JBL Control 45 C/T. Szerokopasmowy, sufitowy zestaw głośnikowy

2015-06-24

Mając w pamięci test na łamach LSI dotyczący zestawów instalacyjnych Control, odwiedzając markety i galerie handlowe, chodzę z zadartą głową.

Już nawet przestało mnie dziwić, że współuczestnicy sklepowych wojaży patrzą na mnie z politowaniem, szczególnie gdy moja głowa spotyka się np. z filarem.

Przyznam się, że instalacyjne systemy nagłaśniające nigdy nie były moim „konikiem”, a Control 65 pokazał, że w sumie specyficzne zestawy również mogą stanowić klasę brzmieniową. Zaskoczony pozytywnie konstrukcją zestawów w kształcie wiszących „bębenków” chciałem sprawdzić, czy testowana konstrukcja instalacyjna JBL jest tylko „wypadkiem przy pracy”, czy świadectwem świadomie obranej drogi, która sprawdza się w innych konstrukcjach serii. Stąd pomysł przyjrzenia się podobnej konstrukcji, również z serii Control.

Tym razem będzie to zestaw szerokopasmowy

JBL CONTROL 45C/T


Control 45C/T to urządzenie głośnikowe, które w zasadzie dedykowane jest do instalowania w suficie, jednak zestaw dodatkowych akcesoriów pozwala również na przestrzenny montaż. Obudowa wykonana została z głęboko tłocznej blachy stalowej, lakierowanej po obróbce na kolor popielaty. Ma ona kształt mocno zaokrąglonego prostopadłościanu. Z racji pozycji pracy zestawu można powiedzieć, że jego głośniki zainstalowane są na dolnej ściance, na góej zaś zamontowano uchylną klapkę, osłaniającą dwa gniazda do doprowadzenia i wyprowadzenia (a konkretnie przesłania do następnego zestawu) sygnału, wykonane w formie EUROBLOCK.

W klapce zamontowano dławicę kabla głośnikowego, która stanowi wpust przewodu oraz element zapobiegający wyrwaniu go z gniazd.


Element mocowania głośników trudno nazwać dolną ścianką obudowy – jest to bowiem zespół elementów z tworzywa. Główny element jest płytą, na której znajduje się głośnik niskotonowy zestawu oraz przełącznik konfiguracji jego zasilania. Do tego elementu dokręcony jest sumator odbciowy RBI (Radiation Boundary Integrator), który stanowi jednocześnie ho miniaturowego drivera, znany z zestawu Control 65.

Driver zamocowany jest centralnie w środku hoa, zaś na jego obwodzie znajdują się dwa wyloty kanału bass-reflex. Taka konstrukcja pozwala na dyspersję symetryczną w stożku o 120-stopniowym kącie rozwarcia.

Dwa główne elementy dolnej ścianki skręcone są z blaszaną obudową zestawu. Dodatkowo na obwodzie dolnego zespołu widać cztery wkręty, które mocują solidne klamry pozwalające na zablokowanie zestawu w otworze sufitowym.

Wszystkie elementy z tworzywa wykonane są również w kolorze popielatym. Głośniki oraz przełącznik konfiguracji mogą być zabezpieczone tłoczoną z cienkiej blachy osłoną, również lakierowaną na szaro. Całość konstrukcji stanowi bardzo estetyczny i dyskretny element sufitu.

GŁOŚNIKI I ELEKTRONIKA


Zastosowany w zestawie driver to konstrukcja o średnicy 20 mm, czyli 0,75”, wykorzystująca magnes neodymowy oraz lekki karkas cewki. Głośnik niskotonowy wyposażony jest w membranę o średnicy 130 mm, czyli 5,25”, cewkę o średnicy 1” oraz magnes ferrytowy. Przetwoiki łączone są za pośrednictwem konektorów, co ułatwia ewentualny serwis.


Wewnątrz metalowa obudowa jest solidnie wytłumiona. Na jej dnie widać płytkę drukowaną zwrotnicy dzielącej pasmo pomiędzy głośniki oraz transformator głośnikowy. Z racji tego że zwrotnica oraz transformator znajdują się na przeciwległej ściance obudowy niż głośniki oraz przełącznik konfiguracji, widać wewnątrz wiele połączeń przewodowych. Zwrotnica zmontowana jest estetycznie, a ciężkie elementy przymocowane zostały do płytki drukowanej.


Dodatkowo Control 45C/T wyposażony został w cynkowany uchwyt księżycowy oraz dwie również cynkowane listwy, które stanowić mogą stelaż mocujący zestaw w przypadku sufitu kartonowo-gipsowego czy typu kratownicowego.


Zestaw Control 45C/T dysponuje maksymalną mocą ciągłą 75 W, przy impedancji 8 omów, i może pracować również w instalacji wysokoimpedancyjnej. W takim przypadku dla linii 70 V możemy wybrać moc spomiędzy 4 wartości – 60, 30, 15 oraz 7,5 W, zaś dla linii 100 V – 60, 30 i 15 W.

 

BRZMIENIOWO


Po doprowadzeniu sygnału zasilającego zestaw okazało się, że Control 45C/T cechuje się równie dobrym brzmieniem, jak opisywany w poprzednim numerze Control 65. Jak na tak mały zestaw w blaszanej obudowie 45C/T oferuje całkiem spory zakres niskich tonów. Charakterystyka przenoszenia zestawu jest trochę podbarwiona, tzn. nieco konturowa, co czuć odsłuchowo w miłym dla ucha brzmieniu. Wyraźne cykanie w odsłuchiwanych utworach mówi o podbiciu wysokich tonów. Pomiar charakterystyki potwierdził odczucia odsłuchowe. Góra pasma przenoszenia rzeczywiście jest podbita w zakresie od 5,5 kHz do około 15 kHz, średnio o około 3 dB. Środek pasma prowadzony jest dosyć liniowo, z nieznacznym wytłumieniem w okolicy 1,5 kHz. Największe wytłumienie sygnału przypada na częstotliwości około 300 Hz, a sygnał spada tam o około -6 dB. Dół pasma natomiast znów sięga poziomu 0 dB, co daje dolną granicę pasma przenoszenia na poziomie 55 Hz przy -10 dB. Pomiary wykazały więc, że pasmo przenoszenia pokrywa się z danymi producenta.

Zmierzona charakterystyka kierunkowa również nie odbiega od danych producenta. Spadek sygnału góej części pasma przenoszenia dla kąta 120º nie przekracza 3 dB, co powoduje że ma się wrażenie, że zestaw w każdej pozycji względem słuchacza gra jednakowo. Większe wytłumienie sygnału wraz z wzrostem kąta odsłuchu występuje w okolicy 1,5 kHz, co może podpowiadać, że w tej okolicy znajduje się punkt podziału pasma. Popierać tę tezę może również zwiększona stromość charakterystyki fazowej w tym punkcie.

 

POMIARY

Pomiary zostały wykonane za pomocą sygnału typu przemiatany sinus lub szum różowy. Program pomiarowy SatLive, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Emu Traker Pre. Charakterystyki z wygładzaniem 1/3 oktawy.

Funkcja przejścia (transfer function) zestawu Control 45C/T – u góry charakterystyka amplitudowa, u dołu fazowa. Widać wspomniane w artykule podbicie góry, największe w okolicy 6 kHz i nieco już mniejsze do ok. 10 kHz oraz podcięcie zakresu 150-400 Hz o maksymalnie 6 dB. Pasmo przenoszenia przy -3 dB zaczyna się od ok. 88 Hz i ciągnie do 17-18 kHz. Jest więc mniej więcej zgodne z danymi w specyfikacji, podobnie jak zakres przenoszenia przy -10 dB – od ok. 58 Hz do ponad 20 kHz. Charakterystyka fazowa, podobnie jak to miało miejsce w Control 65P/T, „robi” pełny obrót (o 360 stopni) w zakresie od 200 Hz do 10 kHz, przy czym newralgiczny punkt podziału pasma przypada w zakresie najbardziej stromego spadku.

Charakterystyka kierunkowa Control 45C/T (bez najniższych częstotliwości) przy pomiarze w osi (granatowa) oraz pod kątem 30 (czerwona), 45° (zielona) i 60° (różowa), mierzona w płaszczyźnie horyzontalnej. Zaskakujące jest, iż nawet przy 120-stopniowym kącie dyspersji ubytek najwyższych częstotliwości, powyżej 10, a nawet 15 kHz, jest minimalny, nie przekraczający 3 dB. Największa zaś różnica w stosunku do pomiaru w osi pojawia się w okolicy 1,5 kHz (prawie 9 dB) oraz w okolicy 6-6,5 kHz (ok. 6 dB). Można więc bez „naciągania” zgodzić się, iż zestaw charakteryzuje się praktycznie w całym paśmie (oprócz okolic 1,5 kHz) deklarowaną przez producenta 120-stopniową dyspersją.

 

PODSUMOWANIE


Trochę inne spojrzenie na temat montażu zestawu instalacyjnego i nietypowy materiał obudowy nie „zniszczyły” dobrego brzmienia niewielkiego pasywnego zestawu głośnikowego Control 45C/T. Jest to zestaw charakteryzujący się pracą w dość szerokim zakresie pasma przenoszenia, a pamiętać trzeba, że zastosowane głośniki cechują się niewielką średnicą membran. Dyspersja w kącie 120°, w połączeniu z wysokością montażu, pozwala na dokładne pokrycie dźwiękiem przy zastosowaniu niewielkiej liczby zestawów. Mechanicznie Control 45C/T pozwala na różne sposoby montażu. Głównie będą to otwory sufitowe, jednak dodatkowe akcesoria pozwalają tak na wzmocnienie montażu sufitowego, jak również na montaż na kratownicy.

Zestawy Control znanego na rynku muzycznym producenta JBL stanowią na pewno klasę w grupie instalacyjnych zestawów głośnikowych i są jak najbardziej godne polecenia.

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanych urządzeniach oraz innych produktach firmy JBL na stronie inteetowej producenta: www.jblpro.com oraz polskiego dystrybutora: www.essaudio.pl.

INFORMACJE:


Moc (szum/program): 75/150 W (8 Ω)
Pasmo przenoszenia:
55 Hz-20 kHz (-10 dB)
80 Hz-17 kHz (±3 dB)
Efektywność (2,83 V/1 m): 88 dB
Dyspersja: 120°, stożkowa
Max SPL (średni/szczytowy, 1 m):
107/113 dB
Wymiary: Ø250 mm × 239 mm
Waga: 3,9 kg
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
ESS Audio, ul. Graniczna 17
05-092 Łomianki-Dąbrowa
tel. 22 751-42-46
www.essaudio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje