LightSchool: Lumitrix - Video mapping 3D dla każdego

2019-03-04
LightSchool: Lumitrix - Video mapping 3D dla każdego

Wydaje Wam się, że mapping 3D to rozwiązanie przeznaczone jedynie dla tych największych? „Magia” jedynie dla wybranych? A co jeśli mapowanie obiektów byłoby równie proste, jak dodanie zdjęcie na Instagram? Co jeśli na rynku pojawiło się rozwiązanie, które może obsłużyć każdy i to z perspektywy smartfona lub tableta? Bardzo dużo pytań i jedno rozwiązanie – urządzenia Lumitrix.

VIDEO MAPPING

Zanim zaczynamy myśleć o mapowaniu obiektów warto odpowiedzieć sobie na pytanie co oznacza słowo mapping. Krótko mówiąc jest to projekcja na obiektach przestrzennych np. budynkach, makietach, autach, figurach geometrycznych itp. Od zwykłej projekcji różni go to, że wykorzystujemy przestrzenność obiektu, a obraz dopasowujemy do poszczególnych miejsc i elementów w architekturze. Mapowanie 3D z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a co za tym idzie coraz częściej możemy spotkać to rozwiązanie przy różnego rodzaju wydarzeniach. Od instalacji stałych po imprezy firmowe.

Przygotowanie kontentu, wizualizacji wymaga dość dużo czasu oraz znajomości zaawansowanych programów graficznych. Odzwierciedla się to w kosztach, które mają często decydujący wpływ na to, czy takie rozwiązanie zostanie zastosowane czy nie. Jednak czy te koszty faktycznie muszą być aż tak duże? Naprzeciw wychodzi rozwiązanie czeskiej firmy Lumitrix, które nie tylko nie generuje dużych kosztów, ale również upraszcza całe działanie w taki sposób, że praktycznie każdy może stworzyć odpowiednią wizualizację.

LUMITRIX

Obecnie w sprzedaży są dwa urządzeń tego producenta, które pozwolą nam cieszyć się mappingiem praktycznie w każdym miejscu. Pierwszym rozwiązaniem jest urządzenie Lumitrix T2, dzięki któremu jednocześnie zaprojektujemy oraz wyświetlimy materiał. Brzmi nieprawdopodobnie, szczególnie jeśli wcześniej mówiono nam, że do tego typu produkcja wymagany jest projektor, mediaserwer, wcześniej przygotowany materiał filmowy oraz niezliczona ilość okablowania. Jednak to prawda, T2 to równocześnie projektor o wysokiej jasności: 12.000 ANSI lumenów (w przypadku wersji z projektorem czarno-białym) lub 6.000 ANSI lumenów (wersja z projektorem RGB), komputer z oprogramowaniem, który pełni rolę mediaserwera, pamięć 20 GB na materiały oraz moduł GSM/WiFi/LAN, dzięki którym sterujemy urządzeniem z poziomu komputera, tabletu czy smartfona. Dodatkowo całość zamknięto w mocnej obudowie o stopniu ochrony IP43, co sprawia, że jest to urządzenie przeznaczone do pracy zewnętrznej.

Lumibox spięty został ze zwykłym projektorem biurowym, a mapping tworzony był na makiecie budynku wydrukowanej na drukarce 3D.

Drugim rozwiązaniem, które proponuje firma Lumitrix to Lumibox. Urządzenie które pozwala tworzyć mapping przy użyciu dowolnego projektora. Mały mediaserwer, dokładnie ten sam który znajduje się w modelu T2, ma również opcjonalny bliźniaczy moduł GSM/Wi-Fi/LAN (w tym przypadku potrzebujemy zewnętrznego routera GSM po USB), wyjście HDMI oraz gniazdo PJLink (dzięki któremu możemy sterować projektorem z poziomu Lumiboxa). Miłym dodatkiem dla użytkownika jest również jest gniazdo podające zasilanie do projektora, dzięki któremu całą instalację jesteśmy w stanie podłączyć przy użyciu jednego kabla zasilającego.

Wiecie już czym są urządzenia Lumitrix pod kątem technicznym, jednak czy mapowanie na nich jest naprawdę tak proste? Pokażemy Wam to na przykładzie Lumibox’a spiętego ze zwykłym projektorem biurowym, a mapping będziemy tworzyć na makiecie budynku wydrukowanej na drukarce 3D. Urządzenie pozwala nam na wyświetlanie różnego rodzaju elementów graficznych np. filmu, animacji, zdjęcia, ale również aplikacje, które są w urządzeniu np. twitter, prosta aplikacja do rysowania która pozwoli na kolorowanie przestrzeni, gra Tetris. Aplikacje możemy udostępnić publicznie za pomocą QR kodu dzięki czemu po zeskanowaniu go każdy będzie mógł zagrać, lub narysować coś na powierzchni w którą „świecimy”.

PRACA Z LUMIBOX’EM KROK PO KROKU

Pracę rozpoczynamy od podpięcia urządzenia. Czynność ta jest niesamowicie prosta gdyż potrzebujemy do tego jedynie kabla HDMI, kabla zasilającego i opcjonalnie kabla LAN – jeśli nie chcemy korzystać z Wi-Fi. Projektor ustawiamy tak, aby świecił prosto w przestrzeń na której chcemy tworzyć nasz mapping. Po spięciu wszystkiego razem przystępujemy do prostej konfiguracji, które nie wymaga od nas wielkiej wiedzy informatycznej i odbywa się w oknie przeglądarki internetowej na dowolnym urządzeniu np. komputerze, telefonie, tablecie itp. Po krótkiej i prostej konfiguracji jesteśmy gotowi by zacząć pracować nad materiałem. Do dyspozycji mamy możliwość tworzenia scen, dzięki czemu możemy przygotować się na różne ewentualności i sytuacje. Czyli co? Na przykład mamy budynek, na którym podczas wejścia gości chcemy wyświetlać materiał powitalny, następnie w trakcie trwania wydarzenia inny materiał promocyjny, a na sam koniec również pożegnanie.

Kontent możemy tworzyć na kilka sposobów – od najzwyklejszego wrzucenia filmu i odtworzenia go, poprzez dostosowywanie poszczególnych elementów infrastruktury jako oddzielne animacje.

Przejdźmy do samego tworzenia kontentu. Zrobić możemy go na kilka sposobów – od najzwyklejszego wrzucenia filmu i odtworzenia go, poprzez dostosowywanie poszczególnych elementów infrastruktury jako oddzielne animacje. Ta funkcja jest najbardziej efektowna i daje największe możliwości, jeśli chodzi o dopasowywanie elementów do przestrzeni. Każdy z poszczególnych elementów możemy skalować i mapować dzięki czemu możemy idealnie wpasować się w różne miejsca np. kolumny, okna, schody, gzymsy itp. Jeśli mamy choć trochę umiejętności pracy z programami graficznymi możemy tworzyć własne animacje, grafiki i inne elementy, przy czym nie potrzebujemy znać dokładnych wymiarów elementu który chcemy animować, ponieważ narzędzie do skalowania pomoże nam z dopasowaniem grafiki do elementu. Wystarczy abyśmy zachowali w miarę odpowiednie proporcje. Dzięki podzieleniu grafik możemy również tworzyć warstwy, co umożliwia łączenie kilku grafik w jedną idealnie dopasowaną do powierzchni np. do okna, które oświetlamy animacją, możemy dołożyć kolejne animacje na szyby.

Prostota działania tego urządzenia oraz zakres jego funkcjonalności zapewniają bardzo duże możliwości działania, a przy małym wkładzie pracy, możemy sami tworzyć również nowe animacje. To doskonałe rozwiązanie dla szerokiej gammy odbiorców od firm eventowych przez instytucje kultury, urzędy miast, aż po galerie handlowe, czy sklepy. Możliwości, szybkość działania oraz łatwość instalacji sprawiają, że praktycznie każdy jest w stanie stworzyć multimedialną projekcję w dowolnym miejscu na dowolnym obiekcie. Tego typu rozwiązanie to coś nowego, a zarazem interesującego dla odbiorcy. W przypadku urządzeń oferowanych przez Lumitrix, tak naprawdę jedynym co ogranicza naszą pracę, jest nasza wyobraźnia.

Estrada i Studio Kursy
Produkcja muzyczna od podstaw
Produkcja muzyczna od podstaw
50.00 zł
Produkcja muzyczna w praktyce
Produkcja muzyczna w praktyce
120.00 zł
Bitwig Studio od podstaw
Bitwig Studio od podstaw
55.00 zł
Sound Forge od podstaw
Sound Forge od podstaw
40.00 zł
Kontakt 5 Kompedium
Kontakt 5 Kompedium
60.00 zł
Zobacz wszystkie
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje