Instalacyjny odtwarzacz multimedialny Apart Audio PCR3000R MKII

2016-11-30

Gdy słyszymy hasło „system nagłaśniający”, odruchowo myślimy w pierwszym momencie o scenie.

I rzeczywiście, jest to najczęściej spotykane miejsce, gdzie bezpośrednio widać elementy systemów nagłaśniających i słychać efekty ich działania. Są również miejsca, gdzie słychać dźwięk muzyki, głos prelegenta czy choćby komunikaty ostrzegawcze. Tymi miejscami są różnorakie budowle i pomieszczenia, gdzie gromadzą się i przebywają ludzie.

Systemów nagłaśniających takie miejsca przeważnie nie widać bezpośrednio. Stąd producenci oraz projektanci dążą do tego, aby elementy ich były jak najbardziej dyskretne. Można by sądzić, że urządzenia służące do nagłaśniana budynków czy sal nie są niczym nadzwyczajnym konstrukcyjnie, a zapotrzebowanie na nie zamyka się na powermikserze oraz mikrofonach. Nic bardziej mylnego. Są firmy, które zajmują się w zasadzie głównie konstruowaniem urządzeń do zastosowań instalacyjnych. Przykładem takiej firmy może być belgijski Apart Audio, który oprócz wzmacniaczy, procesorów dźwięku, matryc i systemów głośnikowych do zastosowań instalacyjnych produkuje wieloźródłowe odtwarzacze multimedialne, będące uzupełnieniem klasycznego instalacyjnego systemu nagłaśniającego typu mikrofon-wzmacniacz-zestaw głośnikowy.

PCR3000R MKII


bo o nim będzie mowa w tym artykule, mieści się w racku 19”, zajmując w nim wysokości 1U. Obudowa jego wykonana została z blachy stalowej, lakierowanej na czay matowy kolor. Przednia płyta urządzenia wykończona jest metodą elektrolityczną, również na czay kolor, z naniesionymi opisami w kolorze popielatym. Po obydwu stronach przedniej ścianki zainstalowano uszy pozwalające na zamontowanie odtwarzacza w racku.

Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda, jak niezbyt skomplikowany odtwarzacz CD. Zastanawia jednak obecność na przedniej płycie dwóch wyświetlaczy. W rzeczywistości PCR3000R MKII wyposażono w wiele źródeł sygnału.

PRZEDNIA PŁYTA


podzielona jest na dwie sekcje. Pierwszą stanowi odtwarzacz CD oraz odtwarzacz plików MP3 i WMA. Nośnikiem plików audio może być pendrive lub karta SD. Gniazdo USB oraz gniazdo karty SD znajdują się na przedniej ściance obudowy. Odtwarzacz wyposażono w wysuwaną szufladę płyty CD, wyświetlacz LCD o niebieskim podświetleniu oraz zestaw przycisków, znany z klasycznego CD-ka – oprócz startu, stopu, szybkiego podsłuchu oraz wyboru ścieżki znajdziemy możliwość losowego odtwarzania utworów oraz powtarzania wybranego utworu lub folderu. Upakowanie trzech źródeł w jednym odtwarzaczu wymaga przycisku wyboru źródła, który znajduje się na przednim panelu.

Drugą sekcję stanowi cyfrowy radioodbioik FM, DAB+ oraz moduł Bluetooth, pozwalający na odtwarzanie plików audio ze źródeł wyposażonych w takowy nadajnik – może to być smartfon, tablet czy laptop. Ta sekcja również wyposażona jest w wyświetlacz LCD oraz zestaw przycisków, których przeznaczenie bliższe jest typowym odbioikom radiowym. Radio FM wyposażono w możliwość zapamiętania do dziesięciu stacji. Obydwie sekcje można wyłączyć, a dokładnie wprowadzić w stan uśpienia, jeżeli w danym momencie nie są używane.

Na przednim panelu obudowy umieszczono czujnik odbioika IR, bowiem odtwarzacz wyposażono w pilot na podczerwień, za pomocą którego sterować można tak odtwarzaczem, jak i odbioikiem radiowym. Z przodu urządzenia zainstalowano również wyłącznik zasilania, a ponad nim umieszczono diodę LED, świecącą na kolor niebieski w czasie pracy odtwarzacza lub na czerwono podczas uśpienia odtwarzacza oraz odbioika radiowego.

NA TYLNEJ PŁYCIE


umieszczono wszelakie gniazda przyłączeniowe.

Tylną płytę również podzielono na sekcje. Ułatwia to „orientację w terenie” oraz przyporządkowanie poszczególnych wyjść. W pierwszej sekcji odbioika radiowego umieszczono gniazdo anteny odbiorczej, która nie stanowi elementu dostarczanego w zestawie, oraz parę gniazd RCA stanowiących wyjście sekcji. Dodatkowo na tylnej płycie, obok gniazd wyjściowych radioodbioika, zainstalowano potencjometr pozwalający na ustawienie poziomu sygnału wyjściowego bloku odbioika radiowego i Bluetooth. Sekcja odtwarzacza CD, MP3 oraz WMA również wyposażona została w parę wyjść wykonanych w formie RCA oraz potencjometr poziomu sygnału wyjściowego.

Na tylnej płycie znajduje się również przesuwny przełącznik CUE/AUTOPLAY. Uaktywnia on funkcję automatycznego odtwarzania plików z odtwarzacza CD lub MP3 po załączeniu zasilania. PCR3000R MKII wyposażono w parę wyjść wykonaną w formie gniazd RCA, na których pojawić się może tak sygnał z odtwarzacza, jak i radioodbioika. Współdziałanie tych bloków jest jednak zależne i sygnał z odtwarzacza pojawia się na wspólnym wyjściu z wyższym priorytetem, zaś sygnał z tunera pojawia się na wyjściu wspólnym, gdy skończy grać odtwarzacz.

Wieloźródłowy odtwarzacz multimedialny Apart Audio wyposażono również w wyjście cyfrowe sygnału SPDIF, zarówno w formie optycznej, jak i elektrycznej (RCA). Na tylnej ściance obudowy umieszczono dodatkowe gniazdo USB, którego połączenie jest równoległe z gniazdem znajdującym się na przednim panelu (w jednym czasie używać można tylko jednego gniazda USB), a także gniazdo jack 3,5 mm, służące do podłączenia zewnętrznego czujnika IR. Z tyłu urządzenia znajduje się również żeńskie gniazdo DSUB9, które pozwala na sterowanie urządzeniem za pośrednictwem RS232.

Odtwarzacz zasilany jest z sieci napięcia przemiennego 230 V AC/50 Hz, a gniazdo przewodu zasilającego oraz gniazdo bezpiecznika sieciowego także znajdują się na tylnej płycie obudowy.

Zewnętrznie konstrukcja odtwarzacza PCR3000R MKII jest bardzo solidna. Opisy przedniej płyty nie są zbyt kontrastowe w stosunku do czaej przedniej płyty obudowy, jednak są czytelne i jednoznaczne. Opisy na tylnej płycie są koloru białego, i tutaj z kontrastem nie ma problemu.

WNĘTRZE


Odtwarzacz jest dosyć ciężki, jak na swoją formę, a jest to spowodowane układem zasilającym, zrealizowanym w oparciu o dwa transformatory sieciowe.

Wewnątrz konstrukcję urządzenia można by nazwać modułową. Na całość układu składa się aż sześć płytek drukowanych oraz moduł napędu CD. Taka liczba komponentów podpowiada, że nie można w konstrukcji uciec od połączeń przewodowych. W odtwarzaczu PCR3000R MKII takich połączeń jest dużo. To, że nie są prowadzone w jakiś wyszukany sposób, mogłoby świadczyć o chaosie wewnątrz, jednak wszystkie połączenia są solidnie zabezpieczone przed ewentualnym rozłączeniem. Płytki drukowane wykonane są tak w technice przewlekanej, jak i montażu powierzchniowego SMT, a ich wykonanie jest solidne i profesjonalne.

 

DZIAŁANIE ODTWARZACZA


niczym nadzwyczajnym nie zaskakuje użytkownika, co jest istotne z racji faktu, że obsługiwać go będą raczej amatorzy. Niektóre funkcje należy poznać korzystając z instrukcji, np. parowanie łącza Bluetooth. Instrukcja jest dostępna jedynie w języku angielskim, jednak z racji prostoty obsługi funkcje opisane są skrótowo i w nieskomplikowany sposób. Odbioik FM znajduje stacje już na samym przewodzie antenowym. Radio odbiera również komunikaty RDS, które pokazywane są na wyświetlaczu. Obsługa odtwarzania urządzenia Bluetooth odbywa się tak z pozycji np. smartfona, jak i klawiszy na odtwarzaczu PCR.

 

REASUMUJĄC


Idąc ulicą nawet małej miejscowości przechodzimy obok supermarketów, kościołów, szkół, ośrodków kultury czy budynków samorządowych. Wszędzie tam znajdziemy nagłośnieniowe systemy instalacyjne, które wymagają nie tylko instalacji mikrofonowej czy głośnikowej, lecz również – w dobie totalnie multimedialnego przekazu – urządzeń odtwarzających muzykę lub głosowe audycje. Do takich celów stworzono właśnie wieloźródłowy odtwarzacz multimedialny PCR300R MKII. Urządzenie proste w obsłudze, a jednocześnie dające możliwość odtwarzania materiału z różnych nośników oraz dystrybucji audycji radiowych. Wyposażenie go w wiele rodzajów wyjść pozwoli na pracę w różnych aplikacjach i przy zastosowaniu sprzętu wzmacniającego cyfrowego, jak analogowego. Rekomendacją sprzętu Apart Audio na pewno jest solidność wykonania odtwarzacza PCR3000R MKII oraz fakt, że wszystkie produkty tej firmy objęte są pięcioletnią gwarancją.

Marek Kozik

 


 

Więcej informacji o prezentowanym urządzeniu oraz innych produktach Apart Audio na stronie inteetowej producenta: www.apart-audio.com oraz polskiego dystrybutora: www.konsbud-audio.pl.

INFORMACJE:


Odtwarzacz: CD/MP3/WMA
Tuner: FM/DAB+
USB: 32 Gb, do 9999 piosenek
Profile Bluetooth: A2DP, AVRCP, SSP
Wymiary: 483 x 305 x 44 mm
Zasilanie: 230 V AC/50 Hz
Waga: 4,6 kg
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
Konsbud Audio, ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa, tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje