Pol-Audio PA 212-700 ND

2015-06-17

Szerokopasmowy pasywny zestaw nagłośnieniowy 2×12” w układzie D’Appolito.

Wszyscy szukamy brzmienia idealnego, podniecamy się nowymi konstrukcjami wzmacniaczy, procesorów czy zestawów głośnikowych, a należy sobie uświadomić, że czegoś takiego nie ma. Wszystko bowiem zależy od odczuć konkretnego słuchacza i warunków, w jakich dany sprzęt nagłaśniający chcemy użyć. Z tego wynika, że podstawowym kryterium jest przeznaczenie np. zestawu głośnikowego.

Inne będą kryteria stawiane monitorom scenicznym, inne koncertowym zestawom liniowym, a jeszcze inne mobilnym zestawom frontowym, pracującym na scenie. Gdy projektant odpowie sobie na pytanie, do czego zestawy mają służyć, dopiero zaczyna się walka o uzyskanie konkretnego efektu brzmieniowego. Po często nierównej walce my, słuchacze i użytkownicy, otrzymujemy gotowy produkt, który – co najgorsze – niestety nie wszystkim będzie się podobać. Z doświadczenia wiem, że nawet pomiary wykonane w idealnych warunkach nie przekonają wszystkich do danej konstrukcji. I można irytować się tym faktem, ale powinno w sumie cieszyć, że różnorodność odczuć powoduje konieczność tworzenia nowych, jeszcze lepszych konstrukcji zestawów głośnikowych. Ważne aby producent nie zatracił chęci poszukiwania w bezmiarze dźwięków, a nie wykonywał tylko bezduszne kopie raz trafionego produktu. Przykładem ambitnego, wciąż poszukującego i ciągle wprowadzającego nowe i przemyślane konstrukcje zestawów głośnikowych jest nasz rodzimy producent Pol-Audio. Przykładem jego ciągłej i niestrudzonej pracy może być zestaw

PA 212-700 ND


Jest to dwudrożny, pasywny zestaw głośnikowy.

Obudowa jego wykonana jest ze sklejki wykończonej lakierem strukturalnym w kolorze czaym. Kształt obudowy oparty jest na trapezie o zaokrąglonej podstawie. Na dolnej ściance zamontowano cztery nogi gumowe oraz gniazdo statywu o zmiennym kącie nachylenia.

Na bocznych ściankach znajdują się solidne uchwyty transportowe, zaś ponad nimi uchwyty pozwalające na podwieszanie zestawu. Na tylnej ściance, w dolnej jej części, umieszczono panel, na którym znajdują się gniazda Speakon pozwalające na doprowadzenie sygnału do zestawu i przesłanie go dalej, np. do podłączonego doń równolegle drugiego zestawu głośnikowego. Na tylnej ściance również znajdziemy uchwyt do podwieszania.

 

NAPĘD


Przednia ścianka obudowy jest całkowicie ukryta pod półokrągło profilowaną osłoną, wykonaną z ażurowej blachy stalowej. Osłona polakierowana jest na kolor czay oraz podklejona gąbką. Po zdjęciu osłony okazuje się, że zestaw jest konstrukcją w układzie D’Appolito, czyli za pracę jego odpowiadają dwa głośniki niskotonowe, symetrycznie ustawione względem drivera znajdującego się pomiędzy nimi.


Głośniki niskotonowe użyte w zestawie PA 212-700 ND to konstrukcje włoskiej firmy FAITAL Pro, 12PR300. Są to głośniki o średnicy membran równej 12” i impedancji 8 omów. Wykorzystują magnes neodymowy, co oprócz „walorów magnetycznych”, tj. odpowiednio dużej indukcji w szczelinie, daje dodatkowo małą wagę i niski profil głośnika.

Driver zastosowany w zestawie PA 212-700 ND to przetwoik równie renomowanego, niemieckiego producenta BMS. Jest to konstrukcja 4550 o średnicy wylotu 1”, impedancji 8 omów, wykorzystująca magnes ferrytowy. Driver współpracuje z hoem o dyspersji sygnału 90 x 60º.Rogi przedniej ścianki obudowy zostały ścięte, tworząc cztery trójkątne otwory bass-reflex. Po odkręceniu głośników widać wewnątrz obudowy wzmocnienia usztywniające jej konstrukcję, dokładne wytłumienie wnętrza oraz płytkę drukowaną zwrotnicy, dzielącej sygnał doprowadzony do zestawu pomiędzy poszczególne głośniki. Jak wspomniałem wcześniej, zastosowane głośniki niskotonowe są konstrukcjami niskoprofilowymi. Ma to bezpośredni wpływ na gabaryty całego zestawu. Na pierwszy rzut oka PA 212-700 ND jest zestawem nie małym, jednak okazuje się, że ma niewielką głębokość oraz dosyć niską wagę. Jedna osoba bez problemu przenosi zestaw oburącz.


Montaż elektryczny jest wykonany solidnie, zaś zewnętrznie PA 212-700 ND jest zestawem estetycznym i „nieprzerośniętym”.

 

ODSŁUCHOWO


zestaw charakteryzuje się dużą dynamiką i wyrazistością brzmienia. Muzyka rockowa odtwarzana za pośrednictwem zestawu jest równie miła dla ucha, jak klubowa, co mówi o dobrym doborze drivera oraz braku nadmieego podbicia wysokich tonów i wysokiego środka. Zestaw brzmi przyjemnie, nic nie drażni, co może oznaczać, że jego charakterystyka nie jest idealnie płaska. PA 212-700 ND jest zestawem przeznaczonym do pracy na froncie i charakterystyka jego brzmienia, po pierwsze, ma nie drażnić słuchacza, zaś po drugie ma ułatwić życie realizatorom. Jeżeli pomiary potwierdzą wrażenia odsłuchowe, będzie to dowód na przemyślane ustawienie brzmienia zestawu, stosownie do przeznaczenia.

PA 212-700 ND charakteryzuje również duży zakres niskich tonów. Plastyka brzmienia, tj. przestrzenność planów dźwiękowych, jest nieco „spłaszczona”, aczkolwiek wokale i instrumenty solowe są jak najbardziej na pierwszym miejscu. Nie „wychodzą” jednak „przed” zestaw tak wyraziście, jak np. w zestawach z serii M czy cho.by opisywanym niedawno na łamach LSI aktywnym zestawie L41 AK.

 

POMIARY


pokazują, że zestaw spokojnie przenosi dźwięk w paśmie od 60 Hz do 20 kHz. Punkt charakterystyki 22 kHz wypada przy -3 dB, zaś 55 Hz przy -10 dB. Przebieg charakterystyki przenoszenia zestawu PA 212-700 ND jest zgodny z odczuciami słuchowymi. W góej części pasma nie występuje podbicie, co daje odsłuchowo wiee odtwarzanie bez nadmieie wyeksponowanych głosek syczących i szeleszczących. W granicach od 1,3 kHz do ok. 5 kHz charakterystyka jest lekko podcięta o mniej więcej 3 dB. Z pomiarów poszczególnych przetwoików wynika, że podział pasma przypada w okolicy 1,3 kHz. W zakresie od 100 Hz do owych 1,3 kHz zestaw charakteryzuje się dość liniowym przebiegiem charakterystyki amplitudowej – oczywiście przyjmując wartości średnie, bowiem punkty 1 kHz oraz 110 Hz są uwypuklone o ok. 3 dB, co w tym drugim przypadku ma wpływ na odczucia pracy niskich tonów. Poniżej punktu 100 Hz sygnał spada i z pomocą bass-reflexu „dobija” do około 55 Hz, przy -10 dB. Jak wspomniałem wcześniej, spodziewałem się takiego przebiegu charakterystyki, bowiem PA 212-700 ND stworzony jest aby wysyłać dźwięk miły dla ucha, bez zbędnego jazgotu.

Pomiary charakterystyki kierunkowej zestawu pokazują, że dyspersja sygnału będzie zawierać się w zakresie ok. 90º w poziomie.

 

POMIARY

Pomiary zostały wykonane za pomocą sygnału typu przemiatany sinus lub szum różowy. Program pomiarowy SatLive, mikrofon pomiarowy Audix TR-40, moduł USB Emu Traker Pre. Charakterystyki z wygładzaniem 1/3 oktawy.

Funkcja przejścia (transfer function) zestawu PA 212-700 ND – u góry charakterystyka amplitudowa, u dołu fazowa. Jak widać, zestaw charakteryzuje się dość wyrównanym przebiegiem w zakresie niskiego (300-800 Hz) i wysokiego środka (5-18 kHz), za to z lekkim podcięciem średnicy (1,5-4,5 kHz) oraz niewielkim podbiciem w okolicy 1 kHz. Już po naszych pomiarach dotarła do nas informacja, iż producent wprowadził pewne zmiany w zwrotnicy, co przełożyło się na drobne zmiany w przebiegu charakterystyki – podcięty obszar w paśmie średnich częstotliwości został nieco zmniejszony i obecnie „łódka” na charakterystyce mieści się w zakresie 2,5-4,5 kHz.

Charakterystyka fazowa ma dość wyrównany przebieg – w zakresie między 200 Hz a 20 kHz faza zmienia się tylko o ok. 90 stopni.

Charakterystyka kierunkowa PA 212-700 ND (bez najniższych częstotliwości) przy pomiarze w osi (granatowa) oraz pod kątem 30 (czerwona) i 45° (zielona), mierzona w płaszczyźnie horyzontalnej. Przy 90-stopniowym kącie dyspersji spadek poziomu sygnału do 12 kHz nie przekracza 6 dB, a przebieg charakterystyki jest w tym zakresie niemalże równoległy do wykresu dla kąta 0 stopni. Oznacza to, że wraz ze zwiększaniem kąta odsłuchu zachowane są proporcje pomiędzy poszczególnymi pasmami częstotliwości, w stosunku do odsłuchu na osi zestawu.

Zmierzone w polu bliskim charakterystyki drivera (czerwona), woofera (zielona), otworu bass-reflex (różowa) oraz całościowa zestawu PA 212-700 ND (w odległości 1 m, granatowa). Można przypuszczać, że punkt podziału przypada w okolicy 1,5-1,6 kHz. Widać też mocną pracę otworu bass-reflex w okolicy i poniżej 100 Hz, podczas gdy pasmo przenoszenia samego głośnika niskotonowego poniżej 100 Hz opada dość stromo.

 

PODSUMOWANIE


Podobnie jak w życiu, tak i w dziedzinie nagłośnień na pierwszą linię wystawia się „woła roboczego”, który skutecznie podoła impetowi pierwszego uderzenia. PA 212-700 ND właśnie z takim narzędziem mnie się kojarzy. Mocny, dynamiczny oraz obdarzony solidnym, a jednocześnie miłym dla ucha brzmieniem. Dodatkowo, pomimo układu 2 x 12”, jest zestawem dosyć mobilnym. Obudowa jego jest możliwie odchudzona, a w połączeniu z zastosowaniem głośników opartych na magnesach neodymowych mamy stosunkowo niewielką wagę. PA 212-700 ND dodatkowo przygotowany jest do pracy w większej grupie zestawów, co pozwala na stworzenie dużych instalacji nagłaśniających. Charakterystyka zestawu pozwala na jego autonomiczną pracę, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspomóc go zestawem basowym, co również pozwoli na wykorzystanie go w większych aplikacjach, w tym również niewielkich plenerów. Dodatkowo nowa konstrukcja Pol-Audio jest solidnie i bardzo estetycznie wykonana. Jednym słowem, na polskim rynku zestawów głośnikowych pojawił się kolejny zestaw godny polecenia.


Marek Kozik


Więcej informacji o prezentowanym zestawie oraz innych produktach firmy Pol-Audio na stronie inteetowej producenta: www.polaudio.pl.

INFORMACJE:


Moc AES/muzyczna: 700/1.300 W
Impedancja: 4 Ω
Pasmo przenoszenia: 60 Hz-20 kHz
Dyspersja: 90 x 60 stopni
Efektywność (1 W/1 m): 102 dB
Wymiary: 870 × 384 × 316
Waga: 22 kg
Cena: 3.480 zł netto

Dostarczył:
POL-AUDIO Leszek Polanowski
ul. M.C. Skłodowskiej 33, 05-420 Józefów
tel: (22) 789 30 02, 789 64 87
www.polaudio.pl

Live Sound & Instalation Newsletter
Krótko i na temat, zawsze najświeższe informacje