Apart Audio KUBO5 - Dwudrożny instalacyjny zestaw głośnikowy

2018-12-04

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że wszelakie duże sklepy, markety czy galerie handlowe łamią ciszę emitując muzykę w tle. Czasem jest to piosenka, a czasem energiczna melodia, w takt której dziarsko zapełniamy koszyk zakupami. Ale nie tylko do odtwarzania muzyki wykorzystuje się system instalacyjny w budynkach, w których spodziewane jest duże skupisko ludzi. System służy również do rozgłaszania komunikatów oraz ostrzeżeń alarmowych.

Na końcu łańcucha urządzeń składających się na instalacyjny system nagłaśniający jest oczywiście zestaw głośnikowy. Belgijska firma APART Audio specjalizuje się w produkcji elementów systemów instalacyjnych. Wśród swojej bogatej oferty proponuje zestawy głośnikowe serii

KUBO

Seria ta zawiera cztery zestawy dwóch typów. Pierwszy, i mniejszy zarazem, oparty jest na głośniku o średnicy 3” i jest zestawem szerokopasmowym. Drugi zaś oparty jest na głośniku o średnicy 5,25" i jest zestawem dwudrożnym. Każdy z typów może pracować w instalacjach niskoimpedancyjnych lub może być wyposażony w transformator 100 V lub 70 V oraz przełącznik mocy wyjściowej. Z tego wynikają cztery typy: KUBO3 niskoimpedancyjny i KUBO3T z transformatorem oraz analogicznie KUBO5 i KUBO5T. Do testów otrzymaliśmy zestaw

KUBO5

Jak można wyczytać z nazwy jest to zestaw głośnikowy niskoimpedancyjny. Obudowa została wykonana z tworzywa ABS, które charakteryzuje odporność na podwyższoną temperaturę otoczenia oraz estetyczny wygląd. Dostępne są dwa kolory obudów – czarny oraz biały.

Na bokach znajdują się gwintowane gniazda, ze śrubami o dużej średnicy pokrętła. Dodatkowo umieszczono tam zagłębienia, w których znajdują się magnesy neodymowe. Na tylnej ściance obudowy zainstalowano dwa gniazda typu terminal block, z których jedno stanowi wejście sygnału, zaś drugie służy do podania sygnału na kolejny głośnik. Z tyłu znajdziemy również gwintowane gniazdo.

Pod osłoną przedniej ścianki znajduje się klasycznie zamontowany głośnik współosiowy, którego membrana ma średnicę 5,25”.

Przednią ściankę obudowy zakrywa osłona głośnika, wykonana z cienkiej stalowej blachy, lakierowanej lakierem proszkowym na kolor obudowy. Po wyjęciu KUBO5 z pudełka wygląda on tak, jakby był niekompletny, tak jakby czegoś mu brakowało. Tak jest w rzeczywistości, choć w zestawie KUBO5 nic nie brakuje. Składa się z bowiem z kilku elementów, które pozwalają na zamontowanie go na ścianie, maksymalnie zbliżając go do niej. Na pełny zestaw, oprócz samego głośnika, składa się uchwyt stalowy wykonany w formie litery U, dwa „boczki” i linka zabezpieczająca.

Uchwyt służy do zamontowania zestawu na ścianie za pośrednictwem kołków rozporowych i wkrętów, które producent również dołączył. Uchwyt U przykręcany jest do obudowy za pośrednictwem pokręteł na jej bokach. Kształt otworów w uchwycie U pozwala na regulację odległości zestawu od ściany oraz na ustawienie go pod dowolnym kątem w płaszczyźnie pionowej.

Po zainstalowaniu zestawu, boki obudowy osłaniają dwie dodatkowe „boczki”, przytwierdzane za pomocą magnesów neodymowych. Zestaw wyposażono również w linkę stalową, która zabezpiecza przed uszkodzeniem zestawu, gdyby z jakiś powodów uchwyt odpadł od ściany. Do montażu linki służy gwintowany port na tylnej ściance obudowy. Po zmontowaniu KUBO5 stanowi estetyczny sześcian.

Na tylnej ściance obudowy zainstalowano dwa gniazda typu terminal block oraz gniazdo do zainstalowania stalowej linki zabezpieczającej.

Pod osłoną przedniej ścianki znajduje się klasycznie zamontowany głośnik współosiowy, którego membrana ma średnicę 5,25”. W jego centrum zamontowano driver o średnicy 1”. Ciekawą sprawą jest kosz głośnika, który po oględzinach – w mojej ocenie – stanowi przednią płytę zestawu, wraz z wykonanym w lewym górnym rogu trójkątnym kanałem bass-reflex. Membrana głośnika ewidentnie wklejona jest w przednią płytę, która jest w rzeczywistości elementem kosza głośnika oraz kanału basowego w jednym. Wkładka ta jest wklejona na stałe lub za pośrednictwem taśmy dwustronnej w obudowę zestawu. W każdym razie nie udało mi się rozłożyć obudowy, aby zobaczyć konstrukcję wewnętrzną czy zastosowany magnes głośnika. Wydaje się że KUBO5 jest konstrukcją jednorazowego użytku, chyba że potrzeba do demontażu zestawu wiedzy autoryzowanego serwisu.    

MONTAŻ ZESTAWU KUBO5

czyli jego przygotowanie do pracy jest bardzo proste. Aby tego dokonać w zasadzie potrzebne są dwa śrubokręty – oczywiście nie licząc wywiercenia otworów na wkręty w ścianie do jego montażu. Wystarczy przykręcić U-bracket do ściany wraz z linką zabezpieczającą oraz przewody do kostki terminala. Reszta montażu odbywa się ręcznie, bez udziału narzędzi. Po ustawieniu montuje się boki obudowy na magnesach i można cieszyć się brzmieniem zestawu.

BRZMIENIE ZESTAWU KUBO5

jest nieco „środkowe”, co jest zrozumiałe w tego typu zestawach. Ich podstawową rolą jest bowiem wyraziste przetwarzanie mowy. KUBO5 jest dwudrożnym zestawem szerokopasmowym, który – jak wynika z naszych pomiarów (patrz  ramka) – gra w paśmie od 90 Hz (-10 dB) do 20 kHz. Od 120 Hz do około 670 Hz gra liniowo. W zakresie 670 Hz do 1,8 kHz charakterystyka zestawu podbita jest o około +2 dB, zaś częstotliwość około 1,6 kHz nawet do +4 dB. W zakresie 2 kHz do 3 kHz charakterystyka jest mocno wycięta, do -4 dB, co wraz z lekką zmianą w charakterystyce fazowej świadczyć może o ingerencji, czyli o podziale pasma pomiędzy driverem a wooferem. Pasmo od 3 kHz do 20 kHz jest podbite jeszcze mocniej, bo w granicach +4 dB, a punkt około 12 kHz do prawie +7 dB. Taki przebieg charakterystyki, daje bardzo ostre brzmienie w osi zestawu. Oczywiście są to tendencje pomiarowe, które raczej nie często – o ile w ogóle – przydarzą się w praktyce. Niewielu potencjalnych „słuchaczy” będzie znajdować się centralnie na osi głośnika, a wraz z zejściem słuchacza z linii środkowej następuje słyszalne stłumienie wysokich częstotliwości w zakresie od 1,2 kHz w górę, co powoduje również, że brzmienie zestawu KUBO5 staje się przyjemniejsze dla ucha.

Na pełny zestaw, oprócz samego głośnika, składa się uchwyt stalowy wykonany w formie litery U, dwa „boczki” i linka zabezpieczająca.

KUBO5 umieszczony w przestrzeni otwartej (w jakiej dokonywany był pomiar) nie charakteryzuje duży zakres niskich częstotliwości, jednak w praktyce zakres dołu zwiększa się, bowiem zestaw będzie montowany w bardzo bliskim sąsiedztwie ściany (albo ścian, np. w narożu).

Ten niewielki gabarytowo pasywny zestaw dysponuje mocą ciągłą na poziomie 50 W. Muzyka przetwarzana przez zestaw brzmi dobrze, z wyraźnie wyeksponowanym środkiem. Oczywiście wiele zależy od nagrania. Natomiast mowa jest wyrazista i czytelna. Charakterystyka fazowa zestawu KUBO5 jest bardzo poprawna, bez dużych i nagłych skoków.

PODSUMOWANIE KUBO5

Zestawy instalacyjne małych rozmiarów charakteryzuje specyficzne brzmienie, wynikające z charakteru pracy. Małe zestawy wprawdzie sączą muzykę tła przez większość swojego życia, jednak potrzebują dysponować potencjałem w momencie ogłoszenia alarmu czy nadania komunikatu, czy po prostu wtedy, gdy przetwarzają głos lektora. Stąd taki, a nie inny przebieg ich charakterystyki, a co za tym idzie, takie a nie inne brzmienie.

Przetwornik KUBO5 jest współosiowy – w jego centrum znajduje się driver o średnicy 1”.

KUBO5 firmy APART jest przykładem urządzenia, które ma takie właśnie przemyślane brzmienie. Jest ono łagodne przy małej głośności, zaś wyraziste przy dużej. Mocną stroną zestawu jest również łatwość i uniwersalność montażu na ścianie, co daje oszczędność miejsca oraz dyskrecję. Choć czy warto chować takie proste w formie, a jednocześnie estetyczne urządzenie?    


Informacje:

Moc RMS: 50 W  
Głośnik: współosiowy 5,25” + 1”
Pasmo przenoszenia: 94 Hz-20 kHz
Impedancja: 8 Ω
Max SPL: 106 dB
Dyspersja (<1.000 Hz): 180°
Wymiary: 164 x 155 x 136 mm
Waga: 1,7 kg
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
Konsbud Audio, ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa, tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.pl

 

Pomiary

Pomiary zostały wykonane w plenerze, za pomocą sygnału typu przemiatany sinus. Program pomiarowy SatLive, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Focusrite Scarlett 2i2. Charakterystyki z wygładzaniem 1/6 oktawy. Zestaw ustawione na statywie.

 

Więcej informacji o prezentowanym urządzeniu oraz innych produktach Apart Audio na stronie internetowej producenta: www.apart-audio.com oraz polskiego dystrybutora: www.konsbud-audio.pl.

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje