Yamaha SWP1

2016-08-30

Protokół, a w zasadzie rzec by trzeba było system Dante, to obecnie najbardziej popularny i najchętniej stosowany sposób przesyłania sygnałów audio, cyfrowo, wielokanałowo i na całkiem spore odległości.

Dante to protokół oparty na etheecie, tak więc „odziedziczył” po nim cały „inwentarz”, z urządzeniami służącymi do zestawiania sieci włącznie.

To można zaliczyć do plusów. Minusem jest zaś to, że bardziej zaawansowane aplikacje wymagają już pewnej wiedzy z dziedziny IT, a już duże systemy nie obejdą się bez sprawnego sieciowca. A co, jeśli ktoś nie ma zbyt wielkiego pojęcia o sieciach komputerowych, a z dobrodziejstwa Dante chciałby również korzystać?

Z rozwiązaniem tego problemu pośpieszyła firma Yamaha, oferując switche etheetowe zoptymalizowane do pracy właśnie z Dante. Przyszło jej to o tyle łatwo, że z jednej strony jest to jeden z pierwszych producentów, który docenił walory sieci Dante, implementując ją już od wielu lat w swoich urządzeniach, z drugiej zaś Yamaha jest na rodzimym, japońskim rynku liderem w dziedzinie…urządzeń sieciowych, a konkretnie switchy etheetowych, które projektuje i produkuje już od 20 lat. Naturalnym więc posunięciem było połączenie wiedzy i doświadczenia w obu tych dziedzinach, efektem czego w ubiegłym roku Yamaha zaprezentowała serię etheetowych switchy Gigabitowych SWP1, dedykowanych przede wszystkim (ale nie tylko) do zastosowań w sieciach Dante, szczególnie dla mniej biegłych w dziedzinie IT użytkowników (ale nie tylko).

SERIA SWP1


Seria aktualnie składa się z trzech typów switchy, różniących się głównie liczbą portów oraz możliwością (lub jej brakiem) połączeń światłowodowych między nimi. Najbardziej rozbudowany model (bo nie można powiedzieć, że największy, gdyż wszystkie mieszczą się w obudowie 1U), to SWP1-16MMF, wyposażony w 12 portów etherCON – cztery z nich znajdują się na panelu czołowym, a pozostałe 8 na tylnym – cztery porty RJ45 (wszystkie z tyłu urządzenia), jedno złącze optyczne i jeden slot na dodatkowe złącze optyczne (na panelu czołowym).


Model SWP1-8MMF, patrząc od frontu wygląda tam samo, jak SWP1-16MMF, różni się jednak od niego mniejszą liczbą portów – w sumie ma ich 8 (wszystkie typu etherCON), z czego 4 z nich umieszczone są na panelu tylnym.

Trzeci członek rodziny, SWP1-8, ma tyle samo portów etherCON, co SWP1-8MMF (również 4 z przodu i 4 z tyłu), nie ma jednak zainstalowanego złącza światłowodowego. Są jednak dwa sloty do podłączenia takowych, tak więc w prosty sposób można go „upgrade’ować” do wersji SWP1-8MMF.

Wszystkie modele wyposażone są również w dodatkowy port konsoli RJ-45 (RS-232C – dla zaawansowanych użytkowników) oraz cztery DIP switche, służące do szybkiej konfiguracji urządzenia.

Z tyłu znajdują się również dwa gniazda do podłączenia zasilania – jedno standardowe typu „komputerowego” (do podłączenia bezpośrednio do sieci zasilającej), drugie zaś z wykorzystaniem zewnętrznego zasilacza sieciowego 24 V/1 A (4-polowy XLR).

Ostatni składnik serii, MMF-SWP1, to opcjonalny kit, składający się z komponentów niezbędnych do uzbrojenia switcha w dodatkowy port światłowodowy – wykorzystując do tego wolny slot (lub oba – w przypadku SWP1-8) na panelu czołowym.

FUNKCJE


Wszystkie trzy modele oferują te same funkcje – oczywiście uwzględniając inną liczbę portów etheetowych i optycznych.

Zasadniczą zaletą switchy z serii SWP1 jest ich fabryczne przystosowanie do pracy w sieci Dante. Wystarczy przełączyć jeden (pierwszy od lewej) z DIP Switchy i urządzenie automatycznie zostanie skonfigurowane tak, aby jak najlepiej „dopasować się” do wymogów pracy w cyfrowej sieci audio firmy Audinate – oznacza to, że takie funcie jak EEE, QoS czy IGMP Snooping są ustawione tak, aby współpraca z siecią Dante „układała się owocnie”. Ot, i cała filozofia i potrzebna wiedza, jeśli chodzi o użytkowników, którzy chcą wykorzystywać switch do zestawiania w sieć Dante kilku urządzeń.

Nie jesteśmy bynajmniej jednak skazani na to, aby nasz switch obsługiwał tylko i wyłączenie sieć Dante. Producent przewidział możliwość wydzielenia w switchu dwóch odseparowanych sieci, tak zwanych VLAN-ów (virtual-LAN). I znów nie potrzebujemy do zrobienia tego żadnej „wiedzy tajemnej” z zakresu technologii IT – mamy to „podane na talerzu”, a konkretnie na panelu czołowym. Aby skorzystać z dobrodziejstwa wydzielenia w switchu dwóch odrębnych VLAN-ów, możemy skorzystać z pozostałych 3 DIP Switchy, których odpowiednie ustawienie wywołuje konkretne, zaprogramowane konfiguracje tychże VLAN-ów i odpowiadający im układ portów z przodu i z tyłu urządzenia. Dzięki temu możemy np. stworzyć dwie oddzielne lub redundantne sieci Dante lub też przeznaczyć jeden VLAN do komunikacji urządzeń w sieci Dante, a drugi do przesyłania sygnałów sterujących (np. wzmacniaczami, systemami bezprzewodowymi), albo wręcz „postawienia” na nim Inteetu. W ten sposób unikniemy konieczności „mieszania” różnych sygnałów w ramach jednej sieci, co może być przyczyną powstawania interferencji lub innych problemów (a pracując z siecią Dante chcemy raczej uniknąć takich „niespodzianek”, jak przerwy w komunikacji czy błędy w transmisji).

Ważna informacja w przypadku korzystania z „zaprogramowanych” VLAN-ów – w presetach A i B protokół IGMP Snooping, filtrujący ruch pakietów multicast tak, aby trafiały tylko do właściwej lokalizacji, nie obciążając całej sieci ruchem tego typu, jest włączony tylko dla VLAN-u 1. Dlatego też w przypadku tych presetów sieć Dante należy ustanawiać na VLAN-ie 1, VLAN 2 zostawiając dla sygnałów sterujących i innych. Jeśli chcemy oba VLAN-y przeznaczyć dla urządzeń w sieci Dante (np. jeśli chcemy zrobić redundancję połączeń z wykorzystaniem portów primary i secondary, ale na jednym switchu), powinniśmy wybrać tryb C – chyba, że nie wykorzystujemy w sieci przesyłania pakietów multicast.

Switche SWP1 potrafią też informować o swoim statusie, czy też błędach lub problemach, które mogą pojawić się podczas ich pracy. Do szybkiej kontroli służy zestaw kontrolek LED-owych, adekwatny do liczby obsługiwanych portów etheetowych i optycznych. Za ich pośrednictwem możemy też szybko zidentyfikować które porty należą do VLAN-u 1, a które do VLAN-u 2 – jeśli wybierzemy ten tryb pracy urządzenia.

 

Bardziej szczegółowych informacji dostarczyć może oprogramowanie na komputery z systemem Windows, Yamaha Audio Network Monitor. W programie mamy pogląd na to, co dzieje się w sieci, w postaci czytelnego interfejsu graficznego. Informuje on na bieżąco o statusie poszczególnych portów, a także o wykorzystaniu ich pasma. Można również zaznaczyć ikonę „snapshot” i ustawić alarm, który ostrzeże nas w przypadku jakiejkolwiek zmiany konfiguracji – np. wynikającej z przerwania któregoś połączenia, dołączenia nowego urządzenia lub nieautoryzowanej zmiany konfiguracji sieci. Dzięki temu można szybko zidentyfikować problem i odpowiednio szybko na niego zareagować.

Z pozycji programu Yamaha Audio Network Monitor można za pomocą jednego kliknięcia przejść do Dante Controllera, dzięki czemu z jednego komputera możemy szybko i efektywnie monitorować oraz konfigurować sieć Dante. Samo oprogramowanie Yamaha Audio Network Monitor bowiem pozwala na podglądanie niektórych parametrów urządzeń sieci Dante (jak np. wartość latencji, wykorzystane pasmo czy częstotliwość próbkowania), jednak konfigurowanie ich pracy nie jest możliwe z poziomu tego softu – w tym celu trzeba przełączyć się na Dante Controller.

REASUMUJĄC


Switche z serii SWP1 firmy Yamaha to pierwsze urządzenia na rynku, które zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w sieci Dante, z przeznaczeniem głównie dla mniej biegłych w technologii IT użytkowników. Oczywiście są to pełnoprawne switche etheetowe, toteż w trybie USER zaawansowani użytkownicy mają dostęp do wszelkich funkcji, w jakie wyposażone są tego typu urządzenia, i mogą sami programować ich konfigurację. Switche SWP1 są przystosowane do pracy w systemach nagłośnieniowych, nie tylko instalacyjnych, ale również w rentalu.

Dzięki portom etherCON podłączanie i rozłączanie skrętek wyposażonych w tego typu złącza nie stanowi żadnego problemu, nawet jeśli wykonujemy te czynności kilka razy dziennie, przez 365 dni w roku. Dodatkowo można zwiększyć niezawodność pracy sieci poprzez podłączenie do switcha drugiego redundantnego zasilania, wykorzystując do tego drugie gniazdo i zewnętrzny zasilacz. Fakt, cena urządzenia jest znacząco wyższa niż „zwykłych” switchy etheetowych (szczególnie tych tańszych), ale czyż spokojna głowa, że urządzenie jest właściwe skonfigurowane do pracy z Dante (bez konieczności ubiegania się o pomoc doświadczonego sieciowca) oraz solidna konstrukcja i komponenty, pozwalające na bezawaryjną pracę nawet w trasie, nie są tego warte?

Piotr Sadłoń


Więcej informacji o prezentowanych urządzeniach na stronie inteetowej producenta: www.yamahaproaudio.com.

INFORMACJE:


Przepustowość Gbit/s:
36 (SWP1-16MMF)/20 (SWP1-8MMF i SWP1-8)
Maks. liczba adresów MAC: 16.384
Maks. liczba VLAN-ów:
256 (VLAN ID 1–4.094)
Temperatura pracy: 0-40ºC
Zasilanie: 100-240VAC, 50/60Hz
Zasilanie zewnętrzne: 24 VDC/1 A
Pobór mocy: 16 W (SWP1-16MMF)
11 W (SWP1-8MMF i SWP1-8)
Wymiary: 480 x 362 x 44 mm
Waga: 4,5 kg

Dostarczył:
Yamaha Music Europe GmbH
Siemensstrasse 22-34
25462 Rellingen, Germany
www.yamahaproaudio.com

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje