dBTechnologies VIO X15 i VIO S118R - aktywny zestaw głośnikowy 15”/3” plus aktywny subbas 18”

2019-06-04

Często moi znajomi pytają mnie, co nowego można jeszcze zrobić w dziedzinie zestawów głośnikowych. Głośnik jest głośnikiem, obudowa jest obudową, a wzmacniacz wzmacniaczem, więc co może być jeszcze zaskakujące dla klienta w taki sposób, że sięgnie właśnie po ten, a nie inny produkt. Odwracając sytuację, co jeszcze może wymyślić producent, co spowoduje zachwyt na rynku?

Odpowiadam wtedy, że nie wiem na pewno co powoduje wybór danej konstrukcji, bowiem odsłuch audio jest sferą bardzo osobistą i dosyć różną dla różnych ludzi. Ciężko jest znaleźć środek, który spodoba się dużemu gronu odbiorców. A w technice zawsze można coś poprawić. Charakterystyka, pasmo przenoszenia, łatwość obsługi czy zarządzania systemem, zmniejszenie wagi czy poprawa mobilności, to tylko kilka z zagadnień dotyczących zestawów głośnikowych, nad którymi ciągle odbywa się burza mózgów. W dzisiejszym teście pragnę przybliżyć nowe zestawy włoskiego producenta dBTechnologies z serii VIO, a mianowicie szerokopasmowy VIO X15 oraz subbas VIO S118R, które są niewątpliwie efektem ciągłego rozwoju konstrukcji systemów głośnikowych.   

SERIA VIO

zawiera w jej „ekipie” systemy liniowe L208, L210, L212, jak również zestawy basowe S218, S318, S118 oraz testowany S118R. W tej gamie urządzeń głośnikowych jak widać do niedawna brakowało zestawów typu point source. Z tej potrzeby powstała seria zestawów VIO X, na którą składają się trzy zestawy: VIO X10, VIO X12 oraz największy VIO X15, który trafił do naszej redakcji, dzięki uprzejmości przedstawiciela dBTechnologies w Polsce, firmy SoundTrade.

dBTechnologies VIO X15

jest wykonany całkowicie ze sklejki. Jego konstrukcja jest bardzo solidna, co jest istotne przy tych rozmiarach obudowy. Uwagę zwraca precyzja wykonania jej elementów składowych, co daje w efekcie bardzo estetyczny wygląd urządzenia. Zestaw polakierowany jest na kolor czarny wielowarstwową farbą POLYUREA. Kształt obudowy to, można by powiedzieć, połączenie prostopadłościanu oraz klina, co pozwala na postawienie jej jak mały front lub jako monitor sceniczny. Dolna ścianka obudowy wyposażona została w cztery gumowe nogi, oraz w gniazdo statywu o stałym kącie nachylenia. W zestawie dołączono dodatkowe nogi gumowe, które można przykręcić w gniazdach wyfrezowanych w tylnej ściance, gdy będziemy korzystać z zestawu w konfiguracji monitora scenicznego. Na obudowie VIO X15 można znaleźć punkty do podwieszania, tak za pośrednictwem wkręcanych zawiesi, jak i dostępnych w ofercie producenta uchwytów wyposażonych w szybkozłącza.

VIO X15 jest wykonany całkowicie ze sklejki, polakierowanej na kolor czarny farbą wielowarstwową POLYUREA.

Na tylnej ściance obudowy znajduje się panel przyłączeniowo-kontrolny, który stanowi moduł wzmacniaczy, procesora DSP oraz przedwzmacniacza. Moduł mocy VIO X15 to kolejna generacja DIGIPRO, nosząca nazwę DIGIPRO G3. Jest to układ o polepszonym chłodzeniu, zmniejszonej wadze, a co najważniejsze, o zmniejszonym poborze energii przy oddawaniu 900 W mocy RMS. Dodatkowym atutem modułu jest zastosowanie optoizolowanego przedwzmacniacza, co zapobiega powstawaniu pętli masowych oraz pozwala zmniejszyć zakłócenia. Na bocznych oraz górnej ściance obudowy zamontowano trzy solidne uchwyty transportowe, które ułatwiają przenoszenie tego niemałego i nie najlżejszego (niestety) zestawu. Przednia ścianka obudowy chroniona jest przez estetycznie wykonaną osłonę z ażurowanej blachy stalowej, lakierowanej na kolor czarny.

X15 wyposażono w głośnik niskotonowy WF-N-15-04-75 firmowany przez dBTechnologies, którego konstrukcja oparta jest na magnesie neodymowym oraz cewce o średnicy 3”. Drugim przetwornikiem zastosowanym w konstrukcji zestawu VIO X15 jest driver RCF ND840, który również wykorzystuje magnes neodymowy oraz wylot o średnicy 1,4”. Driver współpracuje z hornem, pozwalającym na dyspersję sygnału w granicach 40 x 60 stopni. Driver z tubą można obracać w obudowie. Wnętrze zestawu jest częściowo wytłumione. W dolnej części przedniej ścianki wykonano dwa duże trójkątne otwory bass-reflex. Moduł elektroniki zamontowany jest w obudowie z tworzywa sztucznego, co daje całkowite odizolowanie przedziału głośnikowego od elektroniki. Moduł wykonany jest bardzo profesjonalnie. Elektroniczny układ, który może grozić porażeniem prądem jest skutecznie osłonięty, podobnie jak przewody zasilania sieciowego. Moduł wzmacniacza łączy z zestawem jedynie przewód na złączu, co bardzo upraszcza ew. demontaż oraz serwis.

Drugim przetwornikiem zastosowanym w konstrukcji zestawu VIO X15 jest driver RCF ND840.

Obsługa zestawu jest bardzo prosta. Na panelu znajduje się gniazdo wejściowe XLR oraz wyjście Output Link. Wejście wyposażono w przełącznik czułości Mic/Line oraz potencjometr regulacji poziomu sygnału. Stan urządzenia obrazują cztery diody LED: załączenia zasilania, statusu, doprowadzenia sygnału wejściowego oraz limitera. Na panelu umieszczono również złącze USB B, dla celów serwisowych oraz zmiany firmware’u. VIO X15 wyposażono w gotowe presety, które wybiera się za pośrednictwem obrotowego przełącznika. Zestaw może pracować w pełnym paśmie przenoszenia, w trybie monitora oraz wykorzystując jeden z gotowych filtrów górnoprzepustowych o częstotliwościach 110, 100, 90, 85 lub 80 Hz. Procesor DSP został również wyposażony w ustawienie, pozwalające na stworzenie własnego filtru za pośrednictwem sieci RDNet i oprogramowania AURORA NET. W górnej części panelu znajdują się dwa gniazda RJ45 sieci RDNet, w dolnej zaś umieszczono gniazdo wejściowe oraz wyjściowe zasilania z sieci napięcia przemiennego typu POWERCON TRUE1, które pozwala na przekazywanie dużych prądów, ma zwiększoną szczelność oraz przystosowane jest do podłączania oraz rozłączania przy obciążeniu.  

dBTechnologies VIO S118R

Zestaw VIO S118R to imponujących rozmiarów urządzenie, oparte na głośniku basowym o średnicy 18”. Obudowa w formie prostopadłościanu stanowi konstrukcję typu bass-reflex. Wykonana jest całkowicie ze sklejki, lakierowanej dwuwarstwowym lakierem POLYUREA w kolorze czarnym. Dolna ścianka wyposażona jest w nogi gumowe, górna zaś w gwintowane gniazdo statywu oraz punkty podwieszenia. Na bocznych ściankach zestawu umieszczono po dwa solidne uchwyty transportowe. Na tylnej ściance znajduje się panel układu elektronicznego, zaś w rogach gwintowane gniazda, które pozwalają na zamontowanie kół transportowych, dostępnych jako opcja w ofercie producenta. Jako że subbas przeważnie stoi na podłożu i transportowany może być tylną ścianką do dołu, elementy regulacyjne na panelu zakryte są tekstylną osłoną, zaś gniazda POWERCON TRUE1 gumowymi korkami.

Zestaw VIO S118R to imponujących rozmiarów urządzenie, oparte na głośniku basowym o średnicy 18”.

Głośnik, który zamontowany jest na przedniej ścianie obudowy, ochrania osłona z ażurowej blachy stalowej, lakierowanej na kolor czarny. Osłona podparta jest dodatkowo czterema amortyzatorami, które zapobiegają wpadaniu jej w rezonans. Cztery kanały bass-reflex, usytuowane w rogach przedniej ścianki, wykonane są w formie okrągłych rur. Architektura panelu przyłączeniowo-kontrolnego zestawu basowego jest podobna do panelu zestawu VIO X15, jednak pamiętać należy, że dotyczy subbasu, czyli ma nieco inne funkcje. Jest to wersja G4 modułu DIGIPRO. Na panelu znajdują się oczywiście gniazda wejścia oraz link w formie XLR, które mogą pracować jako połączone równolegle lub rozdzielone. W takim wypadku sygnał wyprowadzony do gniazda link jest po crossoverze. Na panelu umieszczono również przełączniki umożliwiające odwrócenie polaryzacji sygnału, oraz uruchomienia presetu pracy kardioidalnej. Znajdziemy tu też cztery diody LED statusu, przełącznik obrotowy skokowej regulacji czułości subbasu oraz obrotowy przełącznik, wyboru częstotliwości crossovera. Do wyboru mamy pracę w pełnym paśmie subbasu oraz częstotliwości graniczne filtru dolnoprzepustowego 110, 100, 90, 85, 80, 75, 70 i 60 Hz. Na panelu znajdują się również dwa obrotowe przełączniki opóźnienia sygnału subbasu – do regulacji zgrubnej i dokładnej. VIO S118R wyposażony jest w kartę rozszerzeń, pozwalająca na zarządzanie systemu za pośrednictwem sieci RDNet, oraz serwisowe gniazdo USB B. Zasilanie z sieci napięcia przemiennego odbywa się za pośrednictwem złącza POWERCON TRUE1.     

PODŁĄCZAMY

VIO X15 oraz subbas VIO-S118R, jak wspomniałem wcześniej, są bardzo proste w obsłudze. Załączenie następuje po podłączeniu przewodu zasilającego do sieci. Zestaw VIO X15 wiernie odtwarza materiał z wyraźną przestrzenią odtwarzanej muzyki, co może być dowodem na właściwy przebieg charakterystyki fazowej. W odsłuchiwanym materiale nie wybija się górna część pasma przenoszenia, co świadczy o klasie zastosowanego drivera. Jeżeli już mówimy o driverze to zestaw wyraźnie zaprojektowany jest do dużych realizacji, bowiem dzięki zastosowanemu hornowi gra dosyć wąsko, co wyraźnie słyszalne jest w bezpośredniej odległości.

Architektura panelu przyłączeniowo-kontrolnego zestawu basowego jest podobna do panelu zestawu VIO X15, jednak pamiętać należy, że dotyczy subbasu, czyli ma nieco inne funkcje.

Zestaw szerokopasmowy przy ustawieniu presetu szerokopasmowego, dysponuje zapasem niskich częstotliwości z wyraźnym podbiciem, w okolicy 100 Hz. Konturowość brzmienia jest na mój gust niewielka i gdyby nie podbicie dołu, zestaw charakteryzowałby się kompromisem pomiędzy liniowym przebiegiem charakterystyki amplitudowej a miłym dla ucha odsłuchem. Spokojnie jednak! VIO X15 to bardzo szlachetny zestaw, który ma bardzo uniwersalnie zaprogramowane presety i jeżeli nie jesteśmy fanami poruszeń niskotonowych, wystarczy wybrać preset monitorowy, w którym zestaw gra bardzo równo oraz wyraźnie, niezależnie od głośności, a mocy mu nie brakuje. Wraz ze zmianą presetów słychać coraz to bardziej obcięty dół pasma, co pozwala na doregulowanie w zależności od zastosowanych subbasów oraz aplikacji.

Prześledzenie charakterystyki zestawu w presecie pełnopasmowym pokazuje, że zestaw w zakresie od 400 Hz do około 18 kHz gra dosyć równo. W przedziale od 400 Hz do 1,2 kHz występuje delikatne stłumienie pasma, o około -2 dB, co daje nieco konturowy efekt. Z pomiarów wynika, że zestaw gra praktycznie do 45 Hz przyjmując granicę -10 dB, a przesuwając granicę na -6 dB od około 50 Hz. Taki wynik nieznacznie różni się od danych producenta, który dla -10 dB podaje pasmo przenoszenia 55 Hz do 22 kHz. To tak jakby coś się przesunęło bowiem, wielokrotnie wykonany pomiar daje wyniki w zakresie 45 Hz do 20 kHz przy -10 dB. Dół pasma przenoszenia zestawu VIO X15 jest mocno podbity. W zakresie od 200 Hz do 400 Hz jest na poziomie średnim czyli przyjętym jako zero, zaś od 70 Hz do 180 Hz podbity jest o około +7 dB, ze szczytem przypadającym na 80 Hz. Prawdopodobnie to tutaj mamy ten efekt wzmocnionego w wąskim zakresie basu. VIO X15 ma bardzo dobrze prowadzoną charakterystykę fazową, co skutkuje przestrzenią w odsłuchu. Załączanie kolejnych presetów filtra górnoprzepustowego, oprócz obcinania pasma z dołu, nie wprowadza żadnych innych zniekształceń. Preset monitorowy wyrównuje odpowiedź basową na poziom średni i wytłumia pasmo niskiego środka, jeszcze o -1 dB. Taka korekcja w ustawieniu front powoduje odczucie prawie liniowego, a przyjemnego grania, zaś w ustawieniu monitorowym zestawu, kompensuje odpowiedź basową bliskiej podłogi. Zestaw szerokopasmowy gra dosyć wąsko, co widać na pomiarach charakterystyki kierunkowej, a sygnał wraz z wzrostem kąta równo tłumi się od 1,1 kHz w górę. Z pomiarów wynika że podział crossovera zestawu VIO X15 przypada na około 900 Hz.

Legenda: zielony – driver niebieski – woofer żółty – bass-reflex czerwony – VIO X15 w polu dalekim] Charakterystyka amplitudowa zestawu VIO X15 mierzona w odległości 1 m (kolor czerwony) oraz poszczególnych jego głośników, mierzone w polu bliskim: drivera (zielona), woofera niskotonowego (niebieska) i otworu bass-relex (żółta). Jak widać punkt podziału crossovera wypada w okolicy 900 Hz. Potwierdza się też to, co widać na wykresie funkcji przejścia, że zestaw „nie ma prawa” grać do 20 kHz (przy -6 dB), jak deklaruje producent.

dBTechnologies VIO S118R jest bardzo skutecznym zestawem i w pełnym swoim paśmie gra w zakresie od 42 Hz do 350 Hz (-10 dB). Wraz ze wybranym presetem pasmo zestawu jest ograniczane od góry. Częstotliwość największego poziomu subbasu przypada wtedy na około 55 Hz. Dół pasma przy wybranych presetach pozostaje niezmieniony. Pomimo dużego zapasu mocy zestawu basowego w stosunku do szerokopasmowego, można dokonać korekcji głośności, tak że zestawy uzupełniają się brzmieniowo.              

PODSUMOWANIE

Zestawy dBTechnologies VIO X15 oraz VIO S118R są konstrukcjami kierowanymi do większych aplikacji scenicznych. Świadczy o tym choćby gabaryt, a co ważniejsze dość wąski kąt dyspersji zestawu szerokopasmowego oraz moce obu zestawów. Widać, że firma starała się, aby wykonane były solidnie i estetycznie, co jest ważne przy pierwszym kontakcie z klientem. W drugim „podejściu” czyli brzmieniowym, konstruktorzy również nie pozostawili nic do życzenia, bowiem zestawy charakteryzuje szlachetne i mocne brzmienie. Widać, że walczono również z wagą, o czym świadczyć będzie zastosowanie przetworników neodymowych, oraz odchudzenie modułu elektronicznego. Wszystko to razem dało wynik w postaci zestawów o bezkompromisowym gabarycie, dużej mocy i – co najważniejsze – dobrym brzmieniu.

Więcej informacji o prezentowanych zestawach głośnikowych oraz innych produktach firmy dBTechnologies na stronie internetowej producenta: www.dbtechnologies.com oraz polskiego dystrybutora: www.soundtrade.pl

Informacje:

dBTechnologies VIO X15

Moc RMS: 900 W
Wzmacniacz: Class-D Digipro G3
Głośnik: HF 1,4” RCF, neodymowy
                LF 15” dBTechnologies, neodymowy
Pasmo przenoszenia: 55 Hz- 22 kHz (-10 dB)
Dyspersja: 60 x 40° obracany
Max SPL: 133,5 dB
Wymiary: 400 x 750 x 475 mm
Waga: 25,4 kg
Cena: ok. 7.000 zł netto

dBTechnologies VIO S118R

Moc RMS: 1.600 W
Wzmacniacz: Class-D Digipro G4
Głośnik: LF 18” dBTechnologies, neodymowy
Pasmo przenoszenia: 35 Hz do częstotliwości odcięcia  
Max SPL: 139 dB
Wymiary: 720 x 520 x 695 mm
Waga: 47 kg
Cena: ok. 15.000 zł netto

Dostarczył:
SoundTrade, ul. Kineskopowa 1
05-500 Piaseczno, tel.: 22 632 02 85
www.soundtrade.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje