Apart Audio P60DT-W - sufitowy, wiszący zestaw głośnikowy

2019-10-18

Można powiedzieć, że w dzisiejszym świecie nie ma prowizorki. I oczywiście jak to bywa w życiu, również to zdanie nie do końca jest prawdziwe. Co to znaczy, że nie ma prowizorki? Jest jej wszędzie tyle, że można by godzinami wymieniać prowizoryczne rozwiązania, które niejednokrotnie – pomimo swojej teoretycznej słabości – sprawdzają się w serii produkcyjnej. Ale mi chodzi o dziedzinę instalacyjnych systemów nagłaśniających.

Budując halę wystawienniczą czy supermarket stawia się na industrialny, elegancki wystrój. Stąd potrzeba estetycznych i jednocześnie nowoczesnych urządzeń, stanowiących poszczególne elementy całego projektu. Tutaj nie sprawdzi się już kawałek blaszki z przymocowanymi głośnikami, bo po prostu będzie to, potocznie mówiąc, wiało chałturą i cienkim brzmieniem. I bardzo dobrze, że spotyka się coraz mniej rozwiązań prowizorycznych, bowiem profesjonalizm projektowo-wykonawczy jest ładny, powinien być trwały, a kupujący widząc produkt atrakcyjny wie za co płaci. Zdarza się, że zestaw instalacyjny musi być widoczny i wtedy liczy się ciekawy design urządzenia, na który będą patrzeć oczy klientów czy odwiedzających nagłaśniane pomieszczenie. Przykładem ciekawego rozwiązania o estetycznym wyglądzie i dobrym brzmieniu jest zestaw głośnikowy instalacyjny, belgijskiej firmy

APART AUDIO P60DT-W

P60DT-W jest pasywnym urządzeniem dwudrożnym, z wyglądu przypominającym dzwon okrętowy. Obudowa zestawu wykonana jest bowiem w formie stożka, którego wierzchołek zaokrąglono. Zestaw wykonano z popularnie stosowanego i wytrzymałego tworzywa ABS. P60DT-W produkowany jest w kolorze czarnym lub białym. Do testów dostarczono zestaw w kolorze białym i trzeba powiedzieć, że urządzenie w tym wykonaniu stanowi bardzo estetyczną, wręcz sterylną formę. Obudowa jest dzielona, bowiem projektanci jej wierzchołek przewidzieli jako osłonę przyłączy przewodów oraz zawiesi linkowych. Pod osłoną zestawu, czyli na górnej ściance ściętego stożka, znajduje się centralnie zamontowane stalowe ucho z trzema otworami, służącymi do podwieszania zestawu. Kolejnym elementem tam umieszczonym jest złącze czterobiegunowe Euroblock, wejścia oraz równoległego wyjścia sygnału. Na górnej płycie znajduje się również obrotowy przełącznik trybu pracy/mocy. Dzięki wbudowanemu transformatorowi zestaw może pracować zarówno w liniach nisko-, jak i wysokoimpedancyjnych (16 omów, 70 lub 100 V).

Wierzchołek obudowy, mocowany za pomocą magnesów, projektanci przewidzieli jako osłonę przyłączy przewodów oraz zawiesi linkowych.

P60DT-W wyposażono w transformator głośnikowy z przełączanymi uzwojeniami, co pozwala na zasilanie go ze źródeł sygnału wysoko oraz niskoimpedancyjnych. Podłączając go do linii 100 V można wybrać zakresy mocy 7.5, 15, 30 oraz 60 watów. W przypadku zasilania zestawu z linii 70 V dysponujemy dodatkowo zakresem mocy 3.75 W. Przełącznik jest czytelnie i wyraźnie opisany, ponadto na górnej ściance obudowy znajdują się naklejki z dokładnymi opisami wyprowadzeń złącza Euroblock. Osłona, która stanowi drugą część obudowy ma estetycznie zaprojektowaną zasłonkę mocowaną na zaczepy, która otwiera ją z jednej strony. Dzięki temu zestaw podwieszamy, podłączamy, a następnie nakładamy osłonę, zaś zawiesia oraz przewody przechodzą przez szczelinę w osłonie, maskowaną na końcu przez klapkę. Dodatkowym ułatwieniem montażowym jest sposób mocowania osłony do zestawu, za pomocą magnesów neodymowych. W podstawie obudowy, czyli na dolnej ściance stożka zamontowano współosiowy głośnik o średnicy membrany 6,5 cala oraz 1-calowym driverze. Przetwornik nie jest umieszczony centralnie, bowiem ścianka głośnika, również wykonana z czarnego tworzywa ABS, zawiera dodatkowo owalny kanał bass-reflex. Głośnik chroni osłona wykonana z lakierowanej siatki z blachy stalowej. Grill został delikatnie cofnięty, aby nie ulegał uszkodzeniom przy stawianiu na podłodze lub stole. Na wewnętrznej stronie ścianki głośników zamontowana jest płytka drukowana zwrotnicy.

Na wewnętrznej stronie ścianki głośników zamontowana jest płytka drukowana zwrotnicy.

Transformator głośnikowy przymocowany jest wewnątrz obudowy, do górnej ścianki zestawu. Obudowa jest wewnątrz częściowo wytłumiona matą mineralną. W zestawie wraz z głośnikiem znajdziemy dwa stalowe zawiesia linkowe, z jednej strony zaopatrzone w karabińczyk. Drugą stronę linki łączy się za pośrednictwem szybkozłącza GRIPPLE, które gwarantuje wytrzymałość do 45 kg obciążenia. P60DT-W jest bardzo dokładnie wykonany oraz zaprojektowany tak, aby instalacja jego była maksymalnie uproszczona. Pomimo dokładności wykonania, producent wyraźnie zaznacza że zestaw P60DT-W przeznaczony jest jedynie do zastosowania wewnątrz pomieszczeń.

MONTAŻ, BRZMIENIE I POMIARY

P60DT-W jest bardzo prosty w montażu i przygotowaniu do działania. Zawiesia pozwalają szybko zamontować urządzenie, a do całej konfiguracji potrzeba jedynie śrubokręta do podłączenia przewodów. Należy jeszcze za pomocą przełącznika wybrać rodzaj zastosowanej linii zasilającej oraz wymaganą moc, nałożyć osłonę i gotowe. Zestaw gra zaskakująco równo. Zaskakująco bowiem mamy do czynienia z „dzwonem” z ABS i głośnikiem 6,5 cala. Co daje się zauważyć to bardzo szeroka dyspersja sygnału. Przy zwiększaniu kąta zauważa się słyszalne, ale niezbyt duże zmniejszenie głośności, bez drastycznej degradacji pasma przenoszenia. Zestaw wydaje się optymalizowany do pracy w bardzo szerokim kącie dyspersji, bowiem daje się zauważyć, że przechodząc w okolicy centrum głośnika, brzmienie staje się suche i lekko kłujące. Należy jednak wspomnieć, że wiszący zestaw na wysokości ponad dwóch metrów w zasadzie zawsze będzie odsłuchiwany poza osią. Podczas pracy zestawu trudno jest jednoznacznie zlokalizować źródło dźwięku, co również świadczy o szerokim kącie pracy. Tyle wrażenia odsłuchowe, ciekawe, co pokażą pomiary.

Zestaw wyposażony jest we współosiowy głośnik o średnicy membrany 6,5 cala oraz 1-calowym driverze.

Okazuje się, że przebieg charakterystyki jest bardzo wyrównany, z nieznacznie uwydatnionym środkiem pasma, w zakresie 550 Hz do 2,5 kHz. Podane przez producenta pasmo przenoszenia pokrywa się ze zmierzonym pasmem dla -10 dB. Zestaw ma bardzo poprawną charakterystykę fazową, co jest przede wszystkim zasługą zastosowania głośnika koaksjalnego. Testując zmiany charakterystyki w funkcji kąta ustawienia mikrofonu zauważamy, że zgodnie z wrażeniami odsłuchowymi wraz ze wzrostem kąta odsłuchu następuje nieznaczne stłumienie sygnału, z obcięciem tylko najwyższych częstotliwości. Dopiero przy kącie dyspersji równym 180º następuje wyraźny spadek głośności oraz  wytłumienie góry pasma od około 8 kHz w górę. Podział pasma między głośniki wypada w okolicy około 2,2 kHz. Rzeczywiście w centrum i tylko w zasadzie w jednym punkcie, widać wyraźną zmianę charakterystyki zestawu, co, jak wspomniałem wcześniej, nie ma większego znaczenia biorąc pod uwagę przeznaczenie oraz umieszczenie zestawu.

PODSUMOWANIE

Belgijska firma Apart Audio kolejny raz udowadnia, że zestaw instalacyjny może być nie tylko estetyczny, ale również niezły brzmieniowo. Co warto zaznaczyć zasługą dobrego brzmienia nie jest wspomaganie zaawansowaną elektroniką, a klasyczna prosta konstrukcja typu głośnik, obudowa oraz najprostszy filtr. Atutem zestawu P60DT-W jest również prostota instalacji oraz potrzeba użycia do niej w zasadzie jedynie śrubokręta. Generalnie P60DT-W można polecić do każdego zestawu instalacyjnego wewnątrz pomieszczenia. Zastosowanie dyskretne zestawu zawsze jest możliwe, natomiast ta konstrukcja może stanowić śmiało element wystroju wnętrza. Brzmienie zestawu pozwala na przekazywanie komunikatów głosowych, które będą wyraźne i zrozumiałe, z racji wyrównanego pasma i dobrej charakterystyki fazowej. Jednocześnie zestaw będzie świetnie odtwarzał muzykę w tle, dzięki szerokiemu, jak na konstrukcję tego typu, pasmu przenoszenia.

Funkcja przejścia (transfer function) zestawu P60DT-W – u góry charakterystyka amplitudowa, u dołu fazowa. Pasmo przenoszenia, przy -10 dB, zawiera się w granicach od ok. 70 dB do ok. 19 kHz, zaś przyjmując jako kryterium wartość -3 dB granice te wynoszą 90 Hz-16 kHz. Charakterystyka wyrównana, z lekkim podbiciem środka pasma, czyli zakresu 600 Hz-2 kHz. Charakterystyka fazowa więcej niż poprawna.

Podsumowując, P60DT-W jawi się jako estetyczny i dobrze brzmiący element systemu instalacyjnego oferowany za przyzwoitą cenę.

Pomiary

Pomiary zostały wykonane w plenerze, za pomocą sygnału typu przemiatany sinus. Program pomiarowy REW V5, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Focusrite Scarlett 2i2. Charakterystyki z wygładzaniem 1/6 oktawy.

 

Informacje:

Moc RMS/dynamiczna: 60/120 W  
Pasmo przenoszenia: 65 Hz- 20 kHz
Impedancja: 16 omów
Max. SPL: 110 dB
Dyspersja (1.000 Hz): osiowa, 180°
Wymiary: 265 x 276 mm
Waga: 3,85 kg

Cena z VAT:  ok. 990 zł

Dostarczył:
Konsbud Audio, ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa, tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje