Behringer Eurocom TN6232 - Automatyczny eliminator sprzężeń

2012-10-26

Tak to w życiu bywa, że przywiązujemy się do miejsca, z którego się wywodzimy, i w nim powstają nasze pierwsze fascynacje, marzenia oraz kształtuje się zarys naszej osoby. Po latach nauki często wracamy tam i tworzymy nasze późniejsze losy.

Ale dość łzawych rozważań i aby zaoszczędzić wszystkim dalszych wynurzeń przejdę do rzeczy. Mianowicie, jakby się zastanowić, to większość sztuk muzycznych czy teatralnych przeżywamy w swoich rodzinnych miejscowościach. Przypadłość, o której chcę wspomnieć, rzadko zdarza się na profesjonalnych scenach. Ileż to razy siedzieliśmy na widowni rozkoszując się występem, gdy wtem, najpierw powoli, jak żółw ociężale, a potem z coraz większą mocą, pojawia się z zestawów głośnikowych pisk sprzężenia. Czasem rozkosz wycia trwa dobre parę sekund, bowiem przysłowiowy pan Antek bawi fanki obok konsolety. Po takim doznaniu zawsze dziękuję realizatorowi za doznania, ale przecież wszyscy wiemy, że nie do końca od niego to zależy. Podmioty występujące na scenie nie zawsze wiedzą, co robić z mikrofonem, kiedy się do niego nie mówi, i zamiast użyć statywu majtają nim przed odsłuchami itd. Co by nie mówić, sprzężenia się zdarzają i nie są miłe dla ucha. Jak się przed nimi ustrzec? Jednym ze sposobów jest rozbudowanie naszego systemu nagłaśniającego o eliminator sprzężeń. Znana niemiecka firma Behringer stworzyła markę Eurocom, która skierowana jest głównie do systemów instalacyjnych. W produktach tej linii znajdziemy również instalacyjny eliminator sprzężeń

EUROCOM TN6232


Instalacyjny oczywiście tak, ale w zasadzie trafniej byłoby powiedzieć, że jest to urządzenie uniwersalne. Eliminator Behringera, jak cała rodzina Eurocom zresztą, charakteryzuje się nowatorskim designem, nie mającym nic wspólnego z zazwyczaj ubogimi estetycznie urządzeniami instalacyjnymi. Obudowa procesora wykonana jest z blachy stalowej, lakierowanej na czay kolor. Nie jest to jednak typowo prostopadłościenna konstrukcja, ponieważ wieczko i spód obudowy są wyprofilowane, aby boki mogły być półokrągłe. Zaokrąglenia obudowy wzbogacono o wytłoczenia stanowiące otwory chłodzące wnętrze. W przypadku eliminatora TN6232 są one estetycznym „bajerem”. Obudowa eliminatora ma wysokość 1U i, pomimo swojego „domowego” wyglądu, wyposażona może być w uchwyty pozwalające na zainstalowane urządzenia w typowej skrzyni rakowej.

Przednia płyta urządzenia to błyszczący zaokrąglony czay panel, na którym nie ma nic. To znaczy jest w zasadzie otwierana w dół klapka. Konstrukcja przypomina nieco magnetowidy, które klawisze funkcyjne chowane miały właśnie pod taką klapką. Po odsłonięciu klapki okazuje się, że osłania ona w zasadzie logo producenta oraz trzy przyciski, a konkretnie jeden przełącznik i dwa przyciski. Behringer po prostu skonstruował urządzenie działające całkowicie plug’n’play. Jest to słuszny wybór, biorąc pod uwagę sieciowe przeznaczenie eliminatora.


Pierwszy z przycisków jest po prostu wyłącznikiem zasilania procesora. Drugi realizuje funkcję bypass, co przydać się może choćby do porównania odsłuchowego dźwięku z działającym eliminatorem oraz bez niego. Trzeci przycisk służy do wyzerowania filtrów.

NA TYLNEJ ŚCIANCE


znajdują się: gniazdo zasilania sieciowego, gniazda sygnałów wejściowych oraz wyjściowych. Eliminator TN6232 jest urządzeniem dwukanałowym, co pozwala na korzystanie z niego jako urządzenia stereofonicznego lub na stworzenie dwóch stref chronionych przed wystąpieniem sprzężenia. Na tylnej płycie urządzenia umieszczono gniazda, osobno dla każdego z kanałów, w dwóch formatach: Combo i Euroblock (typowym dla urządzeń instalacyjnych).

 

WEWNĄTRZ


jest wiele wolnej przestrzeni.

TN6232 zmontowany jest na czterech płytkach drukowanych. Pierwsza z nich to zasilacz impulsowy zasilający procesor, kolejne dwie stanowią płytę nośną przycisków na przedniej płycie oraz gniazd wejść/wyjść na płycie tylnej. Czwartą, główną płytką jest procesor z analogowymi układami wejściowo-wyjściowymi. Sercem eliminatora jest 32-bitowy procesor ADSP-21261 firmy Analog Devices, wykonany w architekturze SHARC. Jednostka ta pozwoliła na zdefiniowanie 32 automatycznych filtrów dla każdego kanału. Płytki połączone są między sobą przewodami zakończonymi mikrozłączami. Montaż płyt wykonanych w technologii SMT jest przeprowadzony w procesie automatycznym, co widać po czystości i dokładności montażu.


Działanie eliminatora TN6232 jest całkowicie automatyczne. Urządzenie nie tylko znajduje częstotliwość sprzężenia, ale dynamicznie zmienia dobroć wybranego filtra i poziom tłumienia sygnału. Dobroć każdego z 32 filtrów może zmieniać się w zakresie od 1/38 do 1/126 oktawy. Oczywiście znalezienie jednej częstotliwości sprzężenia nie kończy pracy eliminatora. Procesor w czasie rzeczywistym nadal wytłumia ewentualne pojawiające się sprzężenia, do momentu wykorzystania wszystkich 32 filtrów. Nie oznacza to jednak, że potem urządzenia się nam „zatyka”. Jeśli któraś sprzęgająca się częstotliwość w międzyczasie przestanie „wyć”, a pojawi się sprzężenie gdzieś indziej na skali częstotliwości, filtr ten zostaje zwolniony przez „starą” częstotliwość i przydzielony do wyeliminowania „nowej”.

 

OBSŁUGA


eliminatora TN6232 sprowadza się do dołączenia go do systemu nagłaśniającego i załączenia zasilania. Trzeba wspomnieć, że po zasileniu urządzenia przedni panel nieco ożywa, bowiem klapka jest półprzezroczysta i widać przez nią podświetlone logo producenta oraz podświetlone opisy przycisków. Podczas prób postanowiłem w pierwszej kolejności postąpić jak klasyczny półgłówek i włożyć mikrofon wprost do głośnika. Eliminator dość szybko i skutecznie wyciszył powstałe sprzężenia. Podczas pracy słychać było zmiany nastaw filtrów, skutkujące stopniowym wygaszaniem sprzężeń. TN6232 wyraźnie lepiej radzi sobie ze sprzężeniami w zakresie wysokich tonów. Nie należy tutaj rozumieć, że nie tłumi sprzężeń niskich. Po prostu zajmuje mu to nieco więcej czasu. Poza tym próba była dość ekstremalna. Po wytłumieniu sprzężeń głos przetwarzany przez mikrofon nie odbiegał odsłuchowo od głosu przy załączonej funkcji bypass. W każdej chwili można było przeprowadzić reset filtrów (który trwa ok. 2 s), po którym eliminator automatycznie tłumił od nowa powstałe sprzężenia.

Zauważyłem, że TN6232 tłumi bezdyskusyjnie typowe długie sprzężenia, zaś gorzej radzi sobie z przydźwiękami wzbudzającego się mikrofonu, np. podczas mowy. Może to wynikać z chwilowości wystąpienia tego typu sprzężeń.

PODSUMOWANIE


Behringer stworzył serię sprzętu instalacyjnego, w której znalazł się procesor-eliminator zakłóceń Eurocom TN6232. Producent postawił na jak najprostszą obsługę, a co za tym idzie na maksymalną automatykę urządzenia. Eliminator świetnie radzi sobie z długimi sprzężeniami, a zastosowanie bardzo wąskich filtrów pozwala na precyzyjne tłumienie niepożądanej części pasma. Co najważniejsze, nie dochodzi dzięki temu do słyszalnych zniekształceń dźwięku.

TN6232 daje realizatorowi wolne ręce, ponieważ obsługa jego jest w zasadzie sprowadzona do minimum. Dzięki dwukanałowej konstrukcji można zabezpieczać dwie strefy zagrożone sprzężeniem. Eliminator reaguje dość szybko na wykryte sprzężenie. Oprócz walorów funkcjonalnych, które są tutaj kluczowe, wspomnieć trzeba o estetycznym wyglądzie i jednocześnie konstrukcji mechanicznej, dającej możliwość uniwersalnego zastosowania, tak w instalacjach przenośnych, jak i stacjonaych. W moim odczuciu TN6232 jest produktem estetycznym, skutecznym i niedrogim – czego więcej trzeba?

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym urządzeniu oraz innych produktach firmy Behringer na stronie producenta: www.behringer.com oraz polskiego dystrybutora: www.soundtrade.pl.

INFORMACJE:


Zakres dynamiki: 102 dB
Pasmo przenoszenia: 20 Hz-20 kHz, ± 0,5 dB
Zniekształcenia: < 0,1%@20 Hz-20 kHz
Obróbka cyfrowa: 24-bit/48 kHz
Filtry: 32 na kanał, niezależne typu notch
Szerokość filtra: min. 1/126 oktawy,
max. 1/38 oktawy
Czas wykrycia pojedynczego sprz.:
100-400 ms
Czas wykrycia wielokrotnego sprz.: 2-4 s
Wymiary: 44 x 482 x 192 mm (1U)
Waga: 2,1 kg
Cena z VAT: 1.450 zł

Dostarczył:
SoundTrade, ul. Kineskopowa 1
05-500 Piaseczno, tel.: 22 632 02 85
www.soundtrade.pl
Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje