Powersoft Audio T604 - czterokanałowy wzmacniacz z DSP

2020-02-10

W każdej grupie produktów występujących na rynku można wyodrębnić producentów, którzy tworzą towary „po prostu” oraz tych, którzy swój produkt chcą postawić na szczycie piramidy. I gdyby zapytać, co jest celem każdego z producentów, to oczywiście usłyszymy, że możliwie najlepiej dopracowany produkt, który zadowoli najbardziej wybrednego klienta. To pewnie prawda, bowiem widać ciągły rozwój i postęp technologiczny. Nikt jednak nie wytłumaczy, jak to jest, że niektóre produkty po prostu są… i tyle, a inne mogą pretendować niemal do miana dzieła sztuki.

Nie popadając jednak w skrajności, bowiem – jak mówi piosenka – „nie ma ideałów – wiem”, postaram się przybliżyć w tym artykule wzmacniacz firmy, która swoimi produktami zawsze wywołuje uśmiech zadowolenia na mojej twarzy. Myślę tutaj o firmie Powersoft, a tematem testu będzie wzmacniacz nowej serii tego producenta

Powersoft T604

Seria T składa się z czterech urządzeń, które różnią się liczbą kanałów oraz dostępną mocą wyjściową. I tak dla szybkiego porównania model T302 to dwa kanały po 1.500 W każdy, T304 to cztery kanały po 750 W, T602 to dwa kanały po 2.500 W, zaś „największy” T604 oferuje cztery kanały po 1.500 W mocy, przy 4 omach impedancji. Wzmacniacze tej serii mogą oczywiście pracować przy jeszcze mniejszym obciążeniu – nawet 2 omów. Wszystkie wzmacniacze z serii mają identyczny gabaryt i różnią się od siebie jedynie – oprócz mocy – architekturą wejść i wyjść. Czas przejść do bohatera naszego artykułu. Powersoft T604 zamknięty jest w obudowie o wysokości 1U, przystosowanej do montażu w skrzyni rack. Włoski producent przyzwyczaił nas do tej formy, która nie tylko jest małogabarytowa, ale świadczy również o myśli inżynierskiej na wysokim poziomie. Obudowa wykonana jest z blachy stalowej, lakierowanej na czarny matowy kolor. Na bocznych ściankach przykręcono kątowniki o grubości 3 mm, stanowiące nie tylko element mocujący w skrzyni, ale również usztywnienie obudowy oraz element „wystroju wnętrza”, a w zasadzie zewnętrza.

Przedni panel wzmacniacza wykonano w formie odlewu ze stopu lekkiego, również lakierowanego na czarno. Oprócz swojego standardowego zastosowania panel stanowi uchwyt transportowy oraz osłonę filtru powietrza. Po jego prawej i lewej stronie znajdują się przestrzenie, w których schowane są wkłady filtrów gąbkowych wymuszonego obiegu powietrza chłodzącego radiator wzmacniacza. W centralnej części panelu znajduje się mały kolorowy wyświetlacz oraz osiem przycisków pozwalających na dokonanie podstawowych ustawień wzmacniacza. Na panelu przednim znajduje się również gniazdo USB, służące do załadowania presetu. Na tylnym panelu umieszczono gniazdo zasilania z sieci napięcia przemiennego wykonane w formie IEC C19, zaś obok niego znajduje się wylot powietrza chłodzącego wnętrze urządzenia. Gniazdo zasilania wzmacniacza wyposażone zostało w zabezpieczenie chroniące przewód zasilający przed przypadkowym wyrwaniem z gniazda. Na tylnej płycie obudowy znajdziemy również zestaw gniazd wyjściowych oraz wejściowych. Wyjścia zrealizowane są za pośrednictwem dwóch czteropolowych gniazd Speakon. T604 wyposażony został w wejście cyfrowe AES3 typu XLR oraz jego wyjście link. Wzmacniacz ma także cztery wejścia analogowe, również typu XLR. Urządzenie może również pracować w sieci Dante oraz być zarządzane za pośrednictwem sieci Ethernet, stąd na tylnej płycie obudowy dwa równorzędne gniazda RJ45.

Wewnątrz obudowy Powersoft T604

znajdziemy wzorowo zaprojektowany oraz wykonany układ elektroniczny. Składają się na niego cztery podstawowe płytki drukowane. Pierwsza stanowi podstawę wyświetlacza oraz przycisków przedniego panelu, druga to płytka wyjść oraz wejść, stanowiąca jednocześnie element wiążący ze sobą gniazda przyłączeniowe, trzecia to procesor zarządzający wzmacniaczem oraz procesor DSP. Czwarta płytka jest główną i zarazem największą, a stanowi zasilacz impulsowy z filtrem wejściowym, oraz czterokanałowy wzmacniacz pracujący w klasie D. Na płycie głównej znajdują się również radiatory chłodzące elementy mocy, tak zasilacza, jak i wzmacniaczy.

Od razu też rzuca się w oczy wentylator wymuszonego obiegu powietrza, z przemyślanym kanałem chłodzącym radiatory. Połączenia wewnątrz urządzenia realizowane są za pośrednictwem złącz lub taśm wieloprzewodowych, co daje efekt niezwykłego porządku wewnątrz. Układ elektroniczny wykonany jest w zasadzie w technologii SMD, jedynie elementy mocy oraz baterie kondensatorów zasilacza i wzmacniacza zmontowane są w technologii THT. Dodatkowo ciężkie elementy zabezpieczone są klejem, który nałożony jest prawdopodobnie przez automat, bowiem jest tam gdzie ma być, a nie wszędzie. Wzmacniacz T604 Powersoft wykonany jest bardzo estetycznie i z wielką dbałością o szczegóły. Na przykład aby poprawić ekranowanie obudowy, wieko połączone jest z obudową za pośrednictwem wkładek sprężystych z miedzi. Przy atrakcyjnym i mało gabarytowym wykonaniu zachowano jednocześnie niską wagę urządzenia.

Powersoft Power Sharing w Powersoft T604

T604 – jak wszystkie wzmacniacze wyposażonych w DSP i Dante (serii X, T oraz Duecanali, Quattrocanali i Ottocanali) – oferuje nowoczesne rozwiązania, a jednym z nich jest Powersoft Power Sharing. Technologia ta pozwala na niesymetryczne wykorzystanie mocy urządzenia w poszczególnych kanałach. W T604 to standardowa funkcja – nie musi być aktywowana, ani nie wymaga specjalnego firmware’u. W tradycyjnych wzmacniaczach moc jest podzielona symetrycznie pomiędzy kanały. Na przykład we wzmacniaczu czterokanałowym o mocy całkowitej 3.000 W, każdy z kanałów dostarcza 750 W mocy. Natomiast przy wykorzystaniu Power Sharing jeden czy dwa kanały wzmacniacza mogą dostarczyć więcej mocy do obciążenia niż nominalne 750 W, kosztem pozostałych kanałów. Należy pamiętać, że zależności pomiędzy mocami dostępnymi na poszczególnych kanałach w trybie współdzielonym nie są bezwzględnie stałe i mogą zmieniać się zależnie od kilku parametrów. Z tego powodu Powersoft opracował Power Sharing Tool, aby pomóc użytkownikowi zrozumieć, jak zachowywać się będą poszczególne modele wzmacniaczy, przy różnych konfiguracjach połączeń przetworników i – co najważniejsze – czy mamy jeszcze zapas mocy, czy może należałoby zastosować większy wzmacniacz.

Praca z Powersoft T604

T604 wymaga ustawień, które pozwolą na poprawną pracę, a jednocześnie bezpieczną dla zestawów głośnikowych. Podstawowe funkcje wzmacniacza można obsługiwać z pozycji przycisków oraz wyświetlacza na panelu przednim. Ustawienia korektorów oraz crossoverów, czy też tworzenia presetu aplikacji, można dokonać jedynie za pośrednictwem komputera PC oraz oprogramowania Armonia Plus. Oczywiście oprogramowanie pozwala na kompletne zarządzanie systemem nagłaśniającym, opartym na wzmacniaczach Powersoft. Wracając jednak do panelu, z jego poziomu można wyciszyć dowolne wyjście, ustawić głośność kanału oraz opóźnienie. Oprogramowanie urządzenia pozwala na zaprogramowanie matrycy, dokonanie wyboru rodzaju wejścia, konfigurację połączenia mostkowego oraz wgranie presetu zestawu głośnikowego. Pozostałe ustawienia dotyczą połączeń sieciowych, konfiguracji wyświetlacza czy ustanowienie blokady klawiszy panelu.

Jest jeszcze trzeci sposób na sterowanie wzmacniaczem – w tym samym zakresie, co za pomocą przycisków, ale w wygodniejszy i szybszy sposób (przede wszystkim bez konieczności fizycznego dostępu do urządzenia). Jeśli mamy wzmacniacz podłączony do routera Wi-Fi z poziomu laptopa, tabletu czy nawet smartfona, możemy z nim połączyć się, wpisując w przeglądarce adres IP ustawiony w podmenu połączeń sieciowych (np. z panelu). Natomiast za pośrednictwem programu Armonia Plus można dokonać pełnego zarządzania zasobami wzmacniacza, a co za tym idzie ustawienia korektorów oraz crossoverów. DSP wzmacniaczy z serii T oparty jest na procesorze znanym z serii X, a więc spodziewać się możemy (i słusznie) sporych możliwości. Do dyspozycji mamy filtry górno- oraz dolnoprzepustowe, pasmowo-przepustowe oraz zaporowe (IIR), a także filtry FIR. W bloku crossovera mamy do dyspozycji filtry Bessla, Butterwortha oraz Linkwitza-Riley’a o regulowanym nachyleniu. Jest też kompensacja długości kabla – to dla tych, którzy przykładają dużą wagę do optymalizacji parametru Damping Factor.

W bloku wyjściowym mamy do dyspozycji dodatkową korekcję, jak również ustawienia limitera – który w stosunku do serii K przeszedł małą metamorfozę (na plus). Konkretnie dodane zostały dwa dodatkowe stopnie, tak że oferuje w sumie dwa limitery napięciowe (szczytowy i RMS), jeden prądowy i jeden mocowy. Oprogramowanie pomaga również w diagnozowaniu oraz strojeniu zestawu. Podobnie jak w serii X, w T-kach możemy korzystać z obszernej biblioteki presetów dla różnorakich systemów i zestawów nagłośnieniowych. Cała biblioteka jest już zapisana w pamięci urządzenia i jest kompatybilna z serią X. Nazwę producenta, serię i model urządzenia wybieramy z poziomu Armonii Plus.

Reasumując...

Włoski producent Powersoft zaproponował nową serię wzmacniaczy T przeznaczoną do aplikacji mobilnych. Urządzenia tej serii charakteryzują małe gabaryty, przy mocy rzędu kilowatów, oraz niewielka waga. Wzmacniacze dedykowane są do mniejszych aplikacji oraz systemu monitorowego. Ze specyfikacji wzmacniaczy tej serii można mniemać, że najlepszym wyborem są modele czterokanałowe, bowiem w mostku dysponują mocą odpowiadającą wzmacniaczom dwukanałowym, a ponadto oferują możliwość skorzystania z dobrodziejstw sieciowej transmisji dźwięku (Dante), i to przy niewielkim dodatkowym nakładzie pieniężnym (w stosunku do modeli bez Dante). T604 jest przyjazny w obsłudze i wybór funkcji za pośrednictwem panelu jest prosty, a po chwili staje się odruchowy. Wzmacniacz charakteryzuje solidne brzmienie oraz duże możliwości korekcji. T604 jednocześnie jest urządzeniem doskonale zaprojektowanym, wykonanym na wysokim poziomie, co może dawać poczucie niezawodnej pracy w systemach.

Więcej informacji o prezentowanym wzmacniaczu, jak i innych produktach firmy Powersoft na stronie internetowej producenta: www.powersoft-audio.com oraz polskiego dystrybutora: www.soundtrade.pl.

Informacje:

Moc: 4 x 1.500 W/2 omy, 4 x 1.500 W/4 omy, 4 x 1.250 W/8 omów, 2 x 3.000 W/4 omy (mostek), 2 x 3.000 W/8 omów (mostek)  
Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz (+/- 0,5 dB) /1 W, 8 omów
Stosunek sygnał/szum: >110 dB
Zabezpieczenia: przeciążeniowe, zwarciowe, temperaturowe, stałonapięciowe
Zasilanie: 90-264 V AC, 50/60 Hz
Wymiary: 484 x 44,5 x 405 mm
Waga: 7,5 kg
Cena: 14.900 zł brutto

Dostarczył:
SoundTrade, ul. Kineskopowa 1
05-500 Piaseczno, tel.: 22 632 02 85
www.soundtrade.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje