QSC KS112 - subwoofer aktywny z głośnikiem 12”

2019-04-09

W poprzednim numerze LSI prezentowaliśmy jednego z dwóch przedstawicieli nowej serii aktywnych zestawów głośnikowych, QSC CP8. Choć zestaw ten – jak na urządzenie głośnikowe z przetwornikiem niskotonowy  średnicy tylko 8” – gra zaskakująco dobrze w dole pasma, to jednak w wielu zastosowaniach tego basu będzie stanowczo za mało.

Trzeba go więc będzie „podeprzeć” w dole pasma jakimś zestawem nisktonowym, którym może być na przykład bohater tego artykuły, czyli subbas   

QSC KS112

Zestaw ten ma obudowę z 15-milimetrowej sklejki wykończonej na kolor czarny lakierem dwuwarstwowym. Z tego powodu, oraz z racji rozmiarów pracującego w nim głośnika, subwoofer do najlżejszych nie należy (choć też, z drugiej strony, nie jest jakiś przesadnie ciężki). Producent jednak zadbał o stawy i kręgosłup jego przyszłych użytkowników, wyposażając go w zamontowane na tylnej ścianie cztery obrotowe koła transportowe. Na przedniej ścianie znajdują się dwa kanały basowe, o ściśle zaprojektowanym kształcie oraz długości, co już może sugerować, że mamy do czynienia z zestawem głośnikowym niskotonowy w obudowie pasmowo-przepustowej IV rzędu. W obudowie takiej bowiem głośnik zamontowany jest wewnątrz obudowy, zaś ze światem zewnętrznym „kontaktuje” się właśnie poprzez kanały basowe, prowadzone z komór, w których osobno pracują przednia i tylna część membrany.

Na przedniej ścianie obudowy, oprócz kanałów basowych, znajduje się umieszczona w dyskretnym logo dodatkowa dioda LED, sygnalizująca załączenie zasilania. Na dolnej oraz prawej ścianie obudowy zamontowano po cztery gumowe nogi, co pozwala na postawienie zestawu na podłożu w pionie, jak i w poziomie. Odpowiednio na górnej oraz lewej ściance zainstalowano gniazda gwintowane M 20, pozwalające na przykręcenie sztycy ewentualnych satelitów. Na dolnej oraz górnej ściance zamontowano również solidne uchwyty transportowe.

ELEKTRONIKA W QSC KS112

W środkowej części tylnej ścianki KS112 umieszczono panel elektroniki, wraz z przyłączami i regulatorami. Na panelu znajdują się dwa gniazda wejściowe typu combo oraz dwa męskie wtyki XLR przesyłające sygnał do zestawów szerokopasmowych. Znajduje się na nim również potencjometr czułości wejściowej obu wejść oraz diody LED: zasilania i zadziałania limitera. W związku z tym, że zestaw zawiera w swej konstrukcji procesor DSP, na panelu znalazł miejsce wyświetlacz LCD, enkoder obrotowy wyboru funkcji, przycisk akceptacji oraz wyjścia/powrotu. Oczywiście na panelu umieszczono wyłącznik oraz gniazdo zasilania z sieci napięcia przemiennego. Układ elektroniczny subbasu wymaga wymuszonego chłodzenia i w związku z tym moduł z elektroniką wyposażono w niewielki wentylator.

Montaż elektroniki nie budzi zastrzeżeń, nie żałowano też kleju silikonowego wiążącego ciężkie elementy elektroniczne.

Panel elektroniki zamknięty jest w duralowej obudowie, która stanowi radiator chłodzący elektronikę zestawu. KS112 wyposażony został we wzmacniacz pracujący w klasie D, który w szczycie dostarcza 2.000 W mocy (analiza układu elektronicznego sugeruje, że mamy do czynienia z dwiema końcówkami mocy pracującymi w mostku). Oczywiście jak przystało na nowoczesną konstrukcję układ zasilany jest za pośrednictwem zasilacza impulsowego. Montaż elektroniki nie budzi zastrzeżeń, nie żałowano też kleju silikonowego wiążącego ciężkie elementy elektroniczne – można więc mieć nadzieję, że pod względem żywotności subbas nie powinien zawieść oczekiwań swojego użytkownika.

PRZETWORNIK W QSC KS112

Jak wspomniałem QSC KS112 to urządzenie głośnikowe w obudowie band-pass, toteż głośnika nie widać z zewnątrz. Jest on zamocowany na wewnętrznej ściance obudowy, dzielącej ją na dwie odseparowane komory akustyczne. Przetwornik ów to głośnik basowy o średnicy 12” i impedancji 4 omów, z klasycznym ferrytowym układem magnetycznym, firmowany przez QSC. Obudowa wewnątrz nie ma żadnych wytłumień. Wszystkie połączenia przewodowe wewnątrz zestawu prowadzone są starannie. Przewody zakończone są konektorami. Reasumując więc kwestie wykonania, subbas KS112 zaprojektowany i zmontowany jest solidnie oraz estetycznie.

OBSŁUGA QSC KS112

nie nastręcza żadnych trudności. Menu z istotnych rzeczy ma jedynie wybór częstotliwości filtru dolnoprzepustowego (80 lub 100 Hz) oraz regulację opóźnienia sygnału (od 0 do 100 ms). Zmieniając wartość opóźnienia automatycznie mamy wyświetlane wartości w milisekundach, metrach i stopach. Ustawienia filtru i opóźnienia można zapisać jako sceny – pamięć zestawu pozwala na zapamiętanie pięciu takich scen użytkownika. Pozostałe funkcje w menu dotyczą załączenia diod LED zasilania, ustawienia kontrastu wyświetlacza czy przywrócenia ustawień fabrycznych.

Menu z istotnych rzeczy ma jedynie wybór częstotliwości filtru dolnoprzepustowego (80 lub 100 Hz) oraz regulację opóźnienia sygnału (od 0 do 100 ms).

Pomimo tego, że menu zestawu jest proste, nieco uciążliwe jest posługiwanie się obrotowym impulsatorem w połączeniu z dwoma przyciskami. Odruchowo człowiek próbuje wciskać gałkę impulsatora celem akceptacji – a tu nic.

PODSUMOWANIE

Prostota obsługi, uniwersalność oraz stosunkowo niewielkie rozmiary to cechy subbasu KS112 firmy QSC. W zasadzie nie ma potrzeby mnożenia fajerwerków, a co za tym idzie funkcji w menu, aby obsłużyć zestaw basowy. Dzięki takiemu podejściu obsługa subbasu staje się prosta i nie wymaga straty cennego czasu. Producent przygotował KS112 tak, aby sprawdził się jako element małej, jak i rozbudowanej aplikacji. Zainstalowanie nóżek na dwóch ściankach obudowy daje możliwość uniwersalnego ustawienia zestawu na scenie czy na podłożu.
KS112 będzie bardzo dobrym „kompanem” zestawów szerokopasmowych z nowej serii CP, a także nowej wersji K.2 – szczególnie mniejszych modeli, tj. K8.2 i K10.2.

Więcej informacji o prezentowanym zestawie głośnikowym oraz innych produktach firmy QSC na stronie internetowej producenta: www.qscaudio.com oraz polskiego przedstawiciela: www.aplauzaudio.pl

Pomiary

Przy ustawieniu crossovera na 100 Hz pasmo przenoszenia zestawu zawiera się w zakresie od około 50 Hz do 100 Hz (przy -3 dB), zaś przy ustawieniu 80 Hz do około 88 Hz (również -3 dB). Charakterystyka fazowa zestawu w użytecznej części pasma jest całkiem OK.

 

Informacje:

Moc: 2.000 W (szczytowa)
Max. SPL (1 m): 128 dB (szczytowy)
Pasmo przenoszenia: 41 Hz-108 Hz (-6 dB)
Zasilanie: 100-240 V AC/50-60 Hz, 1,3 A
Wymiary: 622 x 394 x 616 mm
Waga: 28,4 kg
Cena katalogowa: 4.700 zł brutto

Dostarczył:
Aplauz, ul. Graniczna 19
05-092 Łomianki-Dąbrowa, tel.: 22 751 42 39
www.aplauzaudio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje