Pol-Audio SAT 115T CX NDP

2017-02-14

Jestem wielkim fanem miniaturowych konstrukcji. Odnosi się to nie tylko do sprzętu muzycznego, ale również do pozostałych urządzeń.

Nawet w pracy cieszyłem się, gdy w moje ręce trafiło urządzenie, które można ogaąć z taboretu i nie potrzeba od razu dźwigu, aby przenieść je z miejsca na miejsce. Oczywiście można sobie lubić lub nie różne rzeczy, lecz nie zmieni to faktu, że czasem nie można miniaturyzować lub po prostu nie wypada.

Wyobraźmy sobie np. miniaturowy czołg – tak się nie da. Podobnie jest z zestawami głośnikowymi. Znajdziemy konstrukcje, które przy niewielkich gabarytach oraz pomocy nowoczesnych wzmacniaczy i procesorów uzyskują zaskakujące moce i skuteczności. Drugą jednak prawdą jest, że jak nie pukniesz młotkiem, to gwoździa nie wbijesz. Chcąc uzyskać efekt, trzeba czasem wykorzystać bezkompromisowo brzmiące, duże zestawy. Rodzima firma, która solidnie zakorzeniona jest na polskim rynku, opracowała zestaw, który jest właśnie stworzony do dużych realizacji.

Chodzi mi o firmę Pol- -Audio oraz jej

SAT 115T CX NDP


Pomimo dużej mocy, bo sięgającej 1.400 W, zestaw SAT 115T CX NDP nie jest konstrukcją ogromną gabarytowo. Obudowa zestawu wykonana jest ze sklejki lakierowanej na czay kolor, lakierem zapobiegającym obiciom. Konstrukcja jej oparta jest w przekroju na trapezie z zaokrąglonym przodem. Na prawej oraz lewej ściance obudowy zainstalowano solidne uchwyty transportowe, zaś ponad nimi gniazda zawiesi.

Identyczne gniazdo zamontowano również na tylnej ściance obudowy. Na niej także umieszczono niesymetrycznie panel z tworzywa, na którym znajdują się gniazda zasilające zestaw. Producent zastosował tutaj klasycznie gniazda Speakon NL4, zestaw bowiem zasilany jest w trybie bi-amp (choć jest to zestaw trójdrożny – o czym za moment).

Na dolnej ściance obudowy zainstalowano gniazdo statywu oraz cztery solidne nogi gumowe – szczerze mówiąc, nie korzystałem z tego pierwszego, bowiem nie mogłem odważyć się założyć zestaw na zwykły statyw za 90 zł.


Przód zestawu zasłania osłona wykonana z ażurowej blachy stalowej, polakierowanej na czao i podklejonej gąbką. Spasowanie przedniej osłony zostało wykonane bardzo solidnie, bez użycia wkrętów czy śrub.


Po zdemontowaniu tejże osłony okazuje się, że SAT 115T CX NDP nie jest klasyczną konstrukcją z dwoma głośnikami zamontowanymi na przedniej ściance, a tak zwaną hybrydą. Góa połowę zajmuje dużych rozmiarów asymetryczny ho, współpracujący ze współosiowym napędem średnio-wysokotonowym 4592 firmy BMS.

Głośnika zaś niskotonowego nie widać, bowiem zamontowany jest na wewnętrznej przegrodzie obudowy – z przodu widać jedynie wylot tunelu tuby, w której pracuje przetwoik, którym jest 15-calowy 15NLW9401 firmy 18Sound.

Obydwa głośniki wyposażone są w magnesy neodymowe. Dodatkowo powyżej tuby średnio-wysokotonowej znajduje się szczelina stanowiąca bass-reflex.

Wewnątrz obudowa wytłumiona jest dokładnie matą mineralną. Głośnik niskotonowy zasilany jest bezpośrednio z gniazda Speakon, zaś głośnik współosiowy przez pasywną zwrotnicę.


SAT 115T CX NDP jest wykonany z dużą dbałością o szczegóły oraz bardzo estetycznie. Wewnętrzna przegroda, kanał niskotonowy oraz zastosowane wzmocnienia sprawiają, że obudowa zestawu jest konstrukcją bardzo sztywną.

TESTY


Do testów zestawu wykorzystałem procesor głośnikowy dostarczony przez producenta z przygotowanym presetem firmowym. Jak wypadły odsłuchy? SAT 115T CX NDP gra bardzo miękko. Brzmienie jego jest miłe dla ucha, co świadczy, iż średnica nie jest tak wyeksponowana, jak np. w monitorach Pol-Audio. Odsłuchując materiał nie ma się wrażenia przesadzonych wysokich tonów, natomiast zestaw dysponuje zadowalającym zakresem tonów niskich. Ma się uczucie potęgi brzmienia, czyli zapasu mocy, którą można za jego pomocą wyemitować.

Nasze pomiary wykazały, iż zestaw gra dosyć równo, zaś wytłumienia lub uwydatnienia sygnału nie przekraczają 2 dB. Z pomiarów wynika że pasmo przenoszenia, przy -10 dB, zawiera się w przedziale 40 Hz do 22 kHz (43 Hz-20 kHz przy -3 dB). Środek charakterystyki w zakresie od 1,5 kHz do 9 kHz jest dosyć liniowy, zaś podbity jest zakres wysokich tonów od 9 kHz do około 14 kHz. Kierunkowo SAT 115T CX NDP wypada również dobrze, bowiem przy odchodzeniu słuchacza od osi zestawu zanikanie zakresu średnich i wyższych częstotliwości następuje w zasadzie bardzo równomieie. Zastosowany asymetryczny ho pozwala na dyspersję sygnału w poziomie 70° w góej części, 90° w dolnej, zaś w płaszczyźnie wertykalnej 20 stopni w górę i 30 w dół.

POMIARY

Pomiary zostały wykonane za pomocą sygnału typu przemiatany sinus lub szum różowy. Program pomiarowy REW, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Emu Traker Pre. Charakterystyki z wygładzaniem 1/6 oktawy.

Funkcja przejścia (transfer function) zestawu SAT 115T CX NDP – u góry charakterystyka amplitudowa, u dołu fazowa. Jak widać, charakterystyka amplitudowa zestawu charakteryzuje się dość wyrównanym przebiegiem i szerokim pasmem przenoszenia, od ok. 40 Hz do ponad 20 kHz (przyjmując kryterium -10 dB, ale i przy kryterium -3 dB nie ma wielkiej różnicy, bowiem pasmo zawiera się wtedy w granicach od około 43 Hz do około 20 kHz) Charakterystyka fazowa trochę gorsza niż w innych produktach Pol- Audio, ale i z nieco bardziej skomplikowaną konstrukcją mamy do czynienia.

Charakterystyka amplitudowa zestawu SAT 115T CX NDP (kolor granatowy), mierzona w odległości 1,5 m, oraz charakterystyki poszczególnych jego głośników, mierzone w polu bliskim: średnio- wysokotnowego przetwoika współosiowego (czerwona), u wylotu tuby głośnika niskotonowego (zielona) i otworu bass- -reflex (złota). Widać, że głośnik niskotonowy potrafi zejść prawie do 50 Hz, zaś niżej wspomaga go jeszcze otwór bass-reflex nastrojony na około 45 Hz.

Charakterystyki amplitudowe SAT 115T CX NDP mierzone w osi oraz pod różnymi kątami – 10, 20, 30, 40 i 50 stopni (pomiar wykonany przez producenta). Oprócz wąskiego pasma w zakresie najwyższej góry (12-14 kHz), gdzie wraz ze zwiększaniem kąta pomiaru pojawia się dość głębokie wcięcie, w niskim środku, środku i górze pasma obserwujemy dość równomiee „odpadanie” charakterystyki (w zasadzie już 300 Hz), co świadczy o dobrej kontroli dyspersji horyzontalnej w bardzo szerokim zakresie częstotliwości.

Żółta charakterystyka – pomiar przy podłączeniu głośnika niskotonowego w przeciwfazie w stosunku do przetwoika koaksjalnego – uwidacznia punkt podziału pasma między tymi przetwoikami, który wypada w okolicy 480-490 Hz.

 

PODSUMOWANIE


SAT 115T CX NDP jest przeznaczony, w moim odczuciu, do zadań plenerowych i pracy w nagłaśnianiu dużych powierzchni (np. stadiony, hale sportowe itp.). Wniosek taki nasunął mi się już po odsłuchaniu pierwszych taktów materiału muzycznego. Jest to zestaw, w którym – mówiąc prosto – jest czym „przyrąbać”. W zestawie zastosowano przetwoiki renomowanych producentów, które działają skutecznie i miło dla ucha. Producent dobrał preset, również w moim odczuciu, z przeznaczeniem nagłaśniania imprez z dużą i różnorodną publicznością. Lekko konturowe brzmienie zadowoli słuchaczy, a pragnąc bardziej wyrównanej charakterystyki można – korzystając z możliwości współczesnej techniki i procesorów DSP – uzyskać żądane brzmienie. W zestawie uzyskano duży zakres pracy i dobre brzmienie dołu pasma przenoszenia, co pozwala w większości aplikacji na jego stosowanie bez dodatkowych zestawów niskotonowych. Dodatkowym atutem zestawu SAT 115T CX NDP, jak i innych konstrukcji Pol-Audio, jest solidność i estetyka wykonania

Marek Kozik

 


Więcej informacji o prezentowanym zestawie oraz innych produktach firmy Pol-Audio na stronie inteetowej producenta: www.polaudio.pl.

INFORMACJE:


Moc: LF: 1.200 W/4 Ω
HF: 230 W/8 Ω
Dyspersja: 70-90 × 20/30 stopni
Pasmo przenoszenia: 50 Hz-22 kHz
Skuteczność (1 W/1 m): 104 dB
Wymiary: 860 × 606 × 580 mm
Waga: 49 kg
Cena netto: 6.500 zł

Dostarczył:
POL-AUDIO Leszek Polanowski
ul. M.C. Skłodowskiej 33, 05-420 Józefów
tel: (22) 789 30 02, 789 64 87
www.polaudio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje