV, dziewięć BO-CD-500EV i jeden BO-CD-250EV) oraz cyfrową matrycę audio Dynacord P64, wyposażoną w port AES/EBU. To właśnie to ostatnie urządzenie umożliwia integrację obu systemów.

Głównym zadaniem P64 jest podział sygnałów, ich obróbka w procesorze DSP i transmisja do odpowiednich wzmacniaczy, które napędzają poszczególne linie głośnikowe, czyli strefy. W systemie komercyjnym komunikacja między źródłem sygnału, pochodzącym ze stanowiska komentatora, a matrycą zlokalizowaną w szafie DSO odbywa się przy wykorzystaniu światłowodu FiberPlex. Dynacord P64 łączy również urządzenia w sieci IRIS-Net, co umożliwia stałą kontrolę i monitorowanie stanu wszystkich urządzeń.

KOMERCYJNE ZESTAWY GŁOŚNIKOWE


Część komercyjna systemu nagłośnienia w Hali Widowiskowo-Sportowej CENTRUM bazuje na dwudziestu zestawach głośnikowych Community R2. Projektanci systemu zdecydowali się na wybór tych konstrukcji głównie ze względu na bardzo wysoki współczynnik kierunkowości (Q>37) oraz szeroki wybór kątów propagacji fal dźwiękowych w ramach jednego modelu. W samej serii R2 to aż pięć różnych wersji. Z perspektywy projektanta systemu nagłośnienia to bardzo istotne charakterystyki, ponieważ to właśnie ta precyzja decyduje o zrozumiałości mowy w warunkach niesprzyjających akustycznie, np. mecz siatkówki. Nie bez znaczenia jest również specjalna rekomendacja CNBOP, którą otrzymały zestawy głośnikowe R2. Powyższy system uzupełniają cztery zestawy niskotonowe IS6-215W, które wzmacniają sygnał muzyczny w zakresie niskich częstotliwości.

Zestawy napędzają cztery niezależne wzmacniacze Dynacord DSA8212, które z potrzeby połączenia z siecią IRIS-Net zostały wyposażone w moduły RCM 810. Warto podkreślić, że dogłośnienie niskotonowe służy wyłącznie celom komercyjnym i na wypadek aktywacji systemu DSO jest automatycznie wyłączane.

 

DŹWIĘKOWY SYSTEM OSTRZEGAWCZY


Oprócz wspomnianych dwudziestu zestawów głośnikowych Community R2, które zainstalowano na trybunach hali, w ramach DSO pracują: 163 głośniki sufitowe, 18 głośników ściennych, 8 projektorów dźwięku, 14 zestawów tubowych oraz 6 kolumn głośnikowych. Urządzenia rozmieszczone są w całej infrastrukturze obiektu. Na co dzień Dźwiękowy System Ostrzegawczy pełni rolę systemu wspomagającego i wykorzystuje się go do celów komercyjnych – obsługi imprez oraz zawodów. Dzięki tej integracji sygnał komercyjny dociera nie tylko na halę sportową, ale również do korytarzy, parkingu podziemnego oraz pozostałej infrastruktury objętej DSO.

W przypadku zagrożenia Dźwiękowy System Ostrzegawczy uzyskuje pełen priorytet – wszelkie sygnały komercyjne są automatycznie wyciszane, dogłośnienie niskotonowe wyłączone, a pierwszeństwo otrzymują komunikaty ewakuacyjne oraz sygnał z mikrofonu strażaka.

PODSUMOWANIE


Na samym początku postawiłem pytanie o wpływ integracji systemów nagłośnienia na jakość instalacji, zarówno z perspektywy odbiorców sygnału, jak i wygody pracy użytkownika lub – precyzyjniej – operatora systemów. Patrząc z perspektywy opisywanego obiektu zdecydowanie możemy mówić o wartości dodanej. I nie mam tu na myśli jedynie oszczędności finansowych, płynących z takiego rozwiązania, a przede wszystkim zasięg pracy systemu komercyjnego. Dzięki dodatkowym strefom, które wprowadza do systemu komercyjnego Dźwiękowy System Ostrzegawczy, cały obiekt staje się bardziej multimedialny. Osoba zarządzająca sygnałami ze stanowiska komentatora może komunikować ogłoszenia nie tylko na główną halę, ale również do korytarzy lub na podziemny parking. Dźwiękowy System Ostrzegawczy również wyłącznie zyskuje na ciągłej pracy. Przedstawione rozwiązanie jest naprawdę warte uwagi. Patrząc z perspektywy instalacji w Hali Widowiskowo-Sportowej CENTRUM można śmiało stwierdzić, że integracje stanowią przyszłość w zakresie rozwoju systemów nagłośnienia.

Grzegorz Ryncer
fot. Tomasz Boroń


Projekt systemu nagłośnienia oraz Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego w Hali Widowiskowo- Sportowej CENTRUM w Dąbrowie Górniczej wykonała Firma Producencka Gorycki&Sznyterman Sp. J (www.goryckisznyterman.com). Instalację systemu zrealizowała firma Nexus Nowe Technologie S.A. (www.nexus-nt.eu).

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje