Behringer Eurocom SN2108 - Instalacyjny mikser ze wzmacniaczem

2013-04-28

O serii wzmacniaczy instalacyjnych Eurocom znanej firmy Behringer, produkującej szeroko rozumiany sprzęt muzyczny, można było już kilka razy przeczytać na łamach LSI. Producent swoimi konstrukcjami pokazuje, że systemy instalacyjne – w dobie dzisiejszej techniki – mogą mieć wysoką jakość brzmieniową.

Pokazuje również, że wzmacniacze instalacyjne, w których do tej pory nierzadko nie zwracano większej uwagi na estetykę wykonania, mogą być atrakcyjne dla oka. Dzięki takim konstrukcjom często zdarza się, że wzmacniacz instalacyjny nie jest tylko zamkniętym w szafie lub schowanym we wnęce dla niego przygotowanej urządzeniem, a coraz częściej stojącym na półce biura ochrony czy centralki rozgłoszeniowej „gadżetem”. Konstrukcje Eurocom pokazują również, że systemy instalacyjne mogą być niebanalne funkcjonalnie, czyli mogą być wyposażone w wejścia różnego zastosowania, powiązane ze sobą zależnościami dźwiękowej automatyki. Pięknie, jednak co wtedy, gdy ja, klient, nie potrzebuję „wodotrysków” i dużej liczby wejść? Wtedy wystarczy sięgnąć po najniższy model serii Eurocom.

 

SN2108


Urządzenie, patrząc nań z przodu, do złudzenia przypomina konstrukcję SN2408, opisywaną już na naszych łamach nieco ponad pół roku temu. Obudowa SN2108 złożona jest z dwóch wykonanych z blachy stalowej elementów, stanowiących wieko oraz dno. Tylny panel również stanowi stalowa płytka, zaś przód to błyszcząca osłona wykonana z czaego tworzywa sztucznego. Boki obudowy zostały zaokrąglone, co daje ciekawy, estetyczny efekt wizualny. Elementy stalowe obudowy pokryte są galwanicznie, a następnie polakierowane na czay matowy kolor. Tak w dnie, jak i wieku obudowy, na zaokrąglonych bokach, wykonano okrągłe otworki, które stanowią wloty oraz wyloty powietrza chłodzącego wnętrze urządzenia. Na spodzie wzmacniacza zamontowano cztery gumowe podstawki, bo też i SN2108 – choćby z racji swojego eleganckiego „designu” – może pracować jako urządzenie stand alone, a nie tylko w raku czy szafie rakowej.

NA PRZEDNIM PANELU


znajdują się potencjometry głośności poszczególnych kanałów wejściowych. SN2108 wyposażony został w pięć kanałów wejściowych, stąd i pięć potencjometrów głośności. Oprócz nich na przednim panelu znajdują się jeszcze dwa potencjometry barwy tonu sumy wyjściowej, czyli regulacja ta jest wspólna dla wszystkich kanałów. Ostatnim potencjometrem na przedniej płycie jest regulator głośności sumy.


Potencjometry wyposażone są w zaokrąglone, wygodne gałki, które mają zróżnicowane średnice, w zależności od spełnianych funkcji. Potencjometry obracają się płynnie, bez żadnych zacięć, za wyjątkiem potencjometru master, który wyposażony jest w zębatkę powodującą zaskoki podczas obracania. Gałka potencjometru master otoczona jest światłowodowym otokiem, który świeci na żółto po załączeniu zasilania. Kolor otoku zmienia się na czerwony w momencie zadziałania limitera sygnału.

Ostatnim elementem umieszczonym na przedniej płycie jest wyłącznik zasilania sieciowego, w formie przycisku dwustanowego.

NA TYLNEJ PŁYCIE


znajdują się gniazda trzech wejść mikrofonowych. Są to wejścia symetryczne, wykonane w formie gniazd Jack TRS 1”. Wejścia te nie zostały wyposażone w zasilanie fantomowe, co pozwala na korzystanie tylko z mikrofonów dynamicznych lub pojemnosciowych z własnym zasilaniem. Obok wejść mikrofonowych umieszczono dwa niesymetryczne wejścia liniowe, wyposażone w gniazda RCA, przewidziane do podłączenia dowolnego odtwarzacza, spełniającego rolę „nadajnika” podkładu muzycznego. SN2108 jest oczywiście urządzeniem monofonicznym i w związku z tym stereofoniczne wejścia liniowe są zmiksowane jako monofoniczne.


Obok gniazd wejść liniowych zamontowano miniaturowy potencjometr „mute depth”, którego regulacji dokonujemy za pomocą wkrętaka krzyżowego lub wąskiego płaskiego. Za pomocą tego potencjometru możemy dokonać regulacji stopnia wyciszenia kanałów liniowych podczas korzystania z wejść mikrofonowych. Zakres regulacji zaczyna się od całkowitego wyciszenia sygnałów, a kończy na braku jakiegokolwiek tłumienia. Funkcja bardzo przydatna w instalacjach sklepowych czy restauracjach, gdzie z nagłośnienia niejednokrotnie sączy się muzyka, a podczas ogłaszania komunikatu wzmacniacz automatycznie wycisza muzykę podkładu. Z racji tego, że w konkretnej aplikacji nagłośnienia regulacji tej funkcji dokonuje się w zasadzie tylko raz, potencjometr nie musi (i nie jest) być dostępny na panelu czołowym.


Następnym złączem umieszczonym na tylnej ściance wzmacniacza jest gniazdo Euroblock wyjścia końcówki mocy. Dotychczas prezentowane konstrukcje wzmacniaczy Eurocom charakteryzowały się podwójnym, niezależnym wyjściem mocy dla obciążenia nisko- oraz wysokoimpedancyjnego (Dual Drive). W przypadku SN2108 mamy do czynienia z jednym wyjściem, przystosowanym do pracy z obciążeniem wysokoimpedancyjnym 70V. Gniazdo wyjściowe wyposażono w dodatkową osłonę z tworzywa sztucznego, całkowicie osłaniającą jego styki. Ostatnim elementem umieszczonym na tylnej płycie obudowy jest gniazdo zasilania sieciowego ze zintegrowanym gniazdem bezpiecznika topikowego. Wszelkie opisy znajdujące się na tylnej płycie obudowy wykonane są estetycznie i kontrastowo.

 

W ŚRODKU


Po odkręceniu obudowy można zauważyć maksymalne dążenie konstruktorów do uproszczenia konstrukcji mechanicznej wzmacniacza. Z tego powodu dwa podstawowe bloki urządzenia zamocowane są wprost na dnie obudowy. Jednym z nich jest zasilacz impulsowy, dostarczający stopniom końcowym mocy napięcia +/-90 V oraz układom wejść napięcia +12 V. Dzięki zastosowaniu zasilacza impulsowego urządzenie można zasilać z sieci napięcia przemiennego w zakresie od 100 do 240 V.


Obok płytki zasilacza zamontowano płytkę wzmacniacza pracującego w klasie D (oferującego 90-procentową sprawność), osłoniętą ekranem z blachy stalowej pokrytej galwanicznie. Na zewnątrz osłony zamontowano miniaturowy wentylator chłodzący elementy mocy wzmacniacza. W przedniej części obudowy zamontowana jest płytka drukowana zasłaniająca w zasadzie całą powierzchnię przedniego panelu. Stanowi ona element nośny wszystkich potencjometrów oraz diod LED rozświetlających kontrolkę okalającą gałkę potencjometru master. W tylnej części obudowy zamontowano czwartą płytkę, na której znajdują się układy przedwzmacniaczy oraz sumatora.

Wewnątrz obudowy panuje porządek, a to dzięki zastosowaniu do połączenia płytek drukowanych taśmy wieloprzewodowej. Porządek wynika również z tego, że SN2108 jest konstrukcja prostą, niewymagającą wielu połączeń. Całość, czyli wykonanie oraz wygląd, oceniam bardzo wysoko. Pomijam tutaj fakt użycia „nieśmiertelnego” kleju termicznego do zabezpieczenia przewodów oraz wtyczek. Tego procederu po pierwsze nie widać (bo użyto go w środku), a po drugie nie ma wpływu na wagę urządzenia.

 

OBSŁUGA


SN2108 jest banalnie prosta i nie wymaga wgryzania się w zakamarki instrukcji obsługi. Takowej zresztą nie ma. Jest jedynie Quick Start Guide, który w przypadku tego wzmacniacza w zupełności wystarcza. Brzmienie urządzenia, jak i wszystkich do tej pory testowanych przez nas urządzeń z serii Eurocom, jest co najmniej bardzo zadawalające. Oczywiście w dużej mierze zależeć ono będzie od użytych instalacyjnych zestawów głośnikowych. Na testowanych przez nas głośnikach wysokiej klasy nie było się zupełnie do czego przyczepić, zwłaszcza jeśli weźmiemy po uwagę, że jest to sprzęt instalacyjny, a nie audiofilski! Wzmacniacz po prostu działa zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi i swoim przeznaczeniem – nie ma co się więcej rozwodzić na ten temat. Warto zauważyć, że łącząc około 90-procentową sprawność wzmacniacza klasy D z zasilaczem impulsowym typu SMPS otrzymujemy urządzenie o sprawności przekraczającej 80%. Behringer podaje, że sprawność urządzeń linii Eurocom osiąga nawet 85%. Na rynku nie znajdziemy wielu tak wydajnych konstrukcji. Sprawność urządzeń ma niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę koszty eksploatacji w warunkach rosnących cen energii elektrycznej.

PODSUMOWANIE


Jeżeli szukamy wzmacniacza z możliwością podłączenia kilku źródeł sygnału, o wystarczającej mocy do nagłośnienia sklepu, restauracji, szpitala, szkoły, kaplicy czy małego kościółka albo budynku firmy, a jednocześnie nie potrzebujemy wielu dodatkowych funkcji, to wzmacniacz Eurocom SN2108 firmy Behringer będzie na pewno dobrym wyborem. Estetyczny wygląd i niecodzienny design tego małego wzmacniacza zwolni nas z potrzeby chowania go przed oczami klientów. Zastosowanie typowych złącz Jack 1” oraz RCA umożliwia stosowanie standardowych odtwarzaczy czy tunerów oraz budżetowych mikrofonów.

SN2108 jest produktem skierowanym w zasadzie do każdego, bowiem jest on maksymalnie uproszczony konstrukcyjnie oraz obsługowo i nie potrzeba do jego wykorzystania specjalistycznej wiedzy z zakresu nagłaśniania. A co najważniejsze, jego cena jest również na każdą kieszeń – dosłownie.

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym urządzeniu innych członkach serii Eurocom, jak również pozostałych produktach firmy Behringer na stronie inteetowej producenta: www.behringer.com oraz polskiego dystrybutora: www.soundtrade.pl.

INFORMACJE:


Kanały mono: 5 (3 × mic + 2 × linia)
Zniekształcenia: 0,05%@1 W, 1 kHz
Stosunek sygnał-szum: 90 dB@1% THD+N
Pasmo przenoszenia (±1 dB):
50 Hz-18 kHz@1 W
Moc: Hi-Z 80 W RMS (70 V)
Korekcja: Lo – ± 15 dB/100 Hz
Hi – ± 15 dB/10 kHz
Zasilanie: 100-240 VAC, 50/60 Hz
Pobór mocy: 38 W (przy 1/8 maksymalnej mocy wyj.)
Wymiary: 83 × 305 × 360 mm
Waga: 3,7 kg
Cena: 920 zł (brutto)

Dostarczył:
SoundTrade, ul. Kineskopowa 1
05-500 Piaseczno, tel.: 22 632 02 85
www.soundtrade.pl
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje