Afrykarium we Wrocławiu

2015-03-17
Afrykarium we Wrocławiu

Wrocławskie Afrykarium to nowoczesny kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki. Trzykondygnacyjny obiekt ma 160 m długości, 54 m szerokości i 12-15 m wysokości. Jeden z poziomów został zlokalizowany pod ziemią.

Łączna powierzchnia użytkowa pawilonu to 9.000 m2, a ekspozycje zewnętrzne zajmują kolejne 7.500 m2. Inwestycję wybudowano naprzeciwko Hali Stulecia.

Afrykarium to niecodzienne miejsce, które pozwala nam niemal dotknąć fauny i flory występującej w morzach, jeziorach i rzekach Afryki. Wśród zwierząt nie zabrakło też różnych gatunków małp i ptaków.

Budowa tego unikalnego obiektu trwała ponad dwa lata, ale już dziś wiemy, że naprawdę było warto. Sama możliwość podwodnego spaceru w przeszklonym, a tak naprawdę akrylowym tunelu to atrakcja warta specjalnej wycieczki do Wrocławia.

AKUSTYKA I NAGŁOŚNIENIE EKSPOZYCJI


Wnętrza Afrykarium to akustycznie wymagające przestrzenie. W pomieszczeniach o łącznej kubaturze 184 tysięcy metrów sześciennych znajduje się 6 basenów, liczne akwaria, a w konsekwencji mnóstwo szkła oraz nieregularne powierzchnie imitujące krajobraz Afryki. Panuje tu dosyć duża wilgotność, co dodatkowo zmienia zachowanie fal akustycznych.


Z uwagi na niestandardowe warunki zabudowy, dużą wilgotność oraz ptaki, które są mieszkańcami Afrykarium i mają dostęp do elementów instalacji nagłośnieniowej, projektant głównego systemu zdecydował się na zestawy głośnikowe spełniające standardy instalacji zewnętrznych, innymi słowy konstrukcje odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz drobne zadrapania obudowy. Nagłośnienie zainstalowane na ekspozycji w Afrykarium to system siedmiostrefowy, bazujący na zestawach głośnikowych Community oraz elektronice Dynacord. W całym obiekcie zainstalowano łącznie siedem zestawów głośnikowych Community Wet-228W

oraz trzydzieści naściennych zestawów głośnikowych Community DS5.

System zasilają dwa wzmacniacze Dynacord DSA-8805 oraz jeden wzmacniacz Dynacord DSA-8405. Wszystkie wyposażono w moduły kontroli IRIS-Net Dynacord RCM-810. Podział na strefy oraz ich kontrolę umożliwia matryca audio Dynacord P64.

Cały system jest połączony w sieć IRIS-Net i zarządzany za pośrednictwem komputera PC.


Podczas codziennego użytkowania systemu takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i zarazem wygodne. Dzięki niemu personel techniczny Afrykarium jest w stanie kontrolować i obsługiwać każdą ze stref z poziomu czytelnego i intuicyjnego interfejsu graficznego.

System z pozycji zwiedzającego jest praktycznie niezauważalny, i bardzo dobrze, bo z pewnością nie on ma zajmować uwagę gości.

SYSTEMY NAGŁOŚNIENIA RESTAURACJI


W każdym obiekcie restauracyjnym, zaraz po smacznym jedzeniu, liczy się estetyka wnętrza. Dla projektantów systemów nagłośnienia odwiecznym problemem w tego typu aplikacjach stanowi wielkość urządzeń głośnikowych. Niestety wraz z ich miniaturyzacją często tracimy na jakości brzmienia.

Nagłośnienie restauracji w Afrykarium zrealizowano na bazie produktów Audica, które powstały z myślą o tego typu obiektach. Smukły i elegancki kształt, stosunkowo niewielkie rozmiary oraz możliwość dopasowania koloru sprawiają, że zestawy głośnikowe stają się naturalnym elementem otoczenia. Jednak o unikalności systemu świadczy fakt, iż nawet przy cichym odtwarzaniu muzyki oferuje pełną dynamikę w całym paśmie częstotliwości. Rozwiązania wykorzystane w zestawach Audica gwarantują czytelną, wyraźną i przyjemną dla ucha transmisję dźwięku. Na sali restauracyjnej zainstalowano łącznie 8 zestawów głośnikowych MicroLine, czterokanałowy wzmacniacz MicroPlus oraz naścienny kontroler Audica WMR, pozwalający w intuicyjny sposób sterować systemem nagłośnienia.

SALE KONFERENCYJNE


Na terenie Afrykarium znajdują się trzy sale konferencyjne – dwie małe, wyposażone w niezależne systemy Audica, oraz duża sala konferencyjna. W dwóch małych salach zainstalowano bliźniacze systemy bazujące na dwóch głośnikach ściennych Audica MicroLine, wzmacniaczu Audica MicroZone oraz sterowniku ściennym Audica WMR. Obydwie sale przygotowano w taki sposób, by nawet niedoświadczeni użytkownicy mogli w intuicyjny sposób skorzystać z systemu.


Nagłośnienie głównej sali zaprojektowano w oparciu o urządzenia Dynacord. W pomieszczeniu zainstalowano dwa zestawy głośnikowe VL 152 oraz dwa zestawy dogłaśniające VL 262. System zasilają wzmacniacze Dynacrod DSA8410 oraz DSA 8212. Obydwie końcówki mocy wyposażono w moduły RCM-810, które komunikują system, za pośrednictwem sieci IRIS-Net, z matryca sterującą Dynacord P64. Kontrola i zarządzanie systemem odbywa się za pośrednictwem komputera PC. Wraz z systemem nagłośnienia współpracuje system tłumaczeń symultanicznych Televic Confidea, przygotowany do obsługi 150 miejsc delegatów.

W skład instalacji wchodzą dwa promienniki podczerwieni Televic RAD25, zainstalowane na sali głównej, 150 odbiorników Televic R8, wyposażonych w baterie Televic BP, oraz 150 słuchawek Televic TEL151. W pomieszczeniu obsługi technicznej zainstalowano jednostkę centralną systemu Televic CONFIDEA CU, system dystrybucji podczerwieni Televic T8 oraz dwa pulpity tłumaczy Televic ID2500 wyposażone w słuchawki Televic TEL 10/3,5/360.

Dzięki zastosowaniu podczerwieni system jest w pełni odporny na zakłócenia pochodzące z pasma WiFi oraz telefonów komórkowych. Wszystkimi urządzeniami możemy zarządzać z poziomu systemu centralnego sterowania Crestron.

DŹWIĘKOWY SYSTEM OSTRZEGAWCZY


Oprócz wymienionych systemów nagłośnienia na terenie obiektu zainstalowano Dźwiękowy System Ostrzegawczy APS Aprosys. System bazuje na urządzeniach szwajcarskiego producenta g+m elektronik. Elektronika systemowa mieści się w jednej szafie teletechnicznej, a w jej skład wchodzi 6 wzmacniaczy BO-CD-260-2ev, 1 wzmacniacz BO-CD-250ev, 3 baterie APS-151 oraz rama montażowa APS, wyposażona w moduły. Oprócz wymienionych urządzeń w centrali znajdują się 7-strefowy panel ewakuacyjny EV-NL 307.1 oraz mikrofon strażaka Partner M 411 PT. Na całym obiekcie zainstalowano łącznie 345 certyfikowanych głośników: 70 głośników sufitowych DNH VES 561T, 234 głośniki ścienne DNH SAFE 561 T, 4 projektory dźwięku BOSCH LP1-UC10E-1 oraz 37 projektorów dźwięku BOSCH LP1-UC20E-1.

 

PODSUMOWANIE


Afrykarium to z pewnością jedno z tych miejsc, do których chętnie się powraca. Znakomicie wykonane ekspozycje i wspaniałe zwierzęta dają gwarancję doskonale spędzonego czasu oraz spełniają dużą funkcję edukacyjną. Cały obiekt, czyli budynek, otoczenie, ekspozycja zewnętrzna, baseny oraz infrastruktura wraz systemami nagłośnieniowymi, stanowi kompletną i bardzo przemyślaną całość. Wrocławskie Afrykarium naprawdę warto zobaczyć.

Grzegorz Ryncer


Więcej informacji o firmie odpowiedzialnej za projekty, dostawę urządzeń oraz uruchomienie systemów we wrocławskim Afrykarium na stronie internetowej: www.tommex.pl.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje