JBL AC26 - Pasywny, dwudrożny, instalacyjny zestaw głośnikowy 2 × 6,5” + 1”

2013-07-24

Dziś w modzie jest uniwersalność. Wielu użytkowników chciałoby mieć produkty, które spełniają wiele oczekiwań równocześnie. Oczywiście telewizor nie wypierze prania ani nie odkurzy dywanów, jednak również on nie jest już tylko odbiornikiem sygnału telewizyjnego.

Może np. łączyć się z Inteetem. Świetnym przykładem urządzenia uniwersalnego jest nowoczesny telefon komórkowy, który nie służy już tylko do komunikowania się, ale może być odtwarzaczem multimedialnym, kompasem czy nawet poziomicą. A ilu użytkowników korzysta z komputerów PC jako urządzeń uniwersalnych? I fajnie, że można mieć „all in one”, jak zwykło się mówić, ale niejednokrotnie sprawdza się w takich przypadkach powiedzenie, że jak coś jest do wszystkiego, to w sumie jest do niczego. Ja, jako miłośnik nowoczesnych technologii, w związku z jej rozwojem cieszę się wciąż większymi możliwościami, jednak gdzieś pod spodem tęsknię i podziwiam produkty zaprojektowane dla spełnienia jednego konkretnego celu. Również na rynku zestawów głośnikowych znaleźć można wiele konstrukcji, które starają się być uniwersalnymi i niejednokrotnie spełniają swoją rolę. Moją uwagę jednak przykuł zestaw znanej firmy JBL, który dedykowany jest tylko do zastosowań instalacyjnych. Jest nim

JBL AC26


przedstawiciel serii zestawów głośnikowych AE Compact.


Kiedyś zestaw instalacyjny kojarzył się z urządzeniem o lichym paśmie przenoszenia oraz o niezbyt doskonałym brzmieniu. Dziś jednak, w czasach rozwiniętego przekazu audio, tworzy się konstrukcje, które nie tylko przekażą głos, ale również doskonale odzwierciedlą wyrafinowaną brzmieniowo muzykę. Obudowa zestawu AC26 wykonana jest ze sklejki i pozbawiona jakichkolwiek naroży. Ostre kąty zostały w niej zaokrąglone, a całość polakierowano na czay matowy kolor lakierem o zwiększonej odpoości na obicie. Powłoka lakieicza jest tak naniesiona, że w pierwszej chwili sprawia wrażenie oklejonej warstwą tworzywa sztucznego. Jest to opatentowana przez JBL powłoka DuraFlex. Głośniki zestawu ochrania osłona tłoczona w formie plastra miodu i wyprofilowana z blachy stalowej, polakierowanej na czao.

Obudowa AC26 nie jest wyposażona w żadne podstawki ani gniazda statywu, co świadczy o tylko jednym sposobie jej montażu, a mianowicie podwieszaniu. Na góej, tylnej oraz dolnej ściance umieszczono zaślepione śrubami punkty służące do zamontowania opcjonalnych uchwytów. W góej części tylnej ścianki wykonano otwór stanowiący uchwyt transportowy. Na tylnej ściance zamontowano również panel z tworzywa sztucznego, na którym znajdują się dwa równolegle połączone ze sobą gniazda wejściowe Neutrik Speakon. Dodatkowo na panelu znajduje się złącze terminalowe (zakręcane), klasyczne w zastosowaniach instalacyjnych.


Po odkręceniu osłony głośników zauważyć można, że pod nią zestaw jest równie estetycznie wykończony i może spokojnie pracować bez niej. Okazuje się wtedy, jakie głośniki zostały zastosowane w tej niedużej gabarytowo konstrukcji.

GŁOŚNIKI


AC26 opiera się na dwóch głośnikach o średnicy 6,5” oraz driverze o średnicy wylotu 1”. Driver został wyposażony w tubę o dyspersji sygnału 90 × 90 stopni.

Wcześniej wspomniałem, że obudowa zestawu wyposażona została w jeden uchwyt transportowy i przy takim gabarycie nie powinno to być zaskoczeniem. Wspominam jednak o tym, ponieważ zestaw, jak na swoje wymiary, jest dosyć ciężki, bowiem waży 11 kg. Biorąc jednak pod uwagę, że w tradycyjnej, sklejkowej obudowie (a nie plastikowej) pracują trzy głośniki (wyposażone w magnesy ferrytowe, których średnica jest niewiele mniejsza od średnicy membran), nie jest to wcale zaskakująca wartość. Jeden uchwyt jest sprawą drugorzędną, bowiem zestaw przeważnie transportowany będzie tylko z pudełka na miejsce pracy, i tam już pozostanie na długi czas.


Głośniki niskotonowe to konstrukcje JBL o symbolu 226J. Są to przetwoiki o impedancji 16 omów, dysponujące cewką o średnicy 2”. Głośnik wyskotonowy 2414H to ośmioomowy driver z tytanową membraną.

Dzięki symetrycznej konstrukcji obudowy oraz zastosowaniu hoa o takiej samej dyspersji w pionie, jak i w poziomie, zestaw można montować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.


Po odkręceniu głośników dokładnie można obejrzeć solidne wytłumienie wnętrza obudowy. W góej części zamontowano filtry dzielące pasmo sygnału doprowadzonego do zestawu pomiędzy głośniki. Filtry góo- oraz dolnoprzepustowy zmontowane są na osobnych płytkach drukowanych. Montaż elektryczny jest wykonany profesjonalnie, zaś głośniki podłączone są do zwrotnic za pośrednictwem zatrzaskujących się konektorów.

Całość zestawu jawi się jako konstrukcja bardzo estetyczna oraz gabarytowo dyskretna.

 

 

BRZMIENIE


Małe zestawy rzadko odznaczają się dobrym brzmieniem lub – inaczej mówiąc – pełnym brzmieniem. Po uruchomieniu zestawu AC26 okazało się, że gra on miło dla ucha, co z drugiej strony świadczyć może, że trudno „posądzać” go o idealnie liniową charakterystykę przenoszenia. Odsłuchując utwory o różnej charakterystyce dało się słyszeć zaskakująco dużo niskich tonów, jak na tak małą konstrukcję. Driver zestawu zestrojony jest również w taki sposób, aby nie wybijał się zbytnio ponad resztę, a jednocześnie był słyszalny w materiale. Odczuć dało się też, że pewien zakres środka pasma jest lekko wytłumiony, bowiem w zależności od odtwarzanego utworu oraz jego gatunku muzycznego partie wokalne uwydatniały się lub nieco chowały.

Generalnie AC26 pracuje tak, że wywołuje uśmiech na twarzy i lekkie zaskoczenie, że zestaw o tak małych wymiarach tak wieie i czysto odtwarza materiał. Poprawne brzmienie utrzymuje się tak przy niskich, jak i dużych głośnościach. Zestaw instalacyjny z zasady będzie pracował zamontowany na ścianie, a w wielu przypadkach w bezpośredniej bliskości sufitów. Pokusiłem się więc o próbę przesłuchania zestawu w konfiguracji naściennej. Podczas takiej próby AC26 zamienia się z kotka w tygrysa, bowiem jego brzmienie staje się mocniejsze w związku ze zjawiskiem wzmocnienia basu. Przy dużych głośnościach potrafi nawet poruszać garderobą. Pomiary potwierdziły wstępne przypuszczenia zarówno co do basu (jest podbity w zakresie 100-200 Hz) i niskiego środka (podobne podbicie w paśmie 300-500 Hz), jak i średnicy (ok. 3-decybelowe podcięcie pasma 2-3 kHz).

 

POMIARY

Pomiary zostały wykonane za pomocą sygnału typu przemiatany sinus. Program pomiarowy SatLive, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Emu Traker Pre. Charakterystyki z wygładzaniem 1/3 oktawy.Funkcja przejścia (transfer function) zestawu głośnikowego JBL AC26 – u góry charakterystyka amplitudowa, u dołu fazowa. Zakres w miarę dużej wiarygodności pomiaru zaczyna się od ok. 300 Hz. Charakterystyka amplitudowa jest dość wyrównana, z lekkim podbiciem wyższych częstotliwości oraz podcięciem w okolicy punktu podziału, w zakresie 2-3 kHz. Charakterystyka fazowa potwierdza podział w okolicy 2,2 kHz, gdzie osiąga -180º.

Charakterystyka kierunkowa JBL AC26 (bez najniższych częstotliwości) przy pomiarze w osi (granatowa) oraz pod kątem 30 (czerwona) i 45° (zielona), mierzona w płaszczyźnie poziomej. Nasze pomiary potwierdzają deklarowaną przez producenta 90-stopniową dyspersję, bowiem nawet przy tak dużym kącie w zasadzie zachowany jest niezmieniony przebieg charakterystyki amplitudowej, ze stopniowym, ale nie większym niż 4 dB, tłumieniem wysokich częstotliwości (poczynając od 3 kHz).

 

Zmierzone w polu bliskim charakterystyki drivera (czerwona), woofera (zielona), otworu bass-reflex (różowa) oraz całościowa zestawu AC26 (w odległości 1 m, granatowa). Zarówno częstotliwość dolna (ok. 70 Hz/-3 dB), jak i góa (ok. 19 kHz/-3 dB) zgadzają się z danymi producenta.

 

PODSUMOWANIE

Seria zestawów głośnikowych AE Compact firmy JBL została zaprojektowana z myślą o zastosowaniach instalacyjnych. I na bazie zestawu AC26, wchodzącego w skład serii, można z powodzeniem realizować nagłośnienia sal teatralnych, hal sportowych czy obiektów sakralnych. Można również nagłaśniać lokale gastronomiczne czy galerie handlowe. Producent proponuje możliwość wykonania zestawu w podwyższonej odpoości na wilgoć, dzięki czemu można rozszerzyć zastosowanie zestawu o nagłaśnianie zewnętrzne. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonania stałej instalacji nagłośnieniowej, niezabudowanej w ścianach czy w suficie, AC26 z powodzeniem znajdzie swoje miejsce. Predestynuje go do tego bardzo dobre brzmienie oraz niewielkie gabaryty. Estetyczne wykonanie jest równie ważnym czynnikiem w stałych instalacjach nagłaśniających. JBL AC26 jest więc trafionym, bardzo dobrym zestawem, co może być pochwałą również dla całej serii AE.

Marian Ortyl


Więcej informacji o prezentowanym zestawie głośnikowym oraz innych produktach firmy JBL na stronie inteetowej producenta: www.jblpro.com oraz polskiego dystrybutora: www.essaudio.pl.

INFORMACJE:


Moc (ciągła/programowa/szczytowa):
180/360/720 W
Impedancja: 8 Ω
Pasmo przenoszenia: 70 Hz-18 kHz (-3 dB)
Punkt podziału: 2,2 kHz
Efektywność (1 W/1 m): 92 dB SPL
Maksymalny poziom SPL: 117 dB
Dyspersja: 90 × 90º
Wymiary: 540 × 199,5 × 226 mm
Waga: 11 kg
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
ESS Audio, ul. Graniczna 17
05-092 Łomianki-Dąbrowa
tel. (22) 751-42-46
www.essaudio.pl
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje