Apart Audio MASK6C - instalacyjny dwudrożny zestaw głośnikowy z uchwytem typy „clickmount”

2019-04-02

Ilekroć trafia do mnie zestaw z przeznaczeniem do instalacji stałych, wracam myślą do czasów moich początków zawodowych. Wtedy to w naszym kraju możliwości były jakie były, a sprzęt – szczególnie taki, którego nie musi być widać – wykonany był w technologii „co maju, to daju”. Efektem tego były urządzenia, które spełniały swoją rolę jeśli chodzi o wzmacnianie sygnału, ale jeżeli chodzi o design była to kompletna klapa.

Dziś jest zupełnie inaczej i dzięki możliwościom technologicznym oraz designerskim urządzenia instalacyjne stały się osobną klasą. Od zestawów instalacyjnych bowiem wymaga się, aby nie tylko działały, ale i stanowiły element wystroju pomieszczenia. Belgijska firma APART Audio kilkukrotnie przekonała mnie do swoich produktów i mam nadzieję, że tym razem nie będzie inaczej. A będę mógł to sprawdzić, bowiem do testów trafił średni zestaw głośnikowy do profesjonalnych zastosowań instalacyjnych z serii MASK a konkretnie

Apart Audio MASK6C

Jego obudowa wykonana jest z tworzywa ABS. Stanowi mocno zaokrąglony prostopadłościan, a w zasadzie prawie jajko. Kolor dostarczonego modelu to biały, jednak dostępne są również zestawy w kolorze czarnym. Osłona głośników wykonana jest z tłoczonej blachy aluminiowej, lakierowanej na kolor obudowy. Zajmuje ona niemal całą przednią powierzchnię zestawu i doskonale swoją wypukłością zgrywa się z formą zestawu, jednak należy uważać w transporcie, przy przenoszeniu i podczas instalacji, bo stosunkowo łatwo jest ją wgiąć. Z tyłu obudowy znajduje się płytka szybkozłącza, wraz ze sprężyną zabezpieczającą, wykonaną z tworzywa. Zestaw MASK6C wyposażony jest w

UCHWYT NAŚCIENNY TYPU „CLICKMOUNT”

Jest to bardzo wygodny w użyciu oraz przemyślany konstrukcyjnie element. Uchwyt można przymocować do ściany za pośrednictwem czterech wkrętów. Wyznaczenie poprawnej geometrii zamocowania na ścianie ułatwia znajdująca się w uchwycie miniaturowa poziomica. Po zamontowaniu wkręty oraz poziomica ukryte są pod zatrzaskową maskownicą.

Zestaw MASK6C wyposażony jest w uchwyt naścienny typu „clickmount”.

Położenie zestawu w płaszczyźnie poziomej oraz pionowej można regulować po zwolnieniu jednej wspólnej blokady. Przewody doprowadzające sygnał dołącza się do uchwytu za pośrednictwem złączy w systemie WAGO. Nie potrzeba do tego żadnego narzędzia, natomiast zestaw głośnikowy podłącza się automatycznie, po zapięciu go na uchwycie. Szybkozłącze na tylnym panelu zestawu stanowią dwa męskie konektory, które wpinają się w element żeński na uchwycie naściennym. Trzeba wspomnieć, że system wykonany jest bardzo solidnie i pozwala na zainstalowanie zestawu głośnikowego tak w pionie jak i w poziomie. Dodatkowo na tylnej powierzchni obudowy znajdziemy gwintowane gniazdo, w które można wkręcić dodatkową zabezpieczającą linkę stalową dołączoną do zestawu.

GŁOŚNIKI Apart Audio MASK6C

MASK6C wyposażony jest w dwa głośniki. Za tony niskie i średnie odpowiada głośnik firmowany przez APART o średnicy membrany 6,5”, wyposażony w magnes ferrytowy. Za tony wysokie odpowiada driver o średnicy 1”, również wyposażony w magnes ferrytowy. Driver współpracuje z hornem wykonanym w materiale obudowy, który oferuje dyspersję sygnału 180 x 180 stopni. Zestaw jest oczywiście pasywny i w wersji „C” (z literką „c” w nazwie) ma impedancję 8 omów.

Za tony wysokie odpowiada driver o średnicy 1”, również wyposażony w magnes ferrytowy.

A’propos nazwy – spróbujmy rozszyfrować nazewnictwo elementów serii, bowiem idą za nim konkretne możliwości. Wersja z literą „C” wyposażona jest w system mocowania opisany wcześniej, nazywany przez producenta „clikmount”. Zestawy z literką „C” oraz bez żadnych symboli literowych są zestawami niskoimpedancyjnymi o impedancji 8 omów. Litera „T” w nazwie wyróżnia zestawy wysokoimpedancyjne, z możliwością wyboru mocy maksymalnej. „Nasz” MASK6C wyposażono w pasywny filtr dzielący pasmo sygnału zasilającego pomiędzy głośnikami. Filtr wyposażony jest dodatkowo w neonowe zabezpieczenie drivera, co znacząco zwiększa niezawodność jego pracy. Bardzo istotną cechą jest szczelność wykonania obudowy, wg. normy IP64, co oznacza, że jest on odporny na warunki atmosferyczne. Może on spokojnie wisieć na zewnątrz budynku i nie straszny mu śnieg ani deszcz. Połączenie uchwyt-zestaw głośnikowy wyposażono w uszczelkę, która zabezpiecza połączenie konektorowe przed wilgocią. Odporne na wodę są również membrany zastosowanych głośników.

Wewnątrz obudowa MASK6C wytłumiona jest matą, zaś osłona głośników wyłożona jest cieką warstwą włókniny wodoodpornej. 

ZASTOSOWANIE I BRZMIENIE

Producent zestawu deklaruje, że MASK6C sprawdzi się w szerokim zakresie głośności, to znaczy, że równie dobrze nadaje się do emitowania muzyki w tle, jak i do wyemitowania głośności tanecznych. Co należy stwierdzić, ten stosunkowo niewielki zestaw gra dosyć równo. Zakres wysokich tonów nie jest w nim zbytnio uwydatniony, co pozwala na wygodny odsłuch materiału bez typowego dla małych zestawów szeleszczenia. Zakres niskich tonów jest wystarczający jak na zestaw tak małych wymiarów. Należy pamiętać, że jego normalnym miejscem pracy jest ściana, która podnosi zakres niskich tonów, co również zostało potwierdzone w praktyce.

Legenda: czerwona – 0º zielona – 30º niebieska – 45º] Charakterystyka amplitudowa zestawu MASK6C przy pomiarze w osi oraz pod kątem 30 i 45 stopni – górna w płaszczyźnie horyzontalnej, dolna w płaszczyźnie wertykalnej. W obu widać, że poza osią pojawią się dolinka w paśmie sąsiadującym z punktem podziału zwrotnicy, tj. 2-4 kHz.

Co do pasma przenoszenia to zakres góry jest zgodny z danymi producenta. Zakres niskich tonów określiłbym na poziomie 65 Hz, ale przy -10 dB. Zakładając kryterium -3 dB pasmo w dole kończy się około 180 Hz. Zestaw MASK6C ma rewelacyjną charakterystykę fazową, co skutkuje przestrzenią w odsłuchiwanym materiale. Co do charakterystyki kierunkowej to zachowuje się bardzo podobnie w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Po zejściu z osi zestawu pomiary wykazały spore wytłumienie, o około -7 dB, częstotliwości w zakresie 1,5-4,5 kHz. Wysokie częstotliwości wraz ze wzrostem kąta odsłuchu zmniejszają się stosunkowo niewiele, bo o około -2 dB. Przy większym oddaleniu od osi zmiany są już niewielkie. Daje to w praktyce efekt konturowy, ale bardzo symboliczny. W centrum zestawu odsłuch jest nieco bardziej wyrazisty. Z pomiarów wynika, że punkt podziału pasma przypada na około 3 kHz.

PODSUMOWANIE


APART Audio to producent zaprawiony w bojach, jeśli mowa o systemach instalacyjnych. Szeroka gama produktów proponowanych w ofercie tego producenta mówi nie tylko o doświadczeniu, ale i o ciągłym rozwoju. Seria MASK proponuje szereg zestawów do większych aplikacji, np. MASK12, oraz aplikacji wymagających wielu mniejszych punktów dźwięku, jak np. MASK2. Testowany zestaw MASK6C jest zestawem dosyć uniwersalnym, przystosowanym do nagłośnień pomieszczeń, gdzie wymagane jest tło muzyczne, jak również muzyka do tańca. Oczywiście aby uzyskać pełne spectrum warto by, przy dużych głośnościach, wspomóc zestaw subbasem.

Za tony niskie i średnie odpowiada głośnik firmowany przez APART o średnicy membrany 6,5”, wyposażony w magnes ferrytowy.

Dużym atutem jest przystosowanie zestawu do pracy na zewnątrz np. w ogródkach rekreacyjnych czy stałych instalacjach zewnętrznych, gdzie wymagana jest praca niezależnie od pory roku. Dodatkowym atutem MASK6C jest system szybkiego montażu i ewentualnego demontażu. Należy również wspomnieć, że – podobnie jak dotychczas testowane urządzenia firmy APART – MASK6C jest bardzo estetycznie wykonany i pozwala na dyskretny montaż w pomieszczeniach.  

Pomiary

Pomiary zostały wykonane w plenerze, za pomocą sygnału typu przemiatany sinus. Program pomiarowy REW, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Focusrite Scarlett 2i2. Charakterystyki z wygładzaniem 1/6 oktawy.

Informacje:

Moc RMS: 150 W  
Pasmo przenoszenia: 65 Hz- 20 kHz
Impedancja: 8 omów
Max. SPL: 110 dB
Dyspersja (1 kHz): 180° x 180º
Wymiary: 328 x 198 x 190 mm
Waga: 3,35 kg
Cena:  1.200 zł para

Dostarczył:
Konsbud Audio, ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa, tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.plWięcej informacji o prezentowanym urządzeniu oraz innych produktach Apart Audio na stronie internetowej producenta: www.apart-audio.com oraz polskiego dystrybutora: www.konsbud-audio.pl.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje