Dwukanałowy system bezprzewodowy AUDIX AP62

2017-06-21

Czas płynie nieubłaganie i dla mnie również nie stoi w miejscu. W grudniowym numerze LSI z 2016 roku znalazł się test systemu bezprzewodowego AP41 renomowanej firmy AUDIX, którego sercem jest odbiornik R41.

W tekście opisu zawarłem informację, którą pozwolę sobie zacytować: „Zestawy systemów bezprzewodowych AP41 i AP42 odróżnia rodzaj nadajnika. Zestaw AP41 wyposażony jest w nadajnik do ręki H60”. Jest to informacja, która nie jest zgodna, z prawdą i którą pragnę sprostować rozpoczynając dzisiejszy test.

Na AUDIX Performance Series Wireless składają się cztery rodzaje odbioików oraz dwa rodzaje nadajników. Odbioiki R41 oraz R61 to urządzenia jednokanałowe, zaś R42 oraz R62 są – odpowiednio – ich dwukanałowymi wersjami. Wybór zestawu nadajnika oraz odbioika jest tutaj dowolny i nie można powiedzieć, że zestawy AP41 i AP42 odróżnia rodzaj nadajnika, ponieważ różni je rodzaj odbioika. AP41 wyposażony będzie w odbioik jednokanałowy, zaś AP42 w odbioik dwukanałowy. Cóż, myślę, że właśnie płynący czas i zwiększanie się liczby, która odwzorowuje mój wiek spowodowała tę pomyłkę.

W dzisiejszym teście chciałbym przybliżyć zestaw z wyższej serii, a mianowicie AP62, którego bazą jest

ODBIORNIK DWUKANAŁOWY R62


Odbioik dwukanałowy zamknięty jest w obudowie o wysokości 1U. Obudowa wykonana jest z blachy stalowej, polakierowanej na kolor czay. Przedni panel wykonany jest ze szczotkowanego stopu lekkiego i również wykończony w kolorze czaym. Generalnie urządzenie wygląda tak, jakby w jednej obudowie umieszczono dwa odbioiki R61, ze wspólnym wyłącznikiem sieciowym.


Na przednim panelu więc znajduje się podświetlany wyłącznik zasilania oraz dwa zestawy składające się z przycisku synchronizacji nadajnika z odbioikiem, portu podczerwieni, wyświetlacza, przycisków góra/dół oraz SET, służącego do wejścia oraz operacji w niezwykle prostym menu.


Na tylnej płycie znajdują się dwa gniazda BNC anten odbiorczych oraz również dwa zestawy gniazd wyjściowych kanałów. Każdy z nich wyposażono w wyjście symetryczne XLR oraz niesymetryczne jack ¼”. Każdy z kanałów wyposażony jest również w przełącznik zapobiegający powstaniu tzw. pętli masowej.


Wewnątrz obudowy znajdują się dwa moduły odbioików, które są bardzo profesjonalnie wykonane.

Połączenia przedniej płytki elektronicznej z płytką główną wykonane są za pośrednictwem taśm przewodzących, co sprawia, że wewnątrz panuje porządek. Układy elektroniczne połączone są między sobą przewodem, w celu wspólnego zasilania układów elektronicznych kanałów z jednego gniazda DC, które znajduje się na tylnej płycie odbioika. Moduły elektroniczne kanałów połączone są również przewodami antenowymi w celu wykorzystania dwóch gniazd antenowych wspólnie dla dwóch kanałów.

Dostarczony zestaw AP62 wyposażono w

NADAJNIKI H60 I B B60


Pierwszy z nich jest nadajnikiem typu „handheld”, wyposażonym w dynamiczną kapsułę OM2,

drugi zaś to bodypack,

do którego dołączono miniaturowy pojemnościowy mikrofon ADX10, który w połączeniu z uchwytem krokodylkowym można przymocować w klapie marynarki czy na krawacie konferansjera.

Przewód mikrofonu ADX10 zakończony jest wtykiem mini-XLR. Mikrofon ten ma charakterystykę kardioidalną, a jego pasmo przenoszenia, zawierające się w przedziale od 50 Hz do 18 kHz, pozwala również na wykorzystanie go do nagłośnienia instrumentów.

OBSŁUGA SYSTEMU AP62


jest niezwykle prosta i aby nie powielać informacji, odsyłam do numeru grudniowego z 2016 roku, gdzie zawarty jest dokładny opis nadajnika H60 oraz B60. Znajduje się tam również opis menu odbioika – wprawdzie R41, jednak jest ono w zasadzie tożsame z menu odbioika R61, czyli także i R62. Zwrot „w zasadzie” pozostawia jednak małą furtkę, i tak menu odbioika R61 zostało rozszerzone o dwie funkcje, których w R41 nie znalazłem, a mianowicie NAME oraz MODE. Funkcja NAME pozwala na wprowadzenie nazwy danego kanału w formie sześciu znaków. Funkcja MODE natomiast daje możliwość wyboru sposobu wyszukiwania wolnego kanału – dostępne są dwie opcje: CHANNEL oraz TUNE. CHANNEL sprawia, że funkcja SCAN wyszukuje wolny, niezakłócony kanał z fabrycznie przygotowanych grup, zaś TUNE pozwala na manualne wyszukanie częstotliwości, w krokach co 0,025 MHz.

Zapytacie, czym różnią się odbioiki serii 40 od odbioików serii 60, skoro do czynienia mamy na pierwszy rzut oka z identycznymi urządzeniami? No właśnie, po pierwsze, dodatkowymi funkcjami w menu, ale to jest tylko dodatek. Przede wszystkim odbioiki serii R60 pracują w szerszym paśmie, a mianowicie od 522 MHz do 586 MHz (w przypadku odbioików serii R40 pasmo jest o połowę węższe i zawiera się w przedziałach 522-554 MHz lub 554-586 MHz). Dostępne pasmo 64 MHz pozwoliło na przygotowanie 207 presetów częstotliwości, gdy przy wykorzystaniu odbioika serii R40 dostępne było 106 presetów.

Następną różnicą jest liczba systemów mogących pracować symultanicznie – system AP62 pozwala na jednoczesną pracę 32 systemów, zaś AP42 „tylko” 24. Najważniejszą jednak w moim odczuciu różnicą jest zastosowanie w odbioiku R62 systemu True Diversity (w odbioikach serii R40 zastosowano „zwykły” system Diversity). System True Diversity wyposażony jest w dwa tory odbiorcze dla poszczególnych anten, zaś procesor dynamicznie wybiera tor, którego sygnał jest mocniejszy. To tak w dużym uproszczeniu. Zastosowanie systemu True Diversity w praktyce zwiększyło zasięg pewnej pracy systemu. Producent podaje, że zasięg systemu wykorzystującego odbioik serii R60 to 137 m, podczas gdy dla odbioika serii R40 jest to 91 m. Jak to wypada w testach w różnych warunkach?

ZASIĘG


Zasięg praktyczny, z dość trudnymi przeszkodami pomiędzy nadajnikiem a odbioik – a na myśli mam pokonanie przez fale radiowe grubych, starych murów – to w przypadku odbioika R62 około 50 m (dla odbioika R41 było to około 30 m). Oczywiście, aby osiągnąć stabilne połączenie, nadajnik musi być w bezruchu. W prostej linii, bez przeszkód, system z odbioikiem R62 osiąga około 250 metrów, i jest to sytuacja gdy nadajnik się porusza i antena nadawcza może być zasłaniana przez konferansjera. Absolutna granica zasięgu systemu z odbioikiem R62 to około 300 m. W przypadku systemu z odbioikiem R41 było to 150 m.

PODSUMUJMY


System bezprzewodowy firmy AUDIX oparty na odbioiku R62 to model wyższy spośród urządzeń Performance Series Wireless. Wyższość ta to nie tylko nieco więcej opcji w menu, ale przede wszystkim zwiększenie zasięgu działania. System bezprzewodowy AP62 wykonany jest bardzo profesjonalnie, z wykorzystaniem dobrych materiałów. To przekłada się na solidność mechaniczną konstrukcji, co nie jest bez znaczenia w przypadku urządzeń przenośnych. System, co jest najważniejsze, pracuje czysto i dynamicznie, a zdolność buforowania sygnału pozwala na zniwelowanie krótkotrwałych przerw w połączeniu. Regulowana funkcja Squelch oferuje możliwość wyciszenia sygnału zanim pojawi się szum wynikający z zaniku sygnału RF.

Praca tak systemu bezprzewodowego AP41, jak i AP62, jest tożsama brzmieniowo, jednak – co pokazały testy – system wykorzystujący odbioik serii R60 daje większą pewność niezakłóconej pracy. Cena takiego systemu jest o około 1.000 zł wyższa, niż analogicznego serii 40, jednak decyzję, czy warto dołożyć taką kwotę, pozostawiam do Waszej rozwagi.

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanych systemach oraz innych produktach firmy Audix na stronie inteetowej producenta: www.audixusa.com oraz polskiego dystrybutora: www.dystrybucja.dimension4.pl.

INFORMACJE:


Odbioik R62
Zakres częstotliwości: 522-586 MHz
Liczba kanałów: 207 presetów
Pasmo przenoszenia: 45 Hz-18 kHz
Stosunek sygnał/szum: 112 dBA
Zasilanie: 12 V, 600 mA DC
Waga: 2,1 kg

Nadajnik H60
Pasmo przenoszenia: 50 Hz-16 kHz
Moc nadajnika: 10/40 mW
Czułość OM2: 1,6 mV/ Pa
Zasilanie: 2 × 1,5 V AA
Czas pracy: 14 h
Waga: 312 g

Nadajnik B60
Moc nadajnika: 10/40 mW
Zasilanie: 2 × 1,5 V AA
Czas pracy: 14 h
Waga: 85 g

Cena systemu AP62 C210:
1.450 USD netto

Dostarczył:
Dimension 4
ul. Improwizacji 5 lok.35
01-992 Warszawa
tel/fax: 22 752-25-05
www.dystrybucja.dimension4.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje