Systemy bezprzewodowe Wisycom

2016-09-14

Przewody to problem, lub może konieczność, niejednego muzyka czy realizatora. Tonąc w ich gąszczu trzeba wykazać się niemałą wyobraźnią i sprytem, aby rozmieścić je na scenie.

A trzeba to zrobić tak, aby artysta nie fiknął kozła, lub tak, aby ich po prostu nie było widać. Oczywiście oprócz aspektów sprawnościowo-estetycznych są jeszcze elektryczne, które zapewne są ważniejsze od dwóch pozostałych.

I tak walczyć musimy z oporem przewodów, dobrym ekranowaniem oraz z połączeniem mas czy uziemień, aby na przykład wokalisty nie zabił mikrofon.
Pewnym lekiem na te przypadłości stały się przeróżne systemy bezprzewodowe. Stanowią one coraz sprawniejsze eliminatory przewodów, a mówiąc o sprawności, mam w zasadzie na myśli wciąż rosnącą jakość przekazywanego za ich pośrednictwem dźwięku. Na rynku dostępna jest cała gama systemów bezprzewodowych, od tych najtańszych, do naprawdę drogich. Każdy może dzięki temu wybrać spośród nich coś na swoje potrzeby, w zależności od zasobności portfela. Decydując się na system bezprzewodowy z góej półki spodziewamy się, że otrzymamy urządzenia trwałe i dobrze spełniające swoją rolę. Nawiązuję do tego, bo w dzisiejszym teście postaram się przybliżyć system bezprzewodowy, a w zasadzie zestaw urządzeń mogących taki system stworzyć. Będą to urządzenia włoskiej firmy Wisycom, która swoją siedzibę ma w malowniczo położonym mieście Bassano del Grappa. Wisycom to nieco mniej znany na polskim rynku producent (a w zasadzie to prawie w ogóle nieznany) zaawansowanych technologicznie profesjonalnych systemów bezprzewodowych, które z racji jakości również cenowo znajdują się na wyższej półce.

NADAJNIK HANDHELD MTH400


Nadawczym elementem systemu bezprzewodowego Wisycom może być nadajnik do ręki MTH400. Jest to urządzenie uniwersalne, z wymiennymi kapsułami mikrofonów. Nadajnik ten już w pierwszym kontakcie z użytkownikiem jawi się jako konstrukcja bardzo solidna. Obudowa jest wykonana jest ze stopu lekkiego. Rękojeść nie jest zbyt dużej średnicy, co sprawia, że nadajnik dobrze leży w dłoni. Kapsuła mikrofonu osłonięta jest solidną siatką stalową, która jest nierozbieralna – nie ma więc możliwości np. wyprania elementów gąbkowych osłaniających kapsułę.

Dokumentacja kapsuły pokazuje jej konstrukcję wewnętrzną, z której wynika dbałość konstruktorów o maksymalną odpoość na zakłócenia. Same kapsuły produkowane są przez renomowanych producentów mikrofonów, takich jak DPA, Schoeps oraz Milab.

Jako akcesoria dodatkowe Wisycom dostarcza adaptery pozwalające na zainstalowanie w nadajnikach również niektórych kapsuł firm Shure oraz Sennheiser. Inne akcesorium, w postaci dodatkowej tulei, montowanej pomiędzy kapsułę a nadajnik, pozwala rozszerzyć jego możliwości o funkcję Mute lub PTT.


Dolna część rękojeści jest odkręcana, stanowi bowiem osłonę pojemnika baterii, portu łącza IR oraz przełączników i miniaturowego wyświetlacza OLED. Menu nadajników Wisycom jest w zasadzie identyczne i podzielone na 11 poziomów. Możliwości nastaw w menu są duże. Nadajnik MTH400 – jak wszystkie komponenty systemów bezprzewodowych Wisycoma – pracuje w bardzo szerokim paśmie, tj. od 470 do 698 MHz. Dla ułatwienia obsługi oraz dla skrócenia czasu konfiguracji pracy nadajnika producent podzielił pasmo na czterdzieści grup po sześćdziesiąt kanałów każda. Daje to 2.400 szybko dostępnych kanałów, których częstotliwość jest identycznie zaprogramowana dla nadajników, jak i odbioików systemu.

Nadajnik pozwala na nastawienie poziomu czułości wejściowej oraz poziomu sygnału nadawanego. MTH400 wyposażony jest w przełączany filtr góoprzepustowy, pozwala też na zmianę polaryzacji sygnału. Z pozycji menu jest też możliwość przełączania mocy nadawania – z 10 mW na 50 mW – wyboru zastosowanych ogniw zasilających (co pozwala dokładniej szacować czas pracy urządzenia) oraz załączenia redukcji szumów. Oczywiście nadajnik wyposażono w system synchronizacji z odbioikiem za pośrednictwem złącza IR. Na samym dole znajduje się antena, na obudowie której umieszczono wyłącznik zasilania.

Wyłącznik jest miniaturowy, a w połączeniu z umieszczeniem go w miejscu, w którym przypadkowe jego przełączenie jest mocno utrudnione, jest elementem „bezpiecznym” (w sensie właśnie nieplanowanego wyłączenia). Dodatkowo sztyft przełącznika jest przezroczysty i stanowi światłowód diody LED, sygnalizującej stan pracy urządzenia.

NADAJNIKI BODYPACK MTP40 I MTP41


Innym rodzajem nadajnika proponowanego przez Wisycom jest bodypack MTP40 oraz MTP41.

Obydwa nadajniki są bliźniaczo podobne do siebie, jednak różnią się gabarytem. Zastosowane materiały do konstrukcji urządzeń oraz ich jakość wykonania są z wysokiej półki. Biorąc je do ręki, podobnie jak było to w nadajniku MTH400, ma się wrażenie solidności i niezwykłej estetyki urządzeń. MTP40 jest niewielkich rozmiarów, zaokrąglonym prostopadłościanem, wykonanym ze stopów lekkich. Obudowę uzupełnia klips wykonany z drutu sprężynowego. Klips jest na tyle twardy, że nie ma możliwości przypadkowego odpięcia się nadajnika od paska. Na tylnej ściance umieszczono okienko łącza IR, zaś na góej znajduje się 3-pinowe gniazdo sygnałowe LEMO, gniazdo antenowe oraz – w zagłębieniu – wyłącznik zasilania nadajnika. Wyłącznik jest podświetlany, zaś jego wskazania dublowane są przez diodę LED umieszczoną w góej części przodu obudowy.


Większość powierzchni przedniej obudowy zajmuje klapka osłaniająca pojemnik baterii zasilających oraz przełączniki i kolorowy wyświetlacz OLED. MTP40 zasilany jest z dwóch baterii paluszkowych, które pozwalają na 10 h pracy, przy mocy nadawania 50 mW.


Nadajnik MTP41 jest jeszcze mniejszy, bowiem zasilany jest tylko jedną baterią paluszkową. Obydwa nadajniki pracują w identycznym paśmie, jak nadajnik do ręki i, jak wspominałem wcześniej, mają identyczną architekturę podziału kanałów. Aby w pełni wykorzystać możliwości tak szerokiego pasma pracy, w nadajnikach bodypack zastosowano wymienne anteny, instalowane w zależności od tego, w jakiej grupie kanałów nadajnik pracuje. Dodatkowo oprogramowanie nadajnika podpowiada, na jaką antenę należy wymienić obecnie zainstalowaną, w przypadku wyboru kanałów spoza zakresu jej pracy.

MTP41, oprócz mniejszych gabarytów, wyposażony jest w mniejszy niż w MTP40, monochromatyczny wyświetlacz OLED. Menu nadajników bodypack jest niemalże identyczne z nadajnikiem do ręki, a i funkcje ich są takie same.

ODBIORNIK RACKOWY MRK960


Sercem każdego systemu bezprzewodowego jest odbioik. Firma Wisycom ma w swojej ofercie kilka rodzajów urządzeń odbiorczych, jednak podstawowym odbioikiem jest dwukanałowy MRK960. Jest to funkcjonalnie zaawansowany odbioik, wyposażony w system True Diversity. Urządzenie o wysokości 1U mieści się w obudowie rack 19”.


Przedni panel został zaprojektowany w bardzo przejrzysty i intuicyjny sposób. Wyraźnie oddzielono grupę wskaźników i przycisków kanału pierwszego oraz drugiego. Każdy z kanałów wyposażono w dziewięciopunktowy wskaźnik LED poziomu sygnału RF – osobno dla anteny A oraz B – oraz diody LED wskazujące aktywną obecnie antenę. Dodatkowo zainstalowano wskaźnik głębokości modulacji (prezentujący poziom dewiacji sygnału) oraz diodę LED przesterowania sygnału audio.

Dlaczego wybrano wskaźnik głębokości modulacji, a nie tradycyjny wskaźnik poziomu sygnału audio? Odbioik MRK960 jest wyposażony w kompandery pozwalające na współpracę odbioika z nadajnikami innych producentów. Konstruktorzy chcieli uniknąć więc sytuacji, w której przy zastosowaniu nadajnika innego producenta wskazania poziomu sygnału byłyby nieadekwatne do tego, jak naprawdę wysterowany (zmodulowany) jest sygnał odbioika.

Każdy z kanałów wyposażono w monochromatyczny wyświetlacz graficzny OLED, trzy przyciski nawigacyjne oraz obrotowy enkoder z przyciskiem akceptacji wyboru. Osobną grupę stanowią przyciski Scan oraz Squelch, które uruchamiają automatyczne funkcje wyszukiwania niezakłóconych kanałów oraz progu działania wyciszania szumów. Na przednim panelu umieszczono również słuchawkowe gniazdo jack ¼” podsłuchu kanałów wraz z przełącznikami wyboru kanału oraz potencjometrem głośności. Oczywiście na przedniej płycie nie mogło zabraknąć wyłącznika zasilania oraz wyłącznika zasilania opcjonalnego wzmacniacza anten stacjonaych.

Menu ustawień kanałów odbioika MRK960 jest bardzo przejrzyste. Użytkownik ma bezpośredni dostęp do ustawień RF, AF oraz do funkcji synchronizacji odbioika z nadajnikiem za pośrednictwem łącza IR. W grupie nastaw RF umieszczono funkcję Walk Test, która pozwala na skanowanie poziomu sygnału odbieranego z nadajnika w różnych miejscach np. sceny, a następnie przedstawienie wyniku w formie wykresu poziomu sygnału anten w funkcji czasu. Test trwa 90 sekund.

Na tylnej płycie umieszczono wszelkie gniazda odbioika. MRK960 wyposażono w spliter antenowy, który pozwala na połączenie kaskadowe kilku (typowo 8) odbioików do jednej pary anten – stąd na tylnej płycie gniazda BNC wejść i wyjść antenowych. Każdy z kanałów wyposażony jest w symetryczne wyjście w formie XLR, które może być skonfigurowane jako wyjście mikrofonowe lub liniowe, oraz wyjście COM (również symetryczne), które jest osobnym kanałem dla funkcji PTT. Po załączeniu funkcji PTT w nadajniku oraz wykorzystaniu odpowiedniego akcesorium można po przyciśnięciu przycisku PTT nadajnika podać komunikat głosowy, który skierowany będzie tylko na wyjście COM odbioika.

Każdy z kanałów wyposażono w wejście GPI oraz niesymetryczne wyjście liniowe w formie gniazd jack ¼”. Odbioik MRK960 wyposażono również w wyjście cyfrowe AES/EBU oraz gniazda synchronizujące Word CLK. Praca odbioika może być kontrolowana tak przez sieć ETHERNET, jak i złącze USB, za pośrednictwem komputera PC i oprogramowania WISYCOM MANAGER.

NADAJNIK NAKAMEROWY MCR42


Jak wspomniałem wcześniej, firma Wisycom ma w swojej ofercie również odbioiki w formie przenośnej. Doskonałym przykładem takiego odbioika może być MCR42. Jest to odbioik dwukanałowy, pracujący w systemie True Diversity, przeznaczony do współpracy z kamerami wideo. Urządzenie może być wyposażone w różne zestawy wyjść, dostępne jako akcesoria, zaś zasilany może być sieciowo lub bateryjne.


Testowany przez nas model wyposażony był w barttery pack, w którym mieści się pięć baterii paluszkowych AA.

Zainstalowany moduł wyjściowy obejmował wyjścia poszczególnych kanałów – które mogą być skonfigurowane jako analogowe lub cyfrowe AES3 – wejście zasilania zewnętrznego oraz wyjścia COM dla sygnałów funkcji PTT.

Na góej ściance obudowy zainstalowano dwie anteny odbiorcze, miniaturowy wyświetlacz OLED, cztery przyciski pozwalające na dokonywanie nastaw oraz zestaw diod LED sygnalizujących zasilanie odbioika oraz kondycję sygnału RF i AF.

Generalnie odbioik MCR42 ma wszystkie podstawowe funkcje odbioika stacjonaego, z wyłączeniem funkcji Walk Test. Odbioik ten również może współpracować z nadajnikami innych producentów, a dodatkowo wyposażono go w ekspander zapewniający poprawną współpracę z torami audio populaych kamer wideo.

 

OBSŁUGA


sytemu bezprzewodowego Wisycom jest intuicyjna i nie nastręcza kłopotów. Świetnie upraszcza konfigurowanie pogrupowanie kanałów RF w grupy. Jedynie funkcja synchronizacji urządzeń poprzez łącze IR wymaga zaglądnięcia do instrukcji obsługi, bowiem system czeka na połączenie się nadajnika oraz odbioika przez określony czas. Po upłynięciu tego czasu operację trzeba powtórzyć. Nie znając tego algorytmu można się pogubić podczas programowania nadajnika.

Dźwięk przesyłany przez system jest bez zarzutu, a przejście w wyciszenie – przy zerwaniu łączności – odbywa się bez uciążliwych trzasków czy szumów. Maksymalny przetestowany zasięg systemu, bez przeszkód terenowych lub innych „utrudniaczy” (np. nadajnik wśród dużej grupy ludzi), to około 300 m! W przypadku występowania przeszkód terenowych zasięg spada do 100-150 m. Udało się sprawdzić praktycznie zasięg systemu wykorzystując nadajnik MTH400 oraz odbioik stacjonay MRK960, wyposażony w anteny szerokopasmowe LBN1-LNN1. Nadajnik znajdował się w sporym tłumie ludzi i w tak ciężkich warunkach system bez problemu osiągnął zasięg 180 m. Trzeba przyznać, że praca systemu Wisycom jest bardzo stabilna i przy przeszkodach w postaci kilku ścian system potrafił pracować do odległości 50 m.

PODSUMOWANIE


Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że cena czyni cuda. I wielu ludzi kieruje się tą zasadą, wybierając towary o niższej cenie, świadomie zgadzając się na towar nieco niższej jakości. W przypadku systemu bezprzewodowego włoskiej firmy Wisycom cena jest „konkretna”, ale jakość działania urządzeń składowych systemu, ich możliwości oraz solidność wykonania całkowicie ją usprawiedliwiają. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na odbioiki, które nie dość że są wielokanałowe, to jeszcze mogą współpracować z nadajnikami innych producentów. Co niemniej ważne, odbioiki mają wbudowane splittery antenowe, tak więc w przypadku kilku urządzeń połączonych ze sobą nie potrzebne są dodatkowe splitery antenowe – co nie tylko upraszcza instalację, ale również zmniejsza ogólny koszt systemu.

Ważna jest również cała gama akcesoriów proponowanych przez firmę. Pozwalają one na dowolną konfigurację lub usprawnienie podstawowego zestawu i, co najważniejsze, wszystkie są wykonane naprawdę na wysokim poziomie funkcjonalnym oraz konstrukcyjnym. Na koniec najważniejsze – system bezprzewodowy Wisycom ma duży zasięg, pracuje w praktycznie pełnym paśmie, a dzięki zastosowaniu renomowanych kapsuł mikrofonów oraz konstrukcji torów audio dźwięk przesyłany przez niego jest wysokiej jakości. Czegóż chcieć więcej od systemu bezprzewodowego?

Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym systemie oraz innych produktach firmy Wisycom na stronie inteetowej producenta: www.wisycom.com oraz polskiego dystrybutora: www.konsbud-audio.pl.

INFORMACJE:


Nadajnik MTH400, MTP40, MTP41
Pasmo przenoszenia: 45 Hz-21 kHz (-3 dB)
Zakres częst.:
1. 470÷640 MHz
2. 566÷798 MHz
3. 510÷698 MHz
Zniekształcenia: < 0,3% (0,15% typ.)
Moc nadajnika: 10/50 mW (przełączana)
Stosunek sygnał/szum:
115 dBA (40 kHz deviation)
121 dBA (56 kHz deviation)
Waga:
MTH400 – 260 g
MTP40 – 80 g
MTP41 – 75 g

Odbioik MRK960
Pasmo przenoszenia: 40 Hz-20 kHz
Zniekształcenia: < 0,3 % (0,10 % typ.)
Stosunek sygnał/szum:
>115 dBA (typ. 118 dBA)
Wymiary: 19”/1U
Waga: 3,85 kg

Odbioik MCR42
Pasmo przenoszenia: 30 Hz-20 kHz
Zniekształcenia: 0,3%
Stosunek sygnał/szum: 110 dB
Wymiary: 68 x 18 x 115 mm,
Waga: 180 g
Cena: info u dystrybutora

Dostarczył:
Konsbud Audio, ul. Gajdy 24
02-878 Warszawa, tel. 22 644 30 38
www.konsbud-audio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje