Helukabel HELUSOUND 500 PUR

2018-05-04

Za moich młodych czasów „kabel” to był kolega, który doniósł na mnie do nauczycielki w szkole – choć po tak „niefajnym” czynie, kolegą już nie był. Gdy zaczęła się moja droga edukacji w zawodzie wbito mi w głowę, że kabel to wkopuje się w ziemię, a do elektroniki używamy przewodów. I owszem, to co ugruntowane gdzieś na początku nauki, pozostaje na całe życie.

Nazwy „kabel”, „kabelki” używam najczęściej w żartach, lub na poważnie rozmawiając z kolegami energetykami. Słowo „kabel” po prostu jest kolejnym zapożyczeniem z języka niemieckiego, który na równi z „heblem” i „durszlakiem” funkcjonuje w pewnych rejonach Polski. Można by pomyśleć, że zmieniłem się w prof. Miodka w tym wstępie, jednak powodem tego wywodu jest dzisiejszy test, a w zasadzie prezentacja produktu.

Nie ma w zasadzie dziedziny techniki, w której nie używanoby przewodów. Każde, nawet najprostsze urządzenie zawiera je w swej konstrukcji. Oczywiście mogą one występować w formie drutu czy ścieżek z miedzi, jednak stanowią przewodzące połączenia pomiędzy elementami, czyli stanowią przewody. A już mniej naciągając, każde urządzenie na scenie wyposażone jest w taki czy inny przewód – od zasilającego zaczynając, poprzez przewody instrumentalne, na głośnikowych kończąc. Owszem, powie ktoś, że trudno rozpływać się nad połączeniami przewodowymi w erze przetworników analogowo cyfrowych i w czasach, gdy mamy możliwość przesyłu sygnału cyfrowego drogą bezprzewodową. Jest jednak faktem niezbitym, że większość klasycznych rozwiązań scenicznych opiera się na połączeniach przewodowych. Jest również połączenie, które jeszcze nie zostało zastąpione przez dobrodziejstwo łącza bezprzewodowego, a mianowicie pomiędzy wzmacniaczem a głośnikiem.

Każdy z typów przewodów, w zależności od przeznaczenia, charakteryzują odpowiednie cechy mechaniczne i elektryczne. Dlatego oglądając przekroje przewodów widzimy różne rodzaje izolacji, zróżnicowany przekrój żył, odpowiednie splątanie żył ze sobą, brak lub obecność ekranu itp. Elektrycznie przewody charakteryzuje rezystancja, czasem rezystancja izolacji, a w przypadku przewodów ekranowanych również pojemność. Przewody głośnikowe powinna charakteryzować możliwie najmniejsza rezystancja oraz odpowiedni do przesyłanej mocy przekrój. To oczywiście w wielkim skrócie, choć biorąc pod uwagę, że do czynienia mamy z sygnałem w paśmie akustycznym, jedną z kluczowych rzeczy jest wprowadzenie jak najmniejszego obciążenia dodatkowego wyjścia wzmacniacza.

HELUKABEL

Na rynku obecnych jest wielu producentów przewodów, a my, jako użytkownicy, często nie zastanawiamy się nad ich pochodzeniem. Kupujemy dobierając typ i przekrój, a niestety później okazuje się, że zakupiony przewód sztywnieje na mrozie, pęka izolacja, a żyły niby są żółte, a lutować się nie chcą. Spotkałem się z przewodami, których nitki żył po zdjęciu izolacji zachowywały się jak miotła i właśnie nie dawały się lutować. Przewody te pochodzenie miały dalekowschodnie, były podejrzanie tanie i „kleiły” się do magnesu. I od tego czasu zwracam uwagę na producenta przewodów.

Jednym z renomowanych producentów przewodów, których produkty charakteryzuje wysoka jakość, jest niemiecki HELUKABEL. Firma ta, już od czterdziestu lat obecna na rynku, dorobiła się potężnej gamy przewodów oraz osprzętu kablowego. W ofercie firmy HELUKABEL przeważającą część zajmują przewody do urządzeń przemysłowych. Znajdziemy tam przewody sterownicze, służące do przesyłu danych, specjalne przewody do prowadników, które charakteryzuje zwiększona elastyczność. Firma oferuje również przewody do serwonapędów, które zawierają w sobie przewody mocy zasilania silników oraz zestaw przewodów enkoderowych, przewody odporne na zwiększoną temperaturę, przewody dedykowane do robotów przemysłowych, wodoodporne, przewody taśmowe oraz koncentryczne. Ciekawą grupę stanowią przewody do systemów przeciwpożarowych, gdzie stosuje się specjalne materiały izolacyjne i specjalne ekranowanie. Osobną grupę stanowią przewody kompensacyjne, stosowane w układach pomiarowych, a szczególnie do współpracy z termoparami różnych typów.

Oprócz bardzo bogatej oferty przewodów produkowanych przez firmę HELUKABEL, w jej ofercie znajdziemy podstawowy osprzęt kablowy, czyli dławiki kablowe, końcówki osłon i węży, węże kablowe itp. Wydawałoby się że raz opracowane konstrukcje przewodów, pozwalają firmie skupić się jedynie na produkcji oraz sprzedaży. Firma jednak idzie cały czas z rozwojem technologii i stąd w jej ofercie przewody przygotowane do stosowania w systemach fotowoltaicznych.

I tak w gąszczu wielu pozycji przewodowych firmy HELUKABEL znajduje się grupa MEDIA TECHNOLOGY, w której zawarte są konstrukcje przewodów do zastosowań audiowizualnych. W grupie tej znajdziemy przewody audio, DMX oraz DMX POWER, przewody instrumentalne, mikrofonowe,  do zasilania oświetlenia scenicznego, transmisji wideo oraz grupę przewodów wspomnianych we wstępie, a mianowicie głośnikowych. W grupie przewodów głośnikowych znajdują się konstrukcje dwużyłowe o różnych średnicach, jak i wielożyłowe.

Przewód głośnikowy, który został dostarczony do naszej redakcji jest konstrukcją noszącą nazwę handlową

HELUSOUND 500 PUR

Jest to przewód wyposażony w osiem żył o przekroju 4 mm². Każda z żył przewodu wykonana jest z miedzi niepobielonej. Izolacja każdej żyły wykonana jest z polimeru PVC, czyli polichlorku winylu, popularnie zwanego polwinitem. Żyły, odróżniane od siebie za pomocą różnych kolorów izolacji, ułożone są w przewodzie koncentrycznie, wokół elastycznego pręta z tworzywa sztucznego. Zewnętrzną izolację przewodu stanowi rura poliuretanowa PUR w kolorze czarnym.

Średnica zewnętrzna HELUSOUND 500 PUR to około 17 mm. Przewód katalogowo ma rezystancję na poziomie poniżej 4,9 oma/km i faktycznie, dostarczony „krążek” o długości 28 m ma rezystancję niemierzalną w klasyczny sposób, czyli za pomocą multimetru.
HELUSOUND 500 PUR może pracować w dużym zakresie temperatur, co pozwala na zastosowanie go w instalacjach mobilnych i stałych, również na zewnątrz. Jak na niemałą średnicę zewnętrzną przewód jest dosyć elastyczny, natomiast każda z żył – dzięki zastosowaniu w niej skrętki drutów o przekroju 0,15 mm – jest odporna na wielokrotne załamywanie. Miedź żył nie zawiera żadnych „dziwnych” domieszek i w związku z tym świetnie się lutuje.

PODSUMOWUJĄC

Trudno tutaj rozwodzić się na kilku stronach artykułu na temat tak prostego „urządzenia” jak przewód. Pora więc na podsumowanie. Kto „robi w nagłośnieniu” ten dobrze wie, że porządny kabel to skarb – jeśli jest dobrej jakości to, oprócz zwijania i rozwijania, nie wymaga praktycznie żadnego zachodu. Ale jeśli jest to kiepski produkt, zaczynają się schody, i wtedy dopiero zdajemy sobie sprawę, ile zależy od takiego „zwykłego kabelka”. Wielożyłowe przewody głośnikowe są bardzo newralgicznym elementem, bo dostarczają sygnał do całego systemu nagłośnieniowego (trój- albo czterodrożnego) i uszkodzenie choćby tylko jeden żyły powoduje, że cały przewód (pomimo tego, że przestaje grać tylko jedno pasmo) jest do wymiany. Warto więc zainwestować trochę więcej grosza, kupując produkt solidnego wytwórcy, niż potem rwać włosy z głowy w trakcie „położonej” sztuki. Godnym więc polecenia uwadze tych, którzy korzystają z wielodrożnych systemów jest prezentowany tutaj przewód HELUSOUND 500 PUR.

Więcej informacji o ofercie firmy Helukabel na stronie internetowej: www.helukabel.pl

Informacje:

Struktura przewodu: 8 x 4,0 mm²
Izolacja żyły: PVC
Izolacja zewnętrzna: PUR
Rezystancja żyły: <4,9 om/km
Średnica zewnętrzna: 16,8 mm
Temperatura pracy: min -25ºC, max +80ºC
Waga miedzi: 307,2 kg/km
Waga przewodu: 499,5 kg/km
Cena: info u producenta

Dostarczył:
HELUKABEL Polska
Krze Duże 2, 96-325 Radziejowice
tel. 46 858 01 00
www.helukabel.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje